Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Végfokozat TDA2030-40-50-el
 
Témaindító: sasorr, idő: Jan 16, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   13 / 274
(#) Oneill válasza sasorr hozzászólására (») Máj 2, 2006 /
 
Hello!

Szerintem ha zenehallgatásra csinálsz végfokot akkor ne a tda 2030-at válaszd.
Ez volt az első erősítő amit összeraktam az úgy kb 4 éve volt. Azóta már csináltam milliófajtát és nem azt mondom hogy rossz végfok de van sokkal jobb hangminőségű és nagyobb teljesítményű is ugyanennyi pénzből.
Tapasztalataim szerint a TDA 2003-as az már egy fokkal jobb minőség de viszont csak 12-15 W. Ez kevés de a hangja nem rossz. Én a voksomat a TDA 1554Q jelzésű Philips gyártmányú IC mellé tenném.
Alapjáraton fehérzajt nem lehet hallani. 2*25 W és állati nagy dinamika van benne. Ez az egész táppal eggyütt nem kerül többe 10eFt-nál

Ha nagyobb teljesítményre vágysz akkor tudom ajánlani a TDA 7294-es IC-t ez 100 W. Ebből csinálsz kettőt hogy sztereoban legyél és helyben is vagy. Ehhez és minden más erősítőhöz is főleg FAT, MOS-FAT, tranyó, stb nemárt a trafót rendesen ráhagyni. Tekintsünk el a TDA beidegződéstől (kis hűtés, táp stb. Úgysem lessz ennek baja). Na szóval az alapfelállás az az hogy általában az erősítőkhöz a trafót gyök 2-vel szokták szorozni. Tehát egy 100 W-os erősítőhöz minimum kell a stabil üzemeltetéshez, hogy ne üljön le a táp egy 121 W-os táp. Na ha 2*100 W-od van akkor én véleményem szerint egy 250 W-os táp jó hozzá. Trafóból a toroidot tudom ajánlani.
(A Roland cuccokban és egyéb nagyobb márkákban nem gyök2-vel számolnak mert a 250 W-os PA250-es Rolandomban is 650 W-os táp van )
(#) tatabike válasza Oneill hozzászólására (») Máj 2, 2006 /
 
Hm, ezek mind okos érvek, amiket leírtál. Nekem is vannak gyári cuccaim, (nem is egy ), és nem feltétlenül TDA-s erősítővel akarok itthon zenét hallgatni, és annyira nem vagyok TDA-rajongó... Az előzmények: Pakoltam a kacatjaimat, kezembe akadt a lepukkant Rotel. Megvan a doboz. Aztán megtaláltam a kb. 2 éve épített, de sosem használt Urban-végfokokat. Hm, ez jó lesz a dobozba. Van egy elég profi, duplatrafós gyári szimmetrikus tápom, másra nem nagyon tudom használni, belefér az is a dobozba. Pufferkondinak előhalásztam a két veterán 18000UF-os sörösdobozt. Gondoltam, beáldozok egy LM1036 előfokot, és kész egy erősítő. Még bármire jó lehet, hurcolászni házibuliba, ilyesmi. Csak ennyi a történet. Nem célom TDA-val kényeztetni magam itthon, ha van jobb, de szeretek kütyüzgetni, ahogy a párom mondaná...
(#) Stefan válasza tatabike hozzászólására (») Máj 3, 2006 /
 
muxik ez a cumo 6 ohmmal is? meg az nemtul nagy gaz ha kihagyom az 1 ohmos ellenallast?
elfelejtettem venni
(#) Stefan válasza Stefan hozzászólására (») Máj 3, 2006 /
 
ezek szerint ja

tudom h hulye kerdes volt
sztem eleg jo hangja van meg 800 ft os hangszoron is
egyebkent szamgepbol lopott 12 voltal tapolom
(#) szabi83 válasza Stefan hozzászólására (») Máj 3, 2006 /
 
még el nem durran az egész gépped addig fogsz
(#) Stefan válasza szabi83 hozzászólására (») Máj 3, 2006 /
 
tulfeszvedelmes - ha az er valamit utana meg amjd ugyis kulon szamitogeptaprol megy majd csak talaljak dobozt
(#) tatabike válasza Stefan hozzászólására (») Máj 3, 2006 /
 
Ja, nem tudom, milyen 1 ohmos ellenállásról van szó. Az én végfokom szimmetrikus 18+- táppal műxik, és még két tranyós okosság is van benne...
(#) tatabike válasza tatabike hozzászólására (») Máj 4, 2006 /
 
Egyszer valaki említette, hogy hogyan akar csinálni sima tápfeszből szimmetrikusat. (Pl. TDA2030-hoz... Valami olyasmi volt, hogy ugye adott az egyenirányított tápfesz, Graetz-híd után. Fogunk két egyforma pufferkondit, sorba kötjük őket. Pozitív ág az egyik kondi szabad pozitív kivezetésére, negatív ág a másik kondi szabadon maradt negatív kivezetésére. Na most a vezetékről, amivel össze van kötve sorba a két kondi, csinálunk egy leágaztatást, ez lesz a föld. Én kipróbáltam, működik, a sima X feszültségű tápból lett egy X/2 feszültségű +- szimmetrikus. Aki jobban vágja ezt, attól kérdezném, életképes egy ilyen kapcsolás? Vagy hazavágja a kondikat, vagy nem lehet terhelni, stb.
(#) szabi83 válasza tatabike hozzászólására (») Máj 4, 2006 /
 
(#) gulyi88 válasza tatabike hozzászólására (») Máj 4, 2006 /
 
az nem jó ha csak 2 soros kondival "megfelezed" a atápot mert ha lerheled és nem egyformán (mint az erősítő) akkor a test elmászik vagyis a -+ között marad a fesz de a + vagy a - között nem lesz ua
pl -+50 esetán +30 és -70 ami neméppen hatásos a cuccoknak ic-éknek .
(#) tatabike válasza szabi83 hozzászólására (») Máj 4, 2006 /
 
Köszi szabi, nem rossz. Alkatrészigénye ugyanannyi. Sőt, Graetz-híd helyett csak két dióda. Még annyi kérdésem lenne, hogy a két kondi ugye ilyen formában is pufferként üzemel, igaz?
(#) gulyi88 válasza szabi83 hozzászólására (») Máj 4, 2006 /
 
igen ez jobb sokkal de még ez sem jó nagyP erősítőbe
meg kú@va nagy a brummja.
(#) tatabike válasza gulyi88 hozzászólására (») Máj 4, 2006 /
 
Értem, igazad van. De azért a cuccnak tuti hatásos, ha elmászik a föld. Egy TDA-ra biztos nagy hatással lenne egy 70 volt...
(#) tatabike válasza szabi83 hozzászólására (») Máj 4, 2006 /
 
Na most nekem a gondom, vagyis nem gond, csak jó lenne megoldani, hogy ne henteregjen az a trafó, a következő: Van szimmetrikus trafóm, ez eddig oké, csak az a baj, hogy +-32V-ot tud, de nekem az sok, a fele kéne kábé. Feszültségosztás 10A környékén megoldható egyszerűen? (És stabilan...)
(#) Slope válasza tatabike hozzászólására (») Máj 4, 2006 /
 
Tekercselj le belőlle, ha tudsz. A feszültségosztóról annyit, hogy bazinagy ellenállások kellenének. Talán primer oldalon többre mész...
(#) tatabike válasza Slope hozzászólására (») Máj 4, 2006 /
 
Hm, ez egy kipurcant Rotel trafója. Árnyékolt, szűrt, meg minden, nem szívesen bontanám meg....
(#) szabi83 válasza tatabike hozzászólására (») Máj 4, 2006 /
 
32V, AC vagy DC ??
amugy 2 stabkockával igen stabilan,

ha AC, akkor +-18VDC stab kockával..

de ha DC, akkor csak +-12VDC stab kockával..

üdv
(#) tatabike válasza szabi83 hozzászólására (») Máj 4, 2006 /
 
A 32V már az egyenirányított, pufferelt feszültség...bővebben ezekről a kockákról...?
(#) isamisa válasza szabi83 hozzászólására (») Máj 4, 2006 /
 
Én egy gyerektől vettem egy szaki álltal készített erősíítőt. Annak igy van megoldva a tápja.
Egy BEAG toroid trafó két nagy dióda, és két nagy kondi. Nincsen nagy brum. Terhelhető mert a subládámat hajtom vele. És tranyós a cucc. a kapcsolást nem ismerem fel, négy nagy BD tranyó meg valamilyen motorola van benne. Állítólag 8 ohmon 135 Wattos
Én már 2 hónapja hallgatom, azelőtt a gyerek egy évig kb.

Nem azért írom ezt hogy ez hú de klafa megoldás, de ha nincs más végszügség esetét lehet hazsnálni.
Ki-ki belátása szerint....
Kép:Hát ez igy volt összerakva. Most hétvégén lesz szépen bedobozolva az aktiv subszűrővel amivel nagyon babán mükszik
(#) KeserűCukor válasza isamisa hozzászólására (») Máj 5, 2006 /
 
A téma elején található 100W-os tda-rol vélemény?
Hangzás? Táp?
Érdemes megépíteni? vagy olcsó húsnak...?
THX
(#) Slope válasza szabi83 hozzászólására (») Máj 5, 2006 /
 
Végerősítőnek nem csinálunk stabkockával tápot!!!

Helyette megoldást jelenthet az egyutas egyenirányítás használata.
(#) szabi83 válasza Slope hozzászólására (») Máj 5, 2006 /
 
Idézet:
„Végerősítőnek nem csinálunk stabkockával tápot!!!”

nem hát!, mondtam én, hogy végfokot kössönrá??
(#) pakibec válasza szabi83 hozzászólására (») Máj 5, 2006 /
 
Sziasztok!

Kész van a 2. csatorna is. Ezzel tesztelgettem egy kicsit az IC-t(2030), de a PC hangerő állítója kb felénél már betorzít. 4 ohmos, 40W-os hangfalat kötöttem rá. Egyébként itt már elég szépen szól. 8 ohmos hangfallal maxon sincs torzítás. Arra gondoltam, hogy esetleg ott már túl nagy a bemenő jel, de akkor 8 ohmon is kellene torzítania, vagy nem? A táp elvileg bírja, godolom, hogy a 18W-os IC nem tud 40 W-os hangfalat túlterhelni.
Van valami 5letetek? (Azon kívül, hogy akkor ne emeljem a hangerőt. )

Mennyire melegedhet ez az IC? Egy PCtápból kiszerelt hűtőt tettem rá, kézzel megfogva jó forró, de még elviselhető, kb 50 C lehet. Kicsi ez a hűtő?

Üdv
(#) tatabike válasza pakibec hozzászólására (») Máj 5, 2006 /
 
Ha úgy torzít, hogy "elfogy" a basszus, és halk recsegésbe fullad, akkor egyértelműen kevés a táp.
(#) pakibec válasza tatabike hozzászólására (») Máj 5, 2006 /
 
Nem mondanám, hogy elfogy a baszus, inkább elkezd recsegni, de hallani a basszust is. A magas tiszta marad.

Probléma ha nem épít be az ember hangváltót? Vagyis szotveresen oldanám meg a PC-ről, de egyelőre nem találtam olyan progit, ami jó lenne. Sajnos a hangkártya alap programja nem tartalmazza.
(#) zaik válasza szabi83 hozzászólására (») Máj 5, 2006 /
 
nem köthetjük stabilizált lápra a végfokot? miért? (csak a kíváncsiság meg a tudatlanság miatt kérdem.
(#) vinjos válasza titkovics hozzászólására (») Máj 5, 2006 /
 
igen megy a kapcsolás !!!!!!
elég sokat vacakoltam vele..de rendesen müködik!
én 4 ohmon 60W-ot vettem ki belöle

(irták hogy 100w-os lehet hogy annyi de csak 2ohmon!! )
(#) szabi83 válasza zaik hozzászólására (») Máj 5, 2006 /
 
1*ű, kevés az árama (1-1.5A), de persze tesztelni lehet stab kockával vagy lm317t-lm337t-es párral, csak nem végleg azon hagyni..
(#) tatabike válasza szabi83 hozzászólására (») Máj 5, 2006 /
 
Mondjuk léteznek kapcsolások, amivel nagy áramok is stabilizálhatók. Valamelyik hobbyelektronika újságban láttam egyszer egyet, amit kamionba csináltak, vagy olyan járműbe, amiben 24V hálózat van, és az csinált 12V-ot pl. magnósrádiónak, ilyesminek, 8 ampert bírt... ja és persze nem kellett fűteni az utasteret sem ezért...
(#) tatabike válasza pakibec hozzászólására (») Máj 5, 2006 /
 
Szerintem kell hangváltó. Mondjuk nem igazán jó, ha pl. egy mély hangokra tervezett hangszóró megkapja az egész sávot. Tönkre nem megy tőle, de a közép/magas hangok nagyon belecsapkodnak a mélybe, nem fog szépen szólni, plusz feleslegesen terheli az erősítőt.
Következő: »»   13 / 274
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem