Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » FM adó kapcsolások kérdések
Lapozás: OK   30 / 107
(#) Eclipse85 válasza Sirály333 hozzászólására (») Ápr 28, 2009 /
 
Lehet félreérthető voltam
Nem hallgatni akarom, hanem sugározni :yes:
(#) proba válasza Eclipse85 hozzászólására (») Ápr 28, 2009 /
 
Gondolom, ez már adóengedély köteles .Építesz egy 100 m ig jó rádiót a kimenetére meg egy erősítőt .
(#) Eclipse85 válasza proba hozzászólására (») Ápr 28, 2009 /
 
na igen, a rengeteg engedély, meg papírmunka az más kérdés

néztem elég komoly fm transmittert, és hozzá való antennát. Kb. 100 ezerből jönne ki, és nagyjából 1500-2000 méter a hatótáv.
Ez egy komolyabb erősítővel megfejelve már használható lenne nagyobb távon is?
(#) Novak válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Ápr 28, 2009 /
 
Azért a danubius kicsit más kategória, mint egy 20 km-es hatótávra épített rádió. Utóbbi már egy 15 W körüli adóval megoldható, az említett kereskedelmi rádió pedig több mint 67000 W-os teljesítménnyel sugároz Budapesten. Szerintem inkább kisebb rádióknál érdeklődjön, mondjuk olyanoknál amik csak egy-egy települést fednek le, nem pedig megyéket!
(#) djmagoo válasza Novak hozzászólására (») Ápr 28, 2009 /
 
Szia!



Hol akarsz adni FM-en? Mert az FM az csak egy moduláció fajta, frekvencia moduláció... ja sejtem.. a CCIR URH sáv kéne neked... hogy a haverok is hallgassák a dizsi előttt a truvájkodásod... ha már rádió ne MP3-ról told inkább saját mixeket prezentálj... lenne kapcsolásom, FM stereo 5W, RDS coderrel, de itt is megtalálod a fórumban... www.pira.cz a cím azt hiszem

(#) Eclipse85 válasza djmagoo hozzászólására (») Ápr 28, 2009 /
 
Nem a haveroknak lesz, nyugi
Van már egy működő net rádióm, és mindössze kicsit fejlődni szeretnénk. Ezért gondoltunk arra, hogy ne csak neten lehessen hallgatni.

Szerencsére Novak nem leszólta a dolgot, hanem egy értelmes ötlettel állt elő.

Szóval hálás köszönet neki!
(#) djmagoo válasza Eclipse85 hozzászólására (») Ápr 28, 2009 /
 
Szia!



tudom ilyent nem szabad de van kapcsolásom tudok segiteni... csak probáltam hivatalos lenni de nem sikerült... én se értek egyet a hivatalos hablattyal....
(#) Eclipse85 válasza djmagoo hozzászólására (») Ápr 28, 2009 /
 
Jajj, ne érts félre
Mindenképp hivatalosan fog menni, csak előtte felmérem a terepet, hogy a sugárzást hogyan, mennyiből lehet kihozni.
Mert pl.: ha milliókban állna meg, akkor ugye felejtős.
Ha a sugárzás már megoldható, akkor jöhetnek a papírhegyek
(#) Action2K válasza Eclipse85 hozzászólására (») Ápr 28, 2009 /
 
Szia! A Netrádióra megvan már az engedélyed, illetve szerződésed? Bővebben: Link
Egyébként hivatalos engedélyt nem adnak ki házi építésű adóra. Csak akkor, ha az az adó átment a megfelelőségi engedélyeztetésen. De akkor már nem minősül házi építésűnek, hanem kis szériában gyártottnak.
(#) Action2K válasza Eclipse85 hozzászólására (») Ápr 28, 2009 /
 
Nem milliók, de közelít feléje. Legyen pl 500000. Ez is elég húzós, ha nincs reklám, vagy egyéb más fedezet.
(#) Eclipse85 válasza Action2K hozzászólására (») Ápr 28, 2009 /
 
Na ezt a házi dolgot nem tudtam.
Viszont akkor egy tök jó kérdés:
Hol lehet kapni normális adót, ami 15-20km-re is sugároz.
Külföldi oldalon is max 1W-osat láttam, ami kb. 1500 méterig jó.
Ebben segíthetne valaki.

Artisjus oldalt a-tól z-ig átrágtam, szóval tudom, mi mennyi :yes:

UP: Találtam 15W-osat

555 dollár
(#) Eclipse85 válasza Action2K hozzászólására (») Ápr 28, 2009 /
 
Még 1 UP

50W-os (30-50km hatótáv), antennával, kábelekkel kompletten szerelve akcióban 435USD.

Ez a rész akkor megoldódni látszik.
Engedélyeket mennyiért lehetne beszerezni?
(#) Gettobike válasza Eclipse85 hozzászólására (») Ápr 28, 2009 /
 
Hello!
Az engedélyeztetés nem egyszerű dolog. Először is, csak az NHH által engedélyezett adót lehet használni. Ilyenhez pályázat útján tudsz hozzájutni. Ha ilyen nincs, akkor van rá mód, hogy saját adót használj, de ennek az összes szabványnak meg kell felelnie, és használat előtte be kell méretni, ha minden oké vele, akkor adnak rá használati engedélyt, de ez súlyos pénzekbe kerül. Ezzel még csak az adó van meg, frekvenciahasználati jogod nincs. Itt az az eljárás, hogy az adott helyen pályázatra kiírt frekit megpályázod, aztán vagy sikerül vagy nem. Kereskedelmi és/vagy helyi rádiónak szánt frekinél az "erősebb kutya" elv. érvényesül, magyarul aki többet fizet érte, azé lesz a frekvencia. Én szerintem érdemes lenne megpróbálni a kisközösségi pályázatot. Ha megnyered akkor kapsz egy komplett engedélyezett adót, max 10W ERP teljesítménnyel. A pályázati összeg tavaly 12ezer forint volt, és még ha nem nyered meg, akkor is visszaadják az összeg nagy részét. Viszont erre kicsit várni kell, mert most módosítják ezeket a pályázatokat, elvileg augusztus elején lehet ismét pályázni.
(#) Eclipse85 válasza Gettobike hozzászólására (») Ápr 28, 2009 /
 
50W FM Transmitter

Ezt nem engednék? Nem tűnik házi szerelésnek
(#) martonlala válasza valaki_2 hozzászólására (») Ápr 28, 2009 /
 
Rendben, lerajzolom a már több éve működő adó rajzát is. Ez egy sztereo készülék, BA1404-gyel, a kimenő teljesítménye 0,7 W. Nagyobb végfokot nem tudok bemutatni neked, mert még nem építettem meg egyik változatot sem, így nincs tapasztalatom működésükről, de bármelyik életképes változatot meg tudja hajtani ez a kis eszköz is. Én is csak egy, a netren lévő számtalan kapcsolás közül tundám ajánlani valamelyiket. Akkor érdemes belekezdeni az építésbe, ha tisztában vagyunk az alapvető elektronikai áramkörök működésével, és rendelkezünk alapvető műszerezettséggel a beállításokhoz, ellenőrzésekhez, valamint, ha komolyan érdekel az RF technika. Még egy ilyen relatíve egyszerű adó megépítése is sok időt, küszködést, beállítást igényel, sokszor még a gyakorlott, kellő tapasztalattal és műszerekkel rendelkező építőknek is. Így hát, ha még ez lenne az első ilyen áramköröd, keress egy havert a elérhető közelségben, aki jártas ezekben a dolgokban, és gyakorlati segítséget tud adni az építésnél ha elakadsz. Vagy érdemes megépíttetni valakivel
(#) martonlala válasza Eclipse85 hozzászólására (») Ápr 28, 2009 /
 
Üdv mindenkinek! Itt minden hatályos jogszbályt megtalálsz a rádióadó létesítéssel kapcsolatban: Bővebben: Link
link javítva.(Nem vagy már frissen regisztrált felhasználó. A Link gomb használatát nem kell hanyagolni!)
szamóca
(#) Eclipse85 válasza martonlala hozzászólására (») Ápr 28, 2009 /
 
Köszi szépen!

Tudtam, hogy nem egy egyszerű dolog, de álmomban sem gondoltam volna, hogy ennyi minden kell hozzá...
Szinte lehetetlennek tűnik elindítani normálisan egy rádiót.
(#) wp9omp válasza gg630504 hozzászólására (») Ápr 28, 2009 /
 
Sziasztok!
Remélem nem off topic a kérdésem. A ham wikin találtam egy leírást "Kisteljesítményű CCIR WBFM műsorszóró rádióadók engedélyezése"-ről
Itt azt írják, hogy 87,5-108 MHz tartományban:
- maximális ERP: 50 nW!,
- csatorna osztás maximum 200 kHz lehet.
- A további alapvető paramétereinek meg kell felelnie az MSZ EN 301 357-2 szabványnak

illetve hivatkoznak a A frekvenciasávok nemzeti felosztási táblázatának módosításáról szóló 346/2008. sz. Korm. rendeletre.
Érvényes ez még?
Köszi előre is!
András
Vita:Műsorszóró sávok
(#) Szegedi Sándor válasza Eclipse85 hozzászólására (») Ápr 28, 2009 /
 
Én azt mondom próbáld meg ha lehetőséged van rá, de szerintem előbb vegyél egy adót és próbáld ki magad azzal. Szerintem házi készítésű adót megfeleltetni a jogszabályoknak elég nehéz, ja és komoly szakértemet kíván és az összerakásához szükséges műszerezettséget.
Én drukkolok neked.
Ja és megadnád az internetes rádiód címét, bele szeretnék hallgatni.
(#) Action2K válasza Szegedi Sándor hozzászólására (») Ápr 28, 2009 /
 
Idézet:
„szerintem előbb vegyél egy adót és próbáld ki magad azzal”

Ezt nem javasolnám, mert bemérik, aztán...
(#) Eclipse85 válasza Action2K hozzászólására (») Ápr 28, 2009 /
 
A "próbáld ki magad" akció annyiban kimerülne, hogy megnézem, működik-e. 5 percbe talán nem köt bele senki

Be kellene vonni 1-2 társtulajt Akkor talán könnyebb lenne
(#) varttina hozzászólása Ápr 28, 2009 /
 
Szia!
A komolyabb rádióadók még ma is elektroncsövesek, általában tetródával vagy pentódávl vannak megépítve. Az ECC85 ugyan trióda, de viszonylag nagy teljesítmény kicsalható belőle. Ebből könnyen beszerezhetsz pár db-ot. Garantáltan több kilométeres hatótávod lesz.
(#) gg630504 válasza wp9omp hozzászólására (») Ápr 28, 2009 /
 
Idézet:
„346/2008. sz. Korm. rendeletre”

Ezt kaptam az info#nhh.hu címről. Valószínű elírta a számot, mert ez a kormányrendelet a fás szárú növények védelméről szól.
Mindenesetre az FNFT-ben szerepel H61A.
(#) StMiklos válasza varttina hozzászólására (») Ápr 28, 2009 /
 
Szevasz!
ECC85? Az egy kettős trióda előerősítő max. meghajtó fokozatba. Az nem végcső!
Üdv: StMiklos
(#) idlob hozzászólása Ápr 28, 2009 /
 
Szia Nézz utána a FIKSZ II.-nek (50W), egy viszonylag "elterjedt" cucc, és a lényeg, engedélyeztetett. Persze olcsónak még ez sem mondható.
Amúgy kb. 1-2W-ig nem nagyon piszkálnak, hacsak valaki fel nem nyom, de utána exponenciálisan növekszik a kiszúrás esélye.
(#) lokátoros válasza Eclipse85 hozzászólására (») Ápr 29, 2009 /
 
Szia
Nem javaslom még az 5perces próbát sem.

1. Biztosan nem elég ennyi idő még a szubjektív teszteknek sem, a műszeres bemérésről nem is beszélve.
2. Ha a műsorszórásra kiosztott frekvenciasávot akarod használni, még öt percre sem zavarhatod a vételt.
3. Az adó működőképessége szerintem nem lehet kérdés, mivel gyári cuccot kell használni. Ez ugyanis nem amatőrsáv, itt sokkal szigorú követelményeknek, szabványoknak kell megfelelni, ilyen adót otthoni körülmények között lehetetlen építeni, hacsak nincs min. 5,000,000 Ft a megfelelő műszerparkra.

Mi már sok éve foglalkozunk kommunikációs rádióadók fejlesztésével, gyártásával, és nem a levegőbe beszélek ha azt mondom hogy ez nem az otthoni kategória.
Azt javaslom ne próbálj adót építeni, koncentrálj inkább a dolog adminisztratív részére, aminek a küzdéséhez sok sikert kívánok.

(#) EcoPityu válasza Eclipse85 hozzászólására (») Ápr 29, 2009 /
 
Ezt a témát amúgy már kitárgyaltuk a " • FM adó kapcsolások, kérdések" topicban!

Egyébként 1w-al lehet közösségi műsorszórási engedélyt szerezni, kicsit olcsóbb, mint a kereskedelmi rádiózás 30-50w-ja.
Kisebb falurádiók JÓ ANTENNÁVAL /ami olyan lehet, amilyet akarsz/ akár 5km-es hatósugarat is elérnek ezzel az 1w-al.

Én annó átjátszva egy helyi rádióadó adását /ami 200m-re volt tőlünk a lakótelepen/ 1w-al k.b. 2km-t értem el tákolt antennával, aztán 8w-al az egész várost besugároztam monóban!

A sztereo alap adóhoz transzmittert már 6-8000Ft-ért lehet kapni, egy egy fokozatú tranyás "C" oszt. végfokkal már 2w-ig erősíthető. Nos e mögé már csak egy BDV, avagy BDY sorozatú végtranzisztor, kihangolva 24v-ról, és kész is a 10-50w!
Avagy egy GU 29-es kettős tetróda, és 120w adóteljesítmény tárul eléd... Ami persze teljesen illegális!

Pont "amoda" beszéltük, hogy első körben csak elveszik az adót, aztán második körben jönnek a 100000-es csekkek...
(#) EcoPityu válasza Novak hozzászólására (») Ápr 29, 2009 /
 
Én bízok a tudásodban, de amikor üzemlátogatáson voltunk az Antenna Hungáriánál, a "felhőtoronyban", akkor a Danunak, ugyanúgy, mint a Lágernek, és a ..tőfinek, és uventusznak, csak 10Kw-os adója volt!

CSAK...
(#) Eclipse85 válasza lokátoros hozzászólására (») Ápr 29, 2009 /
 
Kösz szépen, lesz is vele gond rendesen

Az engedélyeket legrosszabb esetben nagyjából mennyiből lehet kihozni?
(#) Novak válasza EcoPityu hozzászólására (») Ápr 29, 2009 /
 
Én s hiszek neked, a kérdés csak az, hogy melyik adótoronynál voltál? Budapestről volt szó, ott bizony annyi, amennyit írtam (sőt, több), de Kabhegyen is Slágert pl 80 kW-tal adják...
De a kedvedért rákerestem a dologra, itt minden adóteljesítményt megtalálsz frekvencia szerint bontva:
Rádióadók listája
Következő: »»   30 / 107
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem