Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Napelem alkalmazása a lakás energia ellátásában
Lapozás: OK   224 / 239
(#) gozi válasza antikzsolt hozzászólására (») Feb 7, 2024 /
 
A fogyasztásmérő nem fog hibát jelezni, hanem szépen a megfelelő regiszterekbe eltárolja a visszatáplált mennyiséget (ez a 2.8.0 azonosítójú regiszter). Ráadásul ha egyszerű, nem távleolvasott fogyasztásmérő van felszerelve, akkor betermelést is fogyasztásnak fogja mérni (ekkor betáplálás esetén nemcsak a 2.8.0 regiszter értékét növeli, hanem a 1.8.0 regiszterét is).
Ha szerződés szerint nem táplálhatsz vissza, de a 2.8.0 regiszter értéke nem nulla, akkor gond van...
(#) reloop hozzászólása Feb 7, 2024 /
 
Sziasztok! Sikerült már valamelyikőtöknek értelmezni, hogy január 1-től a szaldó elszámolásban milyen esetben kell teljesítmény és meddő díjat fizetni? Nálam elég szépen pörögnek ezek az órák.
(#) compozit válasza reloop hozzászólására (») Feb 7, 2024 /
 
Meddőért is kell fizetni? Vagy ez csak a napelemeseknél van? ( Majd kitalálják, hogy lecserélnek minden órát, hogy a meddőért is kelljen fizetni. Kénytelen leszek meddőkompenzátort csinálni, állhatok neki tekercselni. Nagyjából csak kapacitív meddőt fogyasztok.)
(#) Régi motoros válasza Ge Lee hozzászólására (») Feb 7, 2024 /
 
Na hogy ez melyik fajta, meg nem mondom. A típust már írtam ISolar SMH II 7k,
hogy Kínában mi mit jelent, meg mit írnak rá, na azt derítse ki valaki.

Ui.: Mindjárt töltök képet a készülékről is.

ISolar.jpg
    
(#) Régi motoros válasza kendre256 hozzászólására (») Feb 7, 2024 /
 
Kicsit megkésve bár, de törve nem, sikerült fantomakkuval bekapcsolni.
Mint látható 45-55W a nyugalmi fogyasztás kb.
(#) antikzsolt válasza gozi hozzászólására (») Feb 8, 2024 /
 
Már ha olyan az óra. Az sx100 pedig csak "egyirányú"
A hozzászólás módosítva: Feb 8, 2024
(#) Ge Lee válasza Régi motoros hozzászólására (») Feb 8, 2024 /
 
Pdf manualt nem találtam hozzá, de nem nehéz kitalálni hogy ez hibrid, mivel oda is van írva, bekarikáztam pirossal. Erre írtam hogy ilyet én nem vennék, mert itt nem garantált a galvanikus elválasztás, mivel ha rásegít a hálózat a kimenetre akkor ott fizikai kapcsolatnak (fet vagy igbt) kell lenni. Az off grid-nél ilyen nincs, ott vagy a DC/AC konverter feszültsége van a kimeneten vagy a hálózaté, a kettő nem kapcsolódhat egymáshoz sehogy sem, mert az egyik a relé egyik érintkezőjén van a másik meg a másikon.

smh.jpg
    
(#) gozi válasza antikzsolt hozzászólására (») Feb 8, 2024 /
 
Ez az óra csak "szoftveresen" egyirányú. Ez az óra pont úgy működik, ahogy leírtam, a betáplálást is fogyasztásnak fogja bemérni. Ezt a felső részen, a típusszám után lévő piktogram is jelzi. A 2.8.0 értékét nem mutatja a kijelzőn, csak az 1.8.0-át, ha jól emlékszem.
(#) gozi válasza reloop hozzászólására (») Feb 8, 2024 / 1
 
Lakossági, egyetemes tarifán lévő fogyasztóknak nem kell a meddőért fizetniük.
(#) reloop válasza gozi hozzászólására (») Feb 8, 2024 /
 
Köszönöm a választ, megnyugtattál.
(#) Régi motoros válasza Ge Lee hozzászólására (») Feb 8, 2024 /
 
A hálózat leválasztást (és ha szükséges a visszakapcsolást is) az ATS kapcsoló megoldja.
Ezen nem aggódom.
A hozzászólás módosítva: Feb 8, 2024
(#) Ge Lee válasza Régi motoros hozzászólására (») Feb 8, 2024 /
 
Én meg főleg nem, de pont az a jó ebbe hogy az inverter maga is elvégzi ezt. Amikor mondjuk hajnali 4-kor elfogy az akkuból a szufla (mert előtte napon sem sok napsütés volt) akkor szépen átkapcsol bypass-ba és megy minden tovább, a fogyasztók észre sem veszik. Aztán amikor délelőtt tölti a napelem az akkut, eléri a beállított értéket az akkufesz akkor meg visszakapcsol és onnantól napelemről/akkuról megy ahogy azt szeretjük.
Havonta egyszer nézek rá, akkor is csak azért, hogy végig mérjem a cellákat. Most már javul a helyzet ahogy jön a tavasz, mert most már talán nem lesznek olyanok, hogy 3-4 napon át semmi napsütés sincs, ilyenkor már jobban meg lehet pakolni terheléssel. Most még kell építenem két elosztót és onnantól 3 hűtő meg egy mikró még pluszban rákerül, aztán majd kiderül hogy át tud-e úgy is hidalni egy teljes napot az akkum ha felhős az idő.
(#) kendre256 válasza Ge Lee hozzászólására (») Feb 8, 2024 /
 
Az én hibrid inverterem pont ugyanezt teszi (SPH 3K). Amikor átkapcsol bypassra, relé kattanás hallatszik, szinte biztosan nem félvezető kapcsol a hálózat és a fogyasztó között. Amikor nem hálózatról üzemel, akkor a bemeneti hálózati kapcsokon nincs feszültség, emiatt visszatáplálni sem tudna. A pontos kapcsolását nem fejtettem vissza, de szerintem nem kerülhet vissza feszültség a hálózatra. Az átkapcsolásról felvett oszcilloszkóp jelalakok sem félvezető átkapcsolásról árulkodnak, ahhoz túl sokáig tartanak.
Az én inverterem annyiban különbözik Régi motoros inverterétől, hogy nem MPPT, hanem PWM (SMH.. illetve SPH...) és az enyém kisebb teljesítményű. Azt nem néztem meg, de az enyém nem tud olyat sem, hogy a hálózat rásegít a napelem vagy akku termelésre. Ha ezek energiája kisebb, mint a fogyasztás, egyszerűen leesik az akku feszültség, és átkapcsol csak hálózatra. A beállításokban sincs olyan, ami a rásegítésre utalna. Ha átkapcsolt, a napelem csak az akkut tölti.
Most újra nézve a régi képeket, az is látszik, hogy akkuról hálózatra átkapcsoláskor egy ideig 0 a kimenő feszültség. Ez szerintem azért van, mert a relé érintkező már elengedte az inverter kimenetét, de még nem érintkezik a hálózatra kapcsolódó érintkezővel.
A hozzászólás módosítva: Feb 8, 2024
(#) kendre256 válasza kendre256 hozzászólására (») Feb 8, 2024 /
 
A képek valamiért nem töltődtek fel...
(#) Régi motoros hozzászólása Feb 13, 2024 /
 
Nos lenne itt egy kérdésem ami felmerült.
Létezik ez a párhuzamosító csatlakozó, amiben egy ilyen dióda van.

Érdekes mert ezen ugye semmi hűtés nincs, a csatlakozó meg ha jól látom még hőre lágyuló műanyagból is készült. (Nem tartom valami nyerő kombinációnak.) A lényeg használ e ilyen csatlakozót vagy diódát valaki? Mennyire melegszik?

Mert azon gondolkodom, merjem e betenni ezt a diódát a kötésdobozba, így megspórolok két vezetéket, mert a gondom ugye az, hogy a cső ami a pincébe megy, és le kell fűznöm két string kábelét, az négy ér, valamint még 8 szálat, és így elég szoros lesz, nem is tudom hogy beférnek e.

Viszont ha fent a dobozban közösítem a két sztringet, akkor már két vezetékkel kevesebbet kell lefűzni a pincébe.

Ui.: Azt elfelejtettem, hogy a string feszültség kb 6*42=252V lesz, kb 15A.
Egyik sor keleti, másik sor nyugati oldalon (ahogy azt már döglégy Zolee is megmondta).
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2024
(#) CIROKL válasza Régi motoros hozzászólására (») Feb 13, 2024 / 1
 
Elviekben van nagyobb amperes ilyen csatlakozóba rejtett dióda de még sosem próbaltam mit is bir valójában , kivancsi lennék rá , fogog venni egy mondjuk 20A peldanyt kipróbálni.
Anno mi 35 A greazt ot tettünk be de azt kell hüteni , 450 volt meg 16 A megy át rajtuk.

image (9).jpg
    
(#) pipi válasza Régi motoros hozzászólására (») Feb 13, 2024 /
 
Amit én használtam abban nincs dióda. A linken sem látom, hogy írnák...
(#) erbe válasza Régi motoros hozzászólására (») Feb 13, 2024 /
 
Miből gondolod, hogy van benne dióda? Az invertereden nincs 2 MPPT bemenet? Sima párhuzamosítással nem igazán használja ki a két mezőt. Akkor érdemes simán párhuzamosítani, ha egy síkban van a két mező. De akkor nem is kell dióda. Kivéve, ha valamelyik időnként árnyékot kap.
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2024
(#) Atis57 válasza Régi motoros hozzászólására (») Feb 13, 2024 /
 
Szia!

"A lényeg használ e ilyen csatlakozót vagy diódát valaki? Mennyire melegszik?"

Igen remekül melegszik -elég nahy hűtést igényel.
A 0,7---2V közötti feszültségesésXaz átfolyó árammal.(a Névleges áram felétől kb a 2V jellemző )
S nem tudod rendesen hűteni
Célszer a 2-3db párhuzamosan "
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2024
(#) Régi motoros válasza CIROKL hozzászólására (») Feb 13, 2024 /
 
Nos én is 20A-est vettem...
(#) Régi motoros válasza pipi hozzászólására (») Feb 13, 2024 /
 
Lehet keverem, vagy csak én feltételezem rosszul, hogy van benne.
(#) Régi motoros válasza erbe hozzászólására (») Feb 13, 2024 /
 
Sajna csak egy bemenet van. És mint írtam napelem keleti oldal, nyugati oldal.
Tehát délelőtt a keleti adja a max delejt, délután meg a nyugati. Ezért terveztem bele diódát.
(#) Régi motoros válasza Atis57 hozzászólására (») Feb 13, 2024 /
 
Na igen, vettem 10-et, ötösével gondoltam párhuzamba tenni.
(#) erbe válasza Régi motoros hozzászólására (») Feb 13, 2024 /
 
Beletehetsz 2 komolyabb hűtött diódát a DC fogadó dobozba és onnan már 2 szálon viheted az inverterig.
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2024
(#) Régi motoros válasza erbe hozzászólására (») Feb 13, 2024 /
 
Igen erre gondoltam én is, csak a melegedéssel nem számoltam én balga. Ha hamarabb felmerül,
nem ilyen tokozásút vettem volna, hanem hűthetőt. Az a baj, hogy a DC dobozba nem sok hely van.
Majd lövök egy képet holnap róla.
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2024
(#) erbe válasza Régi motoros hozzászólására (») Feb 13, 2024 /
 
Az erre ajánlott legkisebb DC dobozban is rengeteg hely van.
Mindkét mezőt külön véded túlfeszültség levezetővel, vagy közösítés után együtt képzelted el?
(#) Régi motoros válasza erbe hozzászólására (») Feb 13, 2024 /
 
Külön van a két csoportnak olvadóbizti, túlfeszvédő, kismegszakító. Aztán a DC leválasztó kapcsoló.
Ez után megy majd a közösítés és irány az inverter.
(#) erbe válasza Régi motoros hozzászólására (») Feb 13, 2024 /
 
Ez mind egy dobozban van? Olyan a kiépítésed, hogy kötelező a DC leválasztó kapcsoló? De hiszen a közösítés már előtte is megoldható. A kismegszakító felesleges.
(#) Régi motoros válasza erbe hozzászólására (») Feb 14, 2024 /
 
A nagy a DC doboz, a kicsi amiben csak a kismegszakítók vannak, oda meg már csak AC megy.
A bal alsó sarokban megy ki a DC vezeték a kapcsoló után. Van ott ugyan egy kis hely, pár dióda befér(ne), de csak hűtőborda nélkül. A hűtőbordás változat nem nagyon fér oda, persze apró bordával talán, de azért kérdeztem mennyire melegszik vajon, hogy mekkora hűtés kellhet rá.

A DC leválasztót magam miatt raktam be.
(#) Skori válasza CIROKL hozzászólására (») Feb 14, 2024 /
 
15A áram mellett még egy schottky diódát is rendesen kell hűteni. Viszont nem értem, hogy miért nem merül fel pl. MOSFET-ből készített aktív dióda használata? Persze annak meg kell tápfesz, de még azzal együtt is sokkal kevesebbet melegedne, mint bármilyen sima dióda. Vagy néhány Watt veszteség, meg egy kis hűtőborda annyira jelentéktelen, hogy nem érdemes elektronikát készíteni ilyen célra?

Annak idején 48V-os rendszerhez való tápokat is fejlesztettem az akkori munkahelyemen. A 10A-es tápmodulok párhuzamosításához készítettem aktív dióda áramkört, amí így egy SMD FET-el megvalósítható volt (jelentős veszteség nélkül), ma már talán léteznek erre alkalmas cél IC-k is.
Következő: »»   224 / 239
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem