Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   285 / 3965
(#) _elektropolice_ válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 12, 2008 /
 
Kössz köbzoli! Ehhez, mit kell tudnia egy kamerának, hogy ezt is látni lehessen?
(#) aderka válasza -Bady- hozzászólására (») Szept 12, 2008 /
 
Nah!
Megtudod nézni az Astabil Multivibrátort
Igaz egy kicsit máshogy csináltam, de igy is jó. TR: BC 182-est használtam (NPN) itt 107-est használ.. tök mind1!Astabil multivibrátor
(#) Moderátor hozzászólása -Bady- hozzászólására (») Szept 12, 2008
 
-Bady-!
Csak egy ici-picit kell kinyitnod a szemedet, kitörölgetni a csipát, és keresgélni!
Nem fog a sültgalamb emésztve, megrágva a szájadba pottyanni, sem ebben a hobbiban, sem a való élet más területén!
De hogy ne csak ostorozzak:
Alapok 1.
Alapok 2.
Alapok 3.
És így tovább, van ott még, ahonnan ezek jöttek!
Kapcsolások Ezeknél le is van írva, mi, miért olyan, annyi, amilyen, amennyi. Ha már van alapismereted, érteni fogod.

És még valami:
Idézet:
„hogy most komótosan megkeressem arra nincs időm, így is kevés szabadidőm van, mert fősulin tanulok”

Hidd el, mi sem főállásban hobbielektronikusok vagyunk! Mindannyian tanulunk, dolgozunk, és szabadidőnkben, hobbiból foglalkozunk a témával!
(#) mdecsi hozzászólása Szept 12, 2008 /
 
Üdv!

Egy szobai ventilátor asszinkron motorja oly mértékben melegszik, hogy pár perc elteltével amperszaga van. Ezt leszámítva hibátlanul működik, a tengely nem szorul, rövidzárlat nincs.

Okozhatja a hibát az üzemi kondenzátor? Egy 1.5µF 350V-os példány van rajta. Sajnos a multiméterem nem tud kapacitást mérni, ezért nem tudom leellenőrizni.

Kösz,

DM
(#) p_istvan válasza mdecsi hozzászólására (») Szept 12, 2008 /
 
Azt azért meg tudod nézni hogy nem-e zárlatos a kondenzátor?

Ha szakadt a kondi akkor, -úgy tudom- el sem indul.

Üdv.
(#) mdecsi válasza p_istvan hozzászólására (») Szept 12, 2008 /
 
Nem zárlatos, sőt ellenállásmérőre kapcsolva látszik is ahogy töltődik, 400 KOhm-ról megy fel az ellenállás a 2000-s méréshatárig kb 1 másodperc alatt. Ebből azonban nem tudok a kapacitására levonni következtetést, csak azt, hogy van neki.

Azért gyanús nekem ez, mert mi más miatt melegedhet még? A motor tekercs ellenállása 350 ohm körül van, ez nem utal rövidzárra. A tengely könnyedén fordul, nem szorul. Más nem nagyon maradt...

Helyes az a következtetés, hogy ha lecsökken a kondenzátor kapacitása, akkor a motor hatásfoka csökken és jobban melegszik?
(#) Imi65 válasza mdecsi hozzászólására (») Szept 12, 2008 /
 
Sajnos a multiméter nagyon kis feszültséggel vizsgálja a kondenzátort, igazából csak a "csont" zárlatot tudod vele kimérni. Bizonytalan lehet a jónak mért kondi, ha a 230V-os hálózati feszre kapcsolod. A 350 Ohm ellenállás nem mérvadó, nyilván egy motornak van induktív ellenállása is, hogy egyéb tényezőket ne is említsek. Attól még minden további nélkül lehet menetzárlatos. Próbáld ki úgy, hogy leszeded a lapátokat, és a kondit is. A bekapcsolás után próbáld kézzel felpörgetni. Ha így próbálod, kizárhatod a kondi problémáját. Ha igy is - megfelelő fordulatra hozva - melegszik, büdösödik, valószínű a tekercs meghibásodása.
A kondenzátor kapacitáshiányának a legszembetűnőbb jele, hogy nem tudja elérni az üzemi fordulatot, és ezért melegszik. Tény, hogy ilyenkor a hatásfok is nagyon lecsökken.
(#) mdecsi válasza Imi65 hozzászólására (») Szept 12, 2008 /
 

A kondenzátor tehát csak az indításban segít, ha kézzel meglököm, akkor mennie kell kondi nélkül is?
(#) -Bady- válasza (») Szept 12, 2008 /
 
Részben igazat adok neked, de ha figyelmesen elolvastad volna mit keresek akkor máshogy válaszoltál volna.
egyébként ezt kerestem:

http://www.hobbielektronika.hu/kapcsolasok/elektronikai_alapkapcsol...z.html
(talán legérthetőbb kezdőknek szóló leírás )

"Csak egy ici-picit kell kinyitnod a szemedet, kitörölgetni a csipát, és keresgélni!
Nem fog a sültgalamb emésztve, megrágva a szájadba pottyanni, sem ebben a hobbiban, sem a való élet más területén!"

Ez azért durva volt.
Szenvedtem én anyit az életbenhogy jól tudjam milyen a világ. Nem egy gazdag "apuka" csemetéje vagyok (sőt apám sincs már hála ennek a ... csudaszuper világnak) aki elvárja hogy belerepüljön a sültgalamb a szájába. Csak Számítottam egyazon hobbit űző embertársaim segítségére. Eddig se voltam valami barátkozó embertársaimra nyitott tipus. Még egy minusz pont

(tisztelet a kivételnek)

Azt hiszem nem írtam semmi sértőt. Ha igen akkor bocsánat és vállalom a felelősséget érte.
(#) -Bady- válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 12, 2008 /
 
Megértem, mert sok ember kérdez sok fórumban sokminndent tőletek. nem is a válaszok pontatlanságára lettem mérges bár szerintem a második írásom egyértelműbb volt
"Én egy bizonyos cikket (vagy miafenét) keresek, (több részes) ahol egy Astabil multivibrátor(Hála Aderkának tudom ezt is) kapcsolási rajzát mutatják be példaként és elmagyarázzák, hogy hogy működik. " hanem hogy Frankye így letámadott.
Pedig írtam is:
"Nem azt kérem hogy áítsatok fel egy tanmenetet, meg hogy szájbarágósan magyarázztok el mindent, mert ez az iskolák dolga. "
Szerintem csak átfutotta a szöveget amit írtam, és/vagy rossz paszban volt
végülis igencsak nagy ez a fórum, és elég nehéz eligazodni egy olyan embernek, aki még most jár itt elősször.

Hogy kezdő vagyok-e? részben igen. Az alapfogalmakkal nagyából tisztában vagyok, ismerem az áramköri elemek nagy részét, és hogy mire jók, de még nem tapasztaltam hogyan viselkednek együtt egy bonyolultabb áramkörben. És mivel nem ezt tanulom, ezért magamnak kell felfedeznem ezt a csodlatos világot, amihez azért jól jön néhány útmutatás.

Még anyit hogy nem vagyok haragtaró tipus.
Megtaláltam amit akartam (bár másfél órámba került).Nekem ennyi elég.
Viseltem én már el sokkal durvább sérelmeket is a semmiért. nem sajnáltatni akarom magam. előbb lőném fejbe magam. De a leoltás az mindenkinek fáj.
Akár fiatal, akár öreg akár kezdő akár szakember.
(#) AMD válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 12, 2008 /
 
Köszi :worship:
(#) Imi65 válasza mdecsi hozzászólására (») Szept 12, 2008 /
 
A kondi minden fordulattartományban "ott van", azért is hívják üzemi kondinak. Üresjárásban (ha nincs rajta a lapátsor) viszont minden további nélkül fel tud gyorsulni üzemi fordulatszámra, ha kézzel megforgatod (mindegy, hogy merre). Ha ekkor is "szaglik", akkor biztosan hibás a tekercselése.
(#) Imi65 válasza -Bady- hozzászólására (») Szept 12, 2008 /
 
Idézet:
„együk úgy, hogy most nekünk a baloldali kapcsol be először. Ahogy bekapcsol elkezd világítani a bal oldali led, mivel a tranziszor vezetővé vált. És abban a pillanatban elkezni tölteni a felső kondenzátort. Amint a kondenzátor feltöltődött annyira, hogy a jobboldali tranzisztornak elérte a bekapcsolásához szükséges feszültségét, bekapcsol a jobb oldali led. Ekkor elkezdi tölteni az alsó kondenzátort. Ahogy az is feltöltődött, bekapcsol ismét a bal oldali. Akkor az megint elkezdi tölteni felső kondenzátort. És ez így tövább... Ettől villog egyfolytában.”

Hm. A cikk jó, csak az a baj, hogy az astabil multivibrátor nem teljesen így működik.
(#) -Bady- hozzászólása Szept 12, 2008 /
 
a lényeg az hogy működik, és megértem belőle a tranzisztor és a kondenzátor működését.
(#) csakip hozzászólása Szept 12, 2008 /
 
Sziasztok!
Hogy tudom meghatározni egy egyenáramú motorról, hogy mennyire tudom "túlhajtani"? 6V-ról megy alapból, és semmi felirat nincs rajta. Esetleg tapasztalat szerint mekkora plusz feszültséget viselnek még el általában?
Természetesen próbálgatásos-elfüstöléses módszeren kívül.
Köszönöm.
(#) wg_kezdo hozzászólása Szept 12, 2008 /
 
Mi az a Peltier modu?
A HEStore-ba találkoztam vele, de elképzelni sem tudom mi lehet az .
(#) uli válasza wg_kezdo hozzászólására (») Szept 12, 2008 /
 
Az egy olyan cucc, amibe ha áramot vezetsz, az egyik oldala lehűl, a másik felmelegszik.
Vagy fordítva. Ha az egyik oldalát lehűtöd, másikat melegíted, áramot fejleszt
(#) levii válasza uli hozzászólására (») Szept 13, 2008 /
 
Annyit még hozzátennék hogy ha nem hűtöd a meleg oldalát akkor a hideg se lesz hidegebb mint a szobahőmérséklet. Sőt kikapcsolás után a hideg is lehet forró.
Én is vettem egy kisebbet a HEStoreban és mivel kerámia burkolata van nem vezeti az áramot. Bekapcsolás előt rácseppentetem néhány csepp ioncserélt vizet hogy kipróbáljam milyen gyors.Utána rákötöttem kb.:10 voltot és már azon elforralta a vizet pillanatok alatt.
(#) wg_kezdo válasza uli hozzászólására (») Szept 13, 2008 /
 
Jaaa, most már tudom meséltek róla.
Nem is tudtam, hogy ilyen szép neve van.
Veszélyes cucc vagy lehet vele hobbi szinten is szórakozni?

Gyufásdobozba hűtő, kicsit áramfejlesztő meg ilyesmi?


Illetve használják ezt áramfejlesztésre? Vagy annyira rossz a hatásfoka vagy egyéb tulajdonsága, hogy nincs értelme?
(Gondolok itt a strirling motor alternatívájára vagyis mozgó alkatrész nélküli áramfejlesztés hő segítségével)

Csak azért itt kérdezem, mert ezek még gondolom nagyon kezdő kérdések, de ha van értelme komolyabban átnézni......
(#) levii válasza wg_kezdo hozzászólására (») Szept 13, 2008 /
 
Nyugodtan lehet vele szórakozni.
Arra vigyázz hogy a megengedett maxiális feszültség,áramerősség,hőmérséklet értékeket ne lépd át.

Nem hiszem hogy használják áramfeljlesztésre.
A használatára jó példa az autóba rakható 12Vról működő hűtőláda.
(#) aderka hozzászólása Szept 13, 2008 /
 
Feltűnöen amatőr kérdést fogok feltenni, de ha valaki elgondolkodik ezen a kérdésen rájön h nem is annyira egyszerű!
Vegyünk egy egyenáramu kapcsolást!
teszem fel 12V-os táprol kel életre, és ott van a +- polusa.
És minden kapcsolásban ott van a GND-vel jelölt (föld) pont.
A Suliban lévő táp-oknál pedig van egy GND kivezetés. Az összes kapcsolást ugy kötöttem(ük) össze hogy a Negativ polust összekötöttük ezzel a GND-vel és ugye igy egy közös pontot alakitottunk ki.
Ha a GND-t nem kötöm be nem működik tökéletesen a kapcsolás (kipróbáltam)
Most akkor mi is az a GND?? Egy tápegységet csinálok, a kérdésem az volt hogy a hálózati föld-et kivezethetem-e direkt-be egy GND kivezetésnek.. Vegyes véleményeket hallok róla mindenki mást mond.
Természetesen a fémházra rákötöttem.
Aki 100% ig otthon van és érti ezt a témát az adjon help-et pls! Előre is thx. És sorry ha ez a kérdés csak nekem ennyire homályos.
Üdv: Dávid
(#) aderka válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 13, 2008 /
 
Köszönöm a help-et, egyébként kettősszigetelésű a trafó. A testet a védőföldel összekötöttem, az eddig oké.
De nem teljesen világos a rajz. Nincs erről az egész témárol valahol egy cikk? Leirás?
De nagyon thx a segitséget
(#) wg_kezdo válasza levii hozzászólására (») Szept 13, 2008 /
 
Egy ilyen mit tud?

Peltier modul 267W 62x62x4.8mm

Próbáltam kitalálni az adatlapjából, de a gyakorlati dolgokról nem találtam túl sokat.
Mondjuk egy helységben használva van valami értelme, vagy ahhoz túl kicsi?

(#) vicsys válasza wg_kezdo hozzászólására (») Szept 13, 2008 /
 
Attól függ mekkora a helyiség... Gondold végig és képzeld el a méretét. A teljesítménye-amit ekkora felületen tud az 200W. Arról meg nem is beszélve, hogy a másik oldalát ki kellene vezetni a helyiségből. Nos?
(#) levii válasza wg_kezdo hozzászólására (») Szept 13, 2008 /
 
Nem tudom nekem csak egy kisebb van egy 36Wos van.
Helységben nem sok értelme van ilyen teljesítmény mellet inkább IC,tranyó,stb. hűtése.
(#) paulo2 hozzászólása Szept 13, 2008 /
 
Hogy működik?

Sziasztok! El tudnátok magyarázni nekem, hogy
működik ez az áramkör?

http://www.aaroncake.net/circuits/phonrec.asp

Annyit megértettem belőle, hogy a két tranzisztor egy
Darlington fokozat, és a kimeneten bekapcsolja a felvételt, ha 5V alá esik a feszültség a bementen.
A tranzisztorok kapcsoló üzemben vannak.

De miért?
Miért van felcserélve a bemeneten és a kimeneten a + és - érpár fecserélve?
A tranzisztor normál üzemmódban működik?
A kimeneten alaphelyzetben mennyinek kellene lenni a feszültségnek? Valaki világosítson meg...

Bővebben: Link
(#) wg_kezdo válasza levii hozzászólására (») Szept 13, 2008 /
 
Babaház szoba?

Amúgy arra gondoltam, hogy télen az egyik fele bent a kályha mellett a másik meg kint a -20 fokban és így némi áramot lehetne termelni.
Az élettartama, ha hinni lehet az adatlapnak 20 év és ez a 200W-os "csak" 8.000 Ft.
Kérdés, hogy egy ki lehetne-e számolni valahogy mennyi áramot lehet így kivenni belőle?
(#) levii válasza wg_kezdo hozzászólására (») Szept 13, 2008 /
 
A gondolat jó csak a fizikai megvalósítás a bonyolult elvégre ez csak néhány milli vastag szóval nem tudom hogyan teszed a kályha mellé ugyhogy közben a másik fele a hidegben van.
Az biztos hogy termel némi áramot mert ha lekapcsolom a labortáp kimentét akkor ahogy hűl ki/melegszik fel látni a kijelzőn hogy van feszültség különbség.
(#) bodnar00 hozzászólása Szept 13, 2008 /
 
A digitális multiméteren a négyszögjel kimenet az mire jó? és hogy kell használni? Most nézegettem , rákötöttem erősítőre ,és csak zúgot. Vagy ennek ez a lényege?
(#) cleetus hozzászólása Szept 14, 2008 /
 
Sziasztok!
Nekem tranzisztoros kérdésem lenne,mégpedig az,hogy lehetne e a monitorokból kibányászott,nagyáramú,vÍzszintes eltérÍtőegységeknél használt tranzisztorokat analóg tápokban hasznosÍtani.Jó lenne tudni,mert 5 db van,mind különbőző,és ezekkel nem lehetne mondjuk hangerősÍtőt épÍteni,de mégis szeretném valami értelmes dologra befogni őket,és a tápegységemben most adta be a kulcsot egy bu326,annak a helyére lenne valamelyik beépÍtve.
A második kérdésem a fetekkel lenne kapcsolatos.Ezeknek a kivezetései a sima tranzisztoroknál minek felelnének meg?Olvastam egy leÍrást neten róluk,de nagyon magas nyelvezetet használt,és annyit tudtam belőle kihámozni,hogy a gate úgymond a bázis,source a kollektor és drain az emitter.Lehet,sőt biztos hogy rosszul tudom,ezért kérdezek,hogy Így van e.
A válaszokat előre is köszönöm.
Következő: »»   285 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem