Fórum témák
» Több friss téma |
Pontosan hol van ez leírva? Az idézet igazábol egy fogalom tisztázása, semmilyen előírást nem tartalmaz.
Faluhelyen bejön a lakásba a vezeték egy falba épített fadobozba. Oda csatlakozik a ház elektromos hálózata. A szolgáltató még sosem reklamált ugyan ezen szekrénybe szerelt kiselosztóért. ( előtte egy két olvadóbetét volt a legtöbb helyen egy guman táblán a helyén. )
Szia!
Bár az ÉMÁSZ több helyen kérte (egy tűzálló gipszkartonlap ) az elválasztást. S akkor nem kellett az órát új dobozba tenni.
Éppen ezért kérdeztem, hol van leírva mert kb. mindenhol ez van.
Ha az eon átveszi így a fadobozba szerelt elosztóval, akkor ne legyünk "okosabbak".
Mert mit kéne tenni a regisztrált szerelőnek? Építse át a ház/lakás elektromos hálózatát benti kiállásúra? Mert ha a fadobozba "jönnek ki a drótok" a biztosítékokba, akkor csak komoly bontási munkálatokkal lehet beforgatni és persze hova is? Ha a fal túlfelén mondjuk a fürdőszoba/hálószoba stb. van?
De ott is külön részbe, a mérőóra és a biztosítók.
A hozzászólás módosítva: Júl 10, 2022
Szerintem itt több probléma is van. Ez a kérdés még ide nyúlik vissza. Bővebben: Link
Az az érzésem, hogy május óta nem járt ott még a villanyszerelő. Mert akkor ilyen kérdés nem merülhetne fel. Sőt egy korábbi :Bővebben: Link A hozzászólás módosítva: Júl 11, 2022
Sziasztok!
Aluminium vezetéket hogyan szoktatok manapság kapható leginkább réz nulla és föld sínbe kötni kiselosztókban? Ha régi vezetékelésű házban kell cserélni kiselosztót akkor ott leginkább alu vezeték van, persze van pár réz is mellette. A másik kérdésem, hogy egy csavar alá csak egy vezetéket lehet hivatalosan szorítani vagy kettőt is?
Merev alut nem kell érvéghüvelyzni, de javaslom, hogy egy megfelelő méretű érvéghüvelyt húzz mindre. Ugyanis az alut ez a csavar szétnyomja (ezt a sínt nem aluvezetékhez találták ki), könnyen eltörik, szétnyomódik, illetve a korrózió is imádja (réz-alu galvánelem). Nem egy ilyen rézsín-alu kombót láttam rommá égni. Van alupaszta, de az se az igazi ide. Az érvéghüvely ad egy mechanikai stabilitást a puha alunak, jobban meg lehet húzni a csavart. A laza kötés az elégés melegágya, ha élhetek ezzel a képzavarral.
Elvileg egy luk egy vezeték, de aztán hamar elfogy a luk. Azért rézvezetéket ne párosíts aluval. Vezetékeket kéne cserélni, de tudom-tudom, drága meg minek, mert 60 éve milyen jól elvan... Aztán persze mikor a kiégett dobozokat, konnektorokat, elosztót kell cserélni, meg újrafesteni a kormos falú lakást, akkor van sírás-rívás.... A Dráva utca 12-ben konkrétan poroltóval oltották az égő elosztódobozt, mert már "sárgán világított", azaz belül szépen lángolt. Nem volt egyszerű újraépíteni... A hozzászólás módosítva: Júl 17, 2022
Nekem alapvető gondom a kiselosztók PE és N sínjeivel van.Vékony a sín, az M4-es és M5-ös csavarok sokszor szétlapítják a vezetékeket. Főleg az"N" vezető kötéseinél gond ez,mivel itt van a legnagyobb terhelés. A régi Simovill M5ös alátétes krómozott csavarjai jobbak voltak!
Nem mellesleg azok a csavarok szeretnek spontán kilazulni is, ráadásul nem 30-40 év után hanem 1-2 év után.
Amíg ezek nincsenek betiltva és egy normálisabb PE vagy N elosztóblokk többe kerül, mint öt teljes lakáselosztó doboz, nincs mit tenni. Kivéve ha a megrendelő ért egy kicsit hozzá és áldoz is rá. Az, hogy ipari körülmények között ilyen csatlakozási mód fel sem merül, nem véletlen.
Én amikor ilyen szemetet kaptam a dobozhoz, megkérdeztem az eladót hogy a villanyszerelők nem reklamálnak? De azt mondta, hogy nem.. Gondolom "ez van rendszeresítve, tehát jó" nem tudnak elmarasztalni.. Én mindenesetre jó messzire elhajítottam ezt a szemetet. 6-os csavar, alátétek+rugós és anya lett.
Pedig "szándékos tűzveszély okozásért" kellene/lehetne perelni a gyártót, ha lenne jog. De nincs.. De hogy mennek ezek át a minősítő vizsgán, az engedélyeztetésen? Arra lennék azért kíváncsi. Milyen kötés az, ami elvágja a drótót? És mennyi helyen van ilyen. A környezetvédelem ott kezdődik, hogy nem gyártunk szemetet!!
Hali!
Érdekesség, legalább is számomra. A minap, mérőórát cseréltek nálam. 3x25A kismegszakítóim vannak/voltak, (sárga címkés) amiket a 80 as évek elején raktak fel, a bekötéskor. Azt mondja a szakember: na, ezen túl lesz 32A. Kérdezem egy fázisra? Mondja, nem háromra. Magyarázta ő, miért, miért nem, de nem igazán értettem. Természetesen lepapírozva, aláírva. Mi erre a magyarázat, amit én is megértek? Természetesen nem ellenkeztem. Idézet: „háromra” Ezt mit jenlent? 3x32A avagy a 3 kismegszakító áramának az összege a 32? ...mert nem mindegy!
Gondolod, hogy abba bele mentem volna olyan egyszerűen.? Igen, 3x32A.
Volt eddig vezérelt mérőd mellette ?
Ha az megfogyatkozik, nem biztos, hogy ennyire fogsz örülni. A hozzászólás módosítva: Júl 19, 2022
Igen, van. 3x20A
Idézet: „Ha az megfogyatkozik, nem biztos, hogy ennyire fogsz örülni.” Ezt hogy érted? Beszéltem egy regisztrált villanyszerelő ismerősömmel. Ő azt mondta, mivel ezek a régi kismegszakítók ˇˇLˇˇ esek, ezért most lecserélik őket erre az értékre, mert én valamikor, ilyen érték/mennyiség (A) után fizettem ki a hozzájárulást. Lehet, butaságot írok/mondok. A hozzászólás módosítva: Júl 19, 2022
Nyilván nem mindegy, hogy 25A -es B, vagy 25A C , illetve 32A-es B, vagy 32 A-es C karakterisztikájú kismegszakító van betéve. Más a terhelési értéke.
Igen, a 3x20A-re gondo9lok, hogy helyette hamarosan csak 1x20A lehet.
A B tarifa és H tarifának megvannak a felhasználási kötöttségei, feltételei és ezek folyamatosan változnak,
Első kép a régiek, második kép az újak.
Azt egy kicsit érdekesnek tartanám, hogy ami már megvan, azt vissza csökkentenék. De vannak érdekességek a mai világban.
Igen, az újak 32 és B karakterisztika. A régi 25A-es a cimkén is látod 35 L-es. Itt a táblázat.
Így már látod. A régi, persze még új korában 1 órára 45 A-ert is elviselt. Az új 32A-es B-s már nem. Persze kaptál újat, szebbet, jobbat, de a vezérelthez hidd el, ha csak bojlerre használod B vezérelt tarifáról nem fog sokáig 3 fázisod lenni. 3 fázist jellemzően a H tarifához adják a téli időszakban fűtéshez. A hozzászólás módosítva: Júl 19, 2022
Nálunk az 1 fázis 32A ra bővítése a vezérelt fogyasztó automatikus csökkentésével járt. 16a vissza 10A ra. Nagyon nem reklamáltam, mert ez is elég, más részről a lakás betápláló vezetékének a terhelhetősége volt az indok. Lehetett választani 25+16 vagy 32+10....
Ha a betáp nálad is vékony, a 32A-ra bővítés a vezérelt csökkentésével járhat.
Hát, - most egy kicsit megrezzentem. Egyébként is be vagyok rezelve az új rezsidíjjak miatt. Egy kis településen lakom, ezen a részen nincs gáz. Tehát, villannyal fűtök. 3x20A külön mért. De egyébként köszönöm a felvilágosítást.
Az nem lehet, hogy az eredeti szerződés az 3x32A volt, csak a megszakítók voltak 25-ösök (kisebbet lehet feltenni csak nagyobbat nem)? Ingyen nem adnak hálózatfejlesztést......
A hozzászólás módosítva: Júl 19, 2022
Sziasztok talán nem off.
Akkupakkokat kéne összekötnöm, max. 100A lenne az áram. Ehhez 2x6 vagy 1x16mm2 vezeték és kétmarék saru kéne, meg nincs sarunyomóm. Réz sínnel oldanám inkább meg, de 1x20mm vagy 1,5x20 rézsín olyan horror árban van hogy elment tőle a kedvem. Viszont találtam itthon egy nagy darab 1mm vastag sárgaréz lapot amiből leszabnám az összekötőket. Konkrétan 8 darab 18 centis kell, az akkuk 3 darab 6mm csavarlukkal és vastag réz kivezetéssel rendelkeznek. Pont passzolna rá a sín. Kérdésem, a villanyszerelésben mindenhol vörösrezet használnak, alkalmas a sárgaréz is összekötőnek?
Amikor kötötted a szerződést a 80-as években a kismegszakító fokozatszáma volt rajta, tehát 35 L. De ott a táblázat részletesen. Meg le is írtam.
Tehát nem nagyobbat kaptál, hanem ugyan akkorát. A réginek a mai megfelelőjét. 35 L helyett kaptál 32 A B karakterisztikájút. A hozzászólás módosítva: Júl 19, 2022
Igen, ezt magyarázta/mondta az előzőekben említett regisztrált villanyszerelő barátom is. Így most már számomra is érthető a dolog.
Köszönöm mindenkinek a véleményét hozzászólását.
Úgy tudom a szabvány szerint a fogyasztásmérő nem lehet egy légtérben a főelosztóval. Ez most az előírás. Viszont a fogyasztási helynek a telepítéskor érvényes szabványnak kell megfelelni. Ha a telepítéskor megfelelt a fadobozba szerelt fogyasztásmérő és főelosztó, akkor azt most is el kell fogadnia az áramszolgáltatónak.
Szerintem meg sosem volt ilyen szabvány, hogy nem lehet egy légtérben az elosztó a mérővel. Ez legfeljebb bizonyos áramszolgáltatóknál volt helybéli (jogtalan, felesleges és túlzó) követelmény.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |