Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » ST151 végerősítő
Ezt nem látod alkalmasnak? Nem néztem meg alaposan, de talán éppen azonos azzal amit keresel.
Ez jó lesz?
Mod: "ST 151 alapkapcsolás.lay" és "ST151 60V 4 ohm-ra nyákrajz.lay6" a hozzászóló kérésére eltávolítva. A hozzászólás módosítva: Ápr 24, 2020
Moderátor által szerkesztve
Köszönöm szépen!!
Utazók épp , ha asztali gép közelben leszek megnézem, de előre is köszönöm ezt is!
Sziasztok!
A 400W-os Alkotó-féle v1.7 mod-2b paneltervhez az MJE340-350 pároknál lévő furatokhoz illik valamelyik Hestore-os hűtőborda? Ha igen, melyik az? Most rendelnék alkatrészeket, hátha tudja valaki a tökéletes megoldást.
Többféle változat is létezik, ezért egy link pontosította volna mire gondolsz. Ezen a panelterven az SK104 bordafil pontosan illeszkedik.
A HEStorban többféle kialakítással is van ilyen borda. Egy példa közülük.
Köszönöm a gyors választ!
Körülbelül 2 éve már megépítettem a másik tervből egy párat és letöltöttem a gépemre. Akkor találtam itthon 4 ilyen méretű kis hűtőbordát, azokat felfúrtam. Naívan azt hittem, hogy a Mod 2b csak azt a tervet jelenti, ezért nem akartam feltölteni újra. Igaz, megkereshettem volna a mellékletekben a nevek alapján. Most viszont akkor ezt a tervet fogom megépíteni, amit linkeltél, SK104 bordával. Nagyon szépen köszönöm a segítséget!
Elegendő méretű lesz ez a hűtőborda?
Egy Harman-Kardon erősítő 1100VA-es toroidot tudtam venni hozzá, de kevés volt a szekunder feszültsége, így rá kell még tekercselnem. Hétfőn jön a zománchuzal, addig megcsinálom a tápegység, a koppanásgátló, és a clip ledek panelját, ha minden jól megy, a hétvégi bulin már lehet bele bömbölni.
Sziasztok!
Van 2db Beag TH-173 4X23V-os trafóm. A kérdésem az, hogy átlehetne e alakítani H osztályúra az ST151-et, ezzel a vezérlővel?Bővebben: Link A hozzászólás módosítva: Szept 14, 2019
Több mentorom és tanácsadóm is volt, akiknek köszönöm az értő instrukciókat, igyekeztem mindet megfogadni.
Szélesítve az építési lehetőségeket, rajzoltam egy másik logika szerinti paneltervet. Arra számítok, hogy némileg hatékonyabb lehet az így elosztott félvezetők hűtési/hűlési intenzitása. Még nem gondoltam végig, de ez a fajta megközelítés jelentősen egyszerűbben tenné lehetővé a bordák feszültség alá helyezését. Gondolom nem csak nekem tűnt fel, hogy ezt az erősítőt akár úgy is meg lehet építeni, hogy két hűtőbordára tesszük a szigeteletlen végtranzisztorokat és azok meghajtóit (a hőfigyelőt kell egyedül elszigetelni a bordától). Ezzel kimaradna a szigetelés hőhídja, de tápfeszültségre kerülnek a bordák. Ha a tápfeszöltség pl. +-80 V, akkor a két borda együttes érintése már 160 V potenciálkülönbséggel ingerli az elkövetőt. A mostani mellékletek még egy sík lapot tételeznek fel, és szigetelt tranzisztor felfogást. Kedvcsinálónak, még talán rajzolok majd egyéb bordamegoldásokat is. Ezt a panel kimondottan nem otthoni gyártásra szánom, hanem kínai forrásból tervezem beszerezni. Ezért érdeklődöm lenne-e olyan építeni vágyó, akinek még szüksége lenne ilyen panelokra? A hozzászólás módosítva: Dec 12, 2019
Szia én már régóta tervezgetem a panel újragondolását de megelőztél.Igaz én 6 pár végtranzisztorral/ oldal gondoltam.
Szép munka.
Olyan verzión is érdemes lehet elgondolkodni amikor a panel alá vannak beforgatva a végtranyók. Ezáltal keskenyebb borda is jó lehet. üdv
Ez egy nagyon ingoványos megközelítés. Én még nem láttam ebből értelmes megoldást.
A tranzisztorok lefogása ekkor szinte kizárólag a saját furatán való csavarozással történhet, ami nem mindig az ideális megoldás (a kengyelben jobban tudok bízni). Szintén bizonytalan vagyok a befordított tranzisztorok közelsége miatti hűlési hatékonyság elégségességében.
Impozáns panel! Annyit tennék csak hozzá, hogy remélem, a végtranzisztorok lábát nem ilyen szép "S" alakban akarod meghajlítani. Saját tapasztalatból mondom, hogy nem lesz könnyű megoldás. Nagyon régóta használom ezt a fajta elrendezést a V4-nél, de csak merőlegesen felfelé hajlított lábakkal. Azt még könnyű kellő precizitással kivitelezni, különösebb szerszámozottság nélkül is. Nekem a végtranzisztorok furatsora 100mm-re van egymástól, de létezik kifejezetten az A4291-es típusú hűtőbordához gyártott is, 96mm-es távolsággal.
Egyetlen építés alapján (APEX SR200), semmi problémát nem okozott a lábak ilyen irányú hajlítása. Egy 3-as fúrót betettem a tokhoz a lábak tövénél, amire teljesen visszahajlítottam minden lábat, majd egy következő lépésben felhajtogattam őket.
Ez a megoldás csökkenti a szélességet és rugalmasabbá teszi a megfogást. A merőleges láb könnyebben befeszülhet. Holnap lefotózom milyen ez élőben, ha megtalálom az erősítőt (nem ideálisak most a tárolási körülményeim/lehetőségeim)
Nem osztom az aggályaidat, sem a kengyel használat, sem a hővezetés terén.
Ha a teljesítmény tranzisztor lábakat a panel két szélére teljesen kihozod akkor a panel fel és leforrasztása az előzetesen a hűtőbordához leszorított tranzisztorok esetében sem okozhat problémát. Ezzel akár a kengyeles lefogatás is megvalósítható. Hozzáteszem, kevés gyártótól látok kengyeles vagy nem a furaton keresztüli alkatrész rögzítést nagy teljesítményű erősítő esetében. A hosszúkás panel miatt többnyire fektetett panel/börda elrendezéssel (pl hozzászólásban mutatott borda elrendezés esetén is) és ventillátorral kényszer hűtött erősítőt fog tudni készíteni a hobbista. Ami miatt a beforgatott ötletet felvetettem, hogy a kereskedelemben a 8-10 cm széles sik felületű bordák beszerzése kihívással járó feladat. Ellenben ha két alu vagy réz hővezető sinre teszem a tranzisztorokat, akkor a sinekre keskeneyebb borda vagy CPU hűtő-ket csavarozva mind esztétikailag, mind műszakilag kielégítő megoldás születhet. Ha szigetelten szerelik a borsákat és a sineke akkor akár még a tranzisztorok bordától való elszigetelését sem kell megoldani.
Ha nálad bevált, akkor ez egy olyan bázis, amire alapozhatsz. Az én aggodalmam az enyém, nem akarom senkire rákényszeríteni.
Ha van már ilyen építésed, akkor azt szívesen megnézném, és tanulmányoznám. Mutass erről néhány fotót. A 8261-es bordaprofil (111 mm széles sík felülete van), manapság a legáltalánosabban elterjedt típus, sok helyen kínálják.
Tranzisztor leszorításról tudok képet mutatni ami bevált - úgy vélem. A leszorító alkatrész is további hűtő elemként vesz részt. Ez még nem cpu hűtős.
Jó a technológia Én a kezdetek óta a merőleges lábas megoldást használom, probléma nélkül. Eddig jó 20-as nagyságrendben építettem különböző variációkat és még sosem volt vele gond.
Az A4291-es bordához készült variáció azért született, mert ez a típus nagyon régen kapható és több üzlet is forgalmazza. Az általad használt típust is ismerem, van is valahol a műhelyben egy darab belőle, de igazán sosem használtam.
Én nagy teljesítményű végfokban Fischer SK595-öt használok mostanában. 2db szembe forgatva 120x120mm-es keresztmetszetet ad. Ideális a ventilátoros hűtéshez.
Előtte csináltam én is doboztól elszigetelt megoldást:
A fotón az SK514 típust vélem felfedezni, méghozzá kettő példányban.
Az SK595 valóban egy 60x120 mm-es klasszikus borda geometria. Sok mindenre jó lehet, csak iszonyatosan drága. Idézet: „A fotón az SK514 típust vélem felfedezni, méghozzá kettő példányban.” Stimmel. Az 595 tényleg nem olcsó, de nem használok belőle nagyon hosszút. Sajti
Így néz ki a derékszögben felhajtott lábbal szerelt panel:
Megpróbáltam egy értelmes képet csinálni a hajlított lábakról. Nem igazán sikerült, de azért mellékelek egyet. Pici ott a hely, fénylik a borda sík lapja, és nulla fény van odabenn.
Egyszerűbb volt meghajlítani, mint lefotózni.
Amit még javasolnék, hogy a védelemben szereplő BC547/557 párost cseréld ki BC337-40/327-40 párosra. Ezek kapcsoló üzemben jobb paraméterekkel bírnak, így hatékonyabb a védelem. Ráadásul ha ezeket az alkatrész oldal felől forrasztod be, hogy hozzáérjenek a bordához, akkor adhatsz némi hőfüggést is védelemnek.
Az első hirtelen mozdulat után újra belegondoltam ebbe a panelmegoldásba. Az alkatrészek elhelyezkedésének zömét megtartva, sikerült olyan variációt találnom, ami támogatja az egyetlen sík felületre való felfogást is, de lehetővé teszi a két oldalon lévő elemek külön bordára való felfogását is (ha a bordát tudjuk szigetelni a doboztól, akkor nem kell a félvezetők alá szigetelés).
Ezt a két oldalt igyekeztem a lehető leguniverzálisabbra kitalálni. Pontosan illik a rendszerbe a Fischer SK589-es profilja, és szintén illeszthető a népszerű 8261-es profil is (akár alulra síkként, vagy két oldalra külön-külön bordaként). Számos egyéb kombináció is elképzelhető, de én csak az említetteket próbáltam néhány rajzzal érzékeltetni. A rajzok nincsenek letisztázva, hiányoznak a csavarok, és a távtartók, de a felépítés szerintem így is érzékelhető. Hangsúlyozva az első tervtől való eltérést, itt most "piros"-ba öltözött panelt rajzoltam. Minden felépítésnél azonos a panel, csak a körítésben van változás.
Szép munka! Ha az SK589-et használod, akkor érdemes a borda alapterületénél nagyobb NYÁK-ot tervezni, akkor fejjel lefelé fordítva az egészet, 4db hosszabb távtartó rúddal a szigetelés is megoldható.
Lerajzolnád nekem?
Nem értem mit javasolsz. Nem tudom a "borda alapterülete" paramétert értelmezni, és a "fejjel lefelé" is filozofikus meghatározás. Azzal együtt, hogy nyilvánvalóan egy csomó fajta elképzelést meg lehet valósítani, amik közül néhányat képes ez a panel kiszolgálni.
Sajnos nem tudok olyan szépen rajzolni, mint te, de előástam egy régebbi, félig szétbontott panelt bemutatónak.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |