Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp autóba Hi-Fi-hez
Lapozás: OK   19 / 148
(#) cimopata válasza Baliszoft hozzászólására (») Feb 18, 2009 /
 
Nem történne ám akkor sem tragédia ha 1 db 1,5mm-s ből tekernéd ám meg.
Példaként ott van a PC-táp, abba sem vitték túlzásba a sodronyt.
(#) Baliszoft hozzászólása Feb 18, 2009 /
 
cimopata,

köszi!

40V viszont nem lesz elég, ezért 5x szorzóra lenne szükség. A hangszóró 11-12 Ohm közötti impedanciájú. Abban az esetben, ha 4 vagy 8 ohm-os tölcsérrel lenne használva (menüben majd ki lehet választani), a "PWM PIC" visszaveszi a feszültséget, hogy ne lehessen a trafó (és egyéb alkatrészek) teljesítményét túllépni.

Apropó sima biztosíték (gyorsan olvadó), megfelel védelemnek?
(#) Baliszoft válasza cimopata hozzászólására (») Feb 18, 2009 /
 
"aki teheti olvasgasson már egy kicsit vissza."

Elolvastam az egészet elejétől a végéig, sőt a terminálost is
(#) Baliszoft hozzászólása Feb 18, 2009 /
 
A madzagot valoszínűleg ebay-ről fogom rendelni, van mindenféle vastagságban. Rendelek 0.5 körülit, azt akkor esetleg fel fogom tudni hasznáni más méretű trafókhoz is.
(#) gulyi88 hozzászólása Feb 18, 2009 /
 
utánanéztem igazatok van, a menetszámot duplára számoltam. kihagytam a képletemből egy szorzót (ti képletetekben az a 4, nálam csak 2ő mert kitöltési tényező is szerepel benne)

lényeg a lényeg felezett menetszámmal kb ugyan az jön ki, mint nektek.

(úgy látszik a PD-men lévő *.XLS trafóméretezőm nem a legfrisebb és maradt egy hiba benne, itthon a gépen lévő XLS már jól számol..)
(#) cimopata válasza gulyi88 hozzászólására (») Feb 18, 2009 /
 
Van ahol csak 2-vel szorzunk.
Pl ahol 1 irányba megy csak a gerjesztés. (flyback)
(#) Baliszoft hozzászólása Feb 18, 2009 /
 
Lassan azért összeáll a kép.

A "csók"okban viszont ismét a segítségeteket kérném. Ezekről nem találtam kielégítő leírást. Általában csak annyit, hogy "PC tápban található pont jó" - és hasonlók. Mivel nem bontok tápot emiatt ezért nekem kell elkészítenem ezeket (is).

A primer előtt lévő kondik elé kellene tenni egyet. Mekkora gyűrűre, hány menet lenne ideális?
Azután az egyenirányítás után illene a + és - oldalra is. Ide mekkorákat?

Előre is köszi!
(#) gulyi88 válasza cimopata hozzászólására (») Feb 18, 2009 /
 
csak ezt az XLS-t direkt ellenütemhez csináltam...
A DP men meg hibás volt, és azt használtam...
Újra levezettem a képletet és megnéztem, hogy hol a hiba....
(#) gulyi88 válasza Baliszoft hozzászólására (») Feb 18, 2009 /
 
Én úgy gondolom, hogy ha a primer mellett van elég ESR kondipakk, akkor az induktivitáson nem folyik számottevő nagyfrekvenciás áram, így ide megfelelhet egy porvas, vagy lemezelt vas (sima hálózati trafóvas EI vagy torroid).
Én úgy méretezném le, mint egy sima statikus mágneskört, ahol az áram csúcsértékére méretezek, és ekkor sem lehet telítésben a vas.
Ez kiad valamennyi gerjesztést [A], neked megvan a primeráram csúcsértéke [A], elosztod a kettőt kiadja, hogy hány menet kell [A]
(keresztmetszetet 4A/mm^2 re számolod, nem muszály vékony szálakból csinálni..)
Szóval megvan mennyi a menetszám, amit max feltekerhetsz anélkül, hogy a vas telítődne, a menetszám meg az AL kiad egy induktivitást, annyi lesz amennyi, mindegy (de ez nem lehet túl nagy...)

kimenetre szerintem fölösleges induktivitást berakni, mert ellenütemű a konverter, így a delej szinte folyamatosan jön ki a tápból, ezért nincs értelme eltárolni a delejt mágneses energia formájában, mert nincs idő visszanyerni...
Az induktivitás amúgy is rontja a dinamikus jellemzőit a tápnak. Kell egy kevés ESR kondipakk és kész..
(a primernél is ártana a nagy induktivitás, de a zárt mag miatt ez nem is lehet nagy..)

csak hangosan gondolkoztam, nem biztos hogy jól
(#) Baliszoft hozzászólása Feb 18, 2009 /
 
Hu. Sajnos még mindíg sok az ismeretlen változó számomra (egyelőre nem tudok statikus mágneskört méretezni). Mondjuk tudom a primeráram csúcsértékét, de a többit nem. A kiszemelt gyűrű AL értékét is fogom tudni. Ebből hogy számolom ki a gerjesztést (és a menetszámot)? Lehet, hogy egyszerű csak éppen (még) nem tudom .

Ha mondjuk van 1.2 mm2 rezem, abból 3 szálat használhatok párhuzamosan? (Mert 14-15 amperhez nincs elég vastag drótom). A végére akkor nem rakok, legalább kissebb helyen elfér a táp. Megfelelő mennyiségű és minőségű kondi természetesen "elöl" és "hátul" is lesz.
(#) kuner hozzászólása Feb 18, 2009 /
 
Sziasztok! Nekem lenne egy olyan gondom, hogy a linken található táp nem igazán úgy üzemel, ahogy kellene. Terheletlenül megvan a fesz, de minimális terheléssel is már leesik szinte nullára. Egyáltalán üzemképes ez így? Tudnátok némi segítséget, tanácsot adni, mit hogyan kellene? Köszi előre is .
(#) cimopata válasza kuner hozzászólására (») Feb 18, 2009 /
 
Próbáld meg úgy terhelni, hogy rövidrezárod C5-t.
Valamint mérd a feteken a vezérlőjelet.
Ha terhelésre 0-ra leesik akkor nagyon gyanús hogy letilt a vezérlés. Kicsit fura a VCS-én arra gyanakodnék.
(#) kuner válasza cimopata hozzászólására (») Feb 19, 2009 /
 
Sajnos az sem segít De érdekes, mert ha csak pl a pozitív kimenetet terhelem, a negatívon megmarad a fesz, és az egyik fettel párhuzamos RC tag igen erősen melegszik. A kondi is, nem csak az ellenállás. Negatív kimenetet terhelve pedig ugyan ez van, pozitív fesz megvan, és a másik RC tag melegszik. És ilyenkor mintha az egyik primer tekercs nem kapna feszt. Ez számomra érthetetlen...
(#) emmzolee hozzászólása Feb 19, 2009 /
 
Hy

Tegnap este megépítettem a tápom lehetséges vezérlőjét egy SG3525-tel.

Minden nagyon jól megy rajta. Kipróbáltam 100KHz-el is gyönyörű tiszta a jel. Amire figyelmes lettem az az, hogy amikor az valamelyik kimenet nyitni kezd, akkor olyan tüske van a jel elején, hogy csak na. 12V-ról megy a vezérlő, és ez a csúcs 24V a szkóp szerint. ez csak egy tüske nem tart sokáig. Ez azért van, hogy egy lórugással kezdjen el fetet nyitni? A másik, amit észre vettem, hogy nem tudok kitöltési tényezőt változtatni. Akármilyen alkatrészt cseréltem, nem változott. Úgy számoltam megint csak szkóp alapján, hogy 43,5%-os a kitöltése. Ez egy push-pull táphoz jó lesz? Vagy csökkentsem, esetleg növeljem? Mert nem tudom, és kéne Akkor máris áttérek a 494-re.

Asszem a 494-nél nincs ilyen jel elején lévő kiugró tüske ugye??

Az SG3525-nek van olyan bemenete, amivel meg oldhatnám a hőmérséklet határolást? vagy a 10-es lábbal, amivel be kapcsolom?


Ma megpróbálok rátenni az alap kapcsolásomra 2 fetet, és egy trafót. megnézem mekkora fesznél megy telítésbe, és egyáltalán megy-e

Este jövök kérdezni biztos lesz mit

Hy
(#) yyy válasza kuner hozzászólására (») Feb 19, 2009 /
 
ez a táp igy biztos hogy üzemképteten. nincs visszacsatolás. szegény ic ugyan honnan tudná hogy eppen milyen kitöltési tényezöt állitson be.
(#) yyy válasza emmzolee hozzászólására (») Feb 19, 2009 /
 
hehe! itt ugyanez a helyzet. kedves irástudatlan barátom. légyszives olvass már vissza néhány oldalt. és minden kédésedre választ találsz. a tudást kivülröl nem tudjuk beleeröszakolni a fejedbe, föleg ha te nem akarod.
(#) emmzolee válasza yyy hozzászólására (») Feb 19, 2009 /
 
Írástudatlaann??? :guluszem1:

Miért is??

Esetleg olvasatlan, vagy alul tájékozott.



Úgy nem is tudjátok a fejembe erőszakolni, ha mindig azt írjátok, hogy olvass vissza.


Vissza szoktam olvasni.


Ha viszont nem értek egy régebbi irományban valamit, akkor a "múltban" kitől kérdezzek?

Sok mindent nem értek még nem titok.


Szánom bánom bűnömet! Nem találtam orvosságot a gondomra. Valószínű felületes voltam a visszaolvasásban.


Elég mogorva vagy.
(#) Baliszoft hozzászólása Feb 19, 2009 /
 
Következő elméleti kérdés (bár még várok választ a choke méretezéssel kapcsolatban is):

N = (Uprim*10000) / (4*f*Ae*B)

Ebből a képletből, ha én a B-t nem 0.15-re hanem 0.12-re veszem, akkor az ugye jobb a mag szempontjából? Miért? Igy a primerem 5 menet helyett 6 menetre jön ki, ez pedig azért jó, mert a kiszemelt drót így a kiszemelt ETD34-re pont 36x fér el egymás mellé.

Ez 3*6*2, azaz 3 darab 0.63mm CuZ, 6 menet, és 2 primer.

Szorosan egymás mellé tekerném ezt a 36 szálat, aztán szétválogatnám. Hogy gyakorlatban mekkorát fogok szívni vele az más kérdés, egyelőre csak hangosan gondolkozom.
(#) Baliszoft hozzászólása Feb 19, 2009 /
 
"Szorosan egymás mellé tekerném ezt a 36 szálat..."

36 menetet
(#) brezinajanika válasza emmzolee hozzászólására (») Feb 19, 2009 /
 
Nem kell minden mondat közé enter,mert elég zavaró,ha nagyon tagoltan ír az ember
(#) gulyi88 válasza Baliszoft hozzászólására (») Feb 19, 2009 /
 
Persze rátekerheted 6 menettel is, de maradjon hely szigetelésre is (bár annyira nem lényeges a kis feszültésg miatt, nagyobb feszen szoktak 3-3mm-t hagyni a cséve szélétől).
Szétválogatásnál lehet szívni nagyonnagyot, ha mindet lepucolod, akkor összeérnek a szálak és lehetetlen szétválogatni...
Megjártam már, mikor 80 szálat kellett szétszedni, inkább letekertem kettéválasztottam megjelöltem a végeket összesodortam, és visszatekertem....
(#) Baliszoft válasza gulyi88 hozzászólására (») Feb 19, 2009 /
 
Értem. A tekercseléssel biztosan fogok szívni jó nagyokat, de szeretem a türelemjátékokat .

Én úgy gondoltam hogy egymás mellé jönnének a:

P1a, P2a, P1b, P2b, P1c, P2c szálak és mindez 6x ismétlőde egymás mellett. Így mondjuk megnő a szekunder menetek száma is, remélem ráfér majd. Ha nem akkor jön valami más forgatókönyv.

Már csak a choke problémámat kellene megoldani valahogy fiúúúúúk .
(#) emmzolee válasza brezinajanika hozzászólására (») Feb 19, 2009 /
 
Látom érdemben hozzá szóltál a témához.
Ezzel hívtam fel a figyelmet, hogy kiakadtam
(#) kuner válasza yyy hozzászólására (») Feb 19, 2009 /
 
Pedig számos hasonló kapcsolás kering a neten, tl494-es, illetve sg3525-ös IC-kkel. Ezek szerint, a visszacsatolás nélküli rajzok eleve felejtősek, mert működésképtelenek?
(#) yyy válasza kuner hozzászólására (») Feb 19, 2009 /
 
igy van.
(#) emmzolee hozzászólása Feb 19, 2009 /
 
Megépítettem a TL494 próba áramkört is.

Ha a kimeneteit ugyan úgy 100 ohmmal terheltem, mint az SG3525 nek, akkor a fölvett áram fele annyi volt. Nem tudom hogy lehet, de máris szimpatikusabb lett.

Csináltam egy próba tekercselést az ETD49re 5 menet X2 a primer tekercs, és 2X2 menet a szekunder tekercs, csak úgy, hogy látszódjon hogy termelek-e valami energiát. a Tekercsekhez 0.4mm átmérőjű huzalt használtam, mert az van sok.

A TL494 9-es, és 10-es kimenetét használtam. A kimenetekkel sorban van egy-egy 100 ohmos ellenállás, az vezérli az IRFZ44-ek G-jeit. A fetek S-je a negatívon van, a D-k pedig a trafóm két 5 menetes tekercsének az egyik felére van kötve azoknak a tekercseknek a másik vége pedig a +ra.


Ha bekapcsolom, akkor megy. Viszont a trafóm bemenetén a jel nem szinusz, hanem egyfajta négyszögszerű. A tekercsekkel párhuzamosan kötöttem egy kondt, és egy ellenállást sorban. A kapcsolásom elkezdett fogyasztani, és hangosan zúgni, inkább sziszegni. A fetek langyosodtak. volt olyan is, amikor megterheltem a szekunder tekercset volt, hogy le is állt a vezérlés. Pedig szabadon futó táp volt.
Ha leveszem a kondit, és az ellenállást, akkor megy rendesen, csak nem szinuszos a jel. Ha ilyenkor meg terhelem a szakunder tekercset, akkor sem áll le.
Hogy kell akkor ki egyenlíteni a kondival hogy szinusz legyen?

Tudom olvassak vissza Nem tudom akkor sem. Ki próbáltam több értékű kondit, és ellenállást is. kondi 10nF-150nF-ig ellenállások 47 ohm-tól 500 ohm-ig.


Hogy kell akkor ezt csinálni? Rakok föl egy képet a trafómról.

P1230792.JPG
    
(#) yyy válasza emmzolee hozzászólására (») Feb 19, 2009 /
 
én nem sértegetni akartalak, de itt már töbször is ki lett vesézve ez a történet. legalább az én álltalam kirakott kapcsolást nézd meg. ez egy tuti müködöképes verzio. panelrajzal együtt. ha a panelrajz valamiért neked nem jo legalább az ic részt másold át. sok szenvedéstöl kiméked meg magad. de mások is raktak már ki müködöképes megoldásokat. csak el kell OLVASNI.
(#) emmzolee válasza yyy hozzászólására (») Feb 19, 2009 /
 
Értem én. nincs gáz, csak kipuffogtam magam.

Nem az volt a baj, hogy nem ment a vezérlő rész, hanem a trafó illesztése az áramkörhöz nem megy. És ettől tartottam is és sajnos bejött.

A vezérlő áramkör mind a két ic-vel működött nálam.
(#) yyy válasza emmzolee hozzászólására (») Feb 19, 2009 /
 
akkor már is közelebb kerültél a megoldáshoz. a traforol: a primernél ne sporolj az átmérövel. 3-4 mm nem sok. több szálbol. a betáp szürö elkoját szintén kezeld nagyvonaluan, és valami izmos darabot (kat) tegyél be. nálam ez melegzik a legjobban. (100khz)
(#) emmzolee hozzászólása Feb 19, 2009 /
 
Lehet az a gond, hogy az az 1 szál 0.4-es tekercshuzal miatt nagyon megváltozott a tekercs induktivitása?

Holnap meg tekerem a kellő mennyiségűre. Akkor szerintetek működnie kell rendesen?

A trafómat ebből a 0.4-es huzalból kéne meg csinálni, mert van sok belőle. Nem gáz?

Mindjárt ki is számolom, hogy mennyi kell belőle
Következő: »»   19 / 148
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem