Fórum témák
» Több friss téma |
Távolságot ilyen egyszerű elven nem fogsz tudni mérni, bármennyire is kecsegtetőnek tűnne ez! Ehhez több paramétert fixen kellene tartani... Nem véletlenül van az, hogy ált. érintéses, vagy majdnem érintéses szenzorokat csinálnak/tak ilyen elven eddig is...
Idézet: „nem kéne frekvenciát mérni” Nem kellene ennyire ódzkodnod a frekvencia méréstől, már ha nem a pontos értéke a fontos. Egyszerű módon egy frekvencia feszültség konverterrel megoldható a probléma. Az elve az, hogy ha egy állandó szélességű impulzust generálsz a bejövő jel periódusának kezdetekor, akkor az egy periódusra vonatkozó kitöltési tényező a frekvenciával lineárisan arányos lesz. Hasonlóan a PWM -hez, azzal a különbséggel, hogy nem az impulzus szélesség változik, ami esetünkben állandó, hanem a két impulzus közötti szünet. A lényeg szempontjából ez mindegy is, mert a feszültség az impulzus sorozat átlagértékével arányos változó egyenfeszültség, amit pl. egy analóg, vagy digitális feszültségmérő műszerrel tudsz kijelezni. Ha a kijelzett feszültség értéket a bejövő jel frekvenciájához kalibrálod, frekvenciát mérhetsz. Ezen az elven működnek pl. az autók fordulatszám mérői. Kis távolságokat lehet úgy mérni kapacitív úton, hogy mivel a kapacitás változás kicsi, ezzel egy magasabb frekvenciájú oszcillátort hangolsz (100 kHz - több MHz, minél magasabb az oszcillátor frekvencia annál nagyobbat) Akkor a fix frekvenciájú, és a "távolságmérő" kapacitással hangolt oszcillátorok frekvenciáinak különbsége viszonylag nagy lesz, amit a frekvencia/feszültség átalakítóddal érzékelni, kijelezni tudsz. Persze lehet hogy így egyszerűnek hangzik, a megvalósításban lehetne buktatók, de azért érdemes elgondolkozni rajta, ha ez a vágyad.
Üdv!
Építek egy ventilátor vezérlést ahol a termosztátok jelét egy LM358 fogadja (0-5V). Komparátorként használom, ki-be kapcsolgatja a relével a ventilátort. Van 12 és 24V os verzió is, adatlap szerint az LM358 elviseli a 24V ot. Sajnos 12V tápfesznél is jelentős melegedés tapasztalható. Lekötöttem róla a relét, ekkor is melegszik. A nem használt bemeneteket kötöttem GND re, + tápra, hagytam a levegőbe lógni akkor is melegszik. A melegedést leszámítva működik a kapcsolás. Ic csere után az új ic is fűt. 12-24V tápfesznél mennyire melegedhetne üzemszerűen az ic? Mit nézhettem el esetleg? A segítséget előre is köszönöm.
Ezt a cikket olvasd el, benne van, mit kell kezdeni a nem használt bemenetekkel, hogy ne gerjedjen: Nem használt kapuk, erősítők.
Elvileg nem kellene még 24V-nál sem jelentősen melegednie az IC-nek!
Véletlenül nem folyik nagy áram a termosztátok felől a bemeneteken át?!
Az 1kΩ bázisellenállást kicsinek érzem, így feleslegesen nagy a bázisáram. Simán lehetne mondjuk 10...22kΩ körüli. Azon kívül nem tudom mennyire tud nulláig lemenni az IC kimenete, de lehet, hogy érdemes lenne a bázisra egy lehúzó ellenállást is betenni (2...10kΩ) az emitter felé. A tápra sem ártana hidegítő kondi. Meg némi hiszterézist is lehetne adni az opampnak.
A hozzászólás módosítva: Júl 5, 2021
Én simán párhuzamosan kötöttem az LM358 bemeneteit, a kimeneteit pedig 1-1 soros 10k-s ellenálláson keresztül kötném a kapcsoló tranzisztor bázsisára.
Egyébként ide lehet, hogy jobb lenne egy született komparátor (LM2903 például). Annál a kimenet és a +táp közé kell egy 10k-s ellenállás, de a tranzisztor direktben ráköthető a kimenetére (open collector)
Köszönöm a segítséget mindenkinek.
Úgy néz ki kifogtam 4db hibásat. Próbára tettem bele egy bontottat és semmi melegedés. Végigpróbáltam a többit ami kéznél volt (kb 10db) és 3 kivételével mind jó.
Üdv!
Egy olyan műveleti erősítő kapcsolásra lenne szükségem ami a bemeneti feszültséget pontosan megszorozná 10x esére. Adott analóg jelem 0-1V közt és a kimeneten ezt 0 és 10V között szeretném látni. Próbálkoztam LM324 el de valamiért 7,8V fölé nem akart menni 12V tápfesz esetén sem. Köszi a segítséget!
Használj mondjuk +15/-5V-os tápfeszt.
Mekkora terheléssel? Az sem mindegy.
Szia!
Nézd meg az adatlapon a "VOH High-level output VCC = 30 V voltage" részt és következtess belőle. Különböző terhelés, sokkal kisebb tápfesz nálad.. A Vcc-t addig növeld +15 volttól, ameddig nem lesz lineáris a változás a bemenő mérendő 1 voltnál. Ott már ugye +10 volt kimeneted kellene és az ic belső "végfoknak" is van tekintélyes maradék feszültsége. A "próbálkoztam ..." rajzot is feltehetted volna.
Egy multiméter terheli a voltmérő fokozatában a belső ellenállásával. Nem baj ha nem terhelhető, akkot felhasználok mégegy műveleti erősítőt feszültségkövető erősítőnek.
Rajzom nemannyira van csak protoboardon probálgattam. Ha jól emlékszem invertáló bemenet testre, nem invertáló 150 ohmal testre, 10k val visszacsatolva a kimenetről. 0-1V feszültség a nem invertáló bemenetre. Elképzelhető hogy csak nagyobb tápfesz kell? Ezt mindjárt kipróbálom.
Ha jól értem a kapcsolásod leírását, ez így biztosan nem fog normálisan működni. Negatív tápfeszültség is kelleni fog ahhoz, hogy biztosan működjön a dolog.
Kozmikus, bár alapismeretnek kellene lennie.. hamár egyszer
Majdnem jó az LM358, de ennek a kimenete sem tud lemenni nulláig, ha nincs negatív tápfesz.
Max 20mV marad rajta 10k terhelésnél is, de hobbí áramkörben ez még jó. A magas szinten is van 2-3V esés, ezért kevés a +12V táp. De +15V-ról már jó közelítéssel alkalmas lehet.
Így biztos nem jó.. Rv/Rbe 10x-et be kell állítanod például.
Fejben rajzolt áramkör 0.
A szöveget meg lehagytam...
Az LM358 fele elég neked, mert itt 2x10x az össz erősítés. A hozzászólás módosítva: Szept 12, 2021
Nem majdnem hanem jó, annyi igaz, ha 0V az alsó határ akkor +/- táp kell.
A többivel nincs probléma
Vagyis majdnem.
Már ami az egy tápfeszest illeti. A hozzászólás módosítva: Szept 12, 2021
Ezzel meg az a baj, hogy a + tápfesz felé sokkal nagyobb a maradék feszültség, mint a - felé.
Akár 3 volt is lehet, így nem tudja kivezérelni 10V-ig. Vagyis a pozitív tápfesznek inkább 15V-nak kell lennie. Idézet: „Ezzel meg az a baj,” Szerinted Inkább áruld el R1 -R2 értékét
Az ebben a problémában nem játszik.
Ha 0-1 voltot akar 10 szeresre erősíteni, akkor a kimeneten 0-10V nak kell tudni megjelenni. De ha a művelet erősítő kimeneti fokozatának kivezérelhetősége a +táp minusz 2-3V, akkor ha 12V tápfeszről járatod, lehet hogy beveri a fejét már 9V-on. Vagyis nem tudja teljesíteni az elvárást. Már pedig ha az LM358 adatlapját megnézed, pont ez a helyzet. VOH 30V táp esetén 27-28V lehet 10k terhelés esetén, vagyis nem garantált az, hogy ki tudja adni a 10V-ot, ha csak 12V a tápfesz. Ez így már érthető?
Üdv! Ha ránézel az LM324 adatlapjára, találsz erre példakapcsolást.
Itt a RL ellenállásnak mekkora az értéke?
Az a Load, a terhelés. Szóvan annyi, amit ráakasztasz, de fontos az, hogy a tranzisztor kki bírja hajtani.
Az jelképezi a terhelést, vagy a következő fokozat bemeneti ellenállását. Széles határok között változhat. Az erősítésben nincs szerepe, a lényeg az erősítő kimenetén lévő tranzisztor.
Ennek az erősítőnek ( LM358, de az LM324 is hasonló ) a kimenete áramkör technikai okok miatt nem tudja elérni a nulla feszültséget ha csak egy tápfeszültségről működik, párszor 10mV-nál lejjebb nem tud menni. De ha a kimenetnek a tranzisztor emitterét használjuk, akkor a bázisán kb 0,7V-al magasabb feszültség kell, amit már simán tud az erősítő. Mindegyik műveleti erősítőnek az adatlapján szerepel a kimenet kivezérelhetősége, +/- tápfeszek irányába. Ha például TL071 műveleti erősítőt használnál, annak a kimenete egy tápfeszes táplálás esetén nem tud lejjebb menni, mint 2-3V. Ezért is használnak hasonló áramkörökben +/- tápfeszt, ahol követelmény a nulla elérése is.
A tranzisztor elhagyható, sima Si diódával helyettesíthető jelen esetben...
Viszont, így még jobban megnő az igény a + tápfesz nagyságával szemben, mert ez a dióda nyitófesz hozzáadódik a kimenet maradékfeszéhez... |
Bejelentkezés
Hirdetés |