Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3898 / 3960
(#) Fidel válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Okt 27, 2023 /
 
De úgy nem tudom használni, mert egy higrosztát kapcsolja ki, meg be.
De az összes ilyen megoldású, szóval valamit ki kell találni helyette!
(#) Fidel hozzászólása Okt 27, 2023 /
 
Meg lehet erről a panelről mondani, hogy mi csinálja a kimeneten a nagy frekvenciát?
Van rajta egy tekercs egy 5v-os feszültség stabilizátor és egy hat lábú smd ic, amin nincs felirat.
Az IC-nek ha jól látom csak négy lába van bekötve.
Tudnak a passzív alkatrészek ilyen frekvenciát maguktól csinálni és az ic csak a ki/be kapcsoláshoz kell, vagy ahhoz is van köze az IC-nek?

usb5v.JPG
    
(#) Udvari Zsombor válasza Fidel hozzászólására (») Okt 27, 2023 /
 
Mi az a "higrosztát"? Esetleg mikor a "higrosztát" kapcsol akkor valahogyan egy másodpercre zárni kellene a gombot, a modul tápellátását pedig fixre kötni.
(#) nagym6 válasza Fidel hozzászólására (») Okt 27, 2023 /
 
Mindenképpen van köze az Ic.-nek a frekvencia előállításához, csak passzív alkatrészekkel nem lehet.
(#) reloop válasza Fidel hozzászólására (») Okt 27, 2023 /
 
Az IC akár mikrovezérlő is lehet. Két láb a tápnak és marad kettő portnak is.
(#) vrbr válasza Fidel hozzászólására (») Okt 27, 2023 /
 
Az IC-nek (ha erösitö) elég ha csak 4 lába van bekötve, mivel igy már
lehetséges oszcilátorként üzemeltetni ! (Pozitiv táp, Negativ táp, Bemenet, Kimenet)
Hogyha a piezotárcsán keresztül megy a visszacsatolás a kimenet és a bemenet
közt akkor garantáltan a piezo rezonáns frekvenciáján fog müködni a kapcsolás
és akkor a felvett energia maximálisan hasznosul.

item.png
    
(#) vrbr válasza vrbr hozzászólására (») Okt 27, 2023 /
 
Még egy kis olvasnivaló, erösen hasonló piezoporlasztóról
irnak a kinaiak mint amilyet Fidel barátunk beszerzett:
https://cjme.springeropen.com/articles/10.1186/s10033-021-00635-7
(#) nagym6 hozzászólása Okt 28, 2023 /
 
Üdv.
3x4 Keypad 7 kivezetéséhez kellene egyszerű dekódoló ami 4 bitesre dekódolná. PIC -hez kell, hogy 7 láb helyett csak 4 lábat foglaljon. Csak akkor érdekes, ha nagyon egyszerű megoldás van erre. Ha nincs, akkor használok nagyobb PIC -et.
Köszönöm.
(#) rolie válasza nagym6 hozzászólására (») Okt 28, 2023 / 1
 
(#) Bakman válasza nagym6 hozzászólására (») Okt 28, 2023 / 1
 
Ellenállásokkal megoldható, lásd itt: Bővebben: Link. Egy analóg bemenet fog kelleni. Azt nem tudom, mennyire tartósak ezek a billentyűzetek és idővel mennyivel nő meg az átmeneti ellenállásuk, később (egy-két év) ez gond lehet.

Én másik (több lábbal bíró) kontrollert használnék.

szerk.:
Jah, hogy négy láb már jó. Akkor rolie javaslata.
A hozzászólás módosítva: Okt 28, 2023
(#) nagym6 válasza rolie hozzászólására (») Okt 28, 2023 /
 
rolie
Bakman
Mindkettőtök megoldása tetszik, belemerülők.
Köszönöm.
(#) Rudiur hozzászólása Okt 30, 2023 /
 
Üdv mindenkinek,sziasztok! Lehet,nem jó helyen teszem fel a kérdést,sorry...Adott egy négy "szálú" ,úgymond "univerzális" lambda szonda. (univerzális: nincs a kábelek végén "hülyebiztos csatlakozó") Ki lehet mérni az ECU felől érkező "jeleket" egy sima -egyszerű multiméterrel,vagy sem? Köszi!
(#) Régi motoros válasza Rudiur hozzászólására (») Okt 30, 2023 /
 
Az ECU felől a szondára nem érkezik jel. A szonda feszültségét érzékeli az ECU. Két szál a fűtés,
másik kettő a λ érték, kb 1V körül kel lennie. Ha eltér, ez alapján módosítja a keveréket az ECU.

Ui.: Multiméterrel sima feszültségmérő állásban mérni lehet.
A fűtés az nem tudom, hogy direkt 12V -on megy e, vagy PWM jellel szabályozott.
A hozzászólás módosítva: Okt 30, 2023
(#) Régi motoros hozzászólása Okt 30, 2023 /
 
Srácok, képen látható PZEM-021 panelmérő tápfesz korlátozó R1 előtét ellenállása másnál is beolvadt a sorkapocsba? Vagy csak nálam fűt mint az állat? Érdekes, mert youtubon sokan próbálták ezt a műsz*rt, de nem láttam, hogy másnál is olvadt volna.
A hozzászólás módosítva: Okt 31, 2023
Moderátor által szerkesztve
(#) Rudiur válasza Régi motoros hozzászólására (») Okt 30, 2023 /
 
Köszönöm szépen,akkor majd "próbálkozom"
(#) pipi válasza Régi motoros hozzászólására (») Okt 30, 2023 /
 
Hali!
Nem lehet hogy zárlatos/átvezet a sárga kondi? Mérted mekkora áramot vesz fel?
(#) Régi motoros válasza pipi hozzászólására (») Okt 30, 2023 /
 
Áramot nem mértem, de kiforrasztottam az egyik lábát, és a műszer szerint 1µF a kondi értéke,
szóval elvileg jó. Mondjuk annyi van, hogy ez a kínai csoda szerintem a saját áramfelvételét is beleméri így hibás a mérés. Azt hiszem 10-20mA -t mutat terhelés nélkül is.
A hozzászólás módosítva: Okt 30, 2023
(#) pipi válasza Régi motoros hozzászólására (») Okt 30, 2023 / 1
 
Zöld matrica alatt nem púpos? Mérj áramot.. Lehet áthúzott, utána meggyúgyult...
"Az X1, X2, X3 kondenzátort a fázis és nulla között alkalmazzák, illetve fázis és fázis között ( háromfázisú rendszereknél ) ( across the line ~ a fázison keresztben ), ahol a kondenzátor meghibásodása nem okozhat áramütést. Ezeknél a kondenzátoroknál megengedett, hogy meghibásodás esetén a kondenzátor átüssön, rövidzárlatot hozzon létre."

Nekem ez a kondis táp nem tetszik, ezért nem vettem belőle, gondolkodtam rajta.
(#) Régi motoros válasza pipi hozzászólására (») Okt 30, 2023 /
 
Nincs evvel a kondival semmi baj még látszatra sem. Ez a műsz*r már itt áll nálam vagy x éve, nem is igen volt használva. Mikor megjött kínából, kipróbáltam, és ment, de el is tettem, mert a projekt amihez vettem jeleglve volt. Most elővettem, és készítettem egy dobozkát, amibe bekötöttem ezt a panelmérőt, elé egy kapcsoló, mögé egy konnektor, hogy megmérjem egy szünetmentes táp kimenetét mit bír.
Tehát az UPS kimenetére volt rákötve a panelműszer, és nem tudom, hogy most azt nem tetszett neki, vagy a normál hálózatról is megsült volna az előtét ellenállás. A terhelés amit rátettem se volt túl sok, 15-20W LED -es lámpa.

Ui.: Az UPS egyébként egy ezer éves Effekta ME1500, még trafós szerkezet.
A hozzászólás módosítva: Nov 1, 2023
Moderátor által szerkesztve
(#) proli007 válasza Régi motoros hozzászólására (») Okt 30, 2023 / 1
 
"Tehát az UPS kimenetére volt rákötve a panelműszer,"
Akkor a kutya itt lesz elásva. Ott nem szinuszos jel van és annak felharmonikusai, sokkal jobban átjutnak a kondin. Mert ugye Xc=1/2*Pi*f*C. Amiben a freki vastagon benne van. Az ellenállás meg nagyon tud örülni a megnövekedett áramnak.
Egyébként én sosem díjaztam a 470nF-nál nagyobb kondikat a 230V-on.. Az 1µF-al már mindig csak a baj volt.
(#) Régi motoros válasza proli007 hozzászólására (») Okt 30, 2023 /
 
Az lehet. Akkor elvileg csökkentenem kellene a kondenzátor kapacitását, ha jól értem.
(#) proli007 válasza Régi motoros hozzászólására (») Okt 31, 2023 / 1
 
A kondi kapacitása az energiaszükséglet szerint van megválasztva. Ha mondjuk 50Hz helyett 400Hz-en kellene hogy menjen, akkor ez lehetne a megoldás. De ha a frekvencia összetevők változnak a terheléssel, akkor nem tudsz kondit számolni hozzá.
Én általában nem szimpatizálok ezzel a kondis megoldással. Igaz, olcsó, kicsi de rossz. A kondi úgy van elkészítve, hogy ha átüt, elpárolog a fém és meggyógyítja önmagát. Csak közben folyamatosan csökken a kapacitása. Már pedig a hálózaton elég egy rossz kapcsoló, egy kontakthibás lámpafoglalat és a tranziensek felszaporodnak, az élettartam pedig jelentősen lecsökken.
Mai hálózat tele van egyenirányítókkal inverterekkel, mindenfélével, ami torzítja a szinusz hullámot. Az pedig a felharmonikusok tartamát növeli, vagy is idegen frekvenciákkal terhelt a hálózat. Én tartós üzemnél egy kis trafót tennék be, bármennyire is fájó dolog ez..
(#) antiktelefon válasza Rudiur hozzászólására (») Okt 31, 2023 /
 
Baromi egyszerű, 2 kábel a fűtés, azon pár ohm van, a maradék mega többi. Ha 4 vezetékes akkor 2 fehér fűt, szürke a gnd fekete a jel.
(#) Rudiur válasza antiktelefon hozzászólására (») Okt 31, 2023 /
 
Igen-igen,a színkód valóban egyezik,de nem az "ecu felől"(ott van egy fehér,narancs,fekete,lila)...Azért is érdekelt volna,hogy lehet -e mérni valamit,mert ebben (suzuki liana 1 gen.) van kontrollszonda is. Gyanítom,hogy a katalizátort kéne cserélni,csak hülyén írja ki az obd.Illetve meghibásodhat-e az ecu ÚGY,hogy a fűtő kör rossz,minden más működik...Szóval fejvakarós a sztori...Gondolom az első lépés,hogy mindentől függetlenül,tutira jól legyen bekötve a szonda...
(#) Régi motoros válasza proli007 hozzászólására (») Okt 31, 2023 /
 
No jó, akkor vagy nézek valami nyáktrafót, és implementálom azt,
vagy direktben adok neki egy 9V -os elemet a táprész pufferkondira, a felesleget meg kiszedem.
(#) Régi motoros válasza Rudiur hozzászólására (») Okt 31, 2023 /
 
A vezetékeket simán végigmérheted a kábelkorbácsban, nem zárlatos vagy szakadt e.
Ezt a szondán is megteheted.
(#) elektromos hozzászólása Nov 1, 2023 /
 
Sziasztok!
Egy MOSFET kapcsolási részben kérnék egy kis segítséget!
Van ez a kis MPTT vezérlés akku töltéshez. Amit nem értek, hogy a Q1 MOSFET HO (magas oldali) meghajtásánál, miért van D-S felcserélve? Azt tudom, hogy azért van benne a Q1 , hogy ha a napelem nem termel , akkor az akku fesz ne jusson vissza a napelemre, ez így rendben is lenne.
Mi történik, ha megcserélem a Q1 S-D lábat? Most nem érdekes az akku védelem.Az a problémám ezzel a kapcsolással, hogy mi történik ha a Q1-Q2 átmegy zárlatba, akkor mi védi meg a nyáklemezt , áramköröket? A Q1 S-D dióda ugyanis tolja befelé az áramot, tehát minden éghet ami a legyengébb lácszem a panelen. Az áramkörbe helyezett bíztosíték napelem oldalon ilyenkor nem sokat érhet, ugyanis a napelem nem ad mindig azonos áramot, mert függ a nap erejétől! Tehát a bíztosíték legyen 15A a napelem meg csak 10A áramot ad le abban pillanatban, mikor a zárlat bekövetkezik, tehát ez nem tud kiolvadni.
Erre keresek valami megoldást, hogy valami le kapcsolja a naplem betáplálását. Azért gondoltama Q1-ben levő D-S megfordítására, mert ha így is működne, akkor teszek bele még egy Fet-et meg IR2104-et amit az ESP32 fog vezérelni. Szerintetek járható ez az út, vagy keressek más megoldást a védelemre?
A hozzászólás módosítva: Nov 1, 2023
(#) antiktelefon válasza Rudiur hozzászólására (») Nov 1, 2023 /
 
Ki kell mérni a csatlakozót. A GND az egyértelmű, kikapcsolva is gndn van. A 3 nem gndn lévő közül kettő között 12V fűtés lesz bekapcsoláskor, a maradék meg a jel...
Ha a szondán rossz a pinout, a szines kis pöcköt kihúzod és utána lehet a pineket variálni.
(#) Rudiur válasza Rudiur hozzászólására (») Nov 1, 2023 /
 
NNNaaaggggyyyyoooon köszönöm szépen! Siker! Kicsavartam a szondát a leömlőből,hogy "ellenőrizhessem kézzel is..."és működik! Hibát vissza dobja,de ezt sejtettem,katalizátor tisztítás,vagy csere...DE a szonda működik rendesen!!!! Még egyszer köszönöm szépen!
(#) jimitek hozzászólása Nov 1, 2023 /
 
Sziasztok!
Egy egyszerű kérdésem lenne.
Találtam néhány elektret mikrofont, ahol az alábbi képen látható módon egy 10 és egy 33pF kondenzátor párhuzamosan van bekötve a mikrofon kimenetére.
A kérdés az, hogy mi a funkciója, tudja-e valaki? (azon kívül, hogy magas impulzust megfoghatja, gondolom én)

sematikus.png
    
Következő: »»   3898 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem