Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   28 / 3960
(#) _JANI_ válasza ndavid87 hozzászólására (») Júl 23, 2006 /
 
Legegyszerübben egy inverterrel lehet ezt a problémát áthidalni. Plb:CD4009; CD4049; CD400106; stb.

De megoldható tranzisztorokkal is...
(#) _JANI_ válasza ndavid87 hozzászólására (») Júl 23, 2006 /
 
Szeretném figyelmedbe ajánlani EZT a fórumtémát, itt is hasonló problémát oldottunk meg...
( 16. - 26. hozzászólás )
(#) ndavid87 válasza _JANI_ hozzászólására (») Júl 23, 2006 /
 
Köszi!
Közben sikerült megoldani a dolgot
Azt akartam elérni, hogy a 4017-es ic a ledek negatív
oldalát vezérelje.
Találtam hozzá megfelelő tranyót, és múködik.
Azért köszi a segítséget:yes: !
(#) _JANI_ válasza ndavid87 hozzászólására (») Júl 23, 2006 /
 
Nincs mit!
(#) bubu válasza _JANI_ hozzászólására (») Júl 24, 2006 /
 
Köszönöm JANI a választ!
(#) _JANI_ válasza bubu hozzászólására (») Júl 25, 2006 /
 
Szintén... Tudtak segíteni?
(#) robbbb válasza _JANI_ hozzászólására (») Júl 25, 2006 /
 
Sziasztok!!

Olyan kérdésem lenne,hogy ha van 1 komplett 2oldalas nyákrajzom,akkor abbol hogyan (milyen progival) tudok a legegyszerűbben 1oldalas nyákrajzot készíteni??
Előre is köszi aki tud segíteni
(#) Gigant válasza robbbb hozzászólására (») Júl 26, 2006 /
 
Sziasztok!

Van valakinek adatlapja 250 V-os min. 2 A-es VDR ellenállásokról? Vagy tudtok olyan oldalt ahol VDR ellenállások adatlapjai találhatóak? Ha igen, akkor adhatnátok linket!
Előre is kösz!

Üdv. Gigant
(#) TAdamm válasza Gigant hozzászólására (») Júl 26, 2006 /
 
Hello!

Az teny, hogy meg kezdo vagyok, de nagyon erdekel az elektronika, de ilyet meg nem tapasztaltam.. nem tudom miert..

A kovetkezo eszrevetelem tortent. Egy regi rossz erositobol kiszedtem a trafojat es a kijovo 14 voltos valtoaramot egyeniranyitottam (graetz-es cucc)... Ez igy stimmelt is, megmertem, a kapott eredmeny 14 voltos egyenaram.. node! amikor elektrolit kondenzatorral csillapitani akartam a bugofeszultseget felugrott a mutato 20 voltra raadasul ugy, h egy sima 24 voltos dc motor volt rakotve.. hat ez meg miert volt? ill. van.. es jol kotottem be az elkot, a negativot a negativba a poz. a poz.ba..

Szoval szeretnem, ha valaki elmagyarazna nekem, h ez miert volt, es elmondana, h hogy kapok en 14 volt tiszta egyenaramot csillapitassal graetz kapcsolassal, szuroaramkor nelkul egyelore. aa, remelem ertheto volt, amit irtam, kicsit bosszant ez az egesz...

Bocs, h masodszorra is beirtam, de sztem itt inkabb kapok valaszt!
(#) _JANI_ válasza TAdamm hozzászólására (») Júl 26, 2006 /
 
A lényeg az, hogy a váltóáramú fezsülség átlagértéke (effektív értéke) úgy van megállapítva, hogy az, az egyenáram által keltett hőmennyiséggel azonos legyen. Így az átlagfeszülség (továbbiakban váltóáramú feszültség) és a csúcsfeszültség között van némi különbség! Ezt a csúcsfeszültséget a pufferkondenzátor eltárolja, és emiatt lesz az a különbség a váltóáramú feszültség „szűretlen egyenfeszültség” és a szűrt egyenfesz között.
Ez az különbség számszerűsíthető a következő képlettel:
  1. Ucsucs = GYÖK2 * Ueff = 1.414 * Ueff


De alkalmazható a képlet az áram kiszámolására is:

  1. Icsucs = GYÖK2 * Ieff = 1.414 * Ieff


Vagy alkalmazzuk fordítva a képletet:

  1. Ueff = Ucsúcs / GYÖK2 = Ucsúcs / 1.414 = 0.707 * Ucsúcs


  1. Ieff = Icsúcs / GYÖK2 = Icsúcs / 1.414 = 0.707 * Icsúcs


Idézet:
„... hogy kapok én 14 volt tiszta egyenáramot csillapítással graetz kapcsolással, szűrőáramkör nélkül egyelőre.”


A fenti képletekkel ezt is kitudod számolni.

Szűrt egyenáramból csak feszültség stabilizátorral
tudsz stadil "alacsonyabb" feszültséget előállítani!
Ezeket ellehet készíteni hagyományos alkatrészekből,
vagy integrált kivitelben is kaphatók.... Egyszerű feszszabályzó kacsolás PLD: a zénerdiódás, vagy a
zénerdiódás + áteresztő-tranzisztoros kapcsolás.
A komolyabbak precíz referencia forrást alkalmaznak
a zéner helyett. PL: uA723.


Sok téma foglalkozik tápegységekkel!. Érdemes körülnézni vagy a
Idézet:
Keresőt
használni!
(#) TAdamm válasza _JANI_ hozzászólására (») Júl 26, 2006 /
 
ez az! =D koszi!! ertettem =D bar at kellett olvasgatni parszor =D
(#) Tomee válasza TAdamm hozzászólására (») Júl 26, 2006 /
 
Azért mert a müsszerrel a jel effektív középértékét mérted. (A hullámok csúcsit nem tudtad megmérni)
De ha te bele raksz egy jó nagy kondit az csúcs értékre töltődik és ezzel eggyüt a mért fesz is nagyobb lesz. Ez lesz a csúcs fesz. A kondi a "pupok" között biztositja a feszt.

Csináltam egy kis rajzocskát, hátha úgy érthetőbb. A bugófesz az mindig meg fog maradni, csak egyre kissebb lesz. De ha terheled akkor elkezd nőni, mert a kondi a "pupok" közőtt nem tudja biztosítani a terhelésnek megfelelő áramot.

Ha valamit rosszul tudok akkor javítsatok ki!

bugófesz.JPG
    
(#) _JANI_ válasza TAdamm hozzászólására (») Júl 27, 2006 /
 
Ha valamit nemértessz, nyugodtan kérdezhetsz!
(#) TAdamm válasza _JANI_ hozzászólására (») Júl 27, 2006 /
 
ezek szerint ha egy nagyjabol 10 voltos valtofeszultseget egyeniranyitok egy "kondizok", akkor kapok 14 voltos nem teljesen egyenaramot..ugye?

(csak ugy mellekesen egy 9-16 volt tapfeszultseget igenylo 22 wattos hangfrekvencias erositohoz kene a dolog, hogy ne bugjon. Ha nagyon streber =D vagyok akkor eleg lesz egy 10000 mikrofarados kondi?)
(#) TAdamm válasza TAdamm hozzászólására (») Júl 27, 2006 /
 
a lenyeg az, h minnel kisebb legyen a bugas
(#) zaik válasza robbbb hozzászólására (») Júl 27, 2006 /
 
szia,
az attól függ, mely progammal van tervezve a kétoldalas. Azzal megy a terv simán. Ha papírról kell visszafejteni, az cikibb.. de megoldható. (Program? Eagle Proteus...)
(#) TAdamm válasza TAdamm hozzászólására (») Júl 27, 2006 /
 
Ja es a masik...

Ha talalok egy stereo erosito kapcsolasi rajzot mindig az van oda irva, hogy az a rajz egy csatornara vonatkozik.. hat "oke", de az meg nem stereo. Azt is irja, hogy ha stereot akarok ketszer epitsem meg a csatornat, eddig is oke.. nade megis, hogy kotom ossze es nem teljesen vilagos az sem, h mi az, h ketszer epitsem meg...? akkor ket hangeroszabajzo is lesz. Hogy kossem ossze? tudtok egy peldat rajzolni, hogy lerajzoltok egy darab csatornat kulon es egy masik rajzon ket csatornat egybe (stereo)?
(#) Tomee válasza TAdamm hozzászólására (») Júl 27, 2006 /
 
"eleg lesz egy 10000 mikrofarados kondi? " - Elég. Minnél nagyobb annál jobb.
"a lenyeg az, h minnel kisebb legyen a bugas" - Igen, de szerintem sose tünik el. Az akumulátornak nincs bugó fesze!
" akkor ket hangeroszabajzo is lesz. Hogy kossem ossze? tudtok egy peldat rajzolni, hogy lerajzoltok egy darab csatornat kulon es egy masik rajzon ket csatornat egybe (stereo)? " - egyszerű. Veszel egy stereo potit. Két potméter van egy tengelyre építve. Az egyik poti a jobb oldal a másik meg a bal oldal.
(#) Krisz03 válasza Tomee hozzászólására (») Júl 27, 2006 /
 
Hali!
Csináltam (volna) egy termisztoros PC venti szabályzót, de pont fordítva működik. Ahogy nő a hőmérséklet, úgy csökken a venti fordulatszáma.
Mit ronthattam el? Csatolom a kapcsrajzát. A termisztor egyébként olyan fajta, ami hő hatására csökkenti az ellenállását.
Előre is köszi
Krisz
(#) Krisz03 válasza Krisz03 hozzászólására (») Júl 27, 2006 /
 
Ja, és nem is változik sokat a ventin mérhető fesz (csak tized V-okat).
(#) iamrob válasza Krisz03 hozzászólására (») Júl 27, 2006 /
 
Hali!
Ebben az összeállításban még jó, ha az NPN tranzisztorod kiállta a próbát. Vagy tegyél be PNP-t, vagy fordítsd meg a +12 és GND lábakat (értelemszerűen a ventiét is). De szerintem akkor is variálni kell kicsit az ellenállásokkal, mert nagyon kicsi lesz a vezérlő hőmérséklet tartomány, vagyis majdnem kapcsoló üzemben fog működni.
(#) Krisz03 válasza iamrob hozzászólására (») Júl 27, 2006 /
 
Uhh, de láma vagyok. :no:
BD136-tal már tökéletesen működik. És szerintem jó is lesz, csak a potival kell belőnöm pontosra. Ahogy kezembe vettem a termisztort máris 2V-tal emelkedett a ventin a fesz.
Nagyon szépen köszönöm a segítségedet!
Krisz
(#) Krisz03 válasza Krisz03 hozzászólására (») Júl 27, 2006 /
 
Még annyit kérdeznék, hogy megoldható-e, hogy kisebb tartományban változtassa a kimenetén a feszt?
Most 25°C-on 3V, 50-55°C-on már 12V, de nekem elég lenne, ha ennél a hőmérsékletnél még csak 9-10V lenne.
Próbáltam, hogy potit rakok a termisztorral sorba, de ezzel a hidegen kiadott fesz is nagy mértékben csökken (ha meg az eredeti potit tekergetem, akkor megas hőmérsékleten is megemelkedik a fesz).
Vagy ez a terv ennél a kapcsolásnál nem kivitelezhető?
(#) deguss válasza Krisz03 hozzászólására (») Júl 27, 2006 /
 
Én a termisztorral párhuzamosan kötnék egy ~100k-t! Próba cseresznye!
(#) _JANI_ válasza Krisz03 hozzászólására (») Júl 27, 2006 /
 
A termisztor helyére tegyél egy "PLD:470K" trimmert! Álligasd addid amig megfelelőnek nem találod a paramérerét a kapcsolásnak. Ha a megfelelő beállítást megtaláltad meg kell mérned az ideiglenes trimmer minimum és maximum OHM-értékét. Ezzel az értékek megvannak. Ezután azt kell eldöntened, hogy a minimum és maximum OHM-értékekhez hány fok tartozik. Már csak a megfelelő értékű termisztort kell megkeresned!
Előfordulhat, hogy egy ellenállás is sorba kell kötni a termisztorral, hogy a megfelelő vezérlőkarakterisztikát megkapd...

Vagy megpróbálhatod a etz az elrendezést.
(#) Krisz03 válasza _JANI_ hozzászólására (») Júl 27, 2006 /
 
Deguss és Jani!
Köszi mindkettőtök válaszát! Holnap az lesz az első, hogy kipróbálom ezeket, és beszámolok a fejleményekről.
(#) deguss válasza Krisz03 hozzászólására (») Júl 27, 2006 /
 
Szívesen, kíváncsiak vagyunk rá!
(#) Krisz03 válasza deguss hozzászólására (») Júl 28, 2006 /
 
Jó reggelt!
Akkor tehát a tapasztalatok:
1) Mint már mondtam, a sorba kötött poti is hozott némi sikert, de lehetne jobb is annál.
2) A párhuzamosan kötött ellenállás (én potit használtam) felgyorsította a feszültségváltozást.
3) A Jani által vázolt megoldás (poti közepe-széle közé a termisztor, poti széle-széle a ki-be menet) hozta a legnagyobb sikert. Próbáltam 220k-s és 1M-s potival, előbbi talán jobb volt, lassabb ütemben növekedett a feszültség ugyanakkora hőmérséklet-változásra.
4) Kisebb értékű termisztorral (10k) már a szobahőmérsékletről testhőmérsékletre való emelkedést is a maximális fordulatra való változás követett. Tehát jobb lenne, ha tudnék szerezni 40k-snál nagyobb termisztort.

Tehát Jani által mutatott megoldással fogok kísérletezni, mivel a sorbakötésnél jobb (párhuzamostól végképp ), és mert nem találtam nagyobb értékű termisztort.

Köszönöm szépen mind Degussnak, mind Janinak az ötletet, mert így ezzel a két, vélhetően jó megoldással, nagyon sok mindenre fény derült!

Krisz
(#) Krisz03 válasza Krisz03 hozzászólására (») Júl 28, 2006 /
 
A nagyjából elkészült kapcsolást ráraktam a pc videókártyájára (házilag módosított hűtés). Nagyon szépen szabályozza a fordulatszámot.
Már csak annyit kérdeznék ezzel kapcsolatban, hogy árt-e a 12V-os ventillátornak (eredetileg proci hűtőn volt), ha csak pl 3-3.5V-ot kap, de áll, mert ekkora fesznél még nem bír elindulni (kb 4V-nál indul)?
(#) Báddzsó válasza Krisz03 hozzászólására (») Júl 28, 2006 /
 
hát nem a legjobb neki, mert az egyik tekercs az melegszik benne elég rendesen, gonolom. nézd, meg egy 5-10 perc után ha forró akkor nem jó neki!
Következő: »»   28 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem