Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Propeller Clock
 
Témaindító: vicsys, idő: Jún 3, 2005
Lapozás: OK   35 / 489
(#) liman válasza Sendi hozzászólására (») Ápr 17, 2008 /
 
akkor lehet hogy ezert meleg a fet mint az allat?
mar nem emlekszem pontosan mennyit mertem de tuti hogy 8 ohmnal kevesebb a tekercsem ellenallasa.
(#) (Felhasználó 17788) hozzászólása Ápr 18, 2008 /
 
Helló Fijjug!!! Én saját szememmel láttam a "sendi" mind két óráját és marha jók lettek. Az első kicsit imbolygott de a másodiknál a feliratok stabilan állnak mintha odarajzolták volna. Az is jó ötlet volt,hogy a LED-ket kicserélte kisebb fényerejű példányokra, az előzőek vakítottak ha pont szemből néztem.Szerintem is igaza van a videómotorakkal kapcsolatban mert mindenféle csúszókefés megoldás zajong mint a napközisek uzsonna előtt és kopik ami idővel megint csak növeli a zajt majd cserélgetni kell mint a fehérneműt. Üdv:Linda
(#) Sendi válasza (Felhasználó 17788) hozzászólására (») Ápr 18, 2008 /
 
Helló isoram.

Ha nem hordasz fehérneműt, akkor nem kell cserélgetni.
(ha nincs szénkefe akkor nem kell cserélgetni)
Hogy a szakmánál maradjunk.
(#) (Felhasználó 17788) hozzászólása Ápr 18, 2008 /
 
Hello sendi! Akkor ugyanarról beszélünk.
(#) ABU válasza Sendi hozzászólására (») Ápr 19, 2008 /
 
Jó jó video motor. Valóban jobb megoldás, belátom, mert a tekercseléssel nem kell foglalkozni.
Viszont van egy olyan problémám, hogy az istennek sem tudom működésre bírni.
Nincs valami ötlet, hogy hogyan üzemeljem be?
5 szál vezeték csatlakozik hozzá, amelyek:

GND
DRIVE
B+
PG GND
PG

Még a videó is (ITT) működött, csak már nem volt használatban régóta. Ezért kikaptam belőle a fejet

Már arra is gondoltam, hogy felerősítem valami más motor tengelyére, ha nem sikerülne forgásra bírni.
Kösz a segítséget!
(#) ABU válasza ABU hozzászólására (») Ápr 19, 2008 /
 
Áááááááá! Megvan a megoldás. Vegyétek úgy, hogy nem is szóltam.
Kösz a segítséget :buck:
(#) vanzerr válasza ABU hozzászólására (») Ápr 19, 2008 /
 
Megosztod velünk?
(#) ABU válasza vanzerr hozzászólására (») Ápr 19, 2008 /
 
Persze! Végül is arra jutottam, hogy a sztátort leszerelem a fejről, mert sehogy sem tudtam működésre bírni, és valamilyen más meghajtáson gondolkodtam.
Kiszedtem a videóból a szalagcsévélő motort is, ami elég erős és megbírja forgatni a fejet. Az áttételt egy ékszíj valósítja meg, ami a motoron volt. Ez elég vastag, és ha egyszintben van a fej tengelye és a motor "eleje", akkor a szíj nem fog ficánkolni, stabilan forgatja a fejet.
12 V-ról ment, marha gyorsan pörgött. Mellesleg nem hangosabb mint egy sima PC venti levágatlan lapátokkal.

A fej állórészében a tekercseket sorba kötöttem, és Sendi-re hallgatva tettem bele még egy soros ellenállást is, mert elég kicsi volt a tekercs eredője. 1,2Ohm. A szekundert szintén sorba kötöttem.

Összedobtam egy nagyfrekis tápot 555-el (100kHz), forgattam a motorral a fejet, és a szekunderre kötöttem 20db sárga víztiszta LED-et párhuzamosan egyből váltó áramra. 12V-ot adtam a szerkezetre, és lám elég nagy fényerővel világítottak. Bár ha lentebb vittem a frekit, akkor változott a fényerő. Hol pozitív, hol negatív irányba.

Szóval ilyen megoldást agyaltam ki, és ez így lesz megépítve. Bár még nem tartok sehol, mert a propellerrel tököltem, hogy mi lenne a legjobb nekem.

Van egy rajz is a megvalósításról.
Nagyjából ennyi.

picture.jpg
    
(#) Sendi válasza ABU hozzászólására (») Ápr 20, 2008 /
 
Helló ABU

Már jobb úton haladsz, de a mechanikai munka túl sok. (nekem)
Ha ment a magnóban akkor megtudtad mérni hogy mit kap a motor. Én így tettem. Nekem a motoron volt a vezérlő IC, és egy szalagkábelen jőtt a panelra.
7 polusú csatlakozót igy kötötten be.
1- 6-7- MInusz 12V
2-3- Pusz 12V
"dévu" magnó volt.

A motor forog, és szabályozható, és nem kell semmiféle mechanikus munka.

100_0887m.jpg
    
(#) ABU válasza Sendi hozzászólására (») Ápr 20, 2008 /
 
Üdv!
Nem mértem sajnos, ráadásul szét is bontottam az egész videót, mert úgy volt, hogy másik motorral fogom hajtatni a fejet.
Ennél úgy van megoldva, hogy a motor egy 4 pólusú csatlakozón megy egy kisebb panelra, amin 2 darab KA8301-es IC van. Majd erre a kis nyákra a nagyobb panelokról becsatlakozik 2 db 15 pólusú csatlakozó, meg még 2 pólusú is van 4 db.

Viszont a vezérlő IC a motor nyákján van rajta, aminek a száma M51721S2. Esetleg ha neked is ilyen lenne, akkor sikerülhetne beindítani.

Végül is nem baj, ha nem jutok vele valamire, mert az előbbi megoldás már nagyjából készen is van. Nekem megfelel.
(#) Tom025 válasza ABU hozzászólására (») Ápr 20, 2008 /
 
Nekem van ilyen vezérlő IC-vel ellátott motorom. (M51721SL). Mindjárt szétkapom és megírom a bekötését..

Szerk: megnéztem,
pozitív táp: 7. és 10. láb
föld: 2. láb
szervó bemenet: 1. láb

Ennek a mocinak a szervó bemenetére is kell feszt adni, (tápfeszről 220-470K ellenálláson keresztül) hogy induljon.
(#) ABU válasza Tom025 hozzászólására (») Ápr 20, 2008 /
 
Hú de fasza :worship: Akkor lehet mégis csak lesz belőle valami
Úgy néz az állórész csatlakozása, mint ahogyan a képen is van.

2701HQ.JPG
    
(#) Tom025 válasza ABU hozzászólására (») Ápr 20, 2008 /
 
Ugyanez van nekem is. A piros a táp, a fekete a föld, a narancs a szervó..
IC lábak bekötését lásd az előző írásomban..

Üdv!

DSCN3223.jpg
    
(#) Sendi válasza ABU hozzászólására (») Ápr 20, 2008 /
 
Helló ABU

Az én videómotorom vezérlő IC-je (a motoron van)
BA6970FS.
Kéne valahova egy gyűjtemény, hogy ki milyen motort hogy tudott beindítani, vagy valaki aki videókkal foglalkozik, és lehetne tőle tanácsot kérni.

Köszönettel.
(#) ABU hozzászólása Ápr 20, 2008 /
 
Üdv megint!

Működik, de nem úgy ahogy kellene. Szerintem kinyírtam az IC-t még a legelső próbálgatásnál, mert azt csinálja, hogy csak rezeg a fej, és irtó nagy áramot vesz fel.

Ha kézzel megforgatom, akkor felpörög,kisebb lesz az áramfelvétel is, de ha növelem vagy csökkentem a feszültséget, akkor leáll rezegni és megint felveszi a nagy áramot. Az IC meg szétsül.

Amit Tom025 írt bekötést az működik. Most néztem a nyákját, hogy az 5 szál vezetékből csak 3 megy az állórészre, hogy hogy nem jöttem erre rá :idiota:

Megpróbálok beszerezni még egy fejet. Hátha azt is elbaszarintom :idiota:
Mindenesetre köszönöm a segítséget.
(#) Tom025 válasza ABU hozzászólására (») Ápr 20, 2008 /
 
Elképzelhető, bár nekem eddig minden IC nagyon sokat kibírt. Még mielőtt kidobnád, próbáld meg azt, hogy a táp-föld közé bekötsz egy 15V körüli feszt, és a szervó-föld közé külön (független) feszforrásról 1,5-9V-ot, lehetőleg változtathatóan - de ha más nincs, elem is jó. (a szervóra a pozitív..) Hátha valamit produkál...
(#) Thowra hozzászólása Máj 24, 2008 /
 
Üdv mindenkinek!
Én is elkezdtem a masinát megépíteni de van egy kis gondom. A tekercs nem akar összejönni, már a kilencediket tekertem de csak nem alakul. Próbáltam a bázissal éleszteni és egy 555 össsel is. Sajnos 0,8 és 3V körül jön ki belőle. Van esetleg valakinek egy olyan bázis progija ami távirányító nélkül azonnal indul?
Lényegébe elég lenne a bázis tekercs meghajtó része is csak ha ráadom a tápot azonnal menjen.
Előre is köszönöm!
(#) zolee1209 válasza Thowra hozzászólására (») Máj 24, 2008 /
 
Ha a bázisra rákötöd a tápfeszt, akkor azonnal indul a program és a feszültség indukálása! Mekkora a légrés a tekercsek között? Esetleg képet tudsz felrakni? Más problémák: esetleges menetzárlat, rossz FET, túlságosan vastag drót alkalmazása, illetve a schottky fordítva van bekötve...
(#) Thowra válasza zolee1209 hozzászólására (») Máj 24, 2008 /
 
Üdv!
A fet jó, kb 0,4 es drótot használtam (próbáltam több átmérőt is.) A távolság kb 2 2,5 mm egyenletesen.
A bázis ha kap tápot azonnal a max feszt adja a tekercsnek? Nincs véletlen egy olyan programrészleted próbára ami csak a tekercset indítja?
(#) zolee1209 válasza Thowra hozzászólására (») Máj 24, 2008 /
 
Nos ilyen "programrészletem" nincsen. És ilyen kicsinek mondható távolság esetén nem hiszem, hogy olyan alacsony fezültség indukálódna a szekunderen.
A bázisra mekkora feszt kapcsols? A menetszámok? A szekunderen egyenirányított feszt mérsz? Bocsi, ha ostobának tűnnek a kérdések, de minden részlet fontos!
(#) Thowra válasza zolee1209 hozzászólására (») Máj 25, 2008 /
 
Üdv!
A bázis 12V ot kap (pc táp), erről kap a pic 5V ot egy l7805 ön és a 'nyers' 12V ra megy a tekercs, fet stb. A menetszám 100 a bázis 150 a forgórész. Ma csináltam meg a 10. párt és az 555 ről indítva ad kb 10V ot egyenirányítás, kondi, zéner után. ha rákötök pl egy 3V os motrot a fesz leül és a motor nem mozdul.
Ha az 555 helyett a bázisra kötöm akkor meg se moccan, nem indul el a trafó. A bázis így néz ki most.
Úgytudom a távval is kell valamit csinálni, hogy a pic felébredjen. Távom még nincs így nem tudom arról ébreszteni.

bázis.JPG
    
(#) Sendi válasza Thowra hozzászólására (») Máj 25, 2008 /
 
Helló.

Már többször javasoltam a videó motort.
Nem kell tekercselni, az eredeti 3 csavarral fel lehet fogni egy régi nyákra, a fejbeállító csavarokkal lehet rögzíteni a propellert. Csendes, jól csapágyazott.
Az "árveréses" oldalon 1000 Ft. alaoo kapsz öreg videókat. Itt van néhány kép, ha kedvet kapnál hozzá.

Köszönettel.
(#) Sendi válasza Sendi hozzászólására (») Máj 25, 2008 /
 
Helló.

És még egy.

100_0945m.jpg
    
(#) Thowra válasza Sendi hozzászólására (») Máj 25, 2008 /
 
Üdv!
Gondoltam rá én is, ahoz más program is kell.
Videófejem van egy raklappal, megpróbálok életet lehelni a meghajtásukba.
(#) Sendi válasza Thowra hozzászólására (») Máj 25, 2008 /
 
Helló Thowra.

Bocsi, de milyen más program?
Egyébként a a 'basic'-t be kell kapcsolni, mert különben csak standby módban van. (kis kitöltésű kapcsoló fesszel)
Bár már láttam olyan 'basic' programot, amelyik azonnal bekapcsolta a motort.

Köszönettel.
(#) Thowra válasza Sendi hozzászólására (») Máj 25, 2008 /
 
Üdv!
A táv még nincs kész ezért kellene egy olyan ami azonnal indul. Találtam olyan verziót itt ami elvileg bármilyen távval megy de amik nekem vannak azokra nem eagált.
(#) Thowra hozzászólása Máj 30, 2008 /
 
Üdv mindenkinek!
Ma (rtegnap eggel 6 óta mostanáig) sz@rakodtam a távval de nem működik
A nyákot vagy ezerszer átnéztem, semmi hiba, minden átmérve. A pic más kapcsolásban megy rendesen, tesztlapon is. Égettem bele többféle HEX et is de egyikkel sem akar menni. Az oszci is hol megy hol nem. Cseréltem benne azt is, kondikat, szűrést, 4 es lábat is próbáltam + on vagy nélküle. A táp stabil 5V.ha próbalapra teszem és a 100K s felhúzókat nem teszem be akkor egy ronda négszögjelszerű átok jön ki belőle de ha berakom őket akkor semmi. Az oszci meg se moccan. Lasan kezd elegem lenni az egész projectből, semmi se akar összejönni belőle csak a selejtes panelek, tekercsek halmozódnak
Mi lehet ezzel a nyavajás távval?
(#) ABU válasza Thowra hozzászólására (») Jún 1, 2008 /
 
Hali!

Esetleg ha tudnál valami képet adni a szerkezetről, könnyebb lenne a segítség. Beültetési rajz vagy valami. Maga a kapcsolás működik, szóval nállad lehet a gond.

Kitartás
(#) Thowra válasza ABU hozzászólására (») Jún 2, 2008 /
 
Üdv!
A hiba részben megoldódni látszik.
A táv elektromos szempontból jó is volt csak a 84 es pic helyett 628 került bele. A 628 ba való működőképes progit vicsys nek köszönöm.
Amíg nincs rendes trafóm addig megpróbálok csúszógyűrűt betenni, kipróbálni elmegy szerintem.
A masina részben még próbapanelen van megépítve, elég ronda de majd a végén csiszolok rajta.
(#) pet hozzászólása Jún 4, 2008 /
 
Sziasztok!

3* olvastam el a cikket, mire majdnem mindent megértettem.

De egy dolgot nem.

Ha jól gondolom, azért kell a trafó a venti és a bázis közé, mert ha vezeték lenne, begabajodna.(Ilyen az elektromos fogkefém töltési modszere is, csak ott a vízállóság miatt)

De akkor ez mi az utolsó oldalon:

"Tehát:
A bázis és a propeller között 6 vezeték van.
Úgymint.:

Venti táp (2 ér)
Index LED (2 ér)
Trafó primer (2 ér) "

Következő: »»   35 / 489
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem