Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   213 / 2501
(#) lapose válasza Emberke hozzászólására (») Dec 13, 2008 /
 
Szia!

És hova kötöd a hangfalat? A laptop kimenete fejhallgatóhoz való, persze hogy kicsi a hangereje!
Mindenféleképpen kell egy erősítő, illetve kettő, mert a rajzodon egy monó erősítő van, de az jó is lesz hozzá!
(#) Gery válasza Emberke hozzászólására (») Dec 13, 2008 /
 
Hát ez egy elég jó kis erőítő erre a célre, bár vannak ennél egyszerűbbek is, de azok gyengébbek is.
Az hogy erősítő nélkül erősíts nem fog menni. Ráadásul a laptop hangkártyáját tönkreteszed, mivel a hangszórók ellenállása kicsi nekik.
(#) Emberke válasza lapose hozzászólására (») Dec 13, 2008 /
 
Hali!

Persze ez természetes hogy ez jelen helyzetben csak monó.De ha müködőképes akkor kettőt csinálnék a 2 csatornára.Viszont most volt egy észrevételem.Van egy 8 ohm-os 0.5 watt-os kis hangfal szettem.Az viszont a viszonylag magas ellenállásával szemben hangosabban szól mint a nagyobb méretű de szintén 8 ohm-os (ám 15 watt-os) hangszóró.Bár kissé hülye vok az elektronikában de asszem hogy nem a hangszóró teljesítménye szabja meg a hangerőt hanem az ellenállás és a hangeszköz (jelenesetben laptop).De lehet tévedek

Üdv!
(#) Emberke válasza Emberke hozzászólására (») Dec 13, 2008 /
 
Hja és még valami!
Van egy házimozim.Aminek a kis "hangfalai" 5 ohm 10 wattosak.Ezt is teszteltem és ez szinte már nem szól annyira halk.Mostmár kicsit kezdek belekavarodni ebbe az egészbe .Vagyis hogy most akkor mitől függ a hang erőssége?
(#) Directors hozzászólása Dec 13, 2008 /
 
Üdv!

Elkezdtem ezt az erősítőt és készen is lettem vele de sajnos a nyugalmi áramot nem tudom beállítani.

Ahogyan az élesztésben is szól a tápágakban benne van a 10 ohmos ellenállás.Úgy szól,hogy 800mv-1V mérjek az egyik ellenálláson és ezt a 2.2kohmos potival tudom beállítani.Na de én sajnos a + tápágban 128mV a - tápágban pedig 150m-ot mérek és hiába tekerem a potit bármerre mindég ugyan ekkora az érték.

Szerintetek mi lehet a probléma?
Valaki segítene merre keressem a hibát? Esetleg merre méricskéljek,hogy többet tudjunk meg?
(#) gb197 válasza Directors hozzászólására (») Dec 13, 2008 /
 
Szia.
Kérdésem lenne, a rajz szerinti feteket használtad?
A feteken nem folyik nyugalmi áram, ennek oka, hogy eltérhetnek a nyitófeszültségek értékei a kiszámolttól. A programozható zenerdiodák feszültségét kell növelni mindkettőt egységesen, az opa tápfesze kb. +- 15v körül lehet max.
(#) Directors válasza gb197 hozzászólására (») Dec 13, 2008 /
 
Szia!

Igen a rajz szerinti feteket használom.
(#) gb197 válasza Directors hozzászólására (») Dec 13, 2008 /
 
Meg kell mérni a fetek gate - source feszültségét, ez általában 1,5- 10 V közötti fesz, típustól függ. Mindkét fetnél kb azonos feszt kell méri.
Egyébkén nem túl jó kapcsolást választottál...
(#) gubi válasza Directors hozzászólására (») Dec 14, 2008 /
 
Hali!
Én is megépítettem KD mester végfokát és nekem tetszik.
De egy-két dolog van amit le is íratak: ha nem is válogatod össze a feteket legalább a sorozatszám stimmeljen (talán kisebb a szórás), és az opa is sokat számit (pl:741,5218,1458,4558) legalábbis én ezekkel is játszottam de szerintem tuti fet a gáz, ja és
Köszönet KD mesternek!
(#) gb197 hozzászólása Dec 14, 2008 /
 
Hozzá teszem, ez akapcsolás egy nagyon elhibázott tervezés eredménye, csoda hogy müködik.
A feteket áramgenerátorról hatja, de nincs feszültségerősítő és impedanciaváltó fokozat, csak az opa 600 ohmos kimenete kínlódik a fetek igen magas gatekapacitásával. A legrosszab rajz, amit valaha láttam...
(#) Directors válasza gubi hozzászólására (») Dec 14, 2008 /
 
Hali!

Akkor valószínű feleslegesen vettem meg az alkatrészeket ehhez az erősítőhöz?
Főleg a fetek miatt nem működik? új feteket kell vennem?
(#) Directors válasza gubi hozzászólására (») Dec 14, 2008 /
 
Ja ezt elfelejtettem írni ezek a fetek vannak benne:
Bővebben: LinkBővebben: Link
(#) Directors válasza gb197 hozzászólására (») Dec 14, 2008 /
 
Hali!

Lemértem a feteket. A két IRFP9240 0V az egyik IRFP240 0,6V a másik pedig 0,9V.Amelyik IRFP240 közelebb van a BD 139-hez azon van a 0,6V.
(#) Doncso válasza agressiv hozzászólására (») Dec 14, 2008 /
 
Nem mondom hogy szobában nem szól szépen egy PA, mert nekem is volt, nagyon szép volt a hangja, (gondoltam ezt 16 évesen) de aztán jött a 10w-os JLH.
Na az szobába való, és az tényleg gyönyörűen szól...
(#) gb197 válasza Doncso hozzászólására (») Dec 14, 2008 /
 
Aztán jön majd egy másik kapcsolás és rájössz, a JLH csak belépő a hifi világába...
(#) szamóca válasza gb197 hozzászólására (») Dec 14, 2008 /
 
Kíváncsi vagyok, Neked jelenleg melyik kapcsolás a legjobb.?
(#) Doncso válasza gb197 hozzászólására (») Dec 14, 2008 /
 
, nyitott vagyok mindenre uram. Te tudhatsz valamit....elárulod?
(#) gb197 válasza szamóca hozzászólására (») Dec 14, 2008 /
 
A "legjobb" fogalma kicsit tág fogalom számomra. Az erősítőknek vannak hibái, ezt el kell fogadni, mindnek más és más. Itt van aki a Quad-ot isteníti, én 10 éve túlléptem rajat, a leg rosszabb erőítő a világon!!! Csináltam jobbat, utánna jöttek az Á osztályú erősítők, oriási előrelépés volt a hangzásban. Aztán valaki megmutatta, hogyan lehet könnyen átlépni a ZEN meg JLH típusú erősítőket "B" osztályú beállításban.
Egyébkén már ha az Á osztálynál tartunk, hiányolom a HIRAGA kapcsolást, ugyanis ez is jobban szól JLH-tól.
Jelenleg ezt a kapcsolást hallgatom.

003.JPG
    
(#) szamóca válasza gb197 hozzászólására (») Dec 14, 2008 /
 
Ne hiányold, megvan az erősítős topikban, és Hapro meg is építette.
Apropó ezek itt már off-ok. Ezért átteszem az erősítő mindig és mindig topikba.
Ezt a kapcsolást még nem láttam. Furcsa hogy nincs kis teljesítményű tranyó benne. Az egy LM3886 lenne a közepén?
(#) CIROKL válasza gb197 hozzászólására (») Dec 14, 2008 /
 
Aztán valaki megmutatta, hogyan lehet könnyen átlépni a ZEN meg JLH típusú erősítőket "B" osztályú beállításban. Hogyis van ez talán elárulnád nekünk is hogyan lehet ezt a csodát létrehozni?
(#) Directors hozzászólása Dec 14, 2008 /
 
Üdv!

Ez az erősítő +-45V és 500W-os a trafóról mennyit szólna 4 és 8 ohmon?

Ja és a 3 nevű képen látható kapcsolás mennyit szólna4,8 ohmon?
(#) gb197 válasza Doncso hozzászólására (») Dec 14, 2008 /
 
Itt az első lépcső: a Piret féle amp. modosított B osztályú kapcsolása, amit még nem sokan láthattak ezen a forumon .
Lehet megépíteni...

004.JPG
    
(#) CIROKL válasza gb197 hozzászólására (») Dec 14, 2008 /
 
„Bármilyen erősitőelemnek, legyen az elektroncső, vagy félvezető, meghatározható az az "osztály", amelyben dolgozik. Az "osztály"-ba sorolás attól függ, hogy az erősítőelemen folyik-e állandóan áram, vagy bizonyos esetekben lezár. Az első esetet nevezzük A-osztálynak, ilyenkor egy erősítőelem is elegendő az erősítésre. A második eset a B-osztály, ilyenkor két erősítőelemre van szükségünk, amelyek egymástól átveszik a vezérlést. A vezérlés átvétele tiszta B-osztályban a színuszhullám nullátmeneti pontjában történik, vagyis vagy az egyik erősítőelem vezet, vagy a másik. A két szélső beállítás között lehetséges átmeneti beállítás, ilyenkor van egy olyan állapot, mikor mindkét erősítőelem vezet, és a vezérlés átvétele folyamatosan történik. Ezt nevezzük AB-osztályú beállításnak. Ez utóbbinál megadható, hogy a vezérlés átvétele mekkora áram leadásánál történik, vagyis hogy adott terhelés mellett az erősítőelemek mekkora teljesítmény leadásáig maradnak A-osztályban. Az audiógyakorlatban a döntő a nyugalmi áram mértéke: 50-200mA között AB-osztályról, 200-700mA között nagyáramú AB-osztályról, 700mA felett A-osztályról beszélünk. Ez utóbbinak oka az, hogy 700mA-nál nagyobb nyugalmi áram esetén a szobahangerőn hallgatott erősítő gyakorlatilag nem lép ki az A-osztályból. Amennyiben egy erősítőelemet használunk, és tiszta A-osztályban működtetjük azt, hatásfokunk gyenge, kis teljesítményű erősítő esetén is nagy a disszipáció, vagyis az erősítőelemen disszipált ("elherdált") teljesítmény. A B-osztályú beállítás lehetővé teszi "hűvösebb" erősítők gyártását. A két beállítás előnyeivel és hátrányaival később még foglalkozunk. A jelerősítő fokozatokat mindig A-osztályban működtetjük.” Ezt olvasd végig: Üdv BL
(#) gb197 válasza CIROKL hozzászólására (») Dec 14, 2008 /
 
Teljesen felesleges volt leírni a fenti sorokat, húsz éve erősítők fejlesztésével foglalkozom, nem bevált kittek utánépítésével.
(#) CIROKL válasza gb197 hozzászólására (») Dec 14, 2008 /
 
Nos én ezt elhiszem de várnám azt a bizonyos dolgot ha publikus? / Én pedig 35 éve /
(#) gb197 válasza CIROKL hozzászólására (») Dec 14, 2008 /
 
Itt a kapcsolás, de nem igazán értem miért én segítek mindenkinek, mikor a forumon már 2-3 ember látatlanból lehuzott. Nem tudom miből gondolják, hogy csak amatörök tévedhetnek ide!
Na így kell normális híderősítőt építeni.


005.JPG
    
(#) CIROKL válasza gb197 hozzászólására (») Dec 14, 2008 /
 
Nem tudom miből gondolják, hogy csak amatörök tévedhetnek ide! Hát ez egy fórum amit leírsz azt vállald !Én is szoktam irni sok badarságot , ezt vállalni kell ?S negondold hogy mindenkinek te segítesz , csak ami publikus ? Ezt a kapcsolást pedig kifogom elemezni? Azt látom hogy egy hidalásról vanszó a végén darlingtorok ? Üdv:CIROKL
(#) szamóca válasza gb197 hozzászólására (») Dec 14, 2008 /
 
Hidd el, nem bánt téged senki. :yes:
És azért te segítel, mert magasabb tudásszintet képviselsz a kérdezőktől. Ez így működik itt a fórumon.
Ennyi.
Ja! és köszi a rajzot!
(#) gb197 válasza CIROKL hozzászólására (») Dec 14, 2008 /
 
Igen darligtonok, én 60-80 mA-es nyugalmi áramon járattam. Ezt csak kezdésnek szántam, amolyan kiindulópontnak. Meg kell építeni és hallgatni. Én terveztem hozzá DC szervot is, hogy a hídátlóban 0 v körül legyen a fesz.
(#) CIROKL válasza gb197 hozzászólására (») Dec 14, 2008 /
 
Esetleg a tápfeszről lehet tudni? látom a pufferek 40 voltosak! a kimenő teljesítmény ?Bemenő Áramigény? Nyákterv? Egyébként kössz ez valóban egyedi!
Következő: »»   213 / 2501
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem