Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3693 / 3965
(#) Klxx66 hozzászólása Feb 21, 2022 /
 
Üdv! A kerámia kondenzátornak milyen szerepe van például egy erősító hálózati kapcsolójára forrasztva ? Néhányszor láttam ezt a megoldást viszont a betöltött szerepét nem ismerem. Csatolok egy képet.

kd.jpg
    
(#) Bakman válasza Klxx66 hozzászólására (») Feb 21, 2022 / 1
 
Kikapcsoláskor a kapcsoló érintkezői között, egymástól eltávolodáskor, villamos ív keletkezik. Ha a két érintkező közé kondenzátor van kötve, akkor a kikapcsolással egyidőben bekapcsolódik az áramkörbe a kondenzátor, ami a bekapcsolás pillanatában rövidzár, tehát egy viszonlyag rövid ideig a kapcsoló érintkezőit rövidre zárja. Mire feltöltődik, a kapcsoló érintkezői eltávolodnak annyira egymástól, hogy nem, vagy sokkal kisebb ív keletkezik köztük.

Az érinkezők közötti ív káros, ezt az ívet lehet csökkenteni, megszüntetni a kondenzátorral.
(#) szs válasza sanyihoo19 hozzászólására (») Feb 21, 2022 /
 
Idézet:
„A dióda folyamatosan melegszik és nagyjából 100 fok környékén van”

Érdekes, amit mondasz, de ebből ki is derül(het) a megoldás.
Megnéztem az sr540 dióda adatlapját, az wattonként 10 fokot melegszik. Ha a szobában, ahol használod a tápegységet 20 fok van, akkor kb 8W terheli a diódát? (Hogy 100 fokig melegedjen, annyi kell neki) Ha mindjárt 1V is esne rajta, az akkor is 8A-nyi áram. (De az adatlap szerint nem is esik rajta 1V, tehát akkor több az áram)
Azt nem tudom, mit járatsz róla, de ha te egy 3,5A-es tápot 8-10A-rel terhelsz, csoda-e, ha lekapcsol, ha van hővédelme? Ha nem lenne, akkor meg leégne.
A hozzászólás módosítva: Feb 21, 2022
(#) jan5650 hozzászólása Feb 21, 2022 /
 
Sziasztok!

Laikusként kérdezem egy hozzáértőtől:

LF50ABV és LF50CV között van valami lényegi különbség?
Én akárhogy nézem nem látok semmit. Az adatlap számomra kínai.

Eddig LF50CV-t használtam de elég nyögvenyelős a beszerzése, LF50ABV-ből pedig van bőven és olcsóbb is. Amire használom: 6-7V-ról állítok elő stabil 5V-ot, és kb. 200-300mA amit el kell tudnia viselni. Mindkettő megfelelhet a célra?

Illetve ahogy látom mindkettőből van DG végződésű, na az megint rejtély, hogy miben tér el...
A hozzászólás módosítva: Feb 21, 2022
(#) Jonni válasza jan5650 hozzászólására (») Feb 21, 2022 /
 
Az LF50ABV minimum feszültsége 2,5V , mig a CV minimum 7 voltot kér,
LF50ABV Dropout Voltage: 200 mV, CV Dropout Voltage: 450 mV

(a legfontosabb paraméterekbe megegyeznek)


Az első két link tök egyforma (még a hivatkozás is) de gonfolom jól linkelted be
(#) jdani hozzászólása Feb 21, 2022 /
 
Üdv. Autóban ablakemelő gombjában lévő ledre szeretnék kötni egy más fogyasztót-lámpát. (az ajtóban ha a gomb világít, egyéb rákötött fény is vilagitson)
Gondoltam arra, hogy erre a ledre párhuzamosan rákötök egy relét, és az kapcsolná az áramot a plusz fényre. De a led 2-3 voltos. Gondoltam aztán olyanra, hogy tranzisztor bázisát kötném a ledre, és az kapcsolná a relét. Szóval Hogy oldhatnam meg a problémámat?
(#) Régi motoros válasza jdani hozzászólására (») Feb 21, 2022 /
 
Optocsatolót használhatsz erre, amivel már tudsz nagyobb feszültségű relét vezérelni.
Lehet sorba vagy párhuzamosan kötni a gomb LED -jével, az opto LED -et, attól függően, hogy milyen feszültséggel van működtetve a gomb LED -e. Általában van egy előtét ellenállás, és azt kellene megkeresni, hogy megmérd a valódi vezérlő feszültséget, és az ellenállás értékéből a beállított áramot is ki lehet számolni. Ha ez a három adat megvan, akkor lehet konkrétan eldönteni, hogy az optót a LED -re sorosan, vagy párhuzamosan érdemes e rákötni...
(#) jdani válasza Régi motoros hozzászólására (») Feb 22, 2022 /
 
A led szerintem 2-3V körüli feszültséget kaphat. Tudsz ajánlani egy rajzot, hogy kossem be?

