Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » RIAA korrektor
Témaindító: Ghost Rider, idő: Aug 25, 2006
2SK194 nekem kétséges, nem biztos, hogy megfelelő lesz.
Hasonlóak pedig az adatlapok. Miért van az elején párhuzamosan a két FET?
A zajviszonyok jobbak ha két FET-et használsz. Ha meg szeretnéd építeni 2SK170GR-t vegyél. Válogatni kell, 0,5mA drain áramra.
Az is lényeges melyik adatlap szerint nézted össze, 2SK170GR vagy a2SK170BL? GR változatból sem alkalmas minden példány, ezekből lehet válogatni. Párhuzamos kapcsolás zajcsökkentés miatt jó megoldás, akár 3db-ból is összeválogatható megfelelő áramra, de sokkal körülményesebb.
Van olyan Sansui előerősítőm (CA-F1)amiben 6 db dualfet van párhuzamosítva a bemeneten a kisebb zaj miatt
A hozzászólás módosítva: Nov 29, 2018
Ja mondjuk abban azért sok érdekesség van , műveleti erősítő jelleg kapcsolástechnika +-40V-os tápfeszültség ....
Akkor ha mondjuk rendelek külföldről 50db-ot abból már össze lehet szedni? GR-t rendeljek?
GR a jó, ha nem hamis, akkor lesz több pár is, nekem 20-ból sikerült.
Itt vettem: Bővebben: Link
Külföldről nem javaslom rendelni. Én 50-100db-ból sem találtam normálisakat.
Ez szerintem eredeti és nem drága. Viszont nem GR.
Ezekből nem tudsz 2x2 párat találni, ami áramra is megfelelő lesz.
Sziasztok, Kellemes Ünnepeket!
Az egyik barátomnak szeretnék egy régi bútordarabba beépíteni egy Music Centerből kiszerelt lemezjátszót. Tulajdonképpen már be is szereltem, kapott egy végfokot és egy RIAA korrektort (INNEN a cikkek közül). Működik is a dolog, de nem igazán tetszik a hangja. Rájöttem, hogy valószínű a korrektorral lehet probléma, nevezetesen, a cikkben publikált RIAA dinamikus hangszedőhöz készült, az enyémbe pedig keramikus PickUp van. Próbáltam keresgélni kimondottan keramikus hangszedőhöz való kapcsolásokat, de nem boldogultam vele. Ha valaki ebben tudna segíteni nagyon meg köszönném! Nincsenek nagy igények a hangminőséget tekintve, mindössze nosztalgia zenehallgatáshoz kellene, de a megfelelő illesztésről szeretnék gondoskodni.
A keramikus betéthez nem szükséges korrektor. Magnó, CD, aux bemenetre csatlakozva működőképes.
Valóban? De erre sem találtam sehol utalást.
Mindenesetre köszönöm, kipróbálom korrektor nélkül.
Megoldás, használd a korrektort, de a kerámia hangszedöt terheld 1k ellenallassal. Korrektor bemenetére párhuzamosan kell bekotnöd az ellenállást.
Jobb hangot kapsz!
Van egy csomó dolog, amit nem annyira értek, hogy kellene megtervezni.
Van egy MC hangszedőm 7 Ohm az egyenáramú ellenállása, 0.5V max kimenő feszültsége 0,5v Ajánlott lezárás több mint 20 Ohm. (Ortofon Q red) Két műveleti erősítővel jónak tűnik a dolog. AD8066-ost terveztem a célra. Mekkora ellenállással zárjam le? Egy átlag RIAA korrektor úgy 35-40dB erősítéssel rendelkezik, gondoltam úgy 50dB (1kHz)-en elegendő. (?) Szóval V1.0: Vélemények? A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2019
Na kimaradt egy k betű:
Nem stimmel semmi, 0,5V MC hangszedöbõl?
Ha lezàràsa 20 Ohm, akkor parhuzamosan csatlakozik az ellenàllàs.
Lehet. MC ha magasszintû sem adhat ki ekkora jelet, de még az MM sem.
Ez a hangszedő névlegesen 0,5mV-ot ad le, azaz, 500uV-ot, (ötszáz mikrovoltot) amihez kell a nagy erősítés, vagy illesztő-transzformátor használata.
Itt a nagy erősítés a megoldás, Én a bemeneti fokozatban 47Ohm-ot tennék be, az IC mindkét bemenetére, így kb. 100Ohm lenne a differenciális bemeneti ellenállás és a két bemenet közé 470Ohm-os ellenállást tennék, ha az oda kell egyáltalán. Ez az első fokozat így kb. 22-szereset erősít. Következik a passzív RIAA-korrekció, ami kb. 23,5dB-el csökkenti a jelet 1kHz-en, tehát, kevesebb mint tizedére esik le a jelszint, amit megint fel kell erősíteni. Majdnem a kiindulási-jelszinthez jutunk vissza, vagyis majdnem ismét, kb. 500-700uV-os jelet kell felerősítenünk, közel vonalszintű jellé. Jó ez az IC, de Én eleve párhuzamba kötném a két fokozatot és így négy IC adja ki az erősítést, párhuzamosan kapcsolt fokozatokkal, hogy még legalább -3dB-el csökkenthessük a zajt. Mert még így is zajos lesz, vagy legalábbis határeset, hogy mekkora a zaj, illetve ehhez még párosulhat némi búgás, brumm a vezetékezésből, a panel kiviteléből, a tápegységtől és az árnyékolástól is függően. Nehéz ügy, kellene még egy erősítő fokozat, ami ami megmaradt jelet (500-700uV) felerősíti legalább 200-500mV-ra, vagyis már használható nagyságú jel lesz a kimeneten. Ha utánanézünk, sehol nem alkalmaznak 60-80-szorosnál nagyobb fokozaterősítést, a zaj miatt, tehát még két fokozatot kéne beiktatni, hogy elegendő nagyságú erősítéssel végre megfelelő nagyságú kimeneti jelet kapjunk. Jobb lenne a bemeneten egy illesztő, illetve MC hangszedőhöz való transzformátor, ami szinte zajmentesen feltranszformálja a jelet akár az ötvenszeresére(!), de legalább a tízszeresére, húsz-szorosára. Akkor olcsóbban megússzuk az aktív erősítő fokozatokat. Nehéz ügy meggondolandó, hogy mit válassz. Üdv!
Ezt is ki fogom próbálni egyszer kíváncsiságból, de egyelőre találtam egy másik lemezjátszó mechanikát, amiben dinamikus hangszedő van, ezt építettem be, hogy kész legyen időre. Nagyon örült neki a barátom. Fogok feltenni képeket a "Ki mit épített"-be, szerintem nagyon jó lett.
Köszönöm a segítségetek.
Mea maxima culpa, 0.5mV természetesen.
Köszönöm, valóban a két láb közé nem igazán kell a 10k, az elhagyható. Tina szerint 1kHz-en az egész fokozat 65dB körüli erősítéssel rendelkezik. Lehet, nem jól számol, vagy én ütöttem félre valamit?
Az AT95EX hangszedőből Audio Technica lemezjátszót sejtek (de javíts ki, ha nem így van). Kérdésem lenne nem csak djhans-hoz: Karácsonykor kaptam (családilag) egy AT LP120USB-t. Érdemes-e a belső előerősítőjét kikapcsolva, inkább egy külső RIAA korrektort (egyelőre félvezetős megépítésében gondolkodom) rátenni? (végfok egy Ludwig-féle Quad405 mod) Valakinek van ezzel a gyári lejátszó előerősítővel valami tapasztalata?
RIAA korrektor...
|
Bejelentkezés
Hirdetés |