Fórum témák
» Több friss téma |
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal! - Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni! - És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
A 38 (vagy 19) kHz előállítását nem lehet megúszni, az a sztereo jel kódolásának fontos része. Annak segítségével állítja elő a sztereo kóder a multiplex jelet. A kisugárzott jelnek pedig tartalmaznia kell egy 19 kHz-es pilotjelet, a vevő abból tudja, hogy az adás sztereo, és a multiplex jelből annak segítségével tudja visszaállítani a két oldal jelét.
Sziasztok!
Olvasgatva a fórumot rábukkantam erre a hsz.-ra, és ezt az ötletet én is szorgalmaznám, csak két szoba között, és én arra gondoltam, hogy 1 mikrofon, 1 gomb, és 1 hangszóróra (szobánként) építeném az egészet. Egyenlőre az a legnagyobb gondom, hogy az illető kérdésére nem válaszolt senki, amiből meríthetnék ötletet (egyébként az a jelzés mit jelent a neve mellett? Ha valami jót akkor kaphatok én is?) Valamint hogy nem tudom hegy kezdjem el! Legyetek szívesek segíteni ebben a témában! Köszönök mindent előre is!
És ezt nem lehet mondjuk valamilyen más oszcillátorral előállítani, ami nem tartalmaz kvarcot?
Köszönöm proli0007 a segítséget, de igen laikusnak bizonyulok! nem egészében értem a rajzot.további segítségedet is köszönöm!!!
Játszogass csak kicsikacsa amíg a modik meg nem unják.
Hello!
Inkább fogalmazzunk kicsit máshogy... Alapvetően a pufferkondenzátor értékét, a terhelőáram és a "még megengedhető" brummfeszültség (v. búgófeszültség) határozza meg. Átlagos alkalmazásnál ez amperenként 2200µF-ra jön ki. Ahol nincs szabályozás - stabilizálás, ott inkább a 4700µF/A, vagy ez felett a jó szűrés. Tehát, ha maximális terhelés mellett megméred a pufferen az egyenfeszültség értékét, és abból levonod a búgófeszültség csúcsértékét, akkor annak a feszültség értéknek, még mindig többnek kell lenni 2V-al, mint a stabilizátor kimeneti feszültsége. A brummfeszültség számításához van egy gyakorlati képlet: Ub=1.5*It/Cp Ahol az Ub a búgófeszültség effektív értéke, It a terhelő áram mA-ben és a Cp a pufferkondi kapacitása µF-ban. (A csúcsfeszültség, pedig kb. ennek szorzata 1,42-vel.) A kondi kapacitása, a számított értéknél nagyobb lehet, de kisebb nem. üdv! proli007
Hello!
Akkor nézd meg ezt a hozzászólásomat, abban ott van a nyákterv és a beültetési rajz is. A relé típusát, a kapcsolt áram szerint, magadnak kell megválasztani, így értelem szerűen az nincs a nyákon. Ha azt el tudod készíteni nyertél. Ha nem, keresel valakit a közeledben aki segít. De ha nem ismered az áramköri jeleket, most itt a legjobb alkalom, hogy megtanuld. :yes: Vagy mi a gond? üdv! proli007
Sziasztok!
Szerintetek 4db 12cm-es ventilátort,előerősítőt,hangszóróvédőt,kivezérlésjelzőt elbír egy LM7812-es stab ic az 1,5Amperos?Vagy csináljak mégegy stab ic-t hozzá?És akkor külön a ventik külön a többi
Hello !
Megvilágosodtam! Mindent köszönök! Minden jót!
Akkor esetleg hogy lehetne lecsökkenteni 24v egyent 12-re?Azabaj hogy nem toroid a trafó és a lemezek összevannak ragasztva vagy mi és nemtudom áttekerni....2db kék 12cm-es venti,2db sima 12cm-es venti,5ledes kivezérlésjelző,hangszóróvédő,előerősítő és mindnek 12v kell.Vagy valami ötlet a fesz felezésére(ami bírja is)?Ahogy számoltam amperbe nemhaladja meg az 1,5A-t viszont wattba nemtudom...
Elő lehet állítani, de az nem lesz pontos. Annak meg vacak hangminőség, vagy nem sztereo vétel lenne a következménye.
Mindenképpen kvarc kell hozzá, legfeljebb nem 38 kHz-es, de akkor sokkal bonyolultabb kapcsolással valósítható csak meg.
A BD681-es mennyire használható PWM-re?
Motort szeretnél vele meghajtani AVR egyik lábáról jönne a kimenő jel. (Ide 1K ellenállás jó?) Ha jól tudom ebben benne van a védő dióda is így nem kell külön tenni bele?
Találtam 38kHz-es kvarcot az interneten, szóval probléma megoldva.
Van nehany tekercs adatom es nem vagyok biztos abban hogy jol ertelmezem.
Motorola TL494 adatlapbol van: Figure 20. Pulse Width Modulated Push–Pull Converter Van egy kozepleagazasu trafo (primer es szekunder oldalon is) Primary: 20 T C.T. #28 AWG Secondary: 120 (O?) T C.T. #36 AWG Core: Ferroxcube 1408P-L00-3CB Primer oldal: egy aga 20 menet vagy osszben? Szekunder oldal: nem tudom eldonteni hogy 12(O) vagy 120 van irva. De mivel felfele konvertal gondolom 120 a helyes. Egy agnak a menetszama vagy osszben? A #x huzalvastagsag lenne? Az AWG-t nem tudom. Az adott ferroxcube-rol semmit sem talaltam neten. Koszi.
Sziasztok!
Teljesen új vagyok az elektronikában, elég sokat olvasgattam már, több könyvet is, de még alapvető megértési gondjaim vannak, ha ránézek egy kapcsolásra. Azzal nagyjából tisztában vagyok, hogy hogy működik a kondenzátor, dióda, bipoláris tranzisztor stb., de ha megpróbálok értelmezni egy kapcsolást, sehogy nem akar összeállni, hogy valójában mi is történik benne. Nem tudtok valami oldalt vagy könyvet, amiben pár alapvető kapcsolás oda-vissza érthetően el van magyarázva, pl. olyan szinten, hogy miért van ott az a kondi, mi a szerepe, mi lenne, ha nem lenne ott? Szerintem párat megértenék, utána tisztulna a kép... Köszi!
Hello!
Ez a része, ilyen egyszerű! A rajzról egy linket szúrj be, ne nekünk kelljen kikeresgélni, mire gondoltál! üdv! proli007
Üdv!
Ennek az IC-nek az adatlapjában nem értek valamit: 40192 Az igazságtáblában (2.oldal) ha megnézem pl. a felfelé számlálást, ugye a clock up lábra adok 1est, az rendben, de a clock down-on ezalatt miért kell 1esnek lennie? Elvileg mind2 a 0-ra kellene legyen húzva alapból, nem? Majd pedig 1-1 kapcsolóval adom rá a feszt, legalábbis én így gondoltam.
>>Motorola TL494 adatlap<< A 9. oldalon lathato kapcsolasrol van szo. (sajnos a linkre kattintva nem jon be egybol az adatlap -legalabbis nalam nem..)
Koszi.
Akkor simán cseréljem ki a 7812-t ilyenre?
Szia ajánlom ezt szerintem az áramkör is egyszerű és elég sok áramkörben megtalálható max egy kicsit másképp Bővebben: Link
SZIASZTOK!
VAN 1 TECHNIKA TT-708 TÁVIRÁNYÍTÓM! NEM TUDOM RÁLŐNI A TV-RE! HA, VALAKI SEGÍTENE, MEGKÖSZÖNNÉM!
Sziasztok!
meg lehet azt valahogy oldani hogy a hangot 3 "részre" szedjem? (magas,mély,közép)
Hello!
Multisimben próbálgatok kapcsolásokat, jelenleg épp ezt csekkolom: http://www.hobbielektronika.hu/kapcsolasok/elektronikai_alapkapcsol...z.html Az felső áramkör tiszta, azt értem. A másodikban viszont mi a szerepe az R2 ellenállásnak? Kivettem és ragyogóan működik a kapcsoló Multisimben... Köszi!
Üdv!
Csak egy kicsit figyelmesen kéne olvasni, vagy éppen olvasni, ha eddig nem tetted! Idézet: „Ha zárod a kapcsolót, akkor a tranzisztor bázisa előtt lévő ellenállásnak az R2-vel összekötött pontját a (-) tápra "húzod". Ilyenkor a kapcsoló "erősebben" húzza a tranzisztor bázisát a (-) ponthoz, így az ellenállásunk ilyenkor nem játszik szerepet.”
Szia!
Az R2 feladata, hogy stabilan földre húzza a tranzisztor bázisát a kapcsoló nyitott állásában. Enélkül a való életben bizonytalan lenne a tranzisztor lezárása, mert a környezetben lévő elektromágneses jelenségek képesek lennének akkora áramot létrehozni a tranzisztor bázisába, hogy a tranzisztor még "félig-meddig" nyitott állapotban legyen. Üdv.
Ahaaaaaaaaa.... így már tiszta!
Ez az info hiányzott nekem a cikkből. Köszönöm! :worship:
Akkor számol egyet felfelé, ha a clock down lábon "1" van, és a clock up-ra egy felfutó él jut (a lefutóra nem csinál semmit). (Minden további felfutó élre számol egyet felfelé, a clock up-ra kell kötnöd azt az órajelet, amivel felfelé akarsz számolni.)
Akkor számol egyet lefelé, ha clock up lábon "1" van, és a clock down-ra egy felfutó él jut (a lefutóra nem csinál semmit). (Minden további felfutó élre számol egyet lefelé, a clock down-ra kell kötnöd azt az órajelet, amivel lefelé akarsz számolni.) Lehetne olyan is az áramkör, hogy alapból mindkét bemenet "0", és egyik, vagy másik bemenetre adott jelre (felfutó élre) számol egyet, de ezt az áramkört így tervezték meg.
Köszi a választ! Már értem a táblázatot. De ha mondjuk 2 gombot akarok berakni, hogy egyikkel felfele, másikkal lefele lépjen, akkor azt hogy csináljam?
Ha a felfele léptetést veszem alapul: a clock down-t 1-re kell húzni állandóra, mivel csak akkor működik a clock upra adott jelre a léptetés. De ha a clock down 1-en van, akkor nem lehet ott felfutó él (max lefutó, ha 0-ra húzom), tehát a lefele számláló gomb nem működne így. Biztos van valami trükkje, de még nem jöttem rá.
Hali!
Én a helyedben egy váltó kapcsolóval kapcsolnám hogy melyik lábon legyen tápra húzva, és egy két áramkörös nyomógombbal adnám a felfutó élt az éppen aktuális lábra. |
Bejelentkezés
Hirdetés |