Fórum témák
» Több friss téma |
A motor két irányban kapja a feszültséget, így tud oda-vissza rángatni játék közben. Ezt a műveletet az A3953 jelű IC végzi. Az a kis panel amit linkeltél, csak egy polaritású vezérléshez használható és közvetlen nem köthető össze a motor vezetékével.
Idézet: A motor hasonlít a búgócsigához. Ha nem fektetsz energiát a hajtásába, attól még tovább forog. A tekercs (vagy villanymotor), ha nem kap energiát, az abban tárolt mágneses teret visszaalakítja villamos energiává és fordított polaritással visszaküldi oda, ahonnan jött. Ezt a "visszarúgást" nyeli le a dióda. //konyhanyelven foglamazva// „Miért kell a motorhoz dióda, a fűtő elemhez meg nem?”
A fűtő elem helyettesítő képe elég jó közelítéssel egy ellenállás, a motor helyettesítőképében azonban egy soros induktivitás is van. Kikapcsoláskor az ellenálláson egyszerűen megszűnik az áram, az induktivitás azonban igyekszik fenntartani az áramát, ami ha nincs ennek útja (erre szolgálna a dióda), akkor jelentős túlfeszültség formájában fogja ezt megkeresni.
A dióda zárófeszültsége a fetéhez hasonló legyen. Ha nincs pwm, akkor elég a fet áramának kb. fele, negyede. Ha van pwm, akkor nagyjából ugyan olyan terhelhetőségűnek kell lennie, és a hűtésének is hasonlónak. A diódának gyorsnak kell lennie, ha alacsony feszültségen üzemel célszerű schottky diódát választani.
Sziasztok !
Nem tudom jó helyen kérdezek-e, majd kiderül. Van egy régi típusú 12 V-os sziréna (régen ilyen volt a rendőr, mentő és tűzoltó autókon), amiben kefés DC motor van. Ezt szeretném 24 V-os rendszerben működtetni, de az első ötletem nem jött be. Ilyen konverterrel próbálkoztam, de maximum áram beállítása mellett sem tudja elindítani a szirénát. A motor áramfölvétele kb. 3 amper, amikor teljes fordulaton forog. Az induló áramcsúcsot nem tudtam megmérni. A segítségeteket kérem, hogy mi lenne a - lehető legegyszerűbb - megoldás ? A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2024
Nem írtad mi történik... Letilt a táp kimenete, esetleg a bemenő 24V esik le...
Megpróbálhatod esetleg pár ohmos ellenállással sorbakötni a szirénát, akkor az induló áramcsúcstól nem tilt a táp. --- "Rövidzárvédelem: igen, konstans áramkorlát" hová van a poti tekergetve... Szerintem ez a gond... Mert papírforma szerint ha 15A az áramkorlát akkor azt majd zárlatban is tudja (míg túl nem melegszik: Túlmelegedés elleni védelem: igen, kimeneti áram leszabályzása)
Köss sorba vele átmenetileg egy 50W /24V autoizzot. Azon meglátod hogyan viselkedik.
Maga a sziréna 12 v-ról (autó akku) elindul és működik rendesen?
Valamint sűrűn kell kapcsolgatni hogy szirénázzon, vagy magától csinálja a "nénó"-t? Nekem ránézésre sokkal combosabb táp kellene neki, mert induláskor biztosan jól megszívja a tápot (majdnem mondtam hogy önindító jelleggel).
Igen, azonnal letilt a táp. Ellenállással nem próbáltam.
Igen működik rendesen. Ez teljesen mechanikus. Nem "nénózik", hanem a motor full fordulaton működik és elég magas hangon visít. Úgy tudod változtatni a hangját, hogy a tápfeszt kapcsolgatod.
Ilyen elven működik, csak kb 40 éves... A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2024
Tisztelt Uraim, segitség kellene motor szabályzás témakörében.
33 és 45 fordulaton nagy inditó nyomatékkal kellen ezt a képen látható motort szabályozni. Digit kijelzés a tényleges ford ról. A lemezjátszó tányérra akár Hall vagy a tengelyre encoder jeladó tárcsa fogazattal felrakható. Bármilyen használható megoldás érdekelne. Ardunio vagy Raspbery jó lennne H hid végfokkal ami 3 trafot hajtana a motor elé. Megköszönném a segítséget!!!
Mit jelent a "nagy" nyomaték? Csinálj egy képet a forgórészről úgy, hogy kihúzod a helyéről. Ha ez egy aszinkron motor (valószínűleg az), akkor kb. a lehető legrosszabb választás.
Én is ugy néztem, hogy ez egy kondenzátoros szinkron motor . Nincs benne kefe, igy igen nehéz lesz szabályozni, mert frekvencia függö, ráadásul 120/230 Voltos
Igen ez egy asszinkron motor.
1980 tól ezzel gyártották a Mechlaborban az Sl 102 itt a kép róla Megvan az eredeti kapcsolási rajz de ahhoz panel kellene. Ha lenne aki a PCB-t megtervezné nem lenne kérdés mit raknák össze. A nagy nyomaték a studióban kellet mert 33-on 1/4 ford alatt teljes sebbességen kellett forogni nyávogás mentesen. Akkor meg nem voltak BLDC motorok. A én tányérom amit készítettem kb 6 kg
A szabályzást mert láttam ilyen kapcsolásokat a legdrágább lemezjátszóknál ac motor controller hall érzékelő digit kijelzés és H hidvég erősitő hajt meg trafokat ami a motort.
Itt annyi probléma van, hogy bele fogsz öszülni, és semmi extrát nem érsz el vele.
Egy 6 kgs tányért nem olyan egyszerü felpörgetni - Mechlabor gramofonja is ezért sántitott. Akkoriban a studio magnokat valoban hasonlo motorok hajtották, de meglehetösen bonyolult meghajto áramkörrel ( 2 fázisu szinuszgenerátorral) és ráadásul azok a motorok egyfolytában forogtak. A nagy tányéron volt egy kb 40 cm átméröjü könnyü tányér. Amit fékeztek vagy egy különleges kupplunggal kb 1-2 mm-el megemelték igy a feltett lemezen nagyon pontosan ki lehetett keresni az indulo pontot, és a kuplung oldásával vagy a tányér leengedésével az azonnal felvette a nehéz tányér fordulatszámát szinte nyávogás nélkül. Nem igen látom itt az ardunios megoldás sancát.
Őszűlésről annyit 67 éves vagyok!
20 év a Mechlaborban 93 ig. A képen látható a forgó tányér az 6kg eredeti STM 610 motor és az elektronika forgatja jelenleg 485 fordulattal. Gond a fordulatszám és a változtatása. Valamit elszámoltunk anno 40 éve.
Ha jol látom ez egy STM magno elektronikája. Annyira mélyen nem ismertem a Mechlabor termékeit, de meglepne, ha nem a bevált magnomotort meg a hajtását használták volna a gramofonhoz is. Persze ahhoz igy nem stimmelnek az osztások, mert a magnon a fordulatszámok felezödnek 38/19/9,5/4,75 stb a lemezjátszon viszont nem ( 78/45/33) azaz ki kellett a kapcsolást egésziteni külön generátorral minden fordulatszámhoz. Nem tudom, nem volt semmi tapasztalatom ilyen elektronikával épitett gramofonnal. Nálunk csak 2 Studer volt.
Szia!
Ha biztos vagy abban, hogy a képen lévő SL102 vezérlő kielégíti az igényeidet, akkor egyszerűbb ahhoz nyákot tervezni, mint nulláról egy egyfázisú (valójában kettő fázisú) frekvenciaváltót építeni ardunióval. Ez az SL102 rajz, ahogy látom, igazából az aszinkron motor feszültségét szabályozza, és ezzel igyekszik a fordulatszámot tartani. Ha ez képes a 6kg-os tányér megmozdítására, akkor akár jó is lehet. Azt nem látom, hogyan érzékeli a fordulatot, és az integráló jellegű szabályozást sem gondolom, hogy ideális lenne (feltéve, hogy a "G" kimeneti pontú műveleti erősítő a szabályzója). Igazából ez nem DC motoros PWM szabályozás, lehet hogy valamilyen aszinkron motoros témába kellene áttenni. A hozzászólás módosítva: Feb 27, 2024
Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni egy kapcsolási rajz tekintetében. Az alábbi rajzot el készítettem panelon, viszont nem akar úgy működni ahogy szeretném. Motor fordulat számot szabályozna, de bekapcsoláskor teljes fordulaton forog és nem lehet szabályozni. A nyák terv a rajz alapján készült,többször át néztem,de abban nem találtam hibát. Nem tudok rá jönni,hogy a rajzban lehet a hiba ( bár annyira nem értek hozzá ), vagy én csesztem el valamit. Azon kívűl, ha nyomógombal szeretném működtetni, azt hová kellene bekötnöm? A zener rajzát elrontottam, amúgy 13v-os. A hozzászólás módosítva: Aug 20, 2024
Ja, azt elfelejtettem rá írni a rajzra,hogy a kis tranyó 2N 2219, a nagy pedig BDV 65B
Szia! A meghajtó tranzisztor bázisában mi az a durva RC-dióda komplexum? Az a 220 ohm a test felé biztosan jó szolgálatot tesz? Ha a 499 ohmot megszakítod, akkor is kap áramot a motor?
Meg az a rövidrezárt RC tag, amúgy pedig hármas darlingtont sem szeretem, mert nagyon melegszik (és minek).
Túlkombináltad, lásd melléklet.
Nos, a rajzot nem én terveztem, hanem úgy ollóztam ki egy másikból: Bővebben: Link
A kapcsolás másik felére nincs szükségem, ezért bontottam ketté.
Kivettem a 499 ohmos ellenállást és akkor is van a kimeneten feszültség. Bár most csak egy izzó van rajta,nem motor.
Hello! Nem volt hova tenni a felesleges alkatrészeket?
Mind össze egy kondit kellene feltölteni és kisütni különböző áramokkal, ha PWM-et szabályoznál. Nézd meg a rajzodat. Mondjuk ha a kimenet magas szinten van akkor a dióda kinyit. De hova folyik le az áram? Sehova? Csak a bemenetek felé? Most nézem, hogy a rajzodon nincs is rajta az a kondi, (2-6 GND között) amit töltögetnél.. A hozzászólás módosítva: Aug 20, 2024
Mint mondottam,nem én terveztem, csak koppintottam egy Co hegesztő vezérlőjéről. Gondoltam,ha azon működik, akkor itt is fog,de nem. De ha esetleg tudtok ajánlani olyan rajzot 24v-os motorhoz, aminél a fordulatszámot tudom változtatni a lassú és gyors között, akkor azt meg köszönöm. Ezt is hegesztőbe szánom, de ott csak egy toló motor van,semmi más. Az eredeti motor vezérlője zárlatos lett, a procija megdöglött,ezt kellene kiváltani valami egyszerű pwm vezérlővel.
Basszus,erről a rajzról lemaradt . A 2-6 láb és a gnd között van egy 100nF-os kondi, csak lefelejtettem. Amúgy a kapcsolásba be van építve.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |