Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió építés a kezdetektől a világvevőig
Lapozás: OK   200 / 276
(#) bigrobi válasza tnl hozzászólására (») Nov 3, 2019 /
 
Miért ne?
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Nov 3, 2019 /
 
Inkább a rádióamatőr topikba kívánkozik, de ilyenkor szokás QSL lapot küldeni, ahol leírod a vevőd típusát, a vétel helyét, idejét, minőségét. De inkább kérdezz gyakorló amatőröket.
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Nov 3, 2019 /
 
Ha még nincs akkor kérjél megfigyelőszámot SWL számot .
Ennek birtokaban egyedi leszel és bármelyik rádióamatőrnek küldhetsz vétel jellemzést .
Akit a sávban meghallottál .
Ha válaszolnak részedre akkor így is lehet qsl lapokat , diplomakat is gyujteni.
A QSL lapok küldése lehetséges fizikai , postai úton es elektronikusan is.
A hozzászólás módosítva: Nov 3, 2019
(#) jani1987 válasza Kera_Will hozzászólására (») Nov 3, 2019 /
 
Hogy néz ki egy ilyen adó vevő készülék ami két irányba kommunikál?
(#) Kera_Will válasza jani1987 hozzászólására (») Nov 4, 2019 /
 
Röviden van adó és vevő áramköri egységei.

Hosszan .... az ... attól füg , hogy milyen üzemmódban , milyen távolságot , milyen minőségben szeretnél áthidalni?
Ezt légy szíves pontosabban határotd meg. Utána könnyebben tudnnk válaszolni .
(#) tnl válasza Kera_Will hozzászólására (») Nov 4, 2019 /
 
Lehet két teljesen egymástól független áramkör is, de az a gyakoribb, hogy bizonyos
részeket közösen használnak. Pl oszcillátor.
(#) tnl válasza Kera_Will hozzászólására (») Nov 4, 2019 /
 
Van swl számom, eqsl.net oldalt használtam egy rövid ideig, de visszajelzés híján
felhagytam vele.
(#) pucuka válasza jani1987 hozzászólására (») Nov 4, 2019 /
 
Először azt nézd meg, hogy milyen fokozatai vannak egy adónak, és egy vevőnek blokkséma szerűen. Aztán jöhet az, hogy meglásd, melyik fokozatok lehetnek közösek. Egyébként egy adóvevő egyszerre csak egy irányban kommunikál, csak oda vissza, de ellenállomás csak egy van. Többen is hallgathatják ugyan, de az nem kommunikáció, Azt "broadcasting" -nak hívjuk.
Erre nézve információkat találhatsz, a HAM Wiki oldalon.
Mivel az adó vevő építés az legálisan csak az amatőrök kiváltsága, inkább abban a topikban kéne folytatni. Engedély birtokában elvileg építhet más is, más frekvencia sávra, de az már tervezési tevékenység, ami szintén engedély köteles. Amatőröknél az összes macera az amatőr engedélyben foglaltatik, igaz ehhez is vizsga kell.
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Nov 4, 2019 /
 

SWL munkának is meg vannak a minimális követelményei.

SWL-ként pontosan meg kell adnod a megfigyelésről
sok adatot a partnereknek:

1. DÁTUM év/hó/nap

2. IDŐ (GMT)

3. Frekvencia (rosszabb esetben csak sáv 80-40-20 m)

4. Hívójele akinek küldöd

5. A partnerének a hívójele

6. Üzemmód (CW-SSB-PSK ... stb.)

7. Az általuk váltott riport RST (ha nem maradtál le róla)

8. A TE általad vett RST

9. Megfigyelő eszközeid tulajdonságai (antenna/RX/QRA-loc)

Így lényegében 1 megfigyeléssel 2 állomást is nyersz 2 QSL lapot kaphatsz.
Persze lehet , hogy csak az egyiket hallod akkor csak neki küldesz.

Az első 6 hiányában senki sem tudja beazonosítani a vétel jellemzésed, SWL küldeményed tartalmát és így nyugtázni se tudja.
(#) jani1987 válasza pucuka hozzászólására (») Nov 4, 2019 /
 
Nem szerepel a terveim között a rádio kommunikáció de én magára az eszközre voltam kíváncsi hogy nézhet ki.
(#) bigrobi hozzászólása Nov 4, 2019 /
 
Kaptam egy csomó IC-t. Van benne IL741S, szerintem műveleti erősítő, nem tudom a kimeneteket rajta. Ugyanaz e mint az LM741 meg uA741? Még sulis koromba valami rádiószerűt kísérleteztem ki hasonlóval. Ez azért másmilyen de mi a vélemény róla? http://www.bsselektronika.hu/old/index.php?w=pR8yXpO8if
(#) pucuka válasza jani1987 hozzászólására (») Nov 4, 2019 /
 
Alapvetően három kiviteli forma létezik, aztali, mobil, és kézi.
Az asztali egy viszonylag nagy "láda"táp, antenna, mikrofon, esetleg külső hangszóró, és adat csatlakozóval. Lehet, hogy az adatcsatlakozás a mikrofon/hallgató csatlakozóban van.
A mobil rádió hasonlóan néz ki, mint egy autórádió, csak sokkal "fajsúlyosabb" vagy az előlapjáról kezelhető, vagy van külön kezelője.
Bővebben: Link
A kézirádió pedig úgy néz ki, mint a legutolsó NMT kézirádió változat, letekerhető antennával, kijelzővel gombokkal.
Bővebben: Link
A belső, elektronikus része meglehetősen bonyolult a régebbi analóg rádióknál, az újabbak digitális elven működnek, ezért kisebbek, és a magas integráltsági foknak köszönhetően egyszerűbbnek látszanak.
Bővebben: Link
Bővebben: Link
Bővebben: Link
(#) pucuka válasza bigrobi hozzászólására (») Nov 4, 2019 / 1
 
Szinte biztos, hogy 741 változata, használhatod a 741 adatlapját. A 250 kHz - max 1 MHz sávszélességével talán a hosszúhullámra lesz jó.
(#) bigrobi válasza pucuka hozzászólására (») Nov 4, 2019 / 1
 
Én is úgy néztem közben ez jött be a kísérleti Hartley szuperegen 7620KHz en.
(#) tnl válasza bigrobi hozzászólására (») Nov 5, 2019 /
 
https://www.alldatasheet.com/view.jsp?Searchword=IL741S

Esetleg optocsatoló is lehet ezek alapján, de nem hinném
(#) tnl válasza jani1987 hozzászólására (») Nov 5, 2019 / 1
 
https://www.youtube.com/watch?v=wx8_RroSswE

Ez egy egyszerűbb ssb beszédhez való.

A kapcsolási rajzot is felvillantják, kb 1 másodpercre.
(#) bodgabo válasza tnl hozzászólására (») Nov 5, 2019 /
 
Végigmegy a kapcsoláson és el is magyarázza a működését.
(#) tnl válasza bodgabo hozzászólására (») Nov 5, 2019 /
 
Tényleg, elnézést kérek, nem néztem végig

Jó nagyon, csak angol kell hozzá.
(#) ha1drp válasza tnl hozzászólására (») Nov 5, 2019 / 2
 
Fázistolásos módszerről magyar nyelvű irodalom található pl. az 1977 évkönyv 207. oldalától.
A rádió leegyszerűsített lényege, hogy mind a vivőfrekvencia, mind a hangfrekvenciás sáv 90 fokos eltolása, illetve ezek keverése kioltja, avagy éppen erősíti a kiválasztott oldalsávot. Tulajdonképpen egy olyan direkt keverésű vevő, ahol nem jelenik meg mindkét oldalsáv.
Hozzátenném, hogy az SDR rádiók egy része is ezen elven működik, azzal a különbséggel, hogy a hangfrekvenciás spektrum 90 fokos eltolása matematikai függvénnyel (Hilbert transzformáció) kerül kivitelezésre.
(#) tnl válasza ha1drp hozzászólására (») Nov 6, 2019 /
 
Ez egy fontos információ! Nekem is gondot jelent hogy DC vevőm lekeveréskor
egy adott hangfrekvenciát 2 rf frekvenciából kever össze, cw esetén ez ritkán
gond, de sbb beszéd 2-3 KHz széles sávjai néha egymást fedik, érthetetlenné téve
mind a két adást.
(#) tnl válasza tnl hozzászólására (») Nov 6, 2019 /
 
Ha nincs adás a másik frekvencián, van statikus zaj, amit a DC -vevőm rákever, az ssb
beszédre, így rontva annak minőségét.

Gondolom egy SDR-ben ez már nem áll fenn, ezért is haladok, sdr vétel megvalósítása felé.
A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2019
(#) sdrlab válasza tnl hozzászólására (») Nov 6, 2019 / 1
 
Ez nem az SDR sajátossága, hanem az egy oldalsáv/két oldalsáv vétel problémája!
Ha csak simán lekevered a jelet, két oldalsávod lesz mindig. Ahhoz hogy ez eltűnjön, kellenek az "ügyeskedések", ami SDR-nél szoftveresen zajlik, de ezt el lehet érni full analóg módon, egy fia programkód nélkül is. Az semmiképpen sem SDR például )
(#) tnl válasza sdrlab hozzászólására (») Nov 6, 2019 /
 
Ezt értem, és jó dolog, hogy analóg módon is elérhető, de mivel gépet használok, a
dekódoláshoz, és amiket használok, programot, cwskimmer, hdsdr, támogatja az sdr-t, i és q csatornát. Ezért gondoltam célszerű lenne, mert az jobban működik, mint a nem sdr
egycsatornás.
A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2019
(#) sdrlab válasza tnl hozzászólására (») Nov 6, 2019 /
 
A hangkártyán keresztül működő SDR rádiók viszonylag egyszerű hardvert igényelnek, érdemes szétnézni a kapcsolások között, mert kis befektetéssel jó eredményeket lehet elérni így...
(#) tnl válasza sdrlab hozzászólására (») Nov 6, 2019 /
 
Saját ötletem volt, de az 180 fokos fordítást végzett a jelen, de kell egy másik, ami
90 fokot fordít csak.
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Nov 6, 2019 / 1
 
Egyik lehetséges megoldás , hogy az RF lekeverésnél fázist tolsz (+/- 45 fok egy RC/CR taggal).Persze ezt csak viszonylag szűk freki tartományon belül valósítható meg.
Aztán az így szétválasztott és lekevert hangfrekis jeleket egy hangfrekis fázis tolón újra átvezeted, ekkor újabb +/- 45 fokos tolást érsz el.
Majd végül ezeket összegzed így lesz meg a 90 fokos fázis tolt és összegzett demodulált féloldalsávos jeled.
pl mint ebben az esetben
A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2019
(#) tnl hozzászólása Nov 6, 2019 /
 
Igen ez megbonyolítja a helyzetet,a 180 fokos egyszerűbb lett volna.

Azt végül is invertálással meg lehet oldani.

Továbbra is azon gondolkozom hogy milyen nagy erősítéssel dolgozhat egy
egyszerű vevő a DAC nagy felbontása miatt. A mikrofonbemeneten a legnagyobb
jell mondjuk 32 mV (ennél még lehet, kisebb) +,- 32mV tehát 64 mV, ezt vágjuk
65 ezer felé, tehát egy minta épp 1 mikrovolt ! Néhány minta értékű jelet már
lehet morzejelnek látják a fft programok. Tehát néhány mikrovoltos jelet már
tudok erősítés nélkül is venni. De nekem van egy egy tranzisztoros erősítőm,
ami 30-50x erősítést hoz létre, tehát 1 uV jelet akár 30-50 mintavételezési szintnek
vesz a gép.

De mi a helyzet, a 24 biten digitalizáló hangkártyával ?

Van e egyáltalán értelme? Egyáltalán hardverszinten megvalósul e ez a nagy felbontás?

Nem vész e el a vevőkészülék, vagy a légköri eredetű zajban?
(#) tnl válasza Kera_Will hozzászólására (») Nov 7, 2019 /
 
Lehet, hogy akkor magasabb frekvenciából kiindulva állítom elő.
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Nov 7, 2019 /
 
Mit állítasz elő magasabb frekvenciából?VFO I/Q jelét?
Az egyik klasszikus (QSD) "tayloe detector" így működik pl 4szeres frekin járó oszci jelét 2db bináris osztóval osztják el , majd a kimeneteken az így elő álló 4 fázisú jelet viszik tovább a kapcsolós keverőkre.
Lásd Softrock , SDR1000, ...stb. QSD-s SDR rádiók.
softrock n+1.verziója
Ezek alapsávra keverik az I/Q csatornákat és sztereo hangkártyával lehet feldolgozni.
Ha meg nem szeretnél számítógépet akkor a JUMA rádiókat nézd meg.
Itt 4 fázisú RC tagos szűrő láncból áll a (de)modulátor áramkör.
Előtte az I/Q-s oszcillátor jelet használó tayloe detector.
Majd analóg műverősítős fokozatok végzik a további erősítés-szűrést, oldal sávváltás (L/USB) pedig a 2 fázis felcserélésével végzik el egy váltó kapcsolóval.
JUMAtrx2
(persze az adó oldala részben még nem érdekes)
A hozzászólás módosítva: Nov 7, 2019
(#) tnl válasza Kera_Will hozzászólására (») Nov 7, 2019 /
 
a Tayloe-re gondoltam, ott állítják elő a 7 mhz-t 28 mhz-ből (egy példában, amit
te mutattál nekem). De még sokat kell vele elméletben foglalkoznom, tanulmányozni a
témát.
Következő: »»   200 / 276
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem