Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   141 / 842
(#) pocok2000 válasza Norberto hozzászólására (») Máj 4, 2009 /
 
Köszönöm gyors válaszod. Hát az a helyzet hogy én is ilyentől tartok , de hátha valaki…
(#) slogan válasza spikk hozzászólására (») Máj 4, 2009 /
 
Köszönöm a kimerítő válaszokat (mindenkinek) !

Trafót szeretnék vásárolni ,láttam is párat ,de nem tudtam melyik lehet jó....
Igen a 30V -ot céloztam meg ,de a 25 is elég lehet....

Üdv : István
(#) patexati válasza slogan hozzászólására (») Máj 4, 2009 /
 
Ha a 24v-ost építed akkor ez lesz jó és szimetrikus (dupla) táphoz is jó!Bővebben: Link
(#) slogan válasza patexati hozzászólására (») Máj 4, 2009 /
 
Köszi szétnézek ...
(#) karpi válasza slogan hozzászólására (») Máj 4, 2009 /
 
Egesz egyszeruen :

Egyenaramban VA=W

Valtoaramba de csak tisztan rezisztiv terheles eseten
is VA=W

Valtoaramban ha a terheles nem csak rezistiv akkor az aram es a feszultseg nem lessz mindeg azonos fazisba igy a P= V*A erteke az adott terhelest valtoaramu viselkedesetol fugg (rezisztiv,kapacitiv,Induktiv ) .

A fizikaoran tanultunk rolla a valtoaram fejezetben soros RLC kor ,talan emlekszel mikor vektorialissan kellett megszerkeszteni az eredo ertekeketBővebben: Link

Meg bővebben (magyarul nem talalm hirtelen)
(#) slogan válasza karpi hozzászólására (») Máj 4, 2009 /
 
Hogy a viharba ne emlékeznék !
Mintha csak tegnap lett volna )))
Csak kíváncsi voltam figyelsz e ? )

Na.... viccet félre téve ,köszönöm ,sokat segítettél a megértésben !

Köszönöm szépen !


UI: kb. 25 éve volt az uccsó fizika órám
(#) Alkotó válasza slogan hozzászólására (») Máj 4, 2009 /
 
Ugyan született már pár válasz, de a sajátom is elmondom. És próbálok egyszerű lenni.

A "VA" a felhasználó által megkívánt kimeneti feszültség és áram szorzata. Erre is utal a jelölés. Aztán, hogy ez azonos-e a "W"-al, az csak akkor lesz érdekes, ha mondjuk magad akarsz trafót méretezni. Ugyanis ekkor már valóban előjön a veszteség fogalma, ami többek között pl. a fáziseltolódásból is adódhat, ami akár induktív, akár kapacitív irányú is lehet (régen erre volt a "cosinus fí").

De a lényeg mégis csak az, hogy a felhasználónak ne kelljen bajlódni semmivel. Megadja a neki kellő "VA"-t, és megkapja a trafóját. Ha egyszóval akarnám leírni, ez a haszhos teljesítmény.

Más! Szerintem el kellene fogadni (végre), hogy a mai, viszonylag specifikus áramkörökhöz, nem lehet megfelelő trafót találni a polcon. Annak esélye, hogy teljesítményben és tekercsrendszerében is megfelelőt találjunk, gyakorlatilag elhanyagolhatóan kicsi. Ez is egy alkatrész, amit meg kell venni, és akkor már lehet rá kérni optimális tekercselést (mint pl. külön tekercseket a műszereknek).

Alkotó
(#) slogan válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 4, 2009 /
 
Neked is köszönöm a választ !
Mindenképp új - szerintem - toroid trafót veszek.
A 25V ,120-160 VA szerintem nekem elég (javíts ha tévedek) .
Ahoz képest ,hogy most mindenféle dugajtápokkal küzdök - fokozatmentes állításról nem beszélünk - ,elemek ,akksik a LED kipróbálására ,ÁK.- k kipróbálására ,ahoz képest nekem ez nagy mérföldkő lesz.
Tehát - ha jó gondolom - pl. a 160VA -rel meg tudom oldani a ~30V / 4A -t ? És még egy kis tűrés is marad a trafóban....

Egyéb iránt már a tekercseléskor van egy kis ráhagyár - úgy hallottam - .
A műszereknek pedig megtekerném én a 4x +/- 5V -ot - ebben majd még később kérnék segítséget- !
Mindent összevetve szerintem nem tekertetek magamnak ,hanem választok valamit - újat/használtat -.

Köszönöm a segítséget és javítsatok ,mert külömben "erdő"

Üdv : István
(#) Alkotó válasza slogan hozzászólására (») Máj 4, 2009 /
 
Csak akkor tudok véleményt formálni "elég vagy kevés" ügyben, ha már a kapcsolás is megvan. De én itt nem látom mit is akarsz megépíteni (nem nyomoztam alaposan, csak éppen visszanéztem egy kicsit).

De ettől függetlenül, általánosan igaz, hogy sokat számít a majdani funkció. Elég ritka, mikor ténylegesen határterhelést kap egy labortáp, de ez nem jelenti azt, hogy ne kéne kibírnia azt. Csak az a kérdés mennyi ideig. Mert ha tényleg csak egy kis pár perces próbáról van szó, akkor egészen más méretezési hozzáállás kell, mint ha a végletekig akarod órákon át terhelni a majdani tápodat. Ebben azért célszerű már az elején jól állást foglalni, mert anyagilag ez számottevő különbözőségeket von magával. Ennek egyik eleme a trafó, másik meg az áteresztó tranyók milyensége, mennyisége, és azok hűtése.

És még egy fontos dolog. Nem biztos, hogy a bonyolultabb az jobb is, és van pár olyan dolog ami most ugyan olcsóbbá teheti a dolgot, de később majd sokszor visszaköszön a kompromisszumból eredő hatás.

Egy szerintem jó példa ez. Kicsit hőfokfüggő az áramhatár, kicsit régi a kapcsolás, de nálam még mindig megvan ennek a tápnak egy dupla verziója, és nem tudja kiszorítani okosabbnak tűnő társait. (mostanában raktam fel nyákterveket is hozzá)

Alkotó
(#) slogan válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 4, 2009 /
 
Köszi ,hogy ilyen behatóan foglalkozol velem !

Itt mutatom (file) a megépíteni kívánt (fele már meg van ) tápot.
Szerintem nem bonyi ,és jókat írnak róla.
A 3054 helyett is 3055 van !


Valamint vettem (még nem fizettem ki) egy toroidot ,de nem annyira vagyok biztos a bekötésében ,hátha láttatok már ilyet

(#) MolnarG válasza slogan hozzászólására (») Máj 4, 2009 /
 
A két pirossal kezdődő a primer (230VAC), a 3 db sárga a szimmetrikus (középmegcsapolásos) szekunder, a többi szekunderről a háttérben nem tudható semmi, ki kell mérni... aztán kiderül.
(#) slogan válasza MolnarG hozzászólására (») Máj 4, 2009 /
 
Köszi ,nem tudtam kivárni és így csináltam ( Ohm -ot mértem )

29V ;2x12V ; 18V , a maradékok
(#) Pioneer válasza slogan hozzászólására (») Máj 4, 2009 /
 
Az itt keringő népszerű kapcsoláshoz készítettem olyan NYÁK rajzot amibe beforraszthatóak a szabályzó potméterek. Így közvetlenül az előlapra szerelhető.
(#) slogan válasza Pioneer hozzászólására (») Máj 4, 2009 /
 
Köszönöm szépen !

A Lottót töltsd a héten feltétlen !

Pont valami ilyesmin voltam ,csak még megnézem ( kinyomtatva) elég távol/közel vannak e (M10 doboz ).


Más : van nekem 4db ilyenem és - ha lehet- ezzel oldanám meg a kijelzést.
Szerintetek "átkonvertálható" az ICL 7107 re ?
Gondolkozom ,csak nem fog az agyam
Lábszám kevesebb ,de ugye ez nem minden....
(#) proli007 válasza slogan hozzászólására (») Máj 4, 2009 /
 
Hello!
Gyanítom, hogy ez egy mutiplex vezérléshez való kijelző. Tehát azonos szegmens kivezetések, össze vannak kötve. Következésképpen nem jó.
üdv! proli007
(#) Pioneer válasza slogan hozzászólására (») Máj 4, 2009 /
 
Feltétlenül kitöltök egyet, csak jó lenne hozzá 5 nyerőszám is
(#) slogan válasza proli007 hozzászólására (») Máj 4, 2009 /
 
Ja már látom is ...

Köszi !


Az a baj ,hogy a "gyári" nyákkal nem nagyon férek el
(#) slogan válasza Pioneer hozzászólására (») Máj 4, 2009 /
 
Ha így haladsz ,meg lesz !
(#) Alkotó válasza slogan hozzászólására (») Máj 4, 2009 /
 
Ezt a rajzot sokat látni itt. Én még csak hallottam olyanokról akik meg akarják csinálni, de készen egyetlen fotót sem láttam.
Ami viszont biztos: egyetlen áteresztő tranyó csak nagyon szélsőséges hűtési intenzitással képes itt dolgozni. Sőt SZERINTEM nem is képes! Ha mondjuk rövidre zárod 5A-re beállított áramkorlátnál, és mondjuk 10% tartalék feszültséggel számolunk, akkor az 24*1,1*5=132W. No ezt a teljesítményt nem tudja egyetlen tranyó eldisszipálni. Persze ez csak az én álláspontom (mondjuk ettől azért még hiteles), és szerintem éppen ez az egyik alapok, amiért távolról sem ez a legjobb kapcsolás, amit labor célra érdemes megépíteni. Hiányzik belőle a megbízhatóság (viszont valóban nem bonyolult ezt el kell ismerni!). De mint sok más, ez is ízlés dolga, ha neked ez tetszik építsd meg ezt. Csak fejezd is be, és írd le ide, hogy miként működik.

Alkotó
(#) slogan válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 4, 2009 /
 
Már megépítettem ,sőt szét is bontottam !

Nem teszteltem sokat ,elvette a kedvem a ronda dobozolás és úgy gondoltam "kettősre" ,azaz szimmetrikusra építem át.

Sajnos ez a szerény hűtőborda nem fér az új dobozra

De csutkán zártam rövidre ,nem történt semmi ,kivéve a led reakcióját....
(#) huba válasza slogan hozzászólására (») Máj 4, 2009 /
 
Nálam jól működik. Ezzel az áramkörrel láttam el a li-ion töltőmet, és hasonló kapcsolású tápot örököltem édesapámtól. Már lassan 2 évtizede működik.
(#) MolnarG válasza slogan hozzászólására (») Máj 4, 2009 /
 
Attila használt a Kapcsolóüzemű előszabályozós, négydigites labortápegységéhez, multiplex kijelzőmeghajtást. 7135-ös Ic vel megoldható a kijelződ meghajtása!Bővebben: Link
(#) slogan válasza MolnarG hozzászólására (») Máj 4, 2009 /
 
Köszi ,azzal meg az a baj ,hogy van itthon 6db 7107
(#) brezinajanika válasza slogan hozzászólására (») Máj 5, 2009 /
 
Akkor itt az ideje felmenni a Maxim-ic-re és beszerezni pár mintapéldányt
(#) slogan válasza brezinajanika hozzászólására (») Máj 5, 2009 /
 
Már nem küldenek
(#) MolnarG válasza slogan hozzászólására (») Máj 5, 2009 /
 
Hmm, én tudok pakolni a sample cart-ba...
(#) brezinajanika válasza slogan hozzászólására (») Máj 5, 2009 /
 
Lehet velem van a baj,de nekem két hete még küldtek 7107-et...Na de nem akarom reklámozni az ingyenélést...
(#) slogan válasza brezinajanika hozzászólására (») Máj 5, 2009 /
 
Úgy értem : Nekem nem küldenek
(#) lidi válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 5, 2009 /
 
Én is megépítettem, nálam is remekül megy. Igaz, csak 2.5A -es trafóm van. Nem akarlak megbántani, de inkább ez a táp, mint a másik féle, ahol ha kontaktos a poti, akkor kikerül a maximális tápfesz a kimenetre. Az gyilkos lehet egy mikrokontrollerre nézve. (meg gondolom sok más áramkörre is). Aki meg hegeszteni akar labortáppal, az sokszorozza meg az áteresztő tranyókat.
(#) slogan válasza lidi hozzászólására (») Máj 5, 2009 /
 
Idézet:
„Aