Fórum témák
» Több friss téma |
Nos ezt találtam youtube-n figyelemre méltó ahogy a 2db TDA a 12V-os oldalt (25A) 300W-al terheli.
TDA7294 / +-30V
A táp terhelhetőségének megválasztásakor az erősítő legnagyobb kimeneti teljesítménye csak részinformáció, az erősítőn áthaladó jel várható crest faktorát is meg kéne határozzuk.
100 W erősítőteljesítménynél 80-150 W tartományba eső transzformátorral szoktam találkozni. Ha kisebb teljesítményű a trafó, magasabb az üresjárati feszültsége, több veszteséggel kell számolni, viszont olcsóbb és nem utolsó sorban könnyebb lesz az erősítő. Neked meg kéne tervezned, mekkora lesz a legkisebb reális terhelőellenállás, melyet hangszóró, kábel, csatlakozó oldalról tényleg meg tudsz valósítani. Mivel az IC tápfeszültsége behatárolt, kapsz egy teljesítményértéket, ami becslésem szerint bőven 300 W alatt marad, tehát egy 600 W-os toroid nagy valószínűséggel elegendő lesz a két csatornához.
Mivel valószinűleg 2 ilyen modul lessz hídba kötve és ahogy olvastam 1 modul elvisel akár 0.5 ohm-os kimeneti terhelést .Ezért hídban lehet hogy 1 ohm-ban terhelném autós mélynyomókkal tehát kell amper dögivel.A tápfesz +-35-38V között mozogna.
Lelked rajta
![]() Vedd a sima hídhoz ajánlott trafót, puffert, kábelt, egyebeket és szorozz meg mindet héttel!
Majd meglátom mit bírnak ezek a panelocskák ha megkapják az igazi kraftot tápoldalró 2kW-os toroidot tervezek csatornánként a hidakhoz.
Sziasztok!
Építettem 2db TDA 7293-as erősítőt. Az egyik egyből indult, a másik viszont nem akar életre kelni. Labortáppal indítanám 25V-ról. Áramkorlátot 40mA-ra állítottam. Mind a két oldalt bekapcsol az áramkorlát. A pozitív és a GND közt 25V van ami szépen lassan elkezd esni. A negatív és a GND közt pedig 15V-al kezd, és megy feljebb 25V körülire. Többször is összehasonlítottam a két panelt különbséget keresve, de nem találtam. Alkatrészeket is többször átnéztem és nem találtam hibát. Pedig hát valami csak nem jó. A kimeneten nincs egyenfeszültség. Tudnátok nekem segíteni hogy hol és mit mérjek ? (Annyiban tértem el mind a két panelen hogy a 2,2 µF kondi helyett 1µF használtam a bemenetnél.)
Én 200mA áramkorláttal is megpróbálnám.
Megpróbáltam 100mA-el. Láss csodát működik szépen.
4 ohmra és 35V-ra hány amperes biztosítékot ajánlanál ? Köszönöm a segítségedet! ![]() A hozzászólás módosítva: Jún 16, 2019
Szia! 9-es pont.
Sziasztok!
Elkezdtem egy erősítőt építeni. Ami található benne: 2 db trafó az erősítőknek. 1 db segédtranszformátor. 2 db TDA 7293 ( Ez alapján van megépítve az erősítő. Bővebben: Link ) 2 db hangszóróvédelem 1 db plazmacsöves kivezérlésjelző. Bővebben: Link 2 db ventilátor az erősítőknek. A problémám az hogy az egyik oldal zajos lesz ha bekötöm a kivezérlésjelzőt. A másik oldal teljesen csendben van. Pedig be van kötve a kijelző. Csináltam egy skiccet. Tudom nem a legszebb de talán jó lesz. Hogyan lehetne megoldani a problémát ? A hozzászólás módosítva: Szept 10, 2019
Vagy szimplán kössem inkább az erősítő kimenetére, ne a jelkábelre ? Mondjuk nem tudom hogy az úgy jò lehet e.
Szia! Nézd meg hogyan hat a búgásra, ha csak a tápot veszed el a kivezérlésjelzőtől.
Szerk.: a végfok nyomtatott áramköre párját ritkítóan kontár munka ![]() A hozzászólás módosítva: Szept 10, 2019
Ha a pluszt leveszem ròla akkor elhalgat teljesen.
Én bevittem ezt a rajzot a progiba. Igaz akkor sem sokkal szebb. Ezt találtam még korábban a neten.
A kijelző tápvezetéke nincs közel a jelvezetékhez? Ha a kijelző bemenetén felcseréled a két csatornát, akkor láthatod a jelvezeték, vagy kivezérlésjelző panel vezetősávja szedi össze a zavart.
A 7812 a segédtrafóhoz lett delegálva?
A másik (jó) oldal jelvezetéke közelebb van a tápvezetékhez. Kb 1 cm-el. Felcseréltem a két csatornát. Ilyenkor a (jó) oldal rossz lesz, a másik (rossz) oldal pedig nem búg.
Nincs 7812-es a segédtrafón.
A véletlenszerűen szétszórt alkatrészek nem csak a szépérzéket bántják, pocsékolják a NYÁK-lemezt és a hosszú vezetősávok gyűjtik a külső zavarokat. A kimenet és bemenet vezetősávjai nem közelíthetik meg egymást, pláne nem keresztezhetik a panel két oldalán. Csoda, hogy nem gerjed.
A 1000 µF forrpontjain át kéne haladni a tápnak, akkor végez hatékony szűrést. Ilyen nincs, hogy elküldjük látogatóba a tápot a kondira. Itt egy másik terv.
Egyáltalán nincs 7812 a kivezérlésjelző előtt?
A megoldás az lehet, a végfok kimenetéről hozod a jelet.
Sajnos ennyire nem voltam tisztában ezekkel a dolgokkal korábban. Most már ezt is tudom.
Hát igen, amit ajánlottál most nyáktervet az ezerszer kisebb és hát hatékonyabb. Köszi! Nincs egyáltalán 7812 a kivezérlésjelző előtt. Megnézem akkor a végfok kimenetéről. Remélem beválik. Ha pedig nem, akkor marad a 7812. Csak hát túl sok hely nincs már a dobozban. Ja és köszönöm a segítségedet! ![]() A hozzászólás módosítva: Szept 10, 2019
A végfokról vett jelnek annyi a hátránya, hogy nem látod a túlvezérlés mértékét, de nem is üzemszerű állapot torzításban járatni az erősítőt. Úgy érdemes kalibrálnod, hogy a clippelés határán jelezzen teljes hosszban.
Igen úgy szeretném beállítani hogy a clippelés határán legyen teljes kivezérlésen. Szerencsére itt az IC-be bele is van építve a clip jelzése. Van is rajta már ledem.
A LED rákötését bemutathatnád, mert az 5-ös lábra 0,5 mA terhelést említ az adatlap és nem ki/be kapcsol a clippelés határán, hanem a kimenő áram kitöltési tényezőjét változtatja a torzítás mértékének megfelelően. Kell hozzá egy segédáramkör!
Én szimplán az 5 és a plusz láb közé kötöttem be a ledet. Ha már torzításban van az erősítő akkor villan fel a led.
Akkor most ez így hülyeség lenne ? ![]() Mondjuk a cikk ír egy 82k ellenállást. Azt akkor pòtolnom kellene. Az doksiban részletezi a dolgot. A hozzászólás módosítva: Szept 11, 2019
A 82k ellenállás a összhangban van a 0,5 mA kimeneti árammal, de LED-ről szó sincsen.
Neked működik a direktben rákötött LED? Elvileg a jelzés első pillanatában kéne a LED-nek és/vagy az IC-nek elfüstölnie.
Nincs füst. Semmi gond. Ha jòl felcsavarom akkor mikor már elég hangos , akkor fel-fel villan a led. Akkor nem értem. Az ellenállást pedig pòtolom.
Ezek szerint kell egy kis idő, hogy tönkremenjen. Az ellenállás azért kell, hogy annak felhúzó árama működtesse a LED-et vezérlő áramkört.
Tettem fel itt a témában tranzisztoros LED-meghajtót, annak az eredményével nem voltam ugyan kibékülve, viszont egyszerű. Találsz még monostabilt 555-tel, az korrekt jelzést ad.
4 éve használtam így az erősítőt. Nem okozott gondot. Akkor az ellenálláson kívül is kellene még a vezérlő áramkör ? Ebbe a témába van az áramkör, vagy a clip témában találom a rajzot ?
|
Bejelentkezés
Hirdetés |