Fórum témák
» Több friss téma |
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal! - Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni! - És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Köszönöm, nem is segített.
![]()
Sziasztok!
Valaki tudja hogy mi az az anyag amit az IC-re raknak az áramkörökben? A képen látható mire gondoltam.
Szia! Ha az Erősítő mindigben, vagy a Földhurok témában bemutatod a végerősítő NYÁK-rajzolatát, akkor tennék javaslatot a jelföld leválasztására, helyes bekötés esetén ezzel jelentősen csillapítható a földhurokban ébredő zavarjel.
Kétségtelen, az előerősítő táp galvanikus leválasztása a legbiztosabb megoldás. Ha sztereó az erősítőd és nem monoblock a két csatorna, akkor az előbbi amúgy sem kerülhető el. Itt a Kezdő kérdésekben nem jó témában vagyunk a problémáddal.
Kedves Gábor, többször segítettél már nekem és mindig elsőre indult a kapcsolás, de ezzel gondban vagyok. Az éjféli triggert egy 555-ös kapcsolás kb. 1Hz-es jelével helyettesítettem. Ha a 4017-et úgy kötöm be, hogy a 13-as lába a földön van és a 14-esen kapja a triggert működik szépen. Viszont ha a Te rajzod szerint, akkor mindenféle rendszertelen furcsaságokat művel.
Észrevettem a rajzodon a 13-as lábnál a kis karikát (?) az valami külső invertálást akar jelenteni? Köszönöm.
Valamilyen epoxy. kb. 100 °C-on a salétromsav viszonylag gyorsan oldja: Decapping ICs, Applied Science.
SZia, köszönöm. A tekercselés lesz a megoldás, nem hiszem hogy belevágnék a nyákba.
Ezt még felülírja, hogy egy, vagy több csatornás az erősítőd.
Hát ez nagyon komoly, köszi. Nem is gondoltam volna hogy így csinálják. Az iskolába ilyeneket nem tanítottak.
Bakman: Köszi A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2020
Hello! Pedig annak működni kell..
A 13-lábon az invertáló jel azért van, mert a 13-as láb akkor lép, amikor a 13-as láb L-szintre vált. Tehát az inverter belül van. - A 14-es felfutó élre, a 13-as lefutó élre váltja a számlálót. De ahhoz, hogy a 14-esen impulzust fogadjon el a számláló, a 13-asnak alacsony szinten kell lenni. Ezt biztosítja a a 13-as láb és a GND közötti ellenállás. - A 13-as bemenetet akkor lehet vezérelni, ha a 14-es magas szinten van. Ezért van a 14-es az ellenállással a tápra van húzva. - Tehát ha a 14-es H szinten van, és a 13-as L szinten, akkor a 14-es felfutó élre, a 13-as pedig lefutó élre billen. Ha az 1Hz-es jel lépteti a kondin keresztül a 13-as lábat, akkor mikor az 555 magas szintre vált, akkor a kondi felhúzza a 13-as lábat, majd amikor a kondi feltöltődött, visszakerül alacsony szintre. Ekkor lép. De mivel a 100nF és 100k 10ms időállandójó, gyakorlatilag az 555 magas szintre váltásakor történik ez a dolog, vagy is nem tudod észre venni a 10ms időt. A 14-es láb mivel magas szintre ugrásnál vált, akkor billen, mikor a nyomógombot "elengeded". A nyomógombbal párhuzamos kondi, pedig pergésmentesíti az áramkört, hogy a nyomógomb nyomására ne lépjen többet a számláló. Remélhetőleg úgy építetted meg a kapcsolást ahogy lerajzoltam, mert akkor működnie kell. De ha a 13-as léptetésénél a 14-es nincs magas szinten, nem lép a számláló.
Pontosabban a füstölgő (100% fölötti koncetrációjú) salétromsav. Az viszont nem olcsó mulatság. És nem kicsit veszélyes.
Idézet: „100% fölötti koncetrációjú” Azt hogyan?
Konkrétan nem néztem utána, perpillanat egyáltalán nem érdekel a téma.
![]()
Ha még csak 60%-os akkor is szétmar mindent. A panelból csak egy égett truty
![]()
Én azt értem.
Azt nem értem, hogyan lehet 100%-nál nagyobb koncentrációt összehozni. Mert az volt az állítás, amire rákérdeztem, hogy Idézet: „100% fölötti koncetrációjú) salétromsav” A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2020
Ez a kénsavnál is ismert fogalom, azt jelenti, hogy vizet kell hozzá adni, hogy 100%-os legyen. Igazából a tömény salétromsavban (HNO3) még feloldatak nitrogén-oxidokat (NO2, NO3). Ettől lesz nagyon agresszív. Nagyon kell vele vigyázni, mert vízzel érintkezve nagyon felmelegszik, és a szerves anyagokat gyorsan eloxidálja.
A "normál" 65%-os is elég maró, de nem közelíti a kénsavat.
Jobban megnéztem, a videóban > 90 %-os salétromsav van. 3:35-nél látszik az üveg felirata.
Még egy kérdésem lenne, de nem akarok belezavarni a savazásba
![]() Motorvezérléssel kapcsolatban nem értek valamit (BLDC). Ha PWM-el csökkentem a kitöltési tényezőt, akkor csökken a tekercsek által létrehozott mágneses erőtér amitől a rotor kisebb nyomatékkal forog tovább. Remélem eddig jól gondolom. Azt viszont nem értem hogy miért lassulna? Semmi más nem változik, ugyanaz a frekvencia akkor miért lassul le? Ha csak a nyomaték csökken akkor ugyanolyan sebességgel kellene tovább forognia mint előtte, csak gyengébben "szerintem". Ha mondjuk nincs semmilyen ellenállása a forgórésznek akkor elvileg abszolút nem kellene változnia a sebességnek. Hogy van ez pontosan? A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2020
Ha nem lenne semmilyen veszteség, nem lassulna.
Igen, ezt mondom én is. De akkor nem lenne célszerűbb a frekvenciát csökkenteni?
Egy kicsit zavar most hogy ezt nem értem. Elvileg tök mindegy hogy milyen a kitöltési tényező, akár 1% is lehet, akkor is ugyanúgy ugyanolyan sebességgel kell forognia a rotornak. Ezzel csak a nyomatékot lehet csökkenteni. A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2020
Két eset lehetséges. Ha a BLDC motor aszinkron motor, akkor nézz meg egy háromfázisú aszinkron motor fordulatszám- nyomaték görbéjét.
Ha szinkron motor, akkor nem fog lassulni, hanem kiesik a szinkronból, és megáll.
Félreértettem a kérdést.
![]() Sokkal egyszerűbb fix frekvenciára és változó kitöltésre, mint fix kitöltésre de változó frekvenciára méretezni egy kapcsolást.
Tranzisztoros kérdésem lenne. Ha egy tranzisztorral kapcsolni szeretnék (pl 1 ledet), és az áramkőr nem igényelne nagyobbat egy bc182-nél de én bd139-et raknék be helyette ami ugyanúgy npn csak nagyobb ampert tud kapcsolni. A kérdésem az lenne hogy származik-e ebből valami hátrányom ? Jár-e valami hátránnyal a túlméretezés? (a bd139 a tokozása nagyobb de ez itt nem baj , meg az a pár forint árkülönbség sem baj)
Remegéseket fogunk érezni az Erőben... Mi lenne, semmi, használd nyugodtan.
És 100%-nál nagyobb hatásfokú gázkazán sem létezik...
Ezt inkább a kénsavnál alkalmazzák, idézet a wikipédiáról: "vízzel felhígítják az óleumot (füstölgő kénsav) , és így nyernek további koncentrált kénsavat." Ugyanez salétromsavnál is létezik, csak nincs ipari jelentősége. Annak utánaolvastam, és valóban a salétromsavat már 90% fölött füstölgőnek tekintjük, így itt az is elég lehet. A szokásos, boltban kapható, iparban használt 60-65%-os salétromsavval nem megy. Erről itt egy érdekes nyomozós cikksorozat: https://www.sparkfun.com/news/350 Beismerem, hogy volt egy kis pontatlanság abban amit írtam, ezzel szerintem is zárjuk le ezt a vitát.
A hatásfok és a COP két külön fogalom. Már ha erre gondolsz, mert 100 %-nál nagyobb hatásfokú gépről nem tudni.
Értem amit mondasz de úgy gondolom működne mind a kettő. A frekvencia módosítással kapcsolatban ha jól értem akkor ha pl. magasabb frekvenciára kapcsolom a tekercseket akkor az induktív reaktancia miatt kisebb áramerősség fog folyni rajtuk? Ha igen akkor ezzel arányosan csökken a mágneses térerősség is ami meg nyomatékveszteséget idéz elő. Vagyis gyorsabb lesz a motor csak gyengébb?
Nem tudom jól gondolom-e, de köszönöm a segítséget azért még nem teljesen tiszta minden úgyhogy utána olvasgatok. Pucuka: köszönöm neked is, értem.
Sziasztok!
Tudnátok nekem magyar nyelvű cikkeket vagy magyar nyelvű videókat ajánlani ami az egyszerű számítógépek működésével foglalkozik logikaikapuk,regiszterek és gépikód szintjén. Hogyan olvassa ki a memóriából a bináris adatokat, hogyan dolgozza fel az alu az információt és hasonló... Az alábbi képen mit jelöl a kék oszlop és a mellette levő hexadecimális oszlopok? |
Bejelentkezés
Hirdetés |