Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Hangszóró készítése
Ami most rajt vannak azok 18 cm átmérőjűek, és 2 cm magasak, 2 db, belső átmérőjüket nem tudom.
Próbálkozzak M 12-esekkel ? http://logotech.hu/index.php?module=termekek&sub=termekek.php&akt_m...tart=9 2 db elegendő lenne ? nagyjából dupláznám. Amúgy az összeszerelés utáni felmágnesezés mit jelent ? erre még nem jöttem rá
Itt 0,81-ről 0,49-re esett vissza összetett jóság. De gondolom így is elég nagy a szórt mágneses tér.
Nem, így csökken a mágneskör szórása, ha végiggondolod. Ezt használják mágneses árnyékolásnál is.
Hogy mekkora mágnes kell, azt nem tudom, ez attól függ, mekkora fér el. nem ismerem a hangszóró méreteit.
mondjuk ezt tisztán nem értem hogy tud vason kivül is hatással lenni a légrésben a térerősség nagyságára.
Az alsó pólusvas kissé kúpos, szval oldalt kb 6-7 mm hely marad a segédmágnes és a alsó vas között, gondolom ez jelentősen csökkenti hatását rá.
És mi lenne, ha az alsó pólusvas alá raknám a tekercset ?
hogyan tudok számolni térerősséget állandó mágnes, illetve tekercs esetén ?
Fizika óra ismereteimet felhasználva aszt hiszem tudok segíteni:
Az állandó mágnes indukcióját inkább mérik, sem mint számítják, abban nem tudok segíteni. A tekercs indukciójának nagyságát a Biott-Savart törvény adja, beszkenneltem a füzetem egy részét, a képen láthatod. A tekercs belsejét kitöltő anyag általában levegő, ennek mágneses permeabilitása 1, így a mű=1*(4*pi*10 a -7 hatványon) ha a vasmag van a tekercsben, akkor annak a permeabilitását keresd meg a neten, mert nem tudom, és akkor a most leírt képletbe az 1-es helyett beírod azt az értéket. remélem érthető voltam, ha valami nem helyes, akkor jelezzétek.
elkezdtem válaszolni tegnap, de aztán csak elaludtam. Tehát mivel az alsó fedőlapra a mégneskörben lévő mágnessel azonos pólust ragasztod, ezért a vasmag felőli pólust erősíted, így növelve az indukciót.
Ugyanezt, vagy hasonlót eljátszahatod tekerccsel is, de a probléma ott is az, hogy a kúpos vasmag miatt sokat csökkenne a hatása. Esetleg a tekercsnek is kéne egy vasmag, amivel lehetne koncentrálni a hangszóró alsó fedőlapjának középső, - ha jól látom - viszonylag egyenes részére.
Tekercs talán jobb lenne, azt tudom kúposra, az alsó fedlaphoz igazítani, és mellette meg tudom találni az áram szabályzásával a legoptimálisabb gerjesztést.
Azthiszem mégis a te variációdat próbálom meg.
Szval az alsó pólusvas alá egy tekercs, talán vasmaggal. Tudnál segíteni hogy a vasmag miből legyen, hogyan tudom legjobban koncentrálni arra a kis területre ? Maga a sík felület 8 cm átmérőjű, és 3 cm az alsó fedlapon lévő kör alakú furat. A tekercset 12 V-ről szeretném gerjeszteni, lehet akár több száz Amper is. Lényegében csak 3 másodpercig lenne gerjesztve a tekercs. válaszod előre is köszönöm
Szia!
Igazán szép munka! Én is hasonló hangszórókat akarok építeni, de fogalmam sincs, hogyan fogjak hozzá. Megtehetném, hogy valakivel elkészíttetem a membránokat, de számomra nem a kész hangszóró a lényeg, hanem az építés. Egyszóval saját magam akarom valahogyan összehozni. A kérdésem az lenne, hogy miként fogjak hozzá. Addig oké, hogy megfelelő vastagságú száraz deszkából kivágok egy kört, de utána fogalmam sincs hogyan tudnám azt megmunkálni. Fogjam be a fadarabot egy satuba, vagy valami forgó állványra tegyem? A homorú, vagy a domború oldalával kezdjem? Flexem van, esztergához sajnos mostanában nem jutok. A forgó állványt meg tudom oldani.
Ha van flexed, akkor azt jó erősen rögzítsd 2 vagy 3 vas pántal az asztalhoz, és a fát mozgasd a csiszolólapon.
De szerintem a flex túl gyors, inkább csináld fúróval, az lassabb, szebben és óvatosabban lehet vele dolgozni, és az ujjad sem fogja lecsapni a csiszolólap.
Megpróbálkozom vele. Először tüzelőnek való deszkákat fogok elforgácsolni, majd ha eljutok egy olyan szintre, hogy tudok két egyformát alkotni, ami még jól is néz ki, és elg könnyű, akkor veszek valami jobb fajta faanyagot.
ha sima fenyőből csinálod, szerintem az is megfelelő, és szerintem ne vágd először a kört, előbb csak rajzold rá a körvonalat, hogy a szélét a fának tudd megfogni, így biztonságosabb, és könnyebb.
Üdv. Ha kerítettél egy jó régi alapanyagot ami már több mint 10-éve szárad akkor abból vágd ki a kört dekopírral (ellenkező esetben ha friss a fa garantáltan eltörik vagy hajlik tapasztalat). Először a homorú felülettel kezd. Jó príma éles vésővel dolgozd ki a felesleg nagyát. Amikor kész a durva "teknő" tedd a flexedre a lamellás csiszolókorongot durvát, és szedd ki vele a maradékot. A homorú oldalt nem lehet vésőzni ezután ott is a korongozás marad. Miután ezzel megvagy akkor jön a kézi csiszolás tökéletesre. Illetve jó tanács vagy 2mm-rel nagyobb kört vágj ki, a szélét utólag lehessen pontosítani. Sőt membránszéltől függően kell kialakítani a famembrán széli dőlését. No meg a rengeteg por ami keletkezik, inkább szabad térben dolgozz
Köszönöm, a jótanácsot! Még a héten nekilátok, ha az idén elkészülök vele, az már jó. Van itthon egy használaton kívüli asztal, legalább 20 éves, valószínű abból fogom elkészíteni a végleges verziót.
Hát ekkora méretben gondolom lágyvas, és talán simán rúd alakú. De ezt nem tudom biztosan, hogy hogyan is volna a legjobb.
Akkor már csak csévetest kellene, talán fazékvasmagnak hívják, 30 mm belső átmérővel, kb. 100 mm magasan, vmi vastagabb falvastagsággal, 1800 W-al, és 500-as permeabilitással számolva 150 T-at kaptam indukciónak.
Honnan tudnék beszerezni valami hasonlót a célra ?
A fazék az most szerintem nem jó nekünk. Az elvileg zárt, és pici a szórt tér.
milyen alakúval lenne érdemes próbálkozni?
Íme néhány példa. Ha tudsz esztergálni, akkor bármelyiket könnyen elkészítheted.
ok, de itt most nem erről van szó, és nem erre van szükség.
Egy sima vasrúd sztem megteszi. De ha valakinek van jobb ötlete...
végülis egy kompenzáló, segédtekercs lenne, szval az egyik pólusra nincs is szükségem, így megfelelne egy T alakú lágyvasmag ?
Így szerintetek megfelene ?
A mágneses erővonalak mindenképpen önmagukba záródnak. A tekercs alján kilépő erővonalak nagy része az alsó fedlaphoz térnének vissza, a felső pólusvashoz csak néhány "eltévedt" erővonal térne. Csak az utóbbiak befolyásolnák a hangszóró működését. A jó hatásfokhoz szükség lenne egy olyan vas alkatrészre, amely a tekercs alsó pólusát a felső pólusvassal összekötné.
fenntebb a linken, egy kb. azonos nagyságú állandómágnes, alsó pólusvas alatt kompenzálóként használva majdnem felére csökkentette a jóságot, de nemhiszem hogy a kompenzáló mágnes aljából a felső pólusvasba visszacsatolódtak az erővonalak.
De akkor leskiccelem a másik elképzelést
Féloldalasan is működni fog, a tekercs másik pólusa elég távol van az alsó fedőlaptól, szóval ez nem probléma.
Így még mindig jobban érvényesül a hatása, és kevesebb a veszteség mint a vasak "szélesítésével".
A vasak szélesítésével semmit nem érsz el. A féloldalas megoldás működhet, de olyan, mint ha 20 centi széles légrést használnál. Ahhoz, hogy jó hatásfokon működjön a dolog, vason kellene vezetni a mágneses erővonalakat. Itt van erre két lehetséges módszer.
De ha van több száz ampernyi szűrt DC-d, akkor nem szóltam. |
Bejelentkezés
Hirdetés |