Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   485 / 3971
(#) nagy_david1 válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 18, 2009 /
 
Bocsi, tényleng elfelejtettem a 2..9V feszültségtartományt 12V-ra :bummafejbe: És nem nem labortápot akarok építeni, meg lényegébe semmihez nem kell, csak szeretek tisztában lenni egyszerű kapcsolásokkal miket majd bárhol felhasználhatok. Fet-ekkel meg még semmilyen tapasztalatom nincs, szóval még kerülöm az alkalmazásukat mig meg nem ismerem azokat is és használom hol lehet és tudom a tranzisztort. Köszönök mindent.
(#) KeRTi hozzászólása Ápr 18, 2009 /
 
sziasztok, relét szeretnék bekötni, konkrétan ry5w-k típusút. datasheet mellékelve. a kérdésem a következő.. melyik láb micsoda? ugyanis a pdfben van egy sematikus ábra, de egyszerűen nem igazodom ki rajta...(ez is mellékelve)

talán az 1-16 ra kapcsol be, de én tényleg nem látom át :S

köszi a segítséget előre is!
(#) vizor válasza KeRTi hozzászólására (») Ápr 18, 2009 /
 
Kétkörös kétállású relé.
1-16: a behúzótekercs
Egyik kör:
4: közös
6: NC (normal close), alapból zárt
8: NO (normal open), alapból nyitott
Másik kör:
13: közös
11: NC (normal close), alapból zárt
9: NO (normal open), alapból nyitott

Amikor nincs feszültség a behúzótekercsen akkor az NC-k a zárt körök és az NO-k a nyitottak, amikor meg behúz a relé akkor megfordul a helyzet, az NC-k kinyitnak és az NO-k zárnak. A két kör független egymástól.
(#) besi99 válasza KeRTi hozzászólására (») Ápr 18, 2009 /
 
pedig olyan egyszerű, hogy még te is kitaláltad.
A lábacskái morse rendszerűek, alapállapotban az egyikhez ér, ha az 1-16-ra megkapja a tápját, behúz, és átkapcsol a másikra
(#) brezinajanika hozzászólása Ápr 18, 2009 /
 
Most,hogy így néztem és kivettem a műszeres részt akkor már ugye a 0,2Ohm-os ellenállás sem kell oda.Vagy tévedek?Bővebben: KÉP
(#) nagy_david1 válasza brezinajanika hozzászólására (») Ápr 18, 2009 /
 
Szerintem nem, javitsatok ki ha tévedek de az "áramvédelmi komparátor"-nak ez a "lelke".
(#) orangez hozzászólása Ápr 19, 2009 /
 
Sziasztok!
A kapcsolások//mikrofon erősítőt szeretném megépíteni. A kérdésem hogy lehet e 12v-ról üzemeltetni esetleg nagyobb ellenállások beépítésével? Vagy elé kell csak kötni egyet? Mekkorát?
(#) kiskacsa2009 válasza orangez hozzászólására (») Ápr 19, 2009 /
 
Rakjál elé egy fesz szabályzó IC-t
(#) bartisaron hozzászólása Ápr 19, 2009 /
 
Heló mindenkinek! Azzal kezdem, hogy kezdő vagyok, azaz szinte semmit nem tudok a legtöbb elektrónikai alkatrészről. Épp most olvastam el ezt a cikket és nem értem, hogy miért vont ki a 4,5 V-ból 1,6-ot.
Előre is köszönöm a felvilágosítást.
(#) vizor válasza bartisaron hozzászólására (») Ápr 19, 2009 /
 
Azért mert egy átlag sima LED-nek kb. 1,6V feszültségre van szüksége ahhoz, hogy "kinyisson" és világítson. Mivel ezt a feszültséget a LED mindenképpen felhasználja a 4,5V-ból ezért az ellenállásra csak a maradék 2,9V jut és ezzel az értékkel kell számolni.
(#) bartisaron hozzászólása Ápr 19, 2009 /
 
Ez akkor azt jelenti, hogy a legtöbb LED-nek kb. 4,5/1,6=2,8125 ohm az ellenállása?
(#) Medve válasza bartisaron hozzászólására (») Ápr 19, 2009 /
 
Nem, Ez a LED-en eső feszültség, ami közel állandó, egy típusra nézve, ám a LED színétől függően ez a feszültség változik
(#) bartisaron hozzászólása Ápr 19, 2009 /
 
Köszi. Már értem.
(#) Soulskater hozzászólása Ápr 19, 2009 /
 
Sziasztok!
Lpt portra rákötöttem reléket amikkel kapcsolgaték,de vmiért nem megy.A relének 4.5V kell.Táppal ami stabil 5v azzal működik rendesen.Ja a relék negatív lábát rákötöttem az lpt gnd lábra, a pozitívat pedig a d0-d7 lábakra.
Mi lehet a baj?
Köszi a segítséget!
(#) Medve válasza Soulskater hozzászólására (») Ápr 19, 2009 /
 
hogy azoknak a reléknek áramigényük is van! Az LPT port pedig kb 4mA-t tud leadni ...De működik még a portod?
(#) bladika válasza Soulskater hozzászólására (») Ápr 19, 2009 /
 
Kevés hozzá a LPT árama! De semmiképp nem ajánlom neked ezt a megoldást! Optocsatolót mindenképp! Na meg a védődióda! Szokás mondani: "Olcsó panel, drága füst!"
Esetedben a füst a gépedből fog jönni!
(#) Soulskater válasza bladika hozzászólására (») Ápr 19, 2009 /
 
itt jelenleg mi okozhatná a galibát?Azért kérdem h a későbbiekben figyeljek ilyenekre!
Köszi!
(#) vizor válasza Soulskater hozzászólására (») Ápr 19, 2009 /
 
Most írták le. Relé közvetlenül nem kapcsolható rá. Az LPT port "source" módban 4-5mA-ig terhelhető ami nem elég a reléhez. Ha szerencséd van, akkor a port túlélte az atrocitást. Optocsatoló és tranzisztoros meghajtás kell és védődióda. Itt mindent megtalálsz: Bővebben: Link
(#) Soulskater hozzászólása Ápr 19, 2009 /
 
oké köszi Mindenkinek!
(#) Tóth G. Péter hozzászólása Ápr 19, 2009 /
 
Sziasztok!

Van egy digitális kerékpár km. órám,amit motorkerékpáron szeretnék használni.
A gond az,hogy kb 110-nél elkezd hülyeségeket kiírni.
papír szerint tudnia kéne 199-ig mérni.
Szerintem a jeladónál(reed-mágnes)lesz a gond.
érzékenyebb reed-el is próbálkoztam,de semmi.
valakinek valamilyen ötlete,hogy mit csináljak,hogy jó legyen?
(#) uli válasza Tóth G. Péter hozzászólására (») Ápr 19, 2009 /
 
Szia!
Szerintem -persze csak tipp-, de ekkora sebességnél a reed relé nem elég gyors. Tehát gondolom nem bír rendesen elszakadi időbe a másik érintkezőtől, vagy valami hasonló miatt mutathat hasonló butaságokat a műszer. Egy 50 centis keréknél, 110 km/h-nál már jelentős az a frekvencia amin ennek működnie kéne (~20 Hz) és szerintem egy reed relé nem erre lett revezve. Helyettesíteni lehetne valami opto-s megoldással, ha ráérsz ezzel foglalkozni.
A 199- pedig szerintem csak az a szám, amit max ki tud jelezni.
Remélem nem mondtam nagy hülyeségeket.
uli
(#) Imi65 válasza Tóth G. Péter hozzászólására (») Ápr 19, 2009 /
 
Nincs a motoron sebességmérő?
(#) Axel hozzászólása Ápr 19, 2009 /
 
Sziasztok!

Van egy LED-es kapcslásom, amiben a diódák párhuzamosan vannak kötve. 3.2 V-on nyitnak és 20mA-t vesznek fel. Egyetlen ellenállással szeretném megoldani az áramkorlátozást. Hogyan tudom meghatározni hogy ez mekkora teljesítményű kell legyen?
(#) Istike88 válasza Axel hozzászólására (») Ápr 19, 2009 /
 
Szia!

Így: Bővebben: Link
(#) uli válasza Axel hozzászólására (») Ápr 19, 2009 /
 
Bővebben: Link
Hajrá
Amúgy R=U/I.
uli

szerk: lassú vagyok :/
(#) Istike88 válasza uli hozzászólására (») Ápr 19, 2009 /
 
egy picivel gyorsabb voltam
(#) Axel hozzászólása Ápr 19, 2009 /
 
Ezeket már néztem , nagyszerűen kiszámolják helyettem de attól érteni nem fogom miért van így.

( Ohm törvénye azért megvan :vigyor4: )
(#) Dudus válasza Axel hozzászólására (») Ápr 19, 2009 /
 
A rendelkezésedre álló tápfeszültségből kivonod a LED -ek nyitófeszültségét és osztod a LED-ek összáramával, így megkapod a szükséges előtétellenállást.

Az előtétellenálláson eső feszültség és az átfolyó áram szorzata az a teljesítmény ami eldisszipálódik rajta. Az ellenállás terhelhetőségét ettől nagyobbra kell választani.
(#) feki00 válasza uli hozzászólására (») Ápr 19, 2009 /
 
Esetleg hall-elem is szóba jöhet, de a megvalósítására nincs ötletem.
(#) Zozeei hozzászólása Ápr 20, 2009 /
 
Halihó!

Nekem olyan kérdésem lenne, hogy szeretnék venni egy LM3914-N IC-t Budapesten, de eddig a Conradba, ahova mentem kb minden egy vagyon volt, meg nem is mondtak túl sok jót, és szerintetek hol van Budapesten olyan nagyobb elektronikai bolt, ahol kapni ilyesmit?
Következő: »»   485 / 3971
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem