Fórum témák
» Több friss téma |
Lézeres távhőmérővel "végigtapogatva" az A osztályú erősítőm hűtőbordáját, a legmelegebb pontja a félvezető tokját (nálam TO-3) lerőgzítő csavarok. Attól ponttól mindennek alacsonyabb a hőmérséklete, ami logikus is az ott keletkező hő folyamatos elvonása miatt.
TJ.
BME Villanykar 2. vagy 3. félév: Műszaki áramlástan és hőtan. Vakargattam akkor a fejemet, hogy mi a búbánatnak kell egy villamosmérnöknek ilyesmivel foglalkozni. Meg gépek és folyamatok rendszertana, gépelemek, műszaki rajz, stb.
Aztán amikor elkezdtem gyakorolni a szakmát, akkor megvilágosodtam, és hálát adtam a sulinak, hogy nem kell a sötétben tapogatóznom, mert a gyakorlatban nincs tiszta steril elméleti elektronikai berendezés.
Mi ilyeneket már nem tanultunk (1996-200...)
Fizikai nonszensz az állításod. Ha a levegő melegebb mint a hűtőborda, akkor fűteni fogja a bordát. Ha a borda melegebb, mint rajta a félvezető, akkor megint ugyanez a helyzet.
A hozzászólás módosítva: Nov 22, 2021
Anélkül, hogy valakit meg akarnék sérteni, és az érzékeny lelkületűektől már most bocsánatot kérek.
Szóval két fajta tanult ember létezik, van aki lobogtatja a bizonyítványát igazát hirdetve, és van aki rájön arra, hogy az iskola csak gyenge bevezetője a gyakorlatban felmerülő problémák helytálló kezelésére. Az is igaz, hogy sokszor rákényszerítik az embert a felszínes dolgokra, mert így gazdaságos a cégnek. De ha valaki komolyan veszi amit csinál, akkor felismerheti, hogy a tanulás az iskola elvégzése után következik igazából. Akár az elvárások, gyereknevelés, mellett, bulizás nélkül. Szép dolog a képlet ismerete, de vajon melyik hová, melyik esetben, mennyire lehet hasznos, adott esetben. Ha megmérik egy beteg testhőmérsékletét, nem mindegy ki hogy méri meg, és az miben segít egy betegség gyógyításában, kinek-kinek, kinél-kinél. És rajtunk múlik hogy kibe helyezzük bizalmunkat, hogy megoldja problémánkat, minél jobb eredménnyel. A győzködés értelmetlen, ha nincs rá igény. Ha már off-topic bejegyzés, jelöljük is annak. A hozzászólás módosítva: Dec 3, 2021
Moderátor által szerkesztve
Adott egy végtranzisztor>csillámlemez>hűtőborda>levegő. Az egész láncra vannak gyakorlati hőellenállás értékek a méretezéshez. Fizika. Meg a józan ész, és TAPASZTALAT. Ha valakinek nem tűnt fel, JLH topic.
A hozzászólás módosítva: Nov 22, 2021
A JLH mint "A" osztályú erősítő, de elvileg minden teljesítmény erősítő, sőt minden teljesítmény elektronika lényeges paramétere a disszipáció, a működéssel együtt járó veszteségi hő hatása, kezelése. Úgy hogy én nem érzem idegennek a témától a hűtés, a hőveszteség problémáját.
Egy erősítő építése nem csak arról szól, hogy az ember összedrótozza az alkatrészeket.
Kedves Jenő,
nem értem a rögzítőcsavart mérőpontnak. Mire volt jó, milyen okból. Ha komolyan vesszük, a hűtendőtől el van szigetelve, tehát az alatta lévő, rögzítéshelyi hőmérsékletnek vehető figyelembe. Még csak nem is a tokhőmérsékletnek. Vagyis, ha én ráteszem a félvezetőre a kezem valósabb állapotot tapasztalok, igaz pontos számisztika nélkül. A továbbiakban megállapítod, hogy logikus, hogy a megállapításaid szerint "logikailag" van hőelvonás. Amiről én írtam, abban nem állítottam, hogy egy hőtorlódásos hűtésben nincs "folyamatos hőelvonás". Hanem azt jeleztem, hogy a hőelvonás akkor nem megfelelő. A jelzett állapotok esetén lehetséges egy olyan helyzet, nevezzük jobbnak, hogy megvalósítható egy kisebb üzemi üzemi hőmérséklet. És nem állítom azt sem, hogy ez kötelező lenne, ha valaki épít valamit. Lényeg, hogy a hangjával elégedett legyen. További jó építést Nektek! Idézet: „Úgy hogy én nem érzem idegennek a témától a hűtés, a hőveszteség problémáját.” Ugyanezt írtam feljebb. MZ/X kikapcs.
Bocs. Én úgy értettem, hogy morgolódsz amiatt hogy a JLH topik elment fizikába.
A mellékelt fotón a középső PNP tranzisztor kollektora a testen van, nincs szigetelés a hűtőborda és a TO-3-as tokozás között. Így ott a TO-3 tokozás/csavarok/ hűtőborda hőmérsékletét jól lehetett indikálni, mivel itt korábban pont erről volt szó.
TJ.
Szerintem fordítva ülsz a lovon. A hőpuffernek hívott alu tömb nem elvonja a hőt, hanem elvezeti a hőleadó felülethez. A hőlépcsők amúgy egy irányba lejtenek. Van a hőforrás, jelen esetben a disszipáló tranzisztor, az a legforróbb pont. Onnan indulva folyamatosan csökken a hőmérséklet. A hűtőborda hőleadása pedig függ a hűtőborda és a környezete hőmérséklet különbségétől. Erre nem jó példa a patak meg a tenger.
Biztosan ismerős a hőcsöves hűtés. Na ott lehet beszélni hőelvonásról. Abban egy harmadik közeg, egy folyadék elpárologtatása vonja el a hőt a hűtendő felületről. Majd a gőz a cső másik a hideg végén lecsapódik, és átadja a hőjét a hűtőbordán keresztül a környezetnek. Majd a lecsapódott folyadék visszaáramlik a meleg oldalra, ahol újra elpárolog, és ez a körfolyamat egy komplett kis hűtőgép.
Most van nálam egy olyan erősítő, amiben hőcsöves hűtés van. Lehet, ebbe lesz téve az új JLH-m. (Ha nem tudom megjavítani.)
Most volt egy röppróba a JLH-nál. A tranzisztorok 55 Celsius körül vannak a sipkájukon mérve.
Az áram 1.3A/oldal, kivezérlésnél kisebb. A trafó a 18 Celsius környezeti hőmérsékletnél 23 Celsius. A trafó a viaszos merítés ellenére sem fog szaglani, mert a lemerítés forrásban levő vízben melegített viasszal volt, mint látható, messzi a újralágyulástól a hőmérséklete. Enyhén zúg a trafó, ha nagyon figyelek, de nincs is összefogatva. A hűtőborda kellemetlen tapintású a meleg miatt, 45 fok, a közepe. A holmi végül is a KENWOOD KA-550D dobozába lesz, elfér. Idézet: „A holmi végül is a KENWOOD KA-550D dobozába lesz, elfér.” A trafó 1.5 mm híján nem fér. 1 db lemezzel néztem meg, pont jó, de a kész trafónak több lemeze van és egy utólag visszaszerelt tartó elem merevítése nem akarja, amit én. Készült egy kisebb, 150VA-re méretezett trafó és kész. Pedig milyen szép lett volna... Majd jó lesz valamire.
Sziasztok, tanács kéne.
Megépíteném az eredetit, kis 10 wattost de nekem a Technics hangdobozok 6 ohmosak. A 2 munkapont beállító ellenállás meg van adva 3, 8 és 15 ohmra. Hogyan tudnám 6 ohmos kimenetre átszámolni? A hozzászólás módosítva: Feb 4, 2022
Azok a munkaponti ellenállás értékek inkább a tápfeszültséghez igazodnak. Mivel a végfok kondival van kicsatolva, az egyenáramú munkapontokat nem izgatja, hogy 8, vagy 6 ohmos a hangfalad. Járasd 24-25V-ról, semmi gondod nem lesz vele. És ha az Ágoston könyvben lévő trimmeres megoldást építed meg, akkor szépen be tudod állítani a tápfesz közepet, meg a nyugalmi áramot is.
Pontosan erre gondoltam, 24 voltról menne.
Azt a rajzotmegtalálom itt a topikba, akkor visszagurigázok 2008-ig.
Új hozzászólás melletti nyíl, csak képek keresése. Ott is megtalálod.
Szia! Van egy tapasztalati képletem a nyugalmi áramra - Iq=0,36Ut/Zh.
A Zh-t tudjuk, hogy 6 Ω, az Ut a tápfeszültséged. Az ellenállások értékét a konkrétan felhasznált tranzisztorok paramétereiből lehetne kiszámolni, ennek hiányában marad a trimmeres beszabályzás. A trimmert érdemes beállítás után lemérni és fix ellenállást ültetni a helyére. Szerk.: ha ez alapján építkeztél akkor a kimeneti féltápod nagyjából a helyén lesz. A nyugalmi áramhoz az R6 legyen 100 Ω, az R9 pedig ideiglenesen 1k trimmer. Az erősítő áramfelvételét állítsd vele másfél amperre! A hozzászólás módosítva: Feb 4, 2022
Ok, köszi.
R1 véletlenül nem 100Kohm, ott valami nem stimmel szerintem és máshol is erre felhívták a figyelmemet.
Itt az eredeti cikk Elliott oldaláról.
Erről még hiányoznak az 1 nF-os kompenzációs tagok. Az R1 természetesen 100k.
Sziasztok! Ti mind az eredeti rajz alapján építitek ezt a kis kapcsolást?
Mivel ezen kapcsolásban az alsó tranzisztor kap "direkt" vezérlést,a felső pedig csak mint aktív munkaellenállás szerepel,így egyértelműen az alsó eszköznek kell a nagyobb bétával rendelkeznie. Ezt bizonyítja az is,hogy a felső tranzisztort akár egy valós ellenállással is helyettesítheted, működni akkor is fog,csak rosszabb hatásfokkal.
Korábban itt is szóba került a "felső" végtranzisztor szerepe, a gyenge áramerősítési tényezője és a nagyobb bemeneti kapacitása sajnos durván lerontja az erősítő átvitelét. Szerintem mindkettő végtranzisztor a lehető legjobb paraméterekmel bírjon
TJ. A hozzászólás módosítva: Máj 17, 2022
|
Bejelentkezés
Hirdetés |