Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Villanytűzhely bekötése
Témaindító: Lacika2000, idő: Márc 20, 2009
Igen arra gondoltam, hogy ha a vevő tudja, hogy 32A van otthon akkor mit engedhet meg magának, avagy ne gondolkodjon nagy teljesítményű konyhai gép vásárlásáról. A nejem az összes olyan háztartási gépet beszereltette már velem amire én már a kezdetek kezdetén túlméreteztem a rendszert és a vezetékeket és akkor én még nem is barkácsoltam semmit a csak kézi szerszámgépeimmel.
Masmilyen tuzhelyet nem lehet kapni es ertelme se lenne.
Az egyetlen megoldas, hogy okosan hasznaljak Egyebkent erdekes, hogy a fonokom lakasaba is csak 32A megy be. Elektromos suto indukcios fozolap, 2db klima, mosogep, telikertben elektromos padlofutes es ketto darab 1800W infra hosugarzo. Amikor fi relet csereltem neki figyelmeztettem hogy nagyon nagyon keves a 32A. Azota es elotte sem vagta le neki. Ezzel arra szeretnek kilyukadni, hogy ha atgondolja az ember akkor lehet hasznalni a tuzhelyet is, foleg hogy nincs lehetoseg nagyobb betapra. A masik, hogy hogy nez ki egy vadi uj konyha tuzhely nelkul? A kis lapok csak 1200asok altalaban egy nagyon max ketto lapot fognak hasznnalni 3000w ba bele is fernek. Egyutt kell vele elni
32 A helyett 3x25 bővités mennyibe kerül az elmű felé? kb.
32Amper felett 4000Ft+afa /Amper + munkadij gondolom.
De egy 1970es tarsashazban nem lehet haromfazisra boviteni. Ahhoz az egesz felmeno gerincet cserelni kellene ebbe nem megy vele senki.
Alapból 1 ingatlanra 1 db 32 A-es mérőhely. Társasház esetén, amennyi lakás, de csoportos mérőhelyet kell kialakítani.
Mennyibe kerül a teljesítménybővítés? 32 Amper igényléséig alanyi jogon jár, tehát az áramszolgáltató felé nincs költsége, kivéve a 7.328 Ft-os szerelési díjat, melyet utólag fizettet és számláz ki a szolgáltató. 32 Amper feletti igény esetén 3.600 Ft+Áfa/Amper hálózatfejlesztési díj fizetendő. DE! A mérőóra helynek azonban az ELMŰ és a szabványok előírásainak meg kell felelnie, melynek felülvizsgálata, dokumentálása, illetve kivitelezése, a műszaki feltételek megteremtése a regisztrált villanyszerelő kompetenciája. A regisztrált villanyszerelőnek fizetendő összeg mindig a helyszíni adottságok függvénye, ezért pontosan nem meghatározható. A leggyakrabban előforduló kivitelezési díjak az alábbiak: - mérőhely felülvizsgálat és dokumentáció elkészítése: 22.200 Ft - ELMŰ ügyintézés (opcionális): 15-30.000 Ft - mért és méretlen fővezeték cseréje: 30.000 Ft-tól - 1 fázisú villanyóra 32 Amperes teljesítménybővítése: 22.200-160.000 Ft. Pontos, tételes árajánlatot kizárólag előzetes helyszíni felmérést követően lehet adni. 3 fázis esetén a leírtakat figyelembe véve, plusz a 32A és a 75A közötti különbözetet figyelembe véve a hálózatfejlesztési hozzájárulás az ELMÜ felé.
Köszönöm a kimeritő válaszokat.
Hello!
Hansa tuzhely bekotese?Kerdes mit hova Jelenleg igy van
Szia! Ha 3 fázisra kötötted be akkor már csak a nullát kell bekötni oda az áthidaláshoz (4. vagy 5. ponthoz) és készen is vagy.
Ott a rajz. Egyéb kérdés? Ha nem megy, hívj egy olyat, akinek ez a szakmája. Több malőrtől is megkíméled magad...
Az összes vezetékre tegyék érvéghüvelyt és a rajz szerint kell bekötni.
A hővédelemről is a mellékelt szilikon védőcsővel gondoskodni kell, hogy a vezeték védve legyen. Nem írtad, hogy 1 fázis, vagy 3 fázis áll a rendelkezésre.
Sziasztok!
Használtan vásárolt házikóban kibontottam egy fali dobozt és találtam benne 9 tömör eres réz vezetéket. A 3db fekete ér égeti a fázisceruzát, tehát színhelyes, mindhárom fázis. A három kék közösítve van, nyilván mind nulla, és van még szintén színhelyesen 3db védőföldem. Hurrá, csak ez vajon egy standard 3 fázisú kiállás ahol a fázisok el vannak tolva 120 fokkal? Fogalmam sincs, hogy tudom ezt vajon kideríteni? A nullához képest egyenként 232V feszt mérek mindhárom fázisnál. Egymáshoz képest, ha a 3 feketét elnevezem L1-L2-L3-nak, akkor L1-L2 között 407 V feszt mérek és L1-L3 között is 407 V, de L2-L3 között nincs, 0V feszt mérek. Soha nem használtam még 3 fázis, ennek így kell kinézni? Egy sütőt szeretnék egyébként bekötni, amit többféleképpen lehet etetni, van a fenekén egy matrica ami így néz ki, csak azt nem tudom, hogy merhetem e 3 fázisként bekötni ezt a három feketét, tehát a bal felső szerint és ha igen ez esetben számít e, hogy melyik kettő között nincs 407V illetve hogy ezek 120 fokkal eltolt fázisok e egyáltalán vagy nem?
Leirásod alapján a bal alsó a tippem (két külön fázis lehet ott).
Ajánlott a vásárolt "házikót" nagy "belakás" előtt feltérképezni. De nem értek hozzá...
A leírásod alapján a kiállást nem szakember készítette!
Meglátásom szerint kétfázisú kiállás van szabványtól eltérően, rosszul kivitelezve! Egyet értek Gafly hozzászólásával! Hívj egy hivatásos villanyszerelőt és nézesd át az egész hálózatot! Jobb a békesség, még ha pénzbe is kerül de legalább e miatt nyugodtan alszol! A hozzászólás módosítva: Máj 23, 2020
Szia! Szerintem az L2 azonos az L3 fázissal ezért nincs potenciál különbség. A nullák és a védőföldek 3-3 azonos színnel a keresztmetszet miatt lettek így kialakítva, talán így könnyebb volt behúzni a védőcsőbe ennyi vezetéket. Az L2 az lehet, hogy egy kapcsolószál ami azonos fázisú az L3-al. Ha a bal alsó ábra szerint van bekötve a sütő az szerintem helyes megoldás erre a két fázisra (L1, L3).
Mivel a háznál rendelkezésre álla 3 fázis célszerű így bekötni. ( Bal felső kép )
A három fekete vezetéket írtad, és a három kék, hogy közösítve van. De mi a helyzet a védővezetővel ? Ha nem vagy biztos a dolgodban, hívj egy villanyszerelőt. A leírtak alapján lehet ráfér egy vezeték csere is.
Sziasztok.
Adott egy lakás 32A 1F bejövővel, nincs bojler se légkondi (csak a szokásos mosógép, és kisfogyasztók). Ezt a tűzhelyt néztem ki, 3F 16A vagy 1F 32A kell neki. Az előző tűzhely kicsi 6kW-os, azt 3db C10-es biztiről táplálták (5 eres kábelen keresztül). Szerintetek hogy legyen, 25 A kismegszakítóra cseréljem a kismegszakítót és közösítsem az ereket, VAGY a 3db 10A kijövőjét a sütőnél közösítsem? Nem okozna ez gondot a kismegszakítók működésében? Úgy gondolom az 1F L1,L2,L3 pontokon való bekötése már a sütő zónát nem tudná kiszolgálni, tehát már a sütő nem tud elmenni 10A-ről, tehát ezzel nem is számolok. Köszönök minden építő javaslatot és az emberekhez szükséges vezeték átmérőkre figyelek. Mellékelek ábrát.
Én egy 3. variációt javaslok, hogy vidd el 3 eres kábellel, ami 3 x 6 mm2-es és a tűzhelynél osszad szét. Az oka, amit nem említettél, a Nullán folyik a legnagyobb áram, a 3 db fázis vezetéknek az összege és ezt figyelembe kell venni.
Az öt eres kábel, ha az 5x2,5 mm2-es, akkor annak a Nulla vezetéke nem lesz elég. El fog égni. Nem írtál a meglévő vezetékről két lényeges adatot. Se a vezeték keresztmetszetét, sem az anyagát, hogy réz, vagy alumínium. A hozzászólás módosítva: Máj 26, 2020
A tűzhely leírásában szerepel , hogy 3x16 A-es bekötést igényel, nézzél másikat, mert ezt nem tudod 1 fázison használni ( kihasználni ).
1 Fázison, csak olyat, mint a meglévő, max 6 kW-os, ezzel kell számolni. Tehát a kinézett tűzhelynek a tűzhelynél is 3 x 16 A-es kismegszakító beépítése lenne szükséges. A hozzászólás módosítva: Máj 26, 2020
Az is szerepel a leírásban, hogy 32A 1F is elmegy. Meg tudod osztani a leírást? Lehet en masikat néztem.
A hozzászólás módosítva: Máj 26, 2020
Főzőzóna-teljesítmény6.1 kW
Sütőteljesítmény3.035 kW Grillteljesítmény1.65 kW Szükséges biztosíték (A)3x16
Ha a kereskedőnek van szakképezett villanyszerelő végzettsége, akkor tud csak korrekt választ adni, amit erősen kétlek.
230 V x 25 A = 5750 W, sajnos ezt a határt nem tudod átlépni. De te tudod, meg a kereskedő, aki eladni akar. A sütőre, ami 3 kW-os, a leírásban nem elég a 1,5 mm2 vezeték, (amit belinkeltél) ez is nyilvánvaló. Az 5 x 1,5 mm2 vezeték hogy jön ki 3 nulla vezetékkel ? Az 3 fázis, 3 nulla, 1 védővezető, az összesen 7 db vezeték. Nem érzed, hogy valami nem stimmel ? A hozzászólás módosítva: Máj 26, 2020
1 fázisra 32 A-re amit én javasolni szoktam egy 2 lapos 3,7 kW-os indukciós beépíthető lap és hozzá egy 2,5 kW-os beépíthető sütő.
1 főzőlap Bővebben: Link 2. sütő Bővebben: Link Ennél többet úgysem tudsz használni egyszerre. Árban ugyan ott vagy és szebb a beépíthető. A hozzászólás módosítva: Máj 26, 2020
Nincs 1,5mm2 vezetékről szó.
5x2,5mm2 van, amiből 2-2 párba kötve 5mm2 - ert adna ki. A föld sajnos csak 2,5mm2 lenne. Arra a kerdesre nem kaptam valaszt, higy lehet-e a 3db 10 amperos biztosítékot közösíteni a tűzhelynél? Okozhat ez zavart?
Zavart nem okoz, csak szabálytalan és veszélyes. Remélem nem kötötted össze a kismegszakítók kimenetét, mert teljesen szabálytalan. Azt még mindig nem értem, hogy a 3 kismegszakítóra hogy tudsz bekötni 2 vezetéket. Érdekes.
De úgy látszik én is látok még csodát és új megoldást 30 év gyakorlat után. Csak azt nem értem, hogyha rászánsz 130 Eft-ot egy tűzhelyre, miért a bekötésen akarsz spórolni, így a garancia is elvész, ha nincs szakszerűen bekötve és kijön a szerviz. A hozzászólás módosítva: Máj 26, 2020
Természetesen nem igy fogom megcsinálni ezek után. B25 vagy B32 biztosíték legyen?
Ha 32A-es a mérőhely, utána már csak 25 A-es lehet, tehát kisebb.
Ha kisebb sütőteljesítményt választanál, tehát 2,5 kW-osat, az elmenne 13 A-es kismegszakítóval. A hozzászólás módosítva: Máj 26, 2020
Szerinted 9 kW-os összteljesítményre megfelelő a 2 x 2,5 mm2 -es párhuzamosított vezeték ?
Szabályos ? Gondolom te sem gondoltad komolyan. |
Bejelentkezés
Hirdetés |