Fórum témák
» Több friss téma |
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal! - Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni! - És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Létezhet, hogy a fekete bevonat ellenére átvezet a szereklési segédállványomon?
Jaja, szerintem az belül a középső lábbal lesz összekötve. Lásd kép. Persze ez FET de a tokozás ugyan az.
A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2020
Ránézésre nem jól van összerakva (az elvi kapcsolás és megvalósitás nagyon eltér).
Akkor csak az egyik tranzisztornál fogva próbálom meg. Az áramkörnek a videóban látható váltogatásos effektust kellene produkálnia.
Meg amúgy a szalagodon a + (anód) oldal a közös egyáltalán? Olyan mintha a fekete lenne, ami bizony arra utal hogy közös katódod van. Akkor ez így nem fog menni. Volt már persze hogy tévedtem.
Az hiába fekete, az a közös pozitív. A fotón fordítva jelöltem a + és - jelet.
Hiába adok rá tápfeszt, semmi se történik. Egyből kellene indulnia az áramkörnek vagy kicsit várnom kellene? Nem szeretném kinyírni. A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2020
Idézet: „AC fezültség 0.1mV...250V DC fezültség 0.1mV...250V” Ezek elég silányak. Mi van akkor, ha a 230V-os hálózatot egyenirányítva és pufferelve kell megmérned (pl. egy kapcsolóüzemű tápban)? És tranzisztort nem akarsz vizsgálni ? A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2020
Csak ugy hallkan kerdezem, megnezted a tranzisztorok adatlapjat?
Valami azt sugja, hogy nem.
Eltaláltad. Nem méztem meg. Viszont itt van a D1897 tranzisztor képe és jele. Ezalapján mit módosítsak?
Szerintem a 3 B kötötted össze a 3 E helyett a többit nem is néztem.Szemből nézve a tranzisztort B-C-E a sorrend.
Szemből nézve a tranzisztor lábai 1, 2, 3. Ezen számok alapján mit kellene felcserélnem?
A betűs jelöléseket most hagyjuk.
Szemből nézve 1=B,2=C,3=E,ez alapján nézd át az áramkört.
Mit mivel?? Összekeveredtem a betűktől. Csak számokkal kellene jelölni.
Szerintem a következő kapcsolást próbáld ki:
Bővebben: Link A kapcsolásodat csak Multisimben próbáltam és ott se működött. Ez viszont működött kettő és három tranzisztorral is. A lényeges különbség, hogy a ledek itt az emitterkörben vannak. A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2020
Én nem 2 ledet akarok villogtatni hanem 3 kimenet között szeretnék a videóhoz hasonlóan "lépkedni".
Egymás mellé tettem a kapcsolást és a tranzisztor képét (melléklet). Ez alapján kellene tudni, hogy mit kötöttem félre.
Azért írtam, hogy a kapcsolást bővítsed úgy, hogy 3 led és három tranzisztor legyen benne.
A felső amit beletettél, az alsó amit ír a kapcs rajzon.
Elemezd. Menet közbe felmerült egy másik kérdésem is. A rajzjelekkel tisztában van? Melyik az Emitter-Bázis-Kollektor? A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2020
Kékkel rászámoztam a rajzra a videóban szereplő tranzisztor lábkiosztását, ami mellett a piros számozás az én tranzisztorom lábkiosztása.
Ezek szerint az 1-es és 2-es láb bekötését kellene felcserélnem?? Jól értelmezem?? A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2020
Én megpróbálnék egy egyszerű kondenzátoros-diódás feszültség duplázót. Ott a kondenzátorok értékével be lehet állítani a megfelelő feszültséget, ami jó a ventillátornak. Nem kell hozzá más, csak egy astabil multivibrátor, két megfelelő izomzatú tranzisztor, 2-3 dióda meg 2 kondenzátor. Én előbb vmlabbal, vagy más szimulátorral ipróbálnám, hogy jó lesz-e.
A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2020
Fejlemény van! Világít!
Viszont mindhárom szín egyszerrel világít, csak a táp kikapcsolásakor válnak külön, mikor fogy ki a feszültség az áramkörből. A kondenzátorok értékének a jelenlegi 220 µF-ről nagyobbra növelése segítene-e ezen?
Szia.
Köszönöm. Esetleg egy kapcsolási rajzot tudsz linkelni róla? Mióta feltettem a kérdésemet azóta keresgélek a neten, de sajnos semmi használhatót nem találtam.
Rápróbáltam párhuzamosan egy 1000 µF 10V kondenzátort az egyik 220 µF kondira, erre beindult az áramkör! (lásd: mellékelt gif)
Tudjátok-e, hogy miért csak akkor kezdi az effektet, ha az egyik kondenzátorra egy pillanatra ráérintek egy 1000 µF 10V kondenzátort? Addig csak világít az összes szín. A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2020
Köszönöm, ez abszolút jogos felvetés. Erre gondoltam mint B opció. Esetleg ehhez valami észrevétel?
Mitől lehet az, hogy csak akkor indul el az effekt, ha az egyik kondenzátorra párhuzamosan egy pillalatra ráérintek egy 2200 µF 16V kondenzátort??
A táp bekapcsolásakor mindhárom szín csak világít. Viszont ha egyszer elindult, akkor már stabil.
Mert az eredeti tranzisztor helyett power tranzisztort tettél. (mások a paraméterek).
Ilyen diódát nem láttam még gyári alkalmazásban, de úgy tűnik hogy megkavartam magamat rendesen. Úgy látszik hogy még amit tudok azt is elfelejtem. Az áram fenntartását persze az induktivitás a saját sarkain akarja máshová ő nem lát, szóval ez az önindukciós feszültség sorba kapcsolódik a táppal, amiből pozitív csúcs lesz, ami pedig nyitja a fetet. Elvileg ezzel megtörténik a mágneses energia disszipálása, de ha még tudok tenni az ügy érdekében szívesen fogadom a tanácsokat a mosfet egészségének megőrzéséhez.
A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2020
Hogyan lehetne elérni, hogy az effekt magától induljon mikor ráadom a tápfeszt az áramkörre?
Eléggé "parasztos" megoldás született, de legalább működik.
Az eredeti kapcsolásban 470 µF-ra emeltem a kondenzátorok értékét, hogy kicsit lassítsam az effektet. A képen az "1 - rásegítés" gombbal egy pillanatra rákerül az áramkör egyik kondenzátorára párhuzamosan egy 2200 µF kondenzátor, melynek hatására az effekt elindul. A "2 - kisütés" gomb rövidre zárja a 2200 µF kondenzátort (áramkörön kívül!), hogy ne maradjon benne töltés, mert különben nem működik az indulás-rásegítés. Lehet, hogy kissé "Mekk Elek" féle a megoldásom, de így legalább könnyen indítható az áramkör és ha egyszer elindult akkor már szépen stabilan működik.
Túl szimmetrikus a kapcsolás. A plusz kondenzátorral aszimmetriát hoztál létre.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |