Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3800 / 3975
(#) Kastler válasza enree hozzászólására (») Nov 22, 2022 /
 
Én egyszerűen csak tettem egy relét
(#) antikzsolt hozzászólása Nov 22, 2022 /
 
Sziasztok.

A nagy égi főnök úgy döntött hogy romantikusan fogom a tölteni az éjszakát és az estét is. Azaz hallgatom a tűz pattogását és nézem ahogy ég a gyertya mert elment a villany. Hogy ne unatkozzak annyira telefon elővesz azt szomorú konstatálom hogy lemerülőfélben van. Egy olyan merész ötlet jutott eszembe mi lenne ha gyertyával melegített peltier elem segítségével tölteném fel. Van értelme jobban belemenni a lehetőségekbe vagy inkább hagyjam el mert túl bonyolult/drága lenne elkészíteni?
(#) enree válasza Bakman hozzászólására (») Nov 22, 2022 /
 
Még nincs semmilyen, most veszem meg majd. Ez jó lesz IPS814 helyett?
(#) enree válasza Kastler hozzászólására (») Nov 22, 2022 /
 
Köszönöm, jó ötlet, de elég drága ez a relé és mozgó alkatrész nélkül szeretném megcsinálni.
(#) antiktelefon válasza antikzsolt hozzászólására (») Nov 22, 2022 /
 
Elméletileg lehetséges, de hőmérséklet különbség kell, tehát a másik oldalt hűteni kell rendesen. Akkor inkább pár elem vagy egy fúróakku+dcd kombinációval többre mennél, vagy az ingyen hozzád vágott powerbankokat kapd el néha. Ali néha megőrül és valódi 20Ah Aukey powerbankot ad 2 ezerért.
(#) Bakman válasza enree hozzászólására (») Nov 22, 2022 / 1
 
Igen, jó. Több néven is szerepel ez a két LED-es optocsatoló, jelen helyzetben elhanyagolható eltérésekkel.
(#) enree válasza Bakman hozzászólására (») Nov 22, 2022 /
 
Ok, köszönöm szépen.
(#) antikzsolt válasza antiktelefon hozzászólására (») Nov 22, 2022 /
 
Ismerem nagyjából a peltier működését. Csak arra gondoltam hogy ki e lehet sajtolni belőle 5v 1-2A miközben a telefon rajta van
(#) Lacika válasza antikzsolt hozzászólására (») Nov 22, 2022 /
 
Peltierből nem, de az oroszoknak volt erre megoldásuk úgy 60-70 évvel ezelőtt, petróleumlámpára kellett rátenni, elment róla az akkori elektroncsöves rádió, mert erre volt kitalálva... Ez nem éppen egy energia-hatékony fogyasztó...mármint az elektroncsöves rádió. Abban az időben nem volt egy horror összeg, de ma már ezt az eredetit aranyáron árusítják, mert nincs, és ezóta sem gyártja senki.

Thermogenerator--- így keress rá a neten.

Mellesleg engem is érdekelne, hogy mi a búbánatból volt ez összerakva...
Tudom, tudom, két fajta fém, de milyen? A netről eltűnt róla majd minden infó, mert ...
(#) rectamas válasza Lacika hozzászólására (») Nov 22, 2022 /
 
Egy link...
https://ru.pinterest.com/pin/863494928551615137/
Ha oroszul rákeresel erre: Термогенератор ТЭГК2-2, akkor sok találatot kapsz.
Ha jól emlékszem, akkor pár éve a Puskás börzén 45eFt-ért árulták.
A hozzászólás módosítva: Nov 22, 2022
(#) Suba53 válasza antikzsolt hozzászólására (») Nov 23, 2022 /
 
Ha hosszabb távon akarsz felkészülni hasonló helyzetekre, akkor szerintem egy kerékpár dinamóval lehetne hatékonyan villanyt generálni.
Vannak olyan konditermek, ahol a rögzített biciklik hajtanak generátorokat, és hasznosítják világításra, meg amire akarják.
Egészséges is, és elég teljesítményt is tud szolgáltatni.

A powerbank is lemerül egyszer, a benzin is elfogy, ha aggregátot használsz, de ez mindig elővehető szükség helyzetben.

Ezzel töltheted a powerbankot, a telefon akkut, meg bármilyen akkumulátoros kütyüt.
Nyilván kell egy kis elektronika, ami 5V-ra stabilizálja a dinamót, vagy a generátort, amit rákapcsolsz.
A hozzászólás módosítva: Nov 23, 2022
(#) antikzsolt válasza Suba53 hozzászólására (») Nov 23, 2022 /
 
Nem hosszú távon gondolkodom. Csak mivelhogy sparhelt fűtésem van és arra gondoltam hogy kihasználnám a kályha melegét egy kicsit másként is. Az ötletet az adta hogy lehet venni kályhára peltieres ventilátorokat.
(#) Suba53 válasza antikzsolt hozzászólására (») Nov 23, 2022 /
 
Egy próbát megér. Én össze fabrikálnék a helyedben egy ilyen megoldást, aztán majd úgy is kiderül, hogy tud-e érdemi segítséget jelenteni.
Mindenesetre tanulni fogsz belőle, és ha el is meséled az eredményt, akkor mi is.
(#) Gza hozzászólása Nov 23, 2022 /
 
Sziasztok!
Tudtok e esetleg olyan szakit vagy céget ajánlani aki sokeres kábelek csatlakozók javításával újrakészítésével meg tud bírkózni?
(#) pucuka válasza Suba53 hozzászólására (») Nov 23, 2022 /
 
Kipróbáltuk, szobabiciklivel kb 300 W -ot lehet tekerni egy jó kondiban levő egyénnek, de azt sem túlzottan hosszú távon. Ennél nagyobb teljesítményre nemigen lehet számítani, de azért ezzel is lehet mit kezdeni.
(#) Suba53 válasza pucuka hozzászólására (») Nov 23, 2022 /
 
Az már jelentős. De ha csak a fele, azt meg esetleg már órákig tudja egy ember tekerni.
Simán feltölthet egy tucat powerbankot, vagy akár autó akkut is.
(#) antiktelefon válasza Gza hozzászólására (») Nov 23, 2022 /
 
Ha esetleg tennél fel képet vagy konkrétumot, egyszerűbb lenne. Nulláról csatlakozók gyártásával nem sokan foglalkoznak.
(#) antiktelefon válasza Suba53 hozzászólására (») Nov 23, 2022 /
 
Bővebben: Link
Neki 200W-ot sikerült, de eléggé nekifeszült.
Valószínűleg picit több is kihozható lenne, de a napelem vagy szélerőmű akkor már logikusabb, attól nem izzadsz le és nem veszi el az idődet sem.
Amúgy nem kicsik a veszteségek, ha utánaszámolsz nem hinném órákon át bírnád, gondolom nem szoktál órákon át lépcsőn felfele futni sem.
A hozzászólás módosítva: Nov 23, 2022
(#) Suba53 válasza antiktelefon hozzászólására (») Nov 23, 2022 /
 
A fiamék egy nap alatt k0rbetekerték a Balatont. Párszor álltak csak meg egy sörre.
Úgy hogy egyáltalán nem egy akkora durranás órákat tekerni, ha szükséges.
De nem az a lényeg, hogy 300-vagy 200W. Legyen csak 50W. Nem tudom az mekkora izommunkával jár, de egy powerbankot általában 5V, kb 2A-el tölt az elektronikája. Az 10W teljesítmény igény. Lehet számolgatni.
(#) Gza válasza antiktelefon hozzászólására (») Nov 23, 2022 /
 
Ez egy Endoszkóp kamera vezetékes távirányítója
(#) antiktelefon válasza Gza hozzászólására (») Nov 23, 2022 /
 
Ez a fele sima jst vagy hasonló csatlakozó, az nem vészes, a másik fele is szerelhető? A kábel beszerzése az erdekesebb, mert sok erú, szövött árnyékolású és a belső erek is vegyesek, nehéz lesz beszerezni bárhonnan, nem az összeszerelés a probléma.
(#) Gza válasza antiktelefon hozzászólására (») Nov 23, 2022 /
 
Igen a kábel nagyon összetett videojel is megy benne azért vannak a külön árnyékolások gondolom de az a része nem kritikus mert nem volt használva. csak a gombol funkcióinak kellene működni.
A fém csatlakozó után még egy méter jó állapotú tehát le lehetne rövidíteni
(#) antiktelefon válasza Gza hozzászólására (») Nov 23, 2022 /
 
Nem szétszedhető az a csatlakozó a másik végén? Meg kéne nézned hány ér van használva és milyen keresztmetszetűek, jó esetben meg egy rajzot csinálni a két végéről, hogy mi a pinout. Ha nem egyértelmű minden kábel színe, mert mondjuk nem egy színessel van összetekerve egy fehér, akkor elvágás után azért szívás lesz beazonosítani...
Illetve a kábelnek mi kell, vegyszer, oldószer, hőállóság, stb?
A hozzászólás módosítva: Nov 23, 2022
(#) Gza válasza antiktelefon hozzászólására (») Nov 23, 2022 /
 
Színesek a vezetékek beazonosítható de én már így 52 évesen nem látom sajnos olyan jól mint 30 évvel ezelőtt ipari kornyezetben használatos így olajos kézzel meg lett fogdosva lehet ezért is mált szét na meg a 20 év.
(#) antiktelefon válasza Gza hozzászólására (») Nov 23, 2022 /
 
Hát akkor tudni kéne hány eres a kábel használt része. Mondjuk akkor az olajálló kábel fontosabb, mint a belső árnyákolt erek, de a külső árnyékolás nem tudom az adott környezetben nem kötelező-e, de ha sima távirányító, akkor lehet a szövött helyett egy egyszerűbb árnyékolás is elég.
(#) sargarigo hozzászólása Nov 23, 2022 /
 
Kedves mindenki!

A minap elkzedett furcsán viselkedni a kazánom, indítás után röviddel leállt, reprodukálhatóan.
Felhívtam a szakit, aki szerint a termosztát vevőjében a relé szokott tönkremenni olyan 6-8 év alatt. Nálam három évet bírt.
Kivettem a vevőből a relét, ez egy omron G5EL-1 típusú jószág, síma egy érintkezős váltó. Csak épp 24V-os. Amíg megjön az új, addig beledrótoztam egy másik 24V-osat. Így most működik, nem kell fagyoskodunk.

A hibásat természetesen szétszedtem, és az égvilágon semmi külső nyoma nincs az elromlásának. Az érintkezők is épnek látszanak. A kérdésem az, hogy napi négy-öt kapcsolással nem kellene ennek többet bírnia?
365 * 10 az is csak 3650 kapcsolás!
(#) Régi motoros válasza sargarigo hozzászólására (») Nov 23, 2022 / 1
 
Nem akarom az ördögöt a falra festeni, de ne igyál előre a medve bőrére. Nem írtad mióta megy az "új" relével, de lehet nem is az volt a probléma. Mondjuk lehetett némi kontakthiba ami megszűnt a szerkezet mozgatásával, esetleg elöregedett forrasztás ami épp jó szintén a mozgatásnak köszönhetően vagy ha szerencséd van pont a relénél és azt most újra ónoztad. Esetleg a kapcsolótranzisztora nem áll már a helyzet magaslatán, feltéve, hogy valóban relé probléma.
A bontott relén nem mindig fogsz látni sérülést, talán ha az érintkezőket megtisztítod (ha hozzáférhető egyáltalán), és mérsz egy tekercs ellenállást, és az egyezik a gyári adattal,
akár még jó is lehet.
Esetleg a termosztát érintkezőinél is lehet gond, ha az sem kapcsol biztosan.

Egyébként az adatlapban a kapcsolási szám is benne van amit a gyártó minimum megad,
az pedig nagyságrenddel nagyobb szokott lenni. (Bár azt a párás környezet lehet csökkenti).
(#) sargarigo válasza Régi motoros hozzászólására (») Nov 23, 2022 /
 
Idézet:
„Nem írtad mióta megy az "új" relével,”

Tíz perce!

Azóta lenyomott egy rendes felfűtési periódust! Két újabb kapcsolás!
(#) vladcepes hozzászólása Nov 24, 2022 /
 
Sziasztok! Ez 200 ohm-os lehet?
(#) rolie válasza vladcepes hozzászólására (») Nov 24, 2022 /
 
Nem látom rendesen, de ha középen ezüst csík van, akkor 0,22 Ohm, ha arany, akkor 2,2 Ohm
Következő: »»   3800 / 3975
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem