Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   232 / 3960
(#) jocoo hozzászólása Máj 29, 2008 /
 
Szép jónapot mindenkinek!
A következő kérdéssel/kéréssel fordulok hozzátok:
Pár nappal ezelőtt kaptam 2 db akkumulátort ( mellékeltem képet), elméletileg működnek is
Töltőt nem kaptam hozzájuk és szereknék csinálni egyet.
A képen látható töltési innstrukció, de ez gondolom nem úgy megy, hogy az ott álott feszültség értéket " ráküldöm, azt hagy szoljon ".
Valamilyen rajzot,linket kaphatnék, hogy hogyan induljak el? Mit kell ilyenkor figyelembe venni?


Válaszokat előrre köszönöm!
(U.I.: keresőt próbáltam használni, de nem találtam így általánosan az akkumulátorok töltéséről topikot)

Jocoo

aksi.JPG
    
(#) bodnar00 válasza proli007 hozzászólására (») Máj 29, 2008 /
 
Nem attól félek! , csak ki ne nyírjam a hangszórót. Csak nem mind egy hogy 300mv megy bele vagy 15mv vagy nem tudom mennyi az ideális? , azért kérdeztem , meg h melyikbe dugjam mert az 1.Be dugva nagyobb a hangerő.
(#) rannek hozzászólása Máj 29, 2008 /
 
helósztok! vettem új ledet. de nincs itthon 400 ohmos ellenállásom. de viszont van egy csomó 220 as. Az lenne a kérdés mert most egybe kötöttem kettőt. hogy 220 ból lessz e 440. És akkor nem megy tönkre a led! előre is küössz
(#) mex válasza rannek hozzászólására (») Máj 29, 2008 /
 
Sorba kell kötni (egymás után) és igy jó lesz. 220+220=440 Ha párhuzamosan kötöd akkor az eredő ellenállás csak 110ohm lesz.
(#) rannek hozzászólása Máj 29, 2008 /
 
köszönöm szépen
(#) bodnar00 válasza jocoo hozzászólására (») Máj 29, 2008 /
 
Ugyan ilyenem van , én rendes autó akku töltővel töltöttem.
(#) jocoo válasza bodnar00 hozzászólására (») Máj 29, 2008 /
 
ok, köszi, megnézem
(#) rannek hozzászólása Máj 29, 2008 /
 
van egy kis gond egybekötöttem 2 220ohmos ellenállást de még mindig melekszik ( ez normális? vagy nem kéne melegednie?
(#) maTaKee válasza rannek hozzászólására (») Máj 29, 2008 /
 
mármint mi melegszik? az ellenállás vagy a LED ? Hány V-ról üzemelteted?
(#) rannek válasza maTaKee hozzászólására (») Máj 29, 2008 /
 
a led. 9V
(#) maTaKee válasza rannek hozzászólására (») Máj 29, 2008 /
 
Milyen színű és mekkora(5mm, 10mm)?, Vagy tudod, hogy mekkora áramot vesz fel?
(#) mex válasza rannek hozzászólására (») Máj 29, 2008 /
 
A lednek nem szabad ilyen áramnál melegednie. Az ellenállások biztosan 220ohmosak? Műszered nincs,amivel áramot tudnál mérni? Szemmel látható fénye van a lednek?
(#) rannek hozzászólása Máj 29, 2008 /
 
ha kicsit visszaolvasol akkor láthatod hogy UV led ami látható fényt ad ki. igen 220 ohm! és van multiméterem. ötlet? mert elég drága volt a led és már másodszor megyek be érte ilyen dögmelegbe
(#) mex válasza rannek hozzászólására (») Máj 29, 2008 /
 
Ha van multimétered akkor mérj áramot (ez alapvető,kérdés nélkül ezzel kellett volna kezdened)!!!
Ezenkivül mérd meg a két sorbakötött ellenállás értékét!!!!
Harmadszor én el nem hiszem,hogy az a bizonyos~15-20mA ami folyik melegiti a ledet!!!!
(#) proli007 válasza bodnar00 hozzászólására (») Máj 29, 2008 /
 
Hello!

Nem ismerem a keverődet, csak azért szóltam, mert vicces volt a kérdés feltevése.

De a képlet igen egyszerű. Akkor van jó bemeneten a torzító, ha a hangerő potival, kényelmesen tudod szabályozni a szintet. (Tehát a max hangerő - ahol már az erősítőd torzítani kezd - a poti háromnegyede és vége között legyen)
Ha kicsi a jelszint, növeld, ha nagy akkor meg értelem szerűen csökkentsd (írtad, hogy van rá mód)

Az hangszórót nem a bemeneti jel nagyságával lehet tönkretenni, hanem az erősítő teljesítményével. Ha a bemenetre sokkal nagyobb jel kerül, akkor előfordulhat, hogy már az előfok is "torzítóként" üzemel. Általában, ilyenkor a hangerő szabályzót, alig mozdítod, már ordít a rendszer.

A lényeg, hogy ne legyen a végfok túlvezérelve, a hangszóró teljesítménye, meg lehetőleg kétszer akkora legyen, mint a végfok leadott teljesítménye.
A zenére (normál használatra) készült hangszórók, nem igazán alkalmasak zenekari felhasználásra. Ott számításba veszik, hogy az átlagos zenék teljesítménye a frekvencia növekedéssel jelentősen csökken. Hangszereknél, pedig bármely frekvencián kijöhet a végfok maximális teljesítménye, sőt...

Bocs, ha számodra triviális dolgokat hoztam fel.

üdv! proli007
(#) rannek válasza mex hozzászólására (») Máj 29, 2008 /
 
alig vesz fel 10 mA-t és nem igaz ezért kiborulni...Gondolom te is voltál kezdő. Attól még hogy te jobban értesz az elektronikához nem leszólni kéne a másikat hanem segiteni. azé kössz
(#) m.joco válasza rannek hozzászólására (») Máj 29, 2008 /
 
Hello
Érdekes hogy 10mA-nál is melegedik már. Igazából akkor tudnánk csak meg, hogy mi a szitu, ha ismernénk a LED pontos tipusát, és adatlapból utánanézhetnénk.
Csak azt tudom mondani, hogy növeld tovább az előtétet. Mindenesetre mérd ki az ellenállásokat is. Esetleg még megpróbálhatod azt is, hogy egy pillanatra bekapcsolod a LED-et(persze szigorúan előtéttel :yes: ), és megméred a feszt a LED-en.
Üdv.

P.S.: mex kolléga biztos nem akart leszólni, de igazán leírhattad volna, hogy miket mértél meg a multival, és milyen értékeket kaptál - hadd ne kelljen erre még külön rákérdezni.
(#) rannek válasza m.joco hozzászólására (») Máj 29, 2008 /
 
rendben igaz kicsit énis hülye vagyok

Most egész jó, remélem nem lessz vele gond ha mégis akkor jövök ide :yes:

10 mA-t vett fel. de komolyan mondom hogyha megint kimegy fél óra után, én ledarálom a ledet és rászórom a zsíroskenyeremre .

ha megnézitek pár perc mulva a "Ki,mit épített?" topikot akkor meglátjátok mit épitettem a LED ből meg pár dologból.
(#) bodnar00 válasza proli007 hozzászólására (») Máj 29, 2008 /
 
30W-os 60W-os hangszóróval , csak azért ilyedtem meg mert bemenetre 300mv ot adtam és nagyon berezonált meg rohadtul kijárt a membrán maxon, lehet h ez normálnis , nem tudom . A jel mivel meg már torzítva volt ezért nem tudom hogy túlküldtem e a 300mv-al a végfokot mert nem hallottam h egyáltalán betorzított e.
(#) wg_kezdo hozzászólása Máj 29, 2008 /
 
Nos, el is készültem egy erősen alpha verzióval, ha valakit érdekel videó és letölthető verzió:

3-as Próbapanel tervező szoftver

Mivel összesen 2 órám volt foglalkozni vele így egy teljesen egyszerű kis majdhogynem rajzolóprogramot készítettem.

Majd még bővítem és köszönettel fogadnám a kritikákat bár első körben saját használatra terveztem.

Eddig 2 ilyen panelt tettem tönkre a nem átgondolt forrasztásokkal és hát......

Ami még tervben van:
Nyomtatás, vezetékhossz automatikus számolás.

(#) Istike88 válasza wg_kezdo hozzászólására (») Máj 29, 2008 /
 
hát ez nagyon elmés elgondolás egy ilyen progit írni! pláne ha még tovább is fejleszted! minden elismerésem :kalap:
biztos sok kezdő és persze profi munkáját segíted ezzel ugyanis a legegyszerűbb áramkörökhöz nem feltétlen szükséges nyákot marni

üdv
(#) wg_kezdo válasza Istike88 hozzászólására (») Máj 29, 2008 /
 
Köszi, a profik szerintem valami profibb szoftvert használnak majd sőt annak is örülnék, ha azt mondanák, hogy már van is olyan amivel lehet ilyet csinálni akkor legalább megspórolnék pár órát, de ha nincs akkor biz én tovább fogom fejleszteni csak régen csináltam már ilyen algoritmusokat, de hát ez olyan, mint a biciklizés.....
(#) wg_kezdo hozzászólása Máj 29, 2008 /
 
Ja és:

Az ilyen panelhez én olyan elvetemült voltam, hogy az összekötéseket gémkapoccsal oldottam meg, nem tudom ez mennyire jó vagy rossz megoldás...

Sőt kivágtam egy kis darabot amire ráraktam egy IC foglalatot és abból 8 gémkapcsot kivezettem ami most úgy néz ki, mint egy pók. Erre akartam rákötni egy nagyon egyszerű ne555-öt kapcsolást drótokkal amolyan próbaképpen.
Sajnos nem működött, de azért tanulságos volt....
(#) rannek válasza wg_kezdo hozzászólására (») Máj 30, 2008 /
 
wow!

nagyon szép! Olyat kéne csinálnod hogy több változatba

pl csíkosba,meg pöttyösbe! de minden elismerésem
(#) Kovidivi válasza wg_kezdo hozzászólására (») Máj 30, 2008 /
 
Szia!
Nagyon jó a progid!
Egy javaslat: Írd bele a progiba, hogy ne csak 3-as próbapanelt lehessen használni, hanem mondjuk olyat is, amelyikben a vízszintes sávok össze vannak teljesen kötve (ekkor kell egy sáv megszakítás funkció is), és olyat is, ahol csak pontok vannak!
(#) rannek válasza Kovidivi hozzászólására (») Máj 30, 2008 /
 
ehh lol ugyanazt írtam egy perccel előbb
(#) mex válasza rannek hozzászólására (») Máj 30, 2008 /
 
Az biztos,hogy dühös lettem olvasván,hogy van multimétered,és mégsem mértél meg alapvető dolgokat. Na persze én is jártam már igy,de az ember hajlamos elfelejteni ilyen kinos "bakikat"
Úgyhogy:bocs!
De visszatérve a ledre: a leden eső feszültség legyen 3V. Ezt megszorozva 10mA-al=0.03W. Nem tudom,hogy ennek hány százaléka hasznosul fényenergia formájában,de ha az egész csak meleget termelne, akkoris nehéz lenne (legalábbis számomra) a hőfokemelkedést észlelni.
(#) mex válasza wg_kezdo hozzászólására (») Máj 30, 2008 /
 
Nagyon jó lett a progi! :kalap: :kalap: :kalap:
(#) wg_kezdo válasza mex hozzászólására (») Máj 30, 2008 /
 
Ha használhatónak ítélitek akkor kibővíteném, csak alapvető ismeretek hiányoznak hozzá az elektronikából ami főleg gyakorlathiányból adódik. Nem is tudom pontosan milyen lapokat szoktak használni, ajánlottak egyest, meg olyan ahol soronként vannak "összekötve".

Talán nyithatnék egy topicot neki, ha az itt lévő moderátorok beleegyeznek.
(#) rannek válasza mex hozzászólására (») Máj 30, 2008 /
 
Ok mostmár értem. És kössz mindenkinek a segitséget
Következő: »»   232 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem