Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » CB rádió
Üdv mindenkinek!
Az előző probléma a hangszóróval megoldódott,megtaláltam a hibát. Viszont egy olyan hibajelenség jött elő, hogy ha az RF GAIN potit kihúzom, a rádió teljesen lehal (mintha kikapcsolna) Van ötlete valakinek, hogy ez mi lehet? Köszönöm
Halló Abrecht AE 6190 HD-X típusú cb rádióm és ki szeretném cserélni a mikrofonját egy Echo level crt ec2018 as mikrofonra. az Echos mikrofonnak négy szála van a csatlakozójában:1,csupasz; 2, sárga; 3, piros; 4, fekete. Tudja valaki hogy hogyan kell ezeket bekötni a 6os csatlakozóba , vagyis melyik szál hányas szám ra cinezzem? A saját mikrofonja a következő kép volt becinezve 1 kék ,2 sárga, 3 fekete , 4 zöld, 5 test, 6 fehér középen és az itt mért feszültség amely kijön a rádióból 13 v.
Előre is köszönöm , Üdv.
Mérd ki melyik eredeti 4 szál , volt a micsoda és hol ?(miki , gomb , PTT , egyéb)
Aztán aszerint kösd be az újat is ahogy a régi volt.
4 szál:
1 közös 2. Ptt 3. Miki kimenete 4. Ha aktiv miki erositovan benne akkor annak a tápja. Ezeket a.pontokat kell a cb 6os csatikiosztasaban beazonositani Igen ahol +12 mersz akkor az lehet az erosito tapja. Remelhetoleg mindig ott van és adaskoris ott marad. A hozzászólás módosítva: Jan 7, 2020
Cb service manual elvirajz :Bővebben: Link
Ezen ellenallason keresztul +12V van kotve valoban a 6os laba. Vannak fel le gombok is de ezt elveszted uj mikivel. A rajzon latszik.mi hova megy.
Mikrofon jelet a 1es labra keri a 6 kivezetesbol a cbn levo csatiban.
Ptt pedig a 3as pontra megy oda adja kozost (gnd) 5os pont pedig a kozos (gnd). 6os a kijovo allando 12V koruli fesz. Ezt kell az uj mikivel egyzetetni akinek 4 kivezetese van.
Itt a mikid bekotese haminden igaz Bővebben: Link
Valszin TX vezeteken keri a tápfeszt. Ezt deritsd ki a mikibe valo belenezessel . A hozzászólás módosítva: Jan 7, 2020
Kedves, barátom köszönöm a segítséget. Sajnos csak most tudtam elolvasni mert kint voltam az eu ban, és most értem haza.
Üdv,
Sziasztok! A mellékelt rajzon látható rádió került a birtokomba. A vétel megy, az adás nem. Az adó végfokozat vég, és meghajtó tranzisztora, továbbá az előtte lévő 2 tranzisztor is hibátlan. A kondenzátorok ellenállások úgyszintén. A bekarikázott tranzisztor bázisán vételkor 2-3mV van, adásra átkapcsolva 3,7V-ra változik. Nem vagyok járatos a CB-k lelkivilágában(sem). Jó helyen kapirgálok egyáltalán, vagy téves az irány? Az összes tranzisztor kap tápfeszültséget is. Miket nézzek meg?
Előre is köszönöm!
Egyáltalán a végfokozat kap vezérlést? Ezt megnézheted vagy egy 30 MHz -es oszcilloszkóppal, vagy egy diódás RF mérőfejjel a multimétered előtt. Az a fokozat, amit berajzoltál, az egy kapcsolt erősítő fokozat, alapból lezárt tranzisztorral, amelyet az adásra kapcsoló jel aktívál.
Annak úgy kell működni, ahogy leírtad. A kérdés csak az, hogy a 3,7 V esetében a bázison van-e az adás csatornájának megfelelő frekvenciájú RF jel. Azért ne felejts el, hogy az antennán legyen 50 Ω -s műterhelés, mert ha anélkül próbálgatod túl sokat, (vagy előtted valaki) már a végtranzisztor "elköszönt". Nem feltétlen megy zárlatba, vagy szakadásba. Az is jót tenne, ha az antenna kimenet, és a műterhelés közé teljesítmény mérőt tennél. Azt honnan tudod, hogy az adás nem megy?
Köszi a választ! Kötöttem rá SWR mérőt+50 ohmos műterhelést úgy próbálgattam. A tranzisztorokat kivettem és úgy mértem volt mindegyiknél erősítési tényező is. Onnan gondolom, hogy nincs adás mert a műszer sem jelez kimenő teljesítményt, se a beépített se az SWR. Oszcilloszkópom sajnos csak egy 2x25Mhz-s van
PA üzemmód, külső hangszóróra tudsz beszélni a mikrofonoddal.
A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2021
A 25 MHz -es szkóppal is tudsz indikálni egy 27 MHz -es jelet. Tapizd végig a jelutat, a végfokig.
Köszönöm, megpróbálom. Egyébként mi a jellemzőbb ezeknél a rádióknál, aktív vagy passzív alkatrész hiba, vagy változó? Kimaradtak az RF dolgok az életemből és teljesen analfabéta vagyok ezekhez. Egyik ismerősöm szerezte, majd egy darab dróttal azonnal próbálgatták, mint ahogy az lenni szokott, aztán nekem adta, hogy ne kelljen kidobni. Gondolom a "próbát" nem szerette.
Megnéztem, de csak egyenfeszültség változás látszik az adás gomb nyomásakor, mindegyik tranzisztoron.
Venni vesz, azt meg tudod nézni valamivel? (másik CB -vel pl) FM zaj van, ha nem vesz semmit?
Ha nincs semmilyen színusz a végfokban, akkor az IC2 PLL áramkör körül kell kutakodnod. Először azt nézd meg, hogy a 10,240 MHz -es kristályoszcillátor működik-e. Ha ez jó, akkor a VCO -t vizsgáld, Q701, Q702, Q703, és hogy változik-e a frekvencia adás/vétel váltáskor. TP2 pont Bővebben: Link A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2021
Annyira jutottam, hogy az SM5124A fél volt tápfeszültséget kap csak. A katalógus szerint 5,7-6,3V a működési feszültsége. A rajzon van a tápágában egy zeneres stabilizátor, de a panelen egy soros dióda van ami jó. Nem teljesen egyforma a rajzzal sajnos. FM zaj az van. Még látni lehet a tekercsek hangolómagján nyomokat, mintha "hangolták" volna. Ha el is tekergették akkor megette a fene?
Másik CB van, de egy antenna van arra hangolva. A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2021
Ha eltekergették, akkor elég savanyú a helyzet, műszerekre lesz szükség. Lehet, attól nem működik az adó rész, a vevő sem, mert a keverő frekit is a VCO állítja elő. Akkor a legfontosabb, a PLL -t lábra állítani, frekvencia mérővel, multiméterrel. Az elég babrás dolog.
Még nem tudom pontosan, hogy barbár módra tekergették-e el, vagy csak ilyen pesszimista vagyok. Mindenesetre, ha eltekerték akkor az én csekély tudásom nagyon kevés lesz hozzá, hogy újra működjön. Megkeresem az elakadt tápfeszültséget egyenlőre, aztán beszámolok. Nagyon köszönöm az eddigi segítséget is!
A TP2 ponton milyen, (frekvencia, amplitúdó) jelet látsz RX, és TX üzemmódban?
Ha jól emlékszem, az egész VCO árnyékoló búra alatt van, ha az nem megy, akkor elég kellemetlen javítani. A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2021
Mindkét üzemmódban mérve egy olyan 13,5kHz frekvenciájú, látványra elég összetett jelet lehet látni, de lehet valami zavarodást mértem.
Adásban a 27 MHz -es vivőfrekvenciának kéne jelen lenni FM modulálva, vételnél volt az a kb 13,5 MHz de tiszta vivő. a II. KF - 455 kHz. (vagy +, nem vagyok biztos benne. régen volt)
A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2021
Köszönöm a segítséget! Meg lett a PLL-nek a tápfesze, de a helyzet változatlan. Feladom, mert az én tudásom meghaladja. Az nyilvánvaló hogy eltekergettek minden tekerhetőt benne. Ki van kaparva a viasz zár több tekercsből is, egybe meg bele van törve a mag is, ahogy nagyítóval megnéztem.
Nagyon köszönök mindent!
Akkor az lesz a baja, hogy szét lett hangolva. Kínos, keserves.
Még azt szeretném megkérdezni, hogy ezek a CB rádiók igényelnek egy idő után "újrahangolást"?
A régi tv-s korszakban volt az jellemző, ha nem volt kép, a tulaj először otthon minden hangoltkört elhangolt bicskával, és az összes trimmert eltekerte mielőtt szerelőhöz vitte volna
Nem nagyon, elég stabil jószágok voltak. Stabilitásuk a PLL -nek köszönhetően sokszor jobb volt, mint egy gyári kristályos készülékeknek. Egy Grantból jó hangolással 60 W -ot is ki lehetett csikarni.
De valahogy mindenki jobbat akart, aztán nekiestek hangászni, mint ahogy a mai kondicserélgetők. A hozzászólás módosítva: Aug 6, 2021
Nem kellene lenézni a kondi cserélgetést... A fagyasztónk évek óta működik (ráadásul kisebb értékű kondenzátorral, mint az eredeti volt), a csere előtt meg csak villogott a kijelzője. És az még nem is elektrolit kondenzátor volt, hanem valami párszáz nanós fóliakondi (nem is értem, hogyan romlott el...)
RB411-es és RB433-as routerboardokon a felpúposodott kondikat rutinszerűen cserélem, és utána évekig megint tudnak működni. De van más áramkörünk is, aminek a hibajelenségéből tudom, hogy a fel sem púposodott kondi a rossz, mert egyszer már szépen szkóppal kinyomoztam. Ne felejtsük el, hogy a mostani kondenzátorok adatlapjain időnként megadnak üzemórákat, és azok néhány ezres nagyságrendűek. Régen ilyen adatot nem adtak meg, mégis évtizedekig működtek. Igaz, hogy régi kondenzátoroknak nem is 40-50 kHz-es frekvencián kellet szűrniük, hanem 50 Hz-en.
Szerintem pucuka nem erre gondolt. Valóban, a mai, hagyományos vasmagos transzformátort nélkülöző készülékek tápellátásáért felelős egységeknél, legyen az SMPS táp vagy csak egy egyszerű kondenzátoros feszültség osztó. A leggyakoribb probléma a kondenzátor hiba.
De amikor az internetre felkerülnek olyan "javítós" videók, ahol a "mester" szépen elmondja és megmutatja a hibajelenséget. A szakmai közönség, aki legalább tömbvázlat szinten ismeri a készülék felépítését, ekkorra már fejben behatárolta a hibát. Erre emberünk nekiáll és mindenféle előzetes méregetés vagy szemrevételezés nélkül, bár a háttérben látható hogy az eszközei meglennének hozzá, kicseréli a készülék összes paneljén fellelhető elektrolit és csepptantál kondikat, mind a 83 darabot. Majd a művelet végeztével döbbenten konstatálja hogy a készülék még mindig ugyanazt a hibát produkálja mint előtte. Szerintem az ilyenekre illik a "kondicserélgető" jelző.
Köszönöm, erre gondoltam, az eszetlen kondicserélgetésre, mert már öreg, és biztos elkopott.
Sziasztok! A segítségeteket szeretném kérni. Szeretnék építeni egy 27 MHz-és folyamatos hangolású VFO-t, mellyel SSB(USB, LSB) jeleket tudnék kisugározni ebből a kapcsolásból. A probléma az, hogy a hangolt köröket 10,7MHz-re tervezték és nem tudom milyen módosításokat kéne tennem, hogy a kapcsolás 27MHz környékén rezegjen. A toroid áttételek, tekercsek menetszámának módosítási lehetőségeiről érdeklődnék és hogy egyáltalán ez a kapcsolás működhet-e a CB sávban. Előre is köszönöm E-sporadic.
A hozzászólás módosítva: Júl 20, 2022
|
Bejelentkezés
Hirdetés |