Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   92 / 842
(#) Doncso válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 16, 2008 /
 
Idézet:
„Tehát a most általad belinkelt kapcsrajzon ugye ez az ellenállás nem szerepel?”

Nem az nem szerepel. Az most egy 0,1ohmos sorba kötve a negativ oldalon.
Idézet:
„Mert felesleges az az ellenállás, mérhetsz áramot a tápegységben már alapból bent lévő 0,68Ohm/2W-os ellenállások egyikén”

Igen, a tegnapi rajzodat nézegetve már én is gondoltam rá, csak nem tudom ahogy mekkora ellenállás kellene a panelműszeren lévő feszosztóba. 1M/??? vagy tegyem úgy mint a képen van 220K/poti?
Idézet:
„Csak megkérdem: a kimeneten lévő 4uH-s induktivitás nálad hogy néz ki? Pontosan milyen induktivitás az? Üdv.!”

Már fekete Ugyanis én marha beletettem azt a zöld ellenállásnak kinézőt ami persze terhelést nem bír, erre tegnap szénné égett, ezt követte a 0,47ohmos ellenállás is, most áthidalva van.
Viszont, kimentem mérni is egyet, le is videóztam, csak az a baj hogy 12MB elküldöm mailbe, de azért leírom a lényeget,
I.-teszt tápfesz 10.2 izzó: 12V 21W terheléskor 2mV csökken felvett áram 1.46A
II. teszt Fesz 12,5V izzók 12V 21W+5W+5W terheléskor 3mV-ot csökkent, felvett áram 2,22A
A felvett áram mondjuk kicsit furcsa, legalábbis a panelműszer ezt írta ki, de az izzók összege alapján többnek kellene lenni.
(#) Doncso válasza Doncso hozzászólására (») Szept 16, 2008 /
 
Ha jól számolom 2,58A-körül kellett volna kijeleznie, bár ez nem gond mert egy tekeréssel beállítom. Vagy lehet hogy 300mA-t téved mert annyi esik a soros ellenálláson, a fene sem tudja. Majd utánnaállitok. Lényeg hogy ez volt a teljes terhelés, és itt 3mV-al csökkent csak a fesz. Ez már annyira nem rossz, nem?
Közben elküldtem a mailedre a videót.
(#) Doncso válasza Doncso hozzászólására (») Szept 16, 2008 /
 
Megint kiszaladtam. Nos úgy fest a dolog, hogy rákötöttem a multit is A-mérő üzemmódban, bizony csalt az árammérő 300mA-t, utánnaállítottam, igy kijött 2,54A a három izzóra és a fesz 3mV-ot esett.
Azt gondolom ennél többet nem lök ki magából a trafó. Ettől a ponttól már rohamosan esne a feszültség.
(#) Attila86 válasza Doncso hozzászólására (») Szept 16, 2008 /
 
Ne bízz a panelmérőidben!
Külső, hiteles műszereket használj. Amíg nem hitelesíted a panelmérőket, addig ne törődj vele hogy mit írnak ki, mert csak becsapnak.

A kimeneten lévő soros 4uH-s induktivitáson átfolyik a táp teljes kimenő árama. Tehát legalább 2,5A-t el kell bírnia.
Szerintem fogj egy gyűrűt ami a kezedbe esik (mondjuk PC-tápból) és tekerj rá annyi menetet amennyi csak ráfér egy vastag vezetékből.
Én legalábbis ezt tenném.

Idézet:
„Igen, a tegnapi rajzodat nézegetve már én is gondoltam rá, csak nem tudom ahogy mekkora ellenállás kellene a panelműszeren lévő feszosztóba.”


Egyszerű R=U/I képlettel kiszámolható.
Az ellenállás értéke 0,68Ohm. Ezen átfolyik a táp kimeneti árama. Na de nem az összes, mert négy tranzisztor van, az áram ezeken eloszlik. A valóságban a tranzisztorok és a söntök szórása miatt nem teljesen egyenlően oszlik el, de ettől most eltekintünk.
Tehát 2,5A a max kimenő áram, ezt elosztjuk néggyel. Így megkapjuk hogy 1db 0,68Ohm-os söntön mekkora áram folyik.
Ebből már kiszámolhatjuk, hogy ez az áram ezen az ellenálláson mekkora feszültséget ejt:
R=U/I -> U=I*R
Most azt számoltuk ki, hogy max kimenő áram esetén mekkora feszültséget mérnénk ezen az ellenálláson.

Ezt a feszültséget le kell osztanunk a panelmérő számára.

Ezt egy ellenállás-osztóval tehetjük meg. Egy feszültségmérőnek a belső ellenállása minél nagyobb, annál jobb. Általában 1MOhm szokott lenni, tehát az ellenállásosztó eredő ellenállásának kb. 1MOhm nagyságrendben kell lennie. (Különben nagyon terhelnénk a söntellenállást.)
Az előbb kiszámoltuk, hogy 2,5A kimenő áram esetén 425mV-ot kapunk.
Ha a panelmérőnk végkitérése 2V, akkor ezt úgy kell leosztanunk, hogy ebből 250mV legyen, hiszen ekkor fogja a panelmérő kiírni azt, hogy: " 2.50"A.


Most nincs kedvem leírni az osztó méretezését is, ezért azt inkább elárulom:
Köss sorba egy 270k-s ellenállást, egy 220k-s trimmert és egy 470k-s ellenállást. (A trimmer legyen középen!)
A 270k és a 470k szabadon lógó végét kösd a 0,68Ohm-os sönttre, és az áramot mérő panelmérő felé pedig a 470k-s ellenállás vége és a trimmer csúszkájáról vidd a jelet.
Így elvileg a kijelzést kb. 2.00A-től 3.00A-ig tudod majd tekergetni, és a poti félállásában lesz hiteles az panelmérő.

Üdv.!
(#) Doncso válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 16, 2008 /
 
Jólvan így fogok tenni. Akkor elhagyom a 0,1 ohmos ellenállást. az induktivitást meg elvileg tudok mérni, van LCF-mérőm. Kikapok egy magot a pc-tápból és megtekerem.
A 3mV feszültség eséshez mit szólsz? Nézted a videót? A felső panelműszer a feszmérő az hiteles, ez biztos, az alsó tehát ami az áramot méri,azt meg már beállitottam.
Üdv.
(#) Attila86 válasza Doncso hozzászólására (») Szept 16, 2008 /
 
Nem kell induktivitást mérni, itt aztán tök mindegy hogy mekkora. Minél nagyobb annál jobb, nem véletlen mondtam hogy annyit tekerj rá amennyi csak ráfér.

A 3mV esés már abszolút rendben van.

A videót nem néztem, egyrészt mert anélkül is hiszek neked másrészt mert nem kaptam semmilyen e-mailt.

Üdv.!
(#) Ricsi89 válasza FREDDI hozzászólására (») Szept 16, 2008 /
 
Helló
Dupla műv erősítővel próbáltam, mert ez volt kéznél. Viszont ma próbáltam és egyszer csak nem tudtam felvenni a feszt csak 3V-ig. Na mondom annyi a 723-asnak. Lekötöttem a tápról ezt a kijelző egységet, kicseréltem az IC-t és semmi változás. Áramot nem lehet állítani semmit. Tranyók jók, IC jó, és mégsem megy.
(#) Doncso válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 16, 2008 /
 
Jó, akkor tekerek egy induktivitást. Nem értem pedig elküldtem a mailt, na mindegy lényeg hogy jó, köszi a segítséget, holnap megcsinálom a feszosztót is.
Üdv. : Doncso
(#) FREDDI válasza Ricsi89 hozzászólására (») Szept 16, 2008 /
 
Ott valami bibi van, ez biztos. Lehet hogy már az általad próbált áramgenerátoros kijelző cuccal megfektetted a 723-at. Nagyon nézd át és egy új 723-at bele! Utána próbáld a kijelzést rátenni. Ha ez a kijelzés kapcsolás nem jó, akkor a világ összes ME-jét ki lehet dobni a szemétbe, ez nem valószínű.
(#) mex válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 16, 2008 /
 
Abban igazad van,hogy a feszültségmérő ellenállása minél nagyobb kell,hogy legyen,mert igy nem terheli a mérendő áramkört. De amit ajánlottál az nem jó,mert a söntre rápárhuzamositott ellenálláslánc eredő ellenállása a műszer bemenő ellenállásával összemérhető,igy a műszer bemeneti árama feszültséget ejt az osztón is.
A sönttel én egyszerűen 1kohm értékű potit párhuzamositanák,és erről venném a feszültséget le.
Igy a panelmérő nem terhel be. Miképpen a söntre párhuzamositott 1k sem jelent számottevő ellenállásváltozást.
(#) Doncso válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 16, 2008 /
 
Közben megjött a visszaigazolás, tényleg nem ment el, kicsit összenyomtam a videót, felteszem ide. Nem nagy minőség de a lényeg látszik.
Üdv: Doncso
(#) Doncso válasza Doncso hozzászólására (») Szept 16, 2008 /
 
Ja igen, időközben építettem gyorsan egy műterhelést, 2N3055-el és egy potival, egész jól működött, szépen szabályoztam a terhelést, így kiderült, hogy lényegében A-onként esik a fesz 1mV-ot 3,4A ig egész jól bírta, utánna rohamosan esett a feszültség.
Közben rájöttem még egy rejtett tulajdonságára a tápnak
Nézd meg a videót
Ezek után azt mondom ezt a tápot józan ésszel nem lehet tönkretenni!!!!
(#) Attila86 válasza Doncso hozzászólására (») Szept 16, 2008 /
 
Ebben nincs semmi meglepő, ez egy labortápól elvárható. Ezt úgy hívják, hogy tartós rövidzár ellen védve van.

Ennél léteznek ám sokkal extrémebb dolgok, amit egy tápegységgel művelni lehet és ezek az "ésszerűség" határain belül vannak. (Mindennapi használat során bekövetkezhetnek.)
Ha gondolod és nem félted a tápodat akkor adhatok tippeket.
Pafi rajzolta azt a tápot, ezért úgyis kibírná...
(#) Doncso válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 16, 2008 /
 
mond csak, mostmár megnézem.
(#) Doncso válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 16, 2008 /
 
Idézet:
„ez egy labortápól elvárható”


nocsak, labortáp?
(#) Attila86 válasza Doncso hozzászólására (») Szept 16, 2008 /
 
Például:
Állítsd be a kimeneti feszültséget mondjuk 4V-ra és kapcsolj a táp kimenetére egy autóakksit!
Utána tedd meg ugyan ezt, csak fordítsd meg az akkumulátor polaritását!
Ugyan ezt eljátszhatod egy elkóval is, lehetőleg jó naggyal, feltöltöttel és szintén fordított polaritással!
De tehetsz a kimenetre egy nagyteljesítményű motort is mint induktív terhelés.

Ezen felül lehet még találni pár extrém terhelést is, mint nálam például Skori 24Vos minitesla tekercse a hatalmas áramimpulzusaival.
Vagy például: én tettem egy kisütött 680000µF-os elkót a tápra, megvártam míg feltöltődik a táp maximális kimeneti feszültségére, aztán hirtelen letekertem a feszültséget állító potit minimumra, hagy ömöljön befelé azzáram. :vigyor2:

Hangsúlyozom, hogy az itt most leírtaknak veszélyes következményeik lehetnek.
(Nem konkrétan neked mondom Doncso, hanem azoknak akik most vagy esetleg később olvassák ezt a hozzászólást.)
(#) Doncso válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 16, 2008 /
 
Idézet:
„De tehetsz a kimenetre egy nagyteljesítményű motort is mint induktív terhelés”

Látom tudod mi a gyenge pontja
(#) Doncso válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 16, 2008 /
 
Nem vagyok biztos abban hogy a polaritás fordítgatás mindennapi használatnak minősül, bár kétség kívül egy jó tápnak bírnia kellene. Őszinte legyek, nem vagyok biztos abban sem hogy egy akksit fordítva elviselne, mivel 4V-al épp disszipál egy csomó feszt, én meg adok még neki 12V-ot visszafele, ez ugyanaz majdnem mint az induktiv terhelés amit nem szeret. Jó belátom ki lehet ezt is nyírni, csak örültem magamnak hogy a heggesztéstől nem szállt el.
Nálam a mindennapi használat azt jelenti, hogy ráteszek egy fogyasztót, használom róla, majd lekapcsolom. Esetleg rövidzárat elviseljen a táp. Erre gondoltam.
Az első videókat nézted? Nem rossz a végén a 2,22A (ami valójában 2,58) terhelésen 3mV esés nem?
Üdv: Doncso
(#) zoly15 válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 16, 2008 /
 
Bocsi hogy beleszólok de egy kérdésem lenne tefeléd
At utolsó tápod ( 0-40V 0-10A ) ezeket amit leírtál mind túlélte vagy ki sem próbáltad rajta?

üdv!
(#) Attila86 válasza Doncso hozzászólására (») Szept 16, 2008 /
 
A mindennapi használat során előfordulhat az, hogy egy akkumulátort vagy egy elkót véletlen fordítva kapcsolunk a kimenetre.

Vagy hogy akkumulátort töltesz a labortápról, aztán figyelmetlenségből letekered a táp kimeneti feszültségét.

A 3mV esés tök jó, de egyébként ezen is lehetne javítani. (De nem kell, szerintem ez is elég.)
Inkább azt az induktivitást ne felejtsd el megtekerni és beforrasztani a tápba.

Egyébként a táp kimenetét nézted már szkóppal? (terheletlenül, terhelve, feszgenerátoros és áramgenerátoros módban...)

Én egyébként a helyedben egy elektronikus DC BE/KI kapcsolóval csinosítanék a tápon.

Már csak azért is, mert a kapcsoló a nagy áramtól idővel kikopik.

Üdv.!
(#) Attila86 válasza zoly15 hozzászólására (») Szept 16, 2008 /
 
Igen kibírta őket, még Skori minitesla-tekercse is vígan ment róla. Viszont motort még soha nem kötöttem rá, mert az sosem volt nekem.
Autó akksit sem kötöttem rá annak súlya és hiánya miatt, de a 680000µF is elég.
(#) fgeri válasza FREDDI hozzászólására (») Szept 16, 2008 /
 
Sziasztok!

Bocs, hogy beleszólok, de:
Idézet:
„Az ME lezárása (a nem használt a tokban): lekötöd a bemeneteket a mínuszra...”


Ebben az esetben előfordulhat, hogy a műv erősítő begerjed, és a kimenete +/- Ut közt kapcsolgat. Jobb megoldás a - bemenet összekötése a kimenettel, és a + bemenet lekötése földre.
(#) Proci_85 válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 16, 2008 /
 
"Inkább azt az induktivitást ne felejtsd el megtekerni és beforrasztani a tápba."

Ez miért szükséges rá?
Azért is kérdezem, mert kérdezgettem a többieket, tanárokat a deprez műszeremet ért negativ impulzusról mikor kikapcsolom..és javasoltak sorba kötni vele egy induktivitást, ill. másik egy induktivitás +vele párhuzamosan kondit. Tehát egy rezgőkört az ilyen negativ löketek elnyelésére. Még nem mentem haza kipróbálni, de láttok benne rációt? Főleg az utóbbiban?
(#) zoly15 válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 16, 2008 /
 
Köszönöm :yes:
Erre azért voltam kíváncsi mert gondolkodom rajta hogy azt a tápot megépítem esetleg 2 "példányban" és akkor szimmetrikus tápom van...
Van annak valami akadálya hogy ez szimmetrikusan ne működne?
Esetleg ha 80V-ra lenne szükségem és sorba kapcsolnám őket? (szerintem sohasem lesz ilyen de sose lehet tudni)

üdv!
(#) FREDDI válasza Doncso hozzászólására (») Szept 16, 2008 /
 
Nem akarok beleszólni túlságosan, de az 30mV, és szerintem a panelon esik már annyit,tehát a kimeneti kapcsokon több lesz. Ha csak nem csinálsz olyan szép hegesztőkábelt a tápba mint az enyém.. Én csak az egyik feszültségérzékelést hoztam ki a kimenetre az enyémen, az is javított rajta, a másikat nem piszkálom, majd az új panelon úgy lesz később, de az már csak a kapcsolótápos lesz , és nem mostanában.
(#) FREDDI válasza fgeri hozzászólására (») Szept 16, 2008 /
 
Ez így jó ahogy írod, viszont számtalan helyen az egészet (- + kimenet) rákötik a tápra. Szerintem az is jó amit írtál, de amit én az is. Mivel a lábnál közvetlen össze van kötve, nem hiszem hogy problémás lesz. nekem még nem volt. Én is szoktam a - és kimenet összekötést használni.
(#) Doncso válasza FREDDI hozzászólására (») Szept 16, 2008 /
 
a 30mV amit te írsz az valójában 3mV!! Lehet hogy elírtam volna?
Idézet:
„Az első videókat nézted? Nem rossz a végén a 2,22A (ami valójában 2,58) terhelésen 3mV esés nem?
Üdv: Doncso”

Nem hinném! Egyébként a kimeneti kapcsokon van a panelműszer nem a tápon! Egyébként meg ne mondja nekem senki hogy 3mV esés sok! Attila is azt mondta hogy szuper.
(#) Ricsi89 válasza FREDDI hozzászólására (») Szept 16, 2008 /
 
Megoldottam a táp hibáját. Egy forrasztás szórakozott, pont ott, ahová ráforrasztottam a vezetéket a kijelzéshez. Na de viszont a kijelzés nem megy még mindig. De rájöttem miért. A bemeneten nem változik a fesz semmit. Ha terhelést teszek a kimenetre, akkor sem változik semmit egyik bemeneten sem a fesz. :no:
(#) Doncso válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 16, 2008 /
 
Idézet:
„A mindennapi használat során előfordulhat az, hogy egy akkumulátort vagy egy elkót véletlen fordítva kapcsolunk a kimenetre.”


Ez igaz, ennek érdekében elkezdem a teszteket egy gyors diódával, vagyis kettővel, egy sorosan egy párhuzamosan. Ez megvédi az induktiv terhelésektől is.

Idézet:
„A 3mV esés tök jó, de egyébként ezen is lehetne javítani. (De nem kell, szerintem ez is elég.)”

Szerintem is jó így.

Idézet:
„Inkább azt az induktivitást ne felejtsd el megtekerni és beforrasztani a tápba.”

Mindenképpen bedobom!!!

Idézet:
„Egyébként a táp kimenetét nézted már szkóppal? (terheletlenül, terhelve, feszgenerátoros és áramgenerátoros módban...)”

Hogyne, de ezt írtam is neked, amig le nem kapcsolt az áramkorlát (letekert poti) addig egy pici (szerintem hálózati 50Hz) zavar volt benne, de az áteresztőtranyóra tett 47nF fólia eltüntette. Majd készítek képeket, Nagyon szép egyenes, tiszta a kimenet. Semmi zavar nincsen.

Idézet:
„Én egyébként a helyedben egy elektronikus DC BE/KI kapcsolóval csinosítanék a tápon. Már csak azért is, mert a kapcsoló a nagy áramtól idővel kikopik.”

Mondasz valamit!
Üdv.
(#) iamrob válasza Doncso hozzászólására (») Szept 16, 2008 /
 
A videón nincsenek tizedespontok, de ha a kimenet 12V és nem 120mV, akkor a fesz esés nem 3mV (és nem is 30), hanem 300mV. 12,5V-ról esik 12,2-re. Legalábbis a videó szerint. Ha nem így van, akkor bocs...
És FREDDI arra gondolt, hogy ilyen áram mellett magán a tápból kijövő vezetéken (táp és terhelés között) esik nehány 10/100mV.
Következő: »»   92 / 842
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem