Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Retro számítógépek
 
Témaindító: gyerek67, idő: Nov 21, 2014
A retro, '80-as, '90-es években készült számítógépek bemutatásával, javításával, moddingolásával, illetve korszerűsítésével foglalkozó topik.
Lapozás: OK   20 / 25
(#) lazsi válasza tomszojer hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
A Dallas-t csak akkor próbáld meg kifeszegetni, ha foglalatban van! Különben forrasztani kell.
A feszegetésnél fontos, hogy a foglalat és az IC közé próbálj betolni valamit, felváltva mindkét (rövidebb) oldalról, mert akkor a lábai kevésbé görbülnek el.

Megvan hozzá a bővítőrész is? Ami a közepén lévő 3 fekete csatlakozóba megy és azon vannak az ISA buszos kártyafoglalatok. (Vagyis a bővítőkártyák nem merőlegesen, hanem párhuzamosan vannak az alaplaphoz képest.) Ha az nincs meg (és nem is tudsz hozzá szerezni), akkor nem tudsz semmilyen bővítőkártyát beletenni! Alapvetően sok periféria benne van, de hálózati kártya vagy hangkártya szerintem nincs.
(#) Doky586 válasza lazsi hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
Arra emléxem hogy az akkori munkahelyemen kellett vennünk bele 387sx coprocit abba a foglalatba mert a program megkövetelte. Itt meg láthatóan hiányzik a barna foglalatból.
(#) Gafly válasza Doky586 hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
Igaz, AutoCad például nem is indult el nélküle.
De volt emulátor, azzal már elindult.

Nem a 387 matematikai coprocesszor hiánya miatt nem bootol a gép szerintem...
(#) Doky586 válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
De nemis a pontatlan óra miatt..
(#) veroka válasza Doky586 hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
De igen, az óra miatt lehet, hogy nem fog bebootolni. Az óra ugyanis követelmény, a matematikai koproci pedig csak egy opció.
(#) Doky586 válasza veroka hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
Na azt megnézném. Ha kiveszem az elemet a 12.gen gépemből akkor nem fog bebootolni a win10 ???
(#) lazsi válasza Doky586 hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
De most nem egy 12. generációs gépről beszélünk, hanem egy 386-osról...
(#) Doky586 válasza lazsi hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
De veroka a szabványra hivatkozott. De lehet azt hitte hogy a kérdező (már) kitépte az órát?
Én meg csak az elem lemerüléséről beszéltem. Igaz kényelmetlen a cmos-t állítgatni ha az alap állapot nem felel meg, de a bootolást nem gátolja.
(#) sany válasza Doky586 hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
De most lehet, hogy igen. Szerintem is más lesz itt a baj, nem az elem.
(#) Doky586 válasza tomszojer hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
De mi is a gond? Megpróbáltál már FDD v HDD-t (<120GB) rádugni?
Megpróbáltál már bootolni?
(#) lazsi válasza Doky586 hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
Talán ez a legfontosabb kérdés! Lehet, hogy semmi baja a gépnek!

Tomszojer:
Mi történik, miután F1-et nyomsz? Ha megjelenik, hogy nincs boot-olható lemez, akkor (egyelőre) minden rendben van...
Vagyis nem rossz a gép, hanem hiányos.
(#) tomszojer válasza Doky586 hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
Win95 boot floppyval is próbáltam, valami "banana" cd-rom-ot keres, de not istalled.
Nekem a fő problémám az, hogy üres a BIOS.
Ezt az elem buherát megcsinálom, nem gond. Már kifarigcsáltam az érintkezőket, már csak foglalat kell az elemnek.
A kérdés az, ha az megvan hogyan lesz BIOS?
(#) tomszojer válasza Doky586 hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
Floppyról bootol.
Van benne hdd, de azt nem látja, gondolom azért mert nincs BIOS amiben be lehetne állítani.
Win 95 és DOS bootlemezt is csináltam.
Bootolás után A: és ennyi.
DIR-re listázza a mappa tartalmát, de mást nem tudok vele kezdeni.
(#) tomszojer válasza lazsi hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
Ha F1-et nyomok és BOOT floppy van benne, akkor bootol.
A gép nem rossz, hanem hiányos. Hiányzik a BIOS.
Vagyis van, csak üres...
(#) Doky586 válasza tomszojer hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
Mondtam hogy a win95-el még nem kompatibilis.
De ha DOS al jól bootol működik akkor lehet örülni.
A hozzászólás módosítva: Ápr 12, 2023
(#) erbe válasza tomszojer hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
Azt a BIOS-t neked kell feltöltened. Persze csak azután, ha tettél rá HDD-t. Szerencséd van, mert nem kell külön IDE kártya. 1 db IDE port csatlakozó van az alaplapon. 40, 80 vagy 127 MB-os merevlemezt keress! Adnák 1 GB-os Compaq HDD-t, de az neked nem jó, mert SCSI. No meg nem biztos, hogy lekezeli.
386 DX-re telepítettem egykor Windows NT-t. Nem lehetetlen, hogy a W95 is felmenne rá. Autoexec.bat és Config.sys-ben lehet, hogy kell pár dolgot állítani.
A hozzászólás módosítva: Ápr 12, 2023
(#) erbe válasza erbe hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
Idézet:
„Rendszerkövetelmények a Windows 95 telepítéséhez:

Személyi számítógép 386DX vagy újabb processzorral (486 javasolt)

4 megabyte (MB) memória (8 MB javasolt)

35-40 MB szabad hely a merevlemezen a Windows 95-re való frissítéshez: A ténylegesen megkívánt szabad tárterület függ a telepíteni kívánt összetevőktől is.

50-55 MB szabad hely operációs rendszer nélküli merevlemezen a Windows 95 telepítéséhez : A ténylegesen megkívánt szabad tárterület függ a telepíteni kívánt összetevőktől is.

Egy 3.5-inch-es nagy sűrűségű hajlékonylemez meghajtó

VGA vagy jobb felbontás(256-színű SVGA javasolt)”

Legfeljebb a memória lehet kevés.
(#) uniman válasza erbe hozzászólására (») Ápr 13, 2023 /
 
Csakhogy itt nem DX, hanem csak 386SX-20MHz procis az alaplap...
(#) vargham hozzászólása Ápr 13, 2023 /
 
Én maradnék a 3.1-nél. Ott aztán van Office és hasonlóak.
Játékokhoz pedig DOS kell.
(#) lazsi válasza tomszojer hozzászólására (») Ápr 13, 2023 / 1
 
A BIOS nem hiányzik, csak a beállított értékei. (A BIOS a legelső képeden lévő EPROM-ban van...)
A paramétereket statikus RAM-ban tárolták, amihez kellett egy elem. A Dallas IC-ben van 64 byte RAM, amiből 14-et az óra használ, a maradék 50-et pedig a BIOS az adatok tárolására. (Egyébként a gyártó 10 évet garantál az adatok megőrzésére, az pedig lehet, hogy eltelt már... 2-3x... )

Ami viszont érdekes, hogy a BIOS nem 0-kat olvas ki, hanem semmit! Tehát lehetséges, hogy nem egyszerűen csak lemerült az elem, hanem tönkre is ment az IC! (Mert pl. 30 év alatt a benne lévő elem korrodálta a belsejét...) Így az elem pótlása nem biztos, hogy sikert ad.

Én első körben kiemelném a Dallas IC-t, és visszatenném, hátha csak a foglalata kontaktos.
Második körben keresnék egy másik IC-t kipróbálni (pl. kiszedve egy másik lapból, vagy csak kölcsön kérve), vagy ezt beletenném egy másik lapba. Ha van erre lehetőséged...
A DS12887-ről azt írja az adatlapja, hogy közvetlenül kiváltja a 1287-et, tehát ha olyat szerzel, akkor arra is cserélheted.
Jó pár éve összedrótoztam egy kis tesztelőt, amivel írni-olvasni tudtam ezeket egy kis Atmellel - nem bonyolult a protokolja...
(#) erbe válasza uniman hozzászólására (») Ápr 13, 2023 /
 
Az SX-et láttam, de nem a processzor számozását néztem, hanem mellette a 40 MHz-es kvarcot. Amit ugye feleznek.
(#) Doky586 válasza tomszojer hozzászólására (») Ápr 13, 2023 /
 
Az FDD-re tegyél egy DosNavigatort és nézzük megy-e. Fat16-nál (2GB partícióméret) többet úgyse várj attól a 16 bites megnyirbált utasításkészletű procitól.

Neis reméld hogy ezen fogod tömöríteni a FHD videóidat.
(#) uniman válasza erbe hozzászólására (») Ápr 13, 2023 /
 
Az a magyar idézet "sántít" is egy picurkát...

W95_i386.jpg
    
(#) uniman hozzászólása Ápr 14, 2023 /
 
Talán már "retro"-nak számít a HP Pavilion ze5400 masinám.
Működött rendesen, de most a HDD-t nagyobbra cserélném. Ezért be kéne lépni a BIOS-ba, de a belépéshez jelszót kér...(Az előző tulajdonosa állította be, aki már nem él.)
Volna valakinek ötlete a BIOS resetre, master password...stb?
(#) xxxyyy válasza uniman hozzászólására (») Ápr 14, 2023 /
 
A billentyűzet alatti elemet már eltávolítottad? (Pár másodpercre + rövidre zárod ezalatt az érintkezőit) Értelemszerűen táp+akksi lehúzva eközben.
Bár ilyennel nem szoktam szívni de úgy hiszem ez elég régi vas ahhoz, hogy működjön.
(#) Doky586 válasza tomszojer hozzászólására (») Ápr 14, 2023 /
 
Ha már tudsz hdd-t kezelni akkor dos-ra másolj a Total Commander Serial plugin-jét amivel a dosra tudsz hálókártya nélkül rs232 kábellel fileokat másolgatni win10 alól oda vissza mintha hálózatban lenne. Nagyon hasznos.
(#) tomszojer válasza Doky586 hozzászólására (») Ápr 14, 2023 /
 
Köszi mindenkinek a sok segítséget.
Jelenleg ott tartok, hogy a Dallas-on youtube videó alapján kifarigcsáltam a két érintkezőt az új gombelem beforrasztásához. Nem találok itthon foglalatot az elemhez, úgyhogy azt is csinálni kell. Nem sok időm volt a pár napban, de ha megvan az új elemes IC akkor jelentkezem a fejleményekkel.
Kerestem a neten hozzá való BIOS-t, de nem találok sehol.
Töltöttem le más BIOS-t, de az csak egy Bin file, amivel nem tud mit kezdeni a gép.
Szerintem addig nem is lesz HDD, amíg a BIOS nincs rendben.
Remélem a Dallas IC az jó, csak az elem merült le.
(#) xxxyyy válasza Doky586 hozzászólására (») Ápr 14, 2023 /
 
Ezt jó tudni, köszi. Norton Commander feeling.
A hozzászólás módosítva: Ápr 14, 2023
(#) uniman válasza xxxyyy hozzászólására (») Ápr 14, 2023 /
 
Annyira nem szedtem szét...mesterjelszóban reménykedem. HDD csere/ RAM (512Mb-ről) bővítés lesz...
A hozzászólás módosítva: Ápr 14, 2023
(#) xxxyyy válasza tomszojer hozzászólására (») Ápr 14, 2023 / 1
 
???????????????
1. CR2032 elemtartó kell
google
2. NEM kell keresned BIOS-t. A lapod elindul, akkor az jó eséllyel rendben. A CMOS memória tartalma felejtődik el nálad, ami azért történik, mert az annak megőrzésére hivatott elem >30 éves.
A hozzászólás módosítva: Ápr 14, 2023
Következő: »»   20 / 25
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem