Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   922 / 965
(#) Tomi111 válasza _BiG_ hozzászólására (») Ápr 23, 2023 /
 
Szia! Értem én, hogy mi az előírás, hogy három mérő, hármas szekrény( vagy egy kettes és egy egyes) Beszéltem két regisztrált szerelővel is. Csak úgy őszintén a képre nézve, amit reggel csatoltam - nem férne el abban még egy egyfázisú mérő? Szabályosan bekötve? Dehogynem, csak valaki, valahol egy irodában hozott egy szabályt, a paraszt meg fizessen. Csak emiatt morgok...
(#) Atis57 válasza proba hozzászólására (») Ápr 23, 2023 /
 
Szia!

"Mikor megjelentek a távműködtetésű kapuk, ott is azt gondoltam, az infrák nincsennek biztonságban."

Felétek! Mifelénk leszedik a motorral együtt. Ha nem sikerül szétverik...

Az óraszekrényeket meg spravel , festik.( a nitrós jól marja )
Szeretik a kismegszakitót is lekapcsolni --törni stb.
Tehát a kerités mellé keresztben--s ott belemezelni a hozzáférést --utólag.
A hozzászólás módosítva: Ápr 23, 2023
(#) Krisztián1 válasza Krisztián1 hozzászólására (») Ápr 24, 2023 /
 
Inkább át kötöttem ,úgy hogy felülről megy a betáplálás. Még a vezetékeket majd el kell rendezni és a kötéseket is módosítani kell ha be lesz kötve az új földkábel, de azt már villanyszerelő fogja csinálni és legalább át nézi hátha valamit elrontottam. A fi-relét teszteltem a teszt gombbal is és egy konnektor teszterrel is és működik!
(#) vargham válasza Krisztián1 hozzászólására (») Ápr 24, 2023 / 1
 
Javasolnám a fázissín használatát. Milyen keresztmetszetű vezetékből készítetted az átkötéseket?
(#) gyuszo válasza vargham hozzászólására (») Ápr 24, 2023 /
 
Még a képet fel sem tette, már megéreztem a hiányát, mikor a kismegszakítók bekötéséről kérdezett. Sajnos az egészet szét kell szedni, átkötni, megfelelő keresztmetszetűre.
Ha később 3 fázist szeretne még a doboz is kicsi lesz.
De a bejövő 10 mm2 vezetékek szinte így beköthetetlen a helyszűke miatt még 1 fázis esetén is.
A hozzászólás módosítva: Ápr 24, 2023
(#) gyuszo hozzászólása Ápr 24, 2023 / 1
 
Egy kis tanulság . Ez a mérőhely 30 éve lett kialakítva. Átesett néhány mérőcserén.
Meg is lehet számolni. Mennyi ideig bírta volna még ? Érdemes felújítani ?
Mindenki tudja a választ.
A hozzászólás módosítva: Ápr 24, 2023
(#) sany válasza gyuszo hozzászólására (») Ápr 24, 2023 /
 
Szép.
Jó lenne, ha ilyen vezetékre nem kötnék rá az órát.
(#) Krisztián1 válasza vargham hozzászólására (») Ápr 24, 2023 / 1
 
Lesz majd fázissín, az átkötéseket 2,5-ös vezetékkel csináltam
(#) Krisztián1 válasza gyuszo hozzászólására (») Ápr 24, 2023 /
 
Írtam is hogy ez még nem a végleges de ha megnézed azt a vékony betápkábelt szerintem tök mindegy milyen keresztmetszetű kábelt használtam Az új kábel 4x25-ös majd a villanyszerelő megoldja a kötéseket , most csak ideiglenesen kötöttem be hogy addig is legyen áram. A dobozon én is gondolkodtam ,hogy nagyobb kellett volna de szerintem a 4x25 még simán elfér majd benne , max annyi 1-2 kismegszakítót át kell majd rakni a felső sínre vagy legrosszabb esetben veszek egy nagyobb dobozt vagy nem tudom mennyire lenne jó ötlet egy kisebb dobozt mellé rakni és abba át rakni pár kismegszakítót és akkor több hely maradna ?
A hozzászólás módosítva: Ápr 24, 2023
(#) ötfelezős válasza mraulajos hozzászólására (») Ápr 24, 2023 /
 
A 100 A a legnagyobb áram, aminél még teljesíti a szabvány pontossági követelményeit, és amelynél 2 óra terhelés mellett a túlmelegedés max 25 fok C.
(#) ötfelezős válasza Krisztián1 hozzászólására (») Ápr 24, 2023 /
 
Amelyiknél nem lehet felcserélni, azt külön jelzés jelzi.
(#) még1MbR válasza ezermester1 hozzászólására (») Ápr 25, 2023 /
 
A vezérelt áram váratlanul jön meg.
Dugaljas megoldásnál sokkal könnyebben előfordulhat, hogy valaki beledug valamit (hősugárzó, stb) aztán elfelejti, felkapcsolva hagyja, letakarja, stb.
Elmegy otthonról, rá pár percre megjön a vezérelt és kigyullad a ház a letakart hősugárzótól.
Csak 1 példa.
De egy Unicredit bankos ismerősöm konkrétan áramütésbe halt bele, mert azt hitte, nincs feszültség alatt a vezeték... aztán jött a vezérelt és kész.
Tehát csak óvatosan.
(#) kendre256 válasza még1MbR hozzászólására (») Ápr 25, 2023 1 /
 
Egy majdnem 6 éves hozzászólásra szerintem felesleges válaszolni...
(#) még1MbR válasza kendre256 hozzászólására (») Ápr 25, 2023 /
 
Hopp, tényleg!
(#) Atis57 válasza kendre256 hozzászólására (») Ápr 25, 2023 /
 
Szia!
Nálad is csinál ilyet a fórum? pl; Az 50. oldalt nyitja meg , mindig néznem kell a dátumot !
(#) kendre256 válasza Atis57 hozzászólására (») Ápr 25, 2023 /
 
Nem tapasztaltam ilyet. Talán csak akkor volt ilyen, ha nem léptem be, akkor nem a legutolsó beírás volt elöl (nekem az szokott beállítva lenni).
(#) pajesz66 hozzászólása Ápr 25, 2023 /
 
Sziasztok!
Lenne egy kérdésem:
Valahol azt láttam, hogy adott kábelnek (nem emlékszem a típusra) magasabb volt a DC feszültség tűrése, mint az AC. (Mindkettő fel volt tüntetve)
Ez egy általános dolog lehet? feltételezhetem, hogy egy 0,6/1kV-os kábel ezt tudja DC feszültség esetén is?
(#) ötfelezős válasza pajesz66 hozzászólására (») Ápr 25, 2023 /
 
Hát ja. A szabvány szerint a 0,6/1(1,2) kV-os kábelnél ezek a feszültségek effektív értékek, és
"Egyenáramú rendszerben az e HD-ben lévő kábelek földhöz viszonyított legnagyobb feszültsége nem lehet nagyobb 1,8 kV-nál."
(#) Bakman válasza pajesz66 hozzászólására (») Ápr 26, 2023 /
 
AC feszültségnél az effektív értéket adják meg, a csúcsérték ettől magasabb. Ha egy szigetelés 1000 V-ig bírja, akkor az AC esetén kb. 700 V-ig értendő (1000 / 1.41) [négyzetgyök 2].
(#) ötfelezős válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 28, 2023 /
 
Ugyanakkor, mint eggyel előtted írtam, a 0,6/1 kV-os kábel, melyek effektív értékek, a szabványok (MSZ 146-6 és MSZ EN 50618) szerint maximálisan 1,8 kV DC-re jó kell, hogy legyen. Így a szokásos névleges DC-re 1,5 kV körüli.
Persze, nem kötelező engem olvasni.
(#) Alkotó hozzászólása Ápr 29, 2023 /
 
Kérdezem ütközik-e valamilyen szabállyal, és sokkal inkább a józan ésszel, ha KPE csövet fektetek a földbe, és ebbe húzok bele vezetékeket. Tulajdonképpen földkábelt hozok létre, a vízvezetékcsőben lévő vezetékekkel.
(#) szs válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 29, 2023 /
 
Azt nem tudom, hogy a "rendes" áramot szabad-e.
De a telefonvezetéket nálunk (a fater házába) így húzták be.
(#) kadarist válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 29, 2023 /
 
Szia!
Ez a vezeték kábelszerű vezeték (kiskábel, MT, MBCu) vagy egyeres szigetelt (MCu)?
(#) Alkotó válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 29, 2023 /
 
Rugalmas vagyok a kérdésben.
Elsőre 3/4-es KPE csőre és 5 db 2,5 mm-2-es (esetleg 4 mm2) tömör rézkábelre gondoltam. Kb. 30 m-ről van szó és maximum 3x20A áll rendelkezésre.
(#) proba válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 29, 2023 /
 
Mivel az 5X2,5 kábel egyben és külön külön is kb egy árban van, nem is gondolkodnék, az öteres tömör kábel menne a KPE csőbe. Erenként kissé aggályosnak tartanám.
(#) antiktelefon válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 29, 2023 /
 
Csőbe is csak kettős szigetelésűt lehet rakni. Illetve hiába KPE, abban is állhat a víz akár a pára miatt is, amit jobban visel a kábel. De igazán korrekten nyyj amit kéne használni...
(#) szs válasza antiktelefon hozzászólására (») Ápr 29, 2023 /
 
No, az meg (úgy látom) eleve földkábel -tehát azt meg nem okvetlen kell csőbehúzni. Vagy jól tévedek?
Minenesetre ennyit olvastam erről:
Idézet:
„Szükség esetén a mechanikai védelemről védőcsővel, vagy egyéb módszerrel gondoskodni kell.”

ebből is gondolom, hogy nem kell általában.
(#) antiktelefon válasza szs hozzászólására (») Ápr 29, 2023 / 1
 
De kell, sokan nem rakják, pedig nem szitált földbe és homokba kerül a puszta közepén. Nem vakond és kő, gyökér álló, meg egyszer felásod valamiért, első ásótalálat lesz egy jó heti munka és 200k kár, vagy foltozgathatod.
Amúgy LPE csőbe kell rakni, az KPE, csak nem nyomásra minősített, sokkal olcsóbb.
(#) szs válasza antiktelefon hozzászólására (») Ápr 29, 2023 /
 
Köszönöm.
(#) sany válasza antiktelefon hozzászólására (») Ápr 29, 2023 / 2
 
Idézet:
„De kell, sokan nem rakják, pedig nem szitált földbe és homokba kerül a puszta közepén.”

Ez valóban igaz, de megvan a szabálya hogyan kell fektetni földkábelt. Ez igaz még a puszta közepén is.
Következő: »»   922 / 965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem