Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok,
Szeretném megkérdezni tőletek, hogy van-e valami előírás a MÜIII 16-os simafalú védőcső -falban futó nyomvonalon- hajlítási rádiuszára? Hivatalos és gyakorlatban használt érték is érdekelne.... (Nekem valamiért halványan Rmin=5*D(védőcső) rémlik de nem találom a régi jegyzeteimet ...) Üdv.
A cső külső átmérőjének a négyszerese.
Tehát Rmin = 4xD A hajlítás után toldható egyenes szakasz, az pedig a cső átmérőjének a kétszerese. A hozzászólás módosítva: Ápr 14, 2021
A hajlítási rádiuszra a régi MSZ 1600-1:1977 sz. 8.31pontja ezt írja: "A védőcsövet szakszerűen kell hajlítani. A görbületek sugara ill. az idomdarabok stb. száma olyan legyen,hogy a vezetékek ki és behúzása sérülés nélkül legyen végrehajtható."
Ugyanez a szabvány 7.615pontja írja: "Szigetelt vezetékek megengedett legkisebb hajlítási sugarát, egyéb előírás hiányában (pl. gyári szerelési utasítás) a 4. táblázat tartalmazza. Üzemszerűen nem mozgatott 4erű =5D, 5erű=7,5D Ismétlődő hajtogatásnak kitett 4erű =10D , 5erű=20D" Ezek az adatok nem a védőcsőre vonatkoznak, hanem a kábelszerű vezetékekre.
Visszatérve a gipszre, az említett saját márkás, 5kg-os kiszerelésű stukatúrgipszet szereztem be. Flexibilis csemperagasztót másra is tervezek beszerezni, ha nincs hátránya a simához képest, ezzel keverem.
Beszereztem 3 tekercs 2.5-es tömör rézvezetőt. Arról volt szó Prysmian, de csak az egyik az, a másik kettőből Romcab és EL SEWEDY CABLES gyártmányúakat küldtek. Minőségben ugyanaz vagy ragaszkodjak a Prysmian-hoz? Jött egy Tracon TIK2-20 20A-es leválasztó kapcsoló. 6...50mm2 van ráírva. Fel tudom használni 2.5-es tömör vezetékkel vagy nem biztonságos? Ha nincs más, csak ezért kell venni egy darab 6mm2-es vezetéket és azt befogadó sorkapcsot.
Tracon-TIK2-20-modularis-levalaszto-kapcsolo-2P-20A
Hol fér ebbe 50-és kábel?
Pl itt.
De hozzáteszem, én nem használnék semmilyen t(r)acony elektrik cuccot sehova... A hozzászólás módosítva: Ápr 15, 2021
Nem találtam más leválasztó kapcsolót. Mi a gondod vele?
Maga a minoseg.
Amikor mar gyorskotozot se tudnak gyartani rendeset... az mar a legalja.
Szia, laikusként kérdezem, mivel jobb a leválasztó kapcsoló, mint pl két egyfázisú megszakító?
Milyen szerepet szánsz a leválasztó kapcsolónak ?
A lakáselosztóban van a FI-relé, ami két pólusú, megszakítja a nullát és a fázist is. Vannak ez egyes áramköröknek a kismegszakítói. Mit fog ez kapcsolni, leválasztani ?
Talán a gyorsabb lekapcsolását tesz lehetővé, minthogy kinyitni az elosztót, megkeresni az éppen lekapcsolandó áramkört vagy hálózatot, akár gépet. Szerintem.
Világítás állandó bekötésre tervezett kapcsolóüzemű tápjait. Tartós távollét vagy karbantartás miatt szükséges, mivel az egész ház alól ezért nem húznám ki az áramot. Lesz utána közvetlenül kismegszakító is. Már rázott meg nulla lekapcsolt kismegszakítóval. Valóban szereznem kell egy 6-os vezetéket? A katalógusban 1.5-től írja, a terméken 6-tól van a minimum keresztmetszet. Hiába néztem utána előre.
Már rázott meg nulla lekapcsolt kismegszakítóval.
Ezen a külön leválasztás általában nem segít. Rendes huzalozás az többet. Ahova kismegszakító, oda ugyan onnan nulla és védőföld, külön szálon. A kapcsoló abban segít, hogy ezt betartsd. Amúgy a nulla csak akkor rázhat, ha nincs köze az EPH-hoz. Ami ugye kötelezően összekötendő. Több fázisú rendszerben divat volt 1 nullát visszavinni. Ebben az esetben egy fázis lekapcsolása nem igazán garancia a nulla elvághatóságára, tapizhatóságára. Ha minden biztosítékhoz legalább külön nulla van, akkor elvileg az automata lekapcsolása után a nulla szabadon babrálható. (3 fázis esetén mindhárom fázis) Lekapcsolás nélkül esetlegesen csíphet ha azon az ágon van valami nagyobb fogyasztó, és messze van az órától ( max 10-20V lehet rajta)
Nem tudom "kihúzni a konnektorból", de hasonló jellegű leválasztáshoz ragaszkodom. Gondolkodtam 1P+N kismegszakítóban, de az nem leválasztó. Csak Tracon leválasztó kapcsolót kaptam. A bekötés lenne kérdés, 6-os vezetéket és azt fogadó sorkapcsot külön szerezni kellene.
A fent említett vezetékekek gyártóiról mi a véleményetek? Elfogadható vagy ragaszkodjak a Prysmianhoz? A hozzászólás módosítva: Ápr 16, 2021
Hello! Mérd meg a vezeték átmérőjét és a tekercs ellenállását és akkor megtudod kihez ragaszkodj, kihez nem..
Ha nem megfelelő a réztartalom, kiderül? Román vezetékkel kapcsolatban mondták, hogy acélosan visszaegyenesedik. A szigetelés is lehet problémás minőségű. A méretek szabványosak, a minőségben, anyagösszetételben lehet "csalni". Az egész házra elegendő a megvásárolt mennyiség, de nem szívesen használnék bizonytalan minőségű vezetékeket.
A hozzászólás módosítva: Ápr 16, 2021
Itt aggódsz a vezeték minősége miatt, stb, erre simán beépíted a "minőségi" t(r)acony elektrik cuccot.
De, hogy ne csak off legyen Találkoztam már minőségi gyártótól olyan gány megoldással vezetéken belül, hogy kuka lett az egész darab. Mert belül az erek össze voltak sülve... Szóval édes mindegy melyiket rakod bele, ha rossz, rossz... Lehet az minőségi, vagy "noname"
Sziasztok!
Szeretném megkérdezni, hogy ti a helyemben milyen földkábelt választanátok. Adott egy telek normál családi házzal, beszerelték a mérődobozt órával a kerítésbe, a doboztól kb 80 méterre van a ház a kismegszakítókkal. Tehát ezt kéne összekötni. A dobozban 3x16 Amperes, háromfázisú mérőóra van. 80 méternél gondolom a távolság sem elhanyagolható tényező. Kérdeztem 3 villanyszerelőt is a földkábel keresztmetszettel kapcsolatban, de mindegyik mást mondott... (egyik 4 eres 10mm2 réz, másik 4 eres 16mm2 réz, harmadik 5 eres 25mm2 aluminium földkábelt javasolt) Tehát a keresztmetszeten kívül az is kérdéses, hogy 5 eres 3P+N+PE legyen, vagy 4 eres, de akkor a földeléssel mi lesz (vagy az a 0-val össze van kötve már a kerítésnél)?. A földelő szondát a kerítés mellett verték le. Ebben az esetben nem kell a 80 méterre, a ház mellett is egy szondát leverni és a kettőt összekötni? (tehát 4 helyett 5 eres kábelt vezetni) Találtam két oldalt is, ahol ki lehet számolni az értékeket. Nekem mindkettőn 16 mm2 jött ki réz vezetéknél: ITT és a másikat csatoltam képpel erről az oldalról. A földkábeleket nézegetve olyan többeres kábelt találtam, ahol a 0 és a 3 fázisra szánt 'erek' egyforma keresztmetszetűek. Ilyenkor nem kéne a 0-nak vastagabbnak lennie? A hozzászólás módosítva: Ápr 16, 2021
Szia!
Ez a 16mm2 a minimum ,a későbbi bővitésekkel mit kezdenél? Ezért szokásos nagyobbat betenni , mégiscsak 30-50 évre tervezel. Nem egyértelmű az erek száma ; 3f esetén célszerűbb az 5 eres kábel. Bár 4 érrel is megoldható. Természetesen a házhoz is kell földelés.(mivel 40-60 m felett van ) Nem kell vastagabb Nulla vezető. A hozzászólás módosítva: Ápr 16, 2021
4x 16 mm2 Alumínium földkábel. Ennek 500 Ft/m.
Én biztos ezt építeném be. A hozzászólás módosítva: Ápr 16, 2021
Szia!
Ez a rajz igy nem korrekt ! A 16mm2 Cu helyett, 25mm2 Al használható.+ a későbbi teljesitmény bővités. A hátsó földelést milyen Ohm értékre készitenéd? Mert a TT és a TN rendszer együtt nem alkalmazható. A hozzászólás módosítva: Ápr 16, 2021
Én is erre szavazok.
4x16 földelni a ház kiselosztójánál is. Mivel PEN szétválasztás történik nem opció, hanem kötelező!
Még nem építettem be a Tracon leválasztó kapcsolót és lehetőségem van visszaszolgáltatni. Esetleg tudsz megfelelő minőségűt ajánlani két-három pólusúban, 2A-től, sínre szerelhetőben?
Saját magamnak a legjobbat szeretném. Próbálom Prysmian-ra cseréltetni az említett gyártmányokat. Sajnos a korábban vásárolt 1.5-esek között is szerb Miviko-t küldtek. Az egyik tekercs csomagolása kiszakadt, szigeteléssérült. A képen látható állapotban kaptam és csak hetek múlva, ma vettem észre. Ha a vékony kék réteg leválik, alatta nagyon szétmálósnak néz ki a fehér belső szigetelés.
Köszi a gyors választ!
Azt kifejtenéd bővebben, hogy miért nem kell vastagabb Nulla vezető? Nekem az lenne logikus, hogy ha a 3 fázisvezetéken elosztva mondjuk egy időben rákapcsolnék klímát, főzőlapot, sütőt, vízforralót, mikrót stb, akkor a 0 vezeték melegebb lesz, mint a másik három. Azért, mert a hálózatban a hálózati feszültségek (az egyes fázisvezetők párja közötti feszültség) nagyságrendben azonosak és fázisonként 120 fokkal különböznek és az egyes fázisfeszültségekhez tartozó áramok is 120 fokkal különböznek?
Persze a bevitt adatoknak is valósnak kell lennie.
Más eredmény jön ki. Lakásnál más feszültségesésre kell tervezni a mérőhely után. Egyidejűleg ritka a 11 kW állandó teljesítmény felvétel. Bővebben: Link A hozzászólás módosítva: Ápr 17, 2021
Miért nem korrekt a rajz ? Megindokolnád ?
A mérőhelynél és az épületnél is van földelő szonda.( 30 m felett már szükséges ) A PEN vezeték köti össze. TN rendszer van alkalmazva. A hozzászólás módosítva: Ápr 17, 2021
Egy újabb számolás : Bővebben: Link
Lehet persze 30-50 évre előre tervezni. De kérdem én, ha 25 év múlva egy megnövekedett teljesítmény miatt vezeték csere nélkül lehetne-e bővíteni 3x25A-re ? A másik, ami felmerül ,ha valaki szerintem 3 fázisban gondolkozik, szerintem elég kicsi a 3x16A. Szerintem az a 3x20A-nél kezdődik, ebben az esetben viszont mér a 4x25 Alu földkábel megfontolandó. Ha viszont a 3x16A hosszú távon marad, elégséges a 4x16Alu földkábel. A hozzászólás módosítva: Ápr 17, 2021
Szia!
Mert jelenleg , már a mérőhelyben történik a szétválasztás. Tehát a kiindulási pontod 5 eres. L1-L2_l3 ,N+PE. Igy ezt nehézkes 4 Éren átvinni. Volt egy kitétel , de ma már nem alkalmazható- |
Bejelentkezés
Hirdetés |