* a ledek pirosak, igy azok már 2Vnal tudnak erősen világítani, de egy ilyen vezérlő gombban a ledek csak gyengén világitanak, szóval több mint 2V szerintem nincs.
A hozzászólás módosítva: Feb 22, 2022
(#) Epu2 válasza jdani hozzászólására (») Feb 22, 2022 /
 
Kérdés, hogy a LED-ek mire vannak kötve. A "közvilágításra" vagy valamelyik pozicióra, műveletre.
(#) bandika válasza jdani hozzászólására (») Feb 22, 2022 /
 
LED-el sorba kötsz egy 12V reed relét és kész.
(#) pucuka válasza jdani hozzászólására (») Feb 22, 2022 /
 
Idézet:
„A led szerintem 2-3V körüli feszültséget kaphat”


Tévedés. A LED nem izzó, a LED áramát kell beállítani, aztán esik rajta akkora feszültség, amekkora. Néhány tized volt is sokat számíthat, mert a LED belső ellenállása (a nyitó irányú karakterisztika meredeksége) nagyon nem lineáris.
(#) jdani hozzászólása Feb 22, 2022 /
 
Bővebben: Link
Ennek az iranyitonak a jelét kellene levennem. Ha bekapcsol az autón a világítás, világit ez az irányító is. Az ajtóba kellene + fényt berakni, és annak akkor kellene világítania, az az autó lámpáját bekapcsolom.
Ebbe a vezérlőbe 3 kábel megy, canbus rendszer, szóval nincs. Külön 12V jel a világításra.
(#) jan5650 válasza Jonni hozzászólására (») Feb 22, 2022 /
 
Idézet:
„Az LF50ABV minimum feszültsége 2,5V , mig a CV minimum 7 voltot kér,”


Mondjuk azt nem értem, hogy egy 5V outputos feszstab IC-nek hogy lehet a min. bemeneti feszültsége 2,5V...
(#) Epu2 válasza jan5650 hozzászólására (») Feb 22, 2022 /
 
Mert az nem 5 V-os, hanem 1,8 V. Ugyan az az áramkör másik változata.
(#) moltam válasza Epu2 hozzászólására (») Feb 22, 2022 /
 
Az LF50 5V os. Az 1.8V os az az LF18.
(#) jan5650 válasza moltam hozzászólására (») Feb 22, 2022 /
 
Így van... Gondolom akkor a LF50-es esetében ez csak elírás, hogy 2,5 V is elég neki...
(#) Kovidivi válasza sanyihoo19 hozzászólására (») Feb 22, 2022 /
 
A szekunder oldali szaggatott egyenfeszültséget pedig a pufferkondi simítja, hogy csak hullámos legyen, ne pedig lüktető.
A feszültség értékek biztosan nem stimmelnek, ez csak 5V-ot tud. Ha a dióda túlmelegszik, akkor lecserélheted másikra (gyors dióda kell, schottky, legalább 3A-es). Elképzelhető, hogy lassú diódát rakott bele a gyártó, mert az 0.1centtel olcsóbb. Látszik is a töltőn, hogy spórolásra törekedtek. A 8 lábú IC pedig mint kapcsoló működik, ez hajtja meg a trafó primer oldalát, előállít magának valamekkora frekvenciájú jelet, és ilyen sebességgel kapcsol. Az egy diódás egyenirányítás szörnyű, a szekunder oldalra is graetz kellene. A kimenetről nincs visszacsatolás, a kimeneti feszültség terhelésre valószínűleg esik, értéke pedig a trafó menetszáma alapján van saccra beállítva (nem látok plusz feedback tekercset). Ha érdekel a téma. rengeteget tudsz olvasni róla. A kérdést jó helyre tetted fel, ez a téma erre való!
(#) Régi motoros válasza jdani hozzászólására (») Feb 22, 2022 /
 
Ha van külön 12V jel a világításra, miért nem azzal vezérled a plusz lámpákat?
Az gyanítom elvinne egy relét is, úgy egyszerűbb volna.

Az optós megoldáshoz mint írtam, meg kell keresni a LED előtét ellenállását, megmérni az értékét,
és a vezérlőfeszültség értékét is. Ez után lehet eldönteni, hogyan kellene bekötni az optót.
Tehát találgatni nem szeretnék (és gondolom más sem), míg nincsenek biztos információid.
Mindennek tetejében, az előtét ellenállást is változtatni kell ha sorosan kötöd, ha párhuzamosan,
akkor pedig kell egy plusz előtét az optónak is.

Ha megvan már a készülék, szedd szét, lássuk mi van benne...
A hozzászólás módosítva: Feb 22, 2022
(#) tbarath válasza jdani hozzászólására (») Feb 22, 2022 /
 
Idézet:
„A led szerintem 2-3V körüli feszültséget kaphat.”

Nehéz mit mondani a "szerintem"-re. De ha tudod a feszültséget, akkor egy feszültségosztóval és egy komparátorként használt opamp-pal tudsz nyitni-zárni egy FET-et, azzal pedig kb. kapcsolsz amit akarsz - gondolom nem 10 Amperekről van szó.
(#) sanyihoo19 válasza szs hozzászólására (») Feb 22, 2022 /
 
Köszi a rajzot, szerintem ezt nagyjából tudhatta is, csak az volt a baj, hogy 5V-on 2A ment a telefonba a maradék 1,5-et meg elfűtőtte. Sajnos a telefonom nem váltott át 9V-ra, ahogy a gyári töltőjével szokott, szóval azt nem tudtam letesztelni. Na mondjuk ez is egy érdekes dolog (számomra), hogy a telefon hogyan "kér" másik feszültséget a töltőtől.
Egyébként ezt a melegedős tápegységet megjavítani úgyse tudom, viszont ha kivenném belőle a transzformátort meg az egyenirányítót, akkor lenne egy 5V körüli egyenfeszültségem, de gondolom ez terhelésre lecsökkenne vagy valami baj biztos lenne vele, különben ezt használnák a gyártók is... De ha utána kötnék egy step up dcdc konvertert, akkor az már kapcsolóüzemű tápegységnek számítana és lehetne vele telefont (is) tölteni?
(#) moltam válasza sanyihoo19 hozzászólására (») Feb 22, 2022 / 1
 
Nem is fog átváltani, ez egy gagyi töltő. A két adatláb az usb aljzatban nincs is bekötve, pedig azon keresztül tudna jelezni a teló hogy magasabb feszültséget igényel. Plusz ennyi alkatrész ehhez egész egyszerűen kevés. Szerintem ne piszkáld, ne használd, tedd el vésztartaléknak maximum.
A hozzászólás módosítva: Feb 22, 2022
(#) szs válasza sanyihoo19 hozzászólására (») Feb 22, 2022 / 1
 
Ez önmahában egy kapcsolóüzemű tápegység. Ha mögékötsz még egyet, attól nem lesz kapcsolóüzeműbb
Ha kiveszed belőle a trafót, azt nem tudod felhasználni magában (az egyenirányítóval sem). Az kapcsolóüzeműbe van kitalálva.
(#) gordonfreemN hozzászólása Feb 23, 2022 /
 
Sziasztok.

Set Reset Bistabil reléhez keresem a lehető legegyszerűbb megoldást, hogy tápfeszt adva az eszköznek tudjam a bistabil relémet kapcsolni. A tápfesz lehet toggle vagy momentary is.

SR flip-floppal végül is lehetne, de nem elegáns, ha már a relé bistabil.

Köszi ha van ötleted
A hozzászólás módosítva: Feb 23, 2022
(#) Bolhabusz1990 hozzászólása Feb 23, 2022 /
 
Üdv!
Van két egyforma powerbankom ami tökéletesen megegyezik mindenben.
Mindkettőnek van két bemenete és két kimenete.

Szükségem van dupla akkora kapacitásra és arra gondoltam hogy Y kábellel összekötném a két bemenetet és a két kimenetet.
Szerintetek ez kókány illetve technikailag működhet?
(#) pipi válasza Bolhabusz1990 hozzászólására (») Feb 23, 2022 /
 
Kókány... Semmi nem garantalja hogy együtt fussanak. Ha valóban az akksi kapacitas, vagyis az üzemidő növelése a cél, akkor az egyikből kösd le az elektronikát és a 2 pbank akksijait kösd párhuzamosan (egyformán legyenek töltve) cellaszinten értem, nem csak a vegpontokat, már ha több cella van esetleg sorban
A hozzászólás módosítva: Feb 23, 2022
(#) Bolhabusz1990 válasza pipi hozzászólására (») Feb 23, 2022 /
 
Köszönöm. Ez a legtutibb és még tölteni is fogja tudni. Szetszedtem mindkettőt, az egyikről leszedem az elektronikát és ahonnan leszedem ugyan oda megy a másik elektronika párhuzamosan nem?
A hozzászólás módosítva: Feb 23, 2022
(#) Fidel hozzászólása Feb 23, 2022 /
 
Sziasztok!
Van egy kis esztergám, amin 230V-os motor van, egy dobozban van egy rakás alkatrész, talán kondenzátorok, meg tekercsek lehetnek benne. Van rajta egy kapcsoló, amivel lehet irányváltást csinálni.
Szeretném megoldani, hogy lehessen fordulatszámot szabályozni meg az irányváltás is meglegyen.
Mit kellene ehhez keresnem, milyen kapcsolással lehet ezt megoldani, kb 300W-os lehet maximum a motor?
(#) Bolhabusz1990 válasza Fidel hozzászólására (») Feb 23, 2022 /
 
A fordulatszámot nem frekvencia váltóval szokták?
(#) Bolhabusz1990 válasza Bolhabusz1990 hozzászólására (») Feb 23, 2022 /
 
Ja és még egy számomra érdekes kérdés.
A két powerbank összekapcsolásakkor mindkettő powerbank legyen lemrulve vagy legyen mindkettő feltoltve?
(#) Epu2 válasza Bolhabusz1990 hozzászólására (») Feb 23, 2022 /
 
Inkább csurig töltve.
Következő: »»   3693 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem