Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió javítás
 
Témaindító: Jancsika, idő: Jan 8, 2008
Témakörök:
Lapozás: OK   68 / 69
(#) vfd ora válasza szs hozzászólására (») Jan 28, 2024 /
 
Ezt most nem értem?
(#) reloop válasza szs hozzászólására (») Jan 28, 2024 / 1
 
Csöves erősítő alulnézetben.
(#) szs válasza reloop hozzászólására (») Jan 28, 2024 /
 

Hát erről beszéltem (csak nem oly csúnya szavakkal). Díszlet a cső. De (ahogyan fórumtársunk is tapasztalta) zárlatot mégis tud okozni.
(#) vfd ora válasza szs hozzászólására (») Jan 28, 2024 /
 
Sajnos a zárlatot én okoztam a TDA 7265-os végfok kimeneténél, és ezért mentek ki a végfokhoz tartozó tápegység biztosítékai!

Gondolom csak a "díszlet" miatt van a csöves elő-foknak külön 160V-os egyenirányított és szűrt tápegysége, külön biztosítékkal ellátva.
Valamint a fűtésnek is a 11V-ból egyenirányított és szűrt tápegysége, biztosítékkal is a "díszlet" része!

Az erősítő szól de igen halkan, mivel nem él a "díszlet" csöves elő-fok, nem kap jelenleg feszültséget!

Az továbbra is rejtély hogy hogyan jut jel a végfok IC-re!
Kapcsolási rajz nélkűl elég nehéz!
(#) szs válasza vfd ora hozzászólására (») Jan 28, 2024 /
 
Idézet:
„a zárlatot én okoztam a TDA 7265-os végfok kimeneténél, és ezért mentek ki a végfokhoz tartozó tápegység biztosítékai!”

Ezt eddig nem mondtad
(sőt, tornáztattál embereket rajta)

Idézet:
„kiiktattam a csöves rész 160V és 11V-os részét, és így már lehetett szabályozni a kűlsöjel hangerejét, közben ahogy mozgattam a potméter tengelyét pattogó hangot adott, és kigyulladtak a ledek is. Ezután próbálgattam a funkciókapcsolót, és minden elkezdett működni, szolt az AM ,és az FM része is! Még annyit vettem észre, hogy a potméter két végállásánál szabályozható a hangerő, de ahogy tekerem egy idő után reccsen egyet, és kialszik a led, és elnémul, majd tovább tekerve megint reccsen egyet és kigyullad a led és visszajön a hang is”

Ezt (is) írtad, meg néhány más dolgot. Cseréld már ki azt a potmétert. A díszcsöveket pedig vagy hagyd ki, vagy (ha szereted nézegetni) találj ki neki másik tápot.
A hozzászólás módosítva: Jan 28, 2024
(#) reloop válasza vfd ora hozzászólására (») Jan 28, 2024 / 1
 
Ha lefotózod a forrasztási oldalt megfejthetjük a jel útját.
Az elektroncsövek valós működésével kapcsolatban azért vannak kételyeim, mert táp és csőfűtés hiányában az nemhogy kevésbé, vagy egyáltalán nem erősít hanem teljen elzárja a jel útját, tehát a készüléknek ilyenkor némának kéne lennie.
(#) sany válasza szs hozzászólására (») Jan 28, 2024 /
 
Azt a mindenit! Mindenre képesek.
(#) reloop válasza sany hozzászólására (») Jan 28, 2024 /
 
A vevőért mindent (is)
(#) vfd ora válasza szs hozzászólására (») Jan 28, 2024 /
 
Díszcsövek, nevetséges!

Idézet!

"Hát erről beszéltem (csak nem oly csúnya szavakkal).Díszlet a cső. De (ahogyan fórumtársunk is tapasztalta) zárlatot mégis tud okozni."

A 20*15cm-es nyákból 5*5cm a végfok része, akkor a többi mi a fene vajon az a rengeteg 400V-os kondi, és hűtőbordák, és díszcsövek?
Sok volt a felesleges alkatrész a cégnél, és így szabadultak meg tőle!
(#) vfd ora válasza reloop hozzászólására (») Jan 28, 2024 /
 
Holnap lefotózom, mert ennek így nem kellene szólnia!
(#) vfd ora válasza reloop hozzászólására (») Jan 29, 2024 /
 
Mielőtt nagyon beleméjjednél a nyák elemzésébe, közben kiderült a hiba oka.

Mivel a potmétert mozgatva, nem tekergetve, halk bűgás után vissza jött a skálavilágítás, és megszólalt a rádió. Szépen dolgoznak a "DÍszlet csövek" is, és így a végfok IC is rendesen megvan hajtva! Valószínű nyák, vagy forrasztási hiba lehet. Ahogy elnézem a potméter kétoldali fixáló lába egyben egy átkötés szerepát is betölti, ezért szakadt meg a világítás és a rádió, de mozgatásra néha néha visszajött a helyes működés! Jelenleg szépen szól!

Köszönet mindenkinek!
(#) szs válasza vfd ora hozzászólására (») Jan 29, 2024 /
 

Ezt írtam neked szombat este:
Idézet:
„Ha a potméter csak a két végállás közelében jó, a kettő közt pedig nem jó, akkor lehet, hogy nem jó?”

csak már annyira a csövek felé ment el a figyelmed

Szóval akkor potméterjavítgatás, vagy csere, és kész lesz? Ez jó hír.
(#) vfd ora válasza szs hozzászólására (») Jan 29, 2024 /
 
Igen!

De nem a potméter rossz! Ez ugyan az mint a Díszlet csövek megállapításod egyiksem jött be!
Nézd meg a fotót és rájössz, hogy mi a probléma oka!
(#) reloop válasza vfd ora hozzászólására (») Jan 29, 2024 / 1
 
Rendben, ha szükséges lesz folytatom. Ahhoz amúgy is kéne a cső típusa.
A hozzászólás módosítva: Jan 29, 2024
(#) vfd ora válasza reloop hozzászólására (») Jan 29, 2024 /
 
Rendben, és köszönöm!

Jelenleg tesztelem még a készúléket, ha valami probléma előállna, jelentkezem.
A csö típusa 6N3P-E kettős trióda.
(#) Szikravadasz válasza vfd ora hozzászólására (») Jan 30, 2024 /
 
Bocs, hogy beleszólok, de erre is kaptál javaslatot relooptól, még szombaton.
(#) vfd ora válasza reloop hozzászólására (») Feb 1, 2024 /
 
A készülék szépen szól, viszont letekert potinál búgás halható a jobb csatornánál!
Bekapcsolás után nem hallható, de ahogy a csövek felfűtik magukat, a jobb oldali csatorna elkezd halkan búgni. Ez az oldal mintha jobban fűtene. Már cseréltem a csöveket, de akkor is ez az oldal búg és erősebben is világít a fűtés! Köszi a segítséget!
(#) Gafly válasza vfd ora hozzászólására (») Feb 1, 2024 /
 
Akkor nem csövekkel van a gond.
Az "erősebben világít"-ást méréssel is meg tudod erősíteni?
(#) vfd ora válasza Gafly hozzászólására (») Feb 1, 2024 /
 
Rá mérek az 1, és 9 es lábra voltmérővel!
Az megfelelő?
(#) vfd ora válasza Gafly hozzászólására (») Feb 6, 2024 /
 
Rámértem a csövek fűtőfeszültségére, és a következö értékeket kaptam!
Jobb oldal 6,2V- baloldal 5,9V, így már érthető hogy miért világít mindig erösebben a jobb oldal!
A bemeneti 11V-ból egyenirányítás után egy egy LM317T állítja elő a fűtőfeszültséget, a csöveknek. Lehet hogy nem megfelelőek az ellenállás értékei a baloldalon az LM317T stab IC-nél!
(#) fupe71 hozzászólása Feb 13, 2024 /
 
Segítségetek kérem, egy AR 612 Pacsirta javításával kapcsolatban.
A HF rész és Kf mindkét /AM, FM/ frekvencián rendbe téve. Az AM keverő fokozat oszcillátor részében viszont azt tapasztalom hogy minden AM sávon az oszcillátor amplitúdója a sáv közepétől a sáv mindkét vége felé tekerve a forgót jelentősen mintegy negyedére csökken. Én azt vártam, hogy az oszcillátor jelszintje állandó lesz a sáv minden pontján. Az ECH81 triód részén lévő minden alkatrészt cserélve, és a csuszkák tekercseit szakadásra ellenőrizve, valamint az érintkezőket tisztítva jelenség megmarad. Ez a jelenség okozza azt is hogy a sávok végei felé közeledve az esetleg még vett adót egy egyre növekvő zaj elnyomja. Az oszcillátor jelét a forgón oszcilloszkóppal mértem. Érdekesnek tartom azt is hogy az AM sávokon az oszcillátor jelszintek nagyon különbözők, annak ellenére hogy a vétel az előbbi jelenséggel még működik, de a hangerőt jelentősen változtatni kell. Mit tanácsoltok, mit nézzek még meg, vagy ez így normális?
(#) vfd ora válasza Gafly hozzászólására (») Feb 20, 2024 / 1
 
Átnéztem az ellenállásokat az LM317 nél a gyengébben világítónál 235 Ohm, a másiknál 220 Ohm volt az érték! Kicseréltem 220 Ohm ra, így mind a két ágon +6,2V van!
(#) vfd ora válasza Gafly hozzászólására (») Feb 27, 2024 /
 
A brumm így halható, de csak a jobb oldalon!
Mi okozhatja?

S73R1731.AVI
    
(#) vfd ora válasza reloop hozzászólására (») Feb 27, 2024 /
 
Nagy nehezen készítettem egy rajzot a csöves részről, a teljesség igénye nélkúl!
Valószínű azért szólhat csövek nélkül, mert a C1-C2-R6-R7-C5- ön keresztüljut ki a halk jel a végfokra. Viszont a jobb oldali búgást még nem tudtam megszüntetni. Teljesen letekert potinál nagyon elöjön.

S73R1736.JPG
    
(#) fakezű válasza CHZ hozzászólására (») Márc 8, 2024 /
 
Sziasztok,

Sikerült (nagyjából) áthangolnom egy RFT Saturn 422-es rádiót. Köszönet CHZ, pucuka és fecameca korábbi hozzászólásaiért.
A bemeneten kicseréltem a 18 pF-os kondenzátort 12 pF-ra, illetve kivettem egy 22 pF-os és egy 33 pF-os kondit a trimmer kondenzátorok mellől (ebben nincs 27 pF értékű). De nem volt csak zúgás, ezért a 33 pF-os helyére betettem egy 7 pF-os kondenzátort. Így most már be tudtam hangolni a trimmerrel és a tekerccsel, a skálán is a helyükre kerültek az adók.
Viszont csak 94 MHz-től 104 MHz-ig vannak meg az adók. Azt tudom, hogy ezek a rádiók gyárilag is csak 104 MHz-ig voltak hangolhatók. Német fórumon megtaláltam, hogy egy 3,9 pF-os kondenzátort kell kicserélni 2,7 pF-ra, hogy meglegyen a 108 MHz. De ez nem is olyan fontos, inkább az, hogy az alsó rész (88 MHz-94 MHz) miért hiányzik.
Lehet, hogy nem jó kondit vettem ki? Vagy még cserélni kell valamelyiket? A bemeneten van egy 47 pF értékű ami a CCIR tunerben 22 pF (C8). Esetleg azt kellene cserélni?
(#) user1914 válasza fakezű hozzászólására (») Márc 8, 2024 /
 
Szevasz!
C9, C11, C15 kell a csere alany legyen.
Üdv. M.
(#) fakezű válasza user1914 hozzászólására (») Márc 8, 2024 /
 
Igen, ezzel tisztában vagyok a régi bejegyzések alapján.
Csak az NDK-s elvtársak az ellenség megtévesztése miatt, nem szitázták fel a poziciókat a tuner nyákon. Plusz még tettek bele egy csavart, hogy olyan értékű kondenzátorokat is beültettek, amilyenek nem szerepelnek a rajzon. Így egy magamfajtának még nehezebb eligazodni, ki kivel van...
(#) oriza hozzászólása Aug 22, 2024 /
 
Sziasztok!
Egy zárlatos fejhallgató okozta az alábbi hibát a Lenco DIR-60BK rádióban: a füles bedugása után röviddel elhallgatott a készülék. Kikapcsolás, áramtalanítás után szétbontottam. Forró az LM 4871 végerősítő IC, nyilván zárlatos lett. Kiforrasztottam, az IC 4. lábára menő fólián (bemenet) van hang, kapcsolódik a wi-fi-re, a kijelző is működik. Gondoltam a végfokot pótolom: LM386-ból egy kis panelen egyszerű erősítőt építettem. Külső 5V-ról ment az erősítő és megfelelően működött is a rádió! A kis kiegészítést a dobozba való beépítéskor az gyári tápaljzatra kötöttem. Hozzáadott Mini USB-s külső tápról kapja a készülék az 5V-ot, azonban bekapcsoláskor eszeveszett berregés fogadott! Nem lehet lehalkítani! Ha a 386 külső tápról megy rendben minden!
1. kép: középen felül a beérkező 5V, fül.aljzat, ki-be tolókapcsoló.
2. képen a jobb alsó sarokban a kivett LM 4871 helye.
Mi okozza? Honnan kellene a 386 táplálni?
(#) Tomi94 válasza oriza hozzászólására (») Aug 22, 2024 /
 
Szia!

Valószínűnek tartom, hogy a digitális részek impulzusszerű áramfelvétele kelt ilyen zajt az analóg végfokodban. Az eredeti IC és a tápcsatlakozó között lehet, hogy van némi L-C szűrés, netán - modern eszközről van szó - még leválasztott DC/DC konverter is. Próbáld meg a kispanelt az eredeti IC táp-lábaira bekötni (így nem hagyod ki az annak szánt szűrőt a teljes körből), vagy plusz kondikat tenni a modulod táp bemenetére. Esetleg földhurok jellegű probléma is lehet, ha több GND vezetéket is használsz (pl. "táp negatív" és "audio árnyékolás" külön szálon).

Másfelől viszont nem értem, miért nem az eredeti állapotot próbálod helyreállítani. Farnelltől vagy a HQElektronikától párszáz forintért rendelhető az IC, és azzal nem lesz ilyen gond. Persze odáig jó, hogy ki tudtad próbálni a másik végfokkal a készülék többi funkcióját, érdemes-e foglalkozni vele alapon.
Következő: »»   68 / 69
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem