Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Csöves erősítő készítése
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Csak annyira mint a saját véleménye a kimenőtranszformátoros fázisfordításról....milyen is van abban a kiváló írásban szereplő erősítőben?
Idézet: „Jelesül a fázisfordításba még a kimenő trafó fázis torzítása is beleszól. Mellesleg azért különleges, mert nagyon nem jött be ez a konstrukció. Inkább csak műszaki emlék arra, hogy hogyan készítsünk szar erősítőt. ” https://www.hobbielektronika.hu/forum/csoves-erosito-keszitese?pg=2116 Idézet: „Ahhoz, hogy utánépíthető legyen kellene a kimenő tekercselési utasítása, különben nem lehet megépíteni az erősítőt. Egy cikk így lenne teljes...” Pont a lényeg maradt ki. A kapcsolás ismert, középszerű, bárki megtalálhatja a NET-en. Legalább lenne egy alapfokú kimenő leírás közölve. Mi van helyette?? 8K/6 ohm. Azzal is lehet PIAC-ot szerezni, ha adunk egy alapfokú, jó hangú 1 oldalra elférő kimenő tervet a 9 oldal szöveghez, oszt azt mondjuk, ennél is van jobb trafó, de az már pénzes. Ez korrekt lenne. Így sajnos kilóg a lóláb.
Én mikor a jó multkorában tekertem a 300b-k kimenőit, meg a Paravicini EAR859-ét, mindent itt leírtam, hogy csináltam. Nem tudom mi a bánat őrületesen nagy titok rejtezik benne, hiszen egy pár koszos mezei EL84-re épűl. El is tudnám most így képzelni este felé, hogy minden építő gyorsan sunyiba a sarokban elkezdi gombajítani a csévélyét, ha a méretezés meg lenne.
Amúgy az imént nézegettem külföldi odalakon, ahol ennek számtalan változata a fórumozók könyökén jön ki. Baby Hey néven is fut. Nem nagy szám.
Üdv!
Van egy kis gondom az egyik 100 wattos csöves gitárerősítőmmel. Mikor bekapcsolom, egy fajta sziszegő, szünnyögő hangot ad, éles, fémes reccsenésekkel és pattanásokkal karöltve. Úgy tűnik a csövekből jön. Ez kb 2 percig tart, utána nem csinálja. Van egy másik kisebb csövesem is, de az semmi ilyesmit nem produkál bemelegedés közben. Tudom, egyszer már kérdeztem, de nem kaptam rá választ és kicsit aggódok, a nem éppen olcsó erőlködőm (meg a saját és környezetem testi épsége) miatt. A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2020
Ez a jelenség lehet érintkezési hiba a csőfoglalatokban. Mozgatással a csőhúzásával ki és bedugásával csökkenthető. Lehet csőhiba is, forrasztási hiba is, tessék végignézni mindent.
Ha ez kevés, vagy nem oldja meg a problémát, akkor a csöves előfokozat valamelyikének a táp-szűrőkondenzátora haldoklik, azt ki kell cserélni, mert míg fel nem töltődik az üzemi feszültség belső kontakt-hibája különös hangokat kelt az erősítőben. Lehet ez sercegés-sziszegés, recsegés, motorcsónakázás hangja. Pár perc után ezek a jelenségek megszűnhetnek, de a hiba marad, tessék megkeresni, mérni, cserélni amit szükséges. Üdv! A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2020
Nincs ebben semmi különös, vagy ismeretlen.
Jó kis erősítő. Üdv!
Ami a 3.-oldalon van, az egy PPP-végfokozat, azaz, párhuzamos ellenütemű végfok(Paralel-Push-Pull). A kimenőtranszformátora egy-egy tekercset tartalmaz, egy primer, egy szekunder, de annak nagyon pontosnak kell lennie. A végcsövek katódkörében is benn van a kimenőtranszformátor, részben visszacsatolásként, részben mint a terhelés kicsatolása. Részben a McIntosh-féle megoldásra emlékeztet, annyiban, hogy egyszerre kell a primer és szekunder tekercseket feltekercselni, mert a jó csatolás csak ekkor biztosítható.
Egyebekben semmi extra nincs. Üdv! Idézet: „milyen is van abban a kiváló írásban szereplő erősítőben?” Schmidtt, tulajdonképpen, áramgenerátorral. Akkor is meglesz a fázisfordított vezérlőjel az EL84-ek rácsán, ha kiveszed a kimenőtrafót. A hivatkozott srpp-ben meg a kimenőn lévő tekercsről van visszavezetve az ellenfázisú jel. A fázisfordításba a trafó nélkülözhetetlen (hosszabb jelútnál valószínűleg nem is lehetne alkalmazni). Ebből a szempontból deklináció felvetése jogos, még ha nem túl szemérmesen fogalmazta is meg (ezt azért megszokhattuk). Az illető srpp-s erősítő ettől még lehet jó hangú, hiszen csöves az is. A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2020
Idézet: „Ami a 3.-oldalon van, az egy PPP-végfokozat, azaz, párhuzamos ellenütemű végfok(Paralel-Push-Pull).” Hol láttad? Nem találok PPP kapcsolású végfokot a 3-dik oldalon.
A Scmitt phase inverterben a második csőnek a rácsa földelt, ebben az említett kapcsolásban a kimenőtrafó szekunderéről viszont ide érkezik a visszacsatolt jel. Vagyis ez a fázisfordító egyben az NFB-t is ellátó fokozat, tehát a műkődésében a kimenőtrafóról érkező jel beavatkozik.
Most azon el lehetne vitatkozni, hogy melyik megoldás milyen előnyökkel/hátrányokkal jár - amit viszont deklinació topiktársunk leírt a kimenőtrafó fázisforditásba bevonásáról , az a saját csinálmányára is vonatkozik. TJ. http://www.r-type.org/articles/art-123g.htm A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2020
Jó az schmidtnek. Természetesen észrevettem azt is amit Te észrevettél, ennek ellenére az Én hozzászólásom az "igazság hordozója".
PPP kapcsolást lehet értelmezni párhuzamosan kapcsolt végcsövekre, ilyen kapcsolás sincs ott.
Szerintem ciklotron megoldásra gondolhatott, amit sokszor PPP néven említik, de így sem stimmel. Ugyanis ott a kimenő primer tekercse csak a katódokba van bekötve. Az sima PP kapcsolás, kimenő szekunder kivezetései katódokba is bekötve. A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2020
Idézet: „Jó az schmidtnek. Természetesen észrevettem azt is amit Te észrevettél, ennek ellenére az Én hozzászólásom az "igazság hordozója". ” " O. H. Schmitt, “Cathode Phase Inversion,” Journal of Scientific Instruments, Vol. 15, No. 3, 1938, pp. 100, 101. (A circuit is presented as a single-inputphase inverter, but is also a true dc ..." https://books.google.hu/books?id=dunqt1rt4sAC&pg=PA785&lpg=...;q=O.H. schmitt tube phase inverter 1938&f=false
Nos, hát ha nem fogadod el, hogy ez tulajdonképpen egy schmidtt fázisfordító (vagy írhattam volna hosszúfarkút is, vagy katódcsatoltat is, vagy parafázisú katódcsatoltat is), akkor nevezd meg korrekt nevén az illető fázisfordítót.
A fázis fordító fokozatnál is elég zavar van, hogy nevezzük...
A PPP végfok kapcsolást meg mindenki máshogy értelmezi. Sima párhuzamosan kötött végcsövek, vagy a hagyományos PPP.
Kérdezem a hozzáértőktől (remélem sikerül szabatosan fogalmaznom):
Remélem jól gondolom, csöves erősítőnél a jelföld az az anódfesz negatív pontja. Össze kell-e, szabad-e, szokás-e kötni a doboz fém részeivel? A külső részekre gondolok, nem esetleges belső sasszira.
Valamiféle párhuzamosságnak azért lennie kell a kapcsolásban. Ha egyidejűleg (legalábbis többé kevésbé) a jel útjában csak egy időben egy út van, elég nehezen érthető a párhuzamosság. (a többé kevésbén az ellenütemű A, és AB osztályt értem)
Nem feltétlenül van így. Lehet különböző segédfeszültségeket előállítani az anódáramból, bár ez a végerősítők készítésénél nem szokott előfordulni.
A jelföldnek semmi keresnivalója nem lenne a külső burkolaton, csak sajnos sok esetben nem kerülhető el. Például fém házas csatlakozók használatával. (pl. RCA, jack) A burkolat, és a jelföld összekötése igencsak veszélyes a földhurkok kialakulására nézve. Igencsak el kell gondolkozni, hogy milyen dobozt kötsz össze mivel, hogy elkerüld a földhurkot.
Két egyforma Videoton rádióból termeltem ki az ECL86-os végfok panelt, és egy passzív előfokot kap. Anyagi okokból nem szigetelten szerelhető RCA aljzatokat vettem. Végül is megoldható, hogy a hátlap szigetelő legyen, csak macerás, érdemes-e vacakolni vele.
Az RCA csatlakozókat pedig felszereled egy szigetelő lapra, amit a hátlap téglalap alakú kivágásába erősítesz.
Ha a hangszóró csatlakozó is szigetelt, akkor nem kell hogy érintkezzen a jelföld a házzal.
Azon múlik a dolog, hogy mit köt a házra. Ugye, hiába szigeteli el a csatlakozót a háztól, attól még a jelföldet a másik végén rá kell kötni az erősítőre, hiszen onnan kap vezérlőjelet. A jelföld meg galvanikus kapcsolatban van az erősítő földjével. Ha ezt a földet (csillagpontot) a fém házra köti, akkor egyúttal a jelföldet is a fém házra köti.
Ha meg nem köti, hanem csak a védővezetőt köti oda, akkor a fém háznak semmilyen árnyékoló hatása nem lesz a benne lévő alkatrészekre nézve, hiszen nincs kapcsolatban az áramkör földjével. Vagy, esetleg úgy lesz kapcsolatban, hogy a jelföldön és a jelforráson keresztül, ha annak a földje netán a védővezetőhöz van kötve. Akkor lesz még igazán szép nagy a hurok.
Elnéztem, bocsánatot kérek. A kimenőtranszformátor bekötése kissé megzavarta az éleslátásomat.
Akkor sincs ebben semmi extra.(Gafly -linkje a 3.-oldal) Üdv!
Sejtettem, rajz azon része nehezen értelmezhető. Valóban nincs semmi extra. Talán csak az áramgenerátor negatív táplálása ami -3,2V. Szerintem nagyon kevés, -8-10V DC jobb szimmetriát és kisebb torzítást jelenthetne.
A hozzászólás módosítva: Márc 21, 2020
Üdv!
Ez milyen cső lehet? https://kepkuldes.com/image/3soPEm Toshiba 2C. Semmit nem találtam róla. A homályos felirat rajta 6AU6. Jó valamire? A hozzászólás módosítva: Márc 21, 2020
A lábainak a színe és a formája alapján remek lehet pl. célnak ha van légpuskád.
Köszi!
|
Bejelentkezés
Hirdetés |