Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni:
Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel.
Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek.
Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Köszönöm!
Amit leírtál nem sok mindent értettem meg.... :no: De! Akkor ezek szerint egyszerübb lenne egy másik toridot keresnék és azt egyenirányítanám és pufferelném. Keresgetés után találtam egy ilyet:300VA, 230V/50 Hz, 1x12V hőkapcsoló Bővebben: Link Ez megfelelne a célnak? Tehát elérném vele a kivánt 15v 30A- t pufferelés és egyenírányítás után? Találtam 63v os 22000µF es elektrolit kondenzátort. ezt feltudnám használni a pufereléshez ennél a toroidnál? És mégegy kérdés: A graetz hez diódákat vegyek vagy inkább egy hidat? Mert találkoztam a neten egy olyannal ami 400v 35A kezel, de a leírásában úgy adták meg hogy 35V-400V 35A Gondolom az én 15 voltomhoz ez nem jó. Hol találhatok, vehtnék én ilyen kondikat és diodákat vagy hidat? A pertier modult a HESTORE- tól rendeltem. Itt láttam a többi cuccot is..... Vélemények?
Bocsánat a kérdés bombáim miatt!
Nem vagyok hozzáértő.... De talán így ragad rám valami a koszon kívűl is, mert érdekel az elektronika.
Nem probléma! S bocs!
Én a 24V-ra koncentráltam. S a legelső leveledet nem olvastam. S így az sem tudtam, hogy 12V kell a pertiernek. (MAX: 15V) Igy a 25V-os kondenzátor nagyon megfelel a te célodnak. A 24V-os trafót nem ajánlom! Mert sok lesz a veszteség ha áteresztőtranzisztoros feszültség szabályzót használsz... Még a 12V os transzformátornál is sok: 1.4142 * 12V = 16.9V Ucs. S ebből a diódák nyitófeszültségét le kell vonni! Ez SI dióda esetén KB: 1Volt. Így megközelítőleg már 16V lesz a szűrt egyenfeszültség a pufferkondenzátoron. Erre viszont már megéri áteresztőtranzisztoros feszültségszabályzót építeni. Mert csak 4Voltot kell elfűteni a teljesítménytranzisztoroknak. Vagy egy olyan transzformátort kell keresni (tekertetni) ami 9V váltakozó feszültség leadására képes. S ha a 30A tényleg igaz, akkor legalább 270-300VA (W) -os transzformátorra lesz szükséged a teljes terhelés tartós átviteléhez. A graetz-hidat 50A-ra kell méretezni. Vagy nagy hűtőfelülettel ellátva a 25A-egyenirányító híd (kocka) is elég lehet...
Köszönöm!
Akkor a következőre jutottam! Megveszem a következőket: -300VA, 230V/50 Hz, 1x12V toroid -25v 10000µF elektrolitkondi -kéne vennem egy olyan diodahidat ami 50A x voltos? -áteresztőtranzisztort ami elveszejti azt a bizonyos 4v ot és békénhagyja az én keservesen megszerzett 30A-emet! OK! Kérdések: -átersztő tranzisztor kódja, vagy hogy milyet kell venem mert fingom sincs róla sajnos.... csak tipp: 2SB629/A - 2SD6629/A - hol lelhetek rá én a fent emlegetett diodahídra és hány voltosnak kell lenie vagy mert csak ilyet láttam:35V-400V 35A Ha ezekben és még a kpcsolásban is segitenél én komolyan modom
Sziasztok!
Kérdésem: Hogyan lehet a legegyszerűbben megállapítani egy vasmagos transzformátorról, hogy hány VA-os? Sajnos csak az üresjárásban mért feszültségéről van információm. (Trafónak már elveszett az adattáblája ) Minden infót, és linket köszönök!
Az áteresztőtranzisztoros ( Emitterkövetős ) feszültségszabályzás egy kapcsolási elv. S fő előnye, hogy viszonylag egyszerűen is elkészíthető. A legtöbb 3 kivezetéses stabkocka is ezen az elven dolgozik.
Javaslom látogass el a "Feszültségszabályzó". Valamint nagy áramokkal a "Áramgenerátoros tápegység (1,5V/30A)" foglalkoztak... S egy 12V 30A-s kapcsolás... Azt hiszem az 50A-st azt különálló diódákból kell összeállítanod. De a 35Amperes egyenirányító (kocka) graetz is jó lesz ha hűtőbordára teszed. Alacsonyabb feszültségű tipus is megfelelne 50-80V. De ha nem találtál mást, akkor a 400V.os is jó lesz.
Köszönöm!
Ez nagyon jól jött! Már kezdtem feladni a tervemet pedig már beleőltem nem kis pénzt! Elén azt hittem, hogy nem nagy feladat egy ilyenbe belevágni a fejszémet..... Egyébként meg nagyon megtetszett az elektronika! Szeretnék még megtanulni egy két dolgot, s ezzel kapcsolatban tudnál e ajánlani egy pár oldalt vagy esetleg könyvet amit, ha az ember olvas meg tudja tanulni, feltudja fedezni az alapoktól kezdve ezt a világot... Mégegyszer köszönöm!
S a 12V 30A-s tápegység a leírásával együtt...
Nincsmit! S nem is kell messzire menned! ITT a cikkek között is találhatsz kezdőknek szóló írásokat az alap alkatrészekről. Valamint sok érdekes cikket. Nézz bele és megtalálod a neked tetsző írásokat.
S ha bütykölni támad kedved, akkor kapcsolások között is találhaszt kedvedrevalót...
Köszönöm!
Ezeket már én is felfedeztem. A kapcsolásokat is nézegettem már. ÉS szép, hogy ezek alapján megtudnám építeni a különféle tápokat, szabályzókat és miegymásokat csak anyi zavar az egészben, hogy nem értem. Tehát csak azzal, hogy összerakom még nem fogom megtanulni a miérteket. Én ennél mohóbb vagyok. Elszeretném érni azt, hogy ha ránézek pl.: egy kapcsolásra tudjam mi fog történni ha áramot kap. Ezért kérnék tőled, tőletek egy olyan írást könyv, esetleg weblap formájában aminek az a témája hogy "Full marháknak az alapoktól!" A cikkek közt igen találtam ilyet kb. 4-et, de szerintem ezzel még nincs vége... Előre is kösz!
Szerintem:
A*A * 4*f ahol: A vaskeresztmetszet cm2 f a használatos frekvencia Hz Az eredmévy : mVA (milivoltamper)
Szia!
Az üresjárati feszültséged az megvan! Ez ok! S mivel a szekundert is csak annyi árammal terhelheted amennyit a huzal elbír, ezért ez is meghatározza az átvihető MAX TARTÓS teljesítményt! Meg kell mérni a huzal átmérőjét és meghatározni annak keresztmetszetét. S adott keresztmetszetre adható áramot meg egy táblázatból a legcélszerűbb kinézni! -> S még sok hasznos dolog vár ennek a fórumnak a képei között! <- Igy a MAX szekunder árammal és feszültséggel már semeddig sem tart meghatározni a MAX szekunder teljesítményt... Ez a módszer csak abban az esetben ad kielégítő eredményt, ha a szekunder a VAS MAX teljesítményére van méretezve! Sok szerencsét a pontos meghatározáshoz.
Hogy lehet kimérni egy toroid primer tekercsét ,hogy jó -e? 1000 VA teljesítményü. Sajnos levágja az autómatát még lágyindítóval is.
Kössz.
Üdv!
Ezt nézzétek. Kb. 25-30 éves. 220 ról alakít: 14/12/10/9/6/2 V-okra. Inverternek akarnám....nem tudom... :beka3:
Ez mind szép, neharagudj, de ez a fotó nem mond semmit. Teljesítmény????
Kukkants át a "keringető szivattyú működése" topicba. Felraktam oda pár kapcs rajzot. Tessék választani! mellesleg: kereső, inverter
..nem haragszom.. ..találtam egyet, lefényképeztem, betettem ide csak mert "Régi trafók" a topik címe! Gondoltam színesítem egy kicsit a topikot.
öreg trafó nem vén trafó!
jobban szeretem a régi trafókat mert azok valahogy nem akarnak leégni. a mai KINAI trafók meg valahogy jobban fűtenek mint egy radiátor! szétszedtem egyszer egy '68 előtt tekercselt trafót és lásd(!) a primer oldalon is soronként volt szigetelve és menet menet mellé volt rakva! ez a kézimunka előnye! a mai kínai gagyik meg csak feltekerve a csévére vékony papír a primer és a szekunder közé aztán hagy füstöljön!
sziasztok!
erösitöt szretnék épiteni...de...+-55V-ot kér...és sajnos ilyen trafo elektronika boltban sem találtam.kérlek segitsetek,hogy honnan tudnám beszerezni..egy kapcsolási rajznak is nagyon örülnék előre is köszönöm
Ilyen trafót, ami +-55V-ot ad, nem is találsz. 2x40V körüli trafó kéne Neked. Ha ilyen sincs, akkor tekercseltess. Van sok remek műhely, ahol a kedved szerinti transzformátort készítik el.
eléggé uj vagyok a témában sajnos...most kezdett el jobban érdekelni az elektronika néztem a Haluxvill honlapján 230/42 V-os trafót 4500 Ft-ért..
Hello!
Megépítettem a tápot. Morphy törvényei szerint problémák léptek közbe.... Mégpedig: A kivezetésen mért áram 16,5V vólt. Az első kondi, rettenetesen melegedett, de talán még idejében lekapcsoltam..... Az áramerőséget meg nem volt időm lemérni, úgyhogy azt nem tudom.... Pár kép a nyákról:
Ebben tudnál, tudnátok segíteni?
Egyébként meg az általad ajánlott 12V 30A- es tápot akartam megépíteni.. Igaz az előírtak ellenében én egy 24v 100VA- es toroidot kötöttem rá, mert ezzel akartam kipróbálni... A nyákot megterveztem és lemarattam. Öszze forrasztottam és az alábiakat produkálta.... Mi lehet a baj? Valamit elcseszerintettem?
Azért kellene tudni, hogy M, E vagy U formájú a vasmag? és milyen méretű, ill. keresztmetszetű?
Sima toroid.. köralaku 2*24v 100VA
nem tudom, hogy m e vagy u e....... Ha jól emlékszem eah 100 a tipusjelzése
ehhez egy lexikon, és sok tapasztalat kell
Igen erre gondoltam én is, csak épp egy ilyenre van szükségem.... Így ezen kell megtanulnom a miértek....
Ha tudnál segíteni megköszönném....
dehát ez kész van, és te nem vagy oldman
Az a baj, hogy az elmúlt ötvenöt elektronikával töltött idő alatt senki sem rakta az orrom alá a könyveket folyóiratokat, azt is nyomozni kell.
Két dolog miatt melegedhet az első (puffer) kondenzátor.
1: Váltóáramot kap. 2: A névleges feszültségnél nagyobb feszültség lett a kondenzátorra kapcsolva. 3. A fordított polaritású bekötés. De egy ekkora kondenzátor nem nagyon lehet véletlenül fordítva bekötni. Mert még a hiba feltárása előtt kipukkad, vagy rosszabb esetben felrobban!!! S ez nem vicc !!! Mint írtad nemrégen, hogy 12V AC ( természetesen egyenirányítva és bufferelve.) -ról akarod táplálni... Akkor nem értem, hogy a bemenetére miért kötöttél 24V-ot, amikor az a 12V AC fogadására lett méretezve!
AHA...
Egyébként meg a bss elektronikán is megvolt ugyan ez a rajz...és ott ha jól emlékszem 16v os kodit írt.... |
Bejelentkezés
Hirdetés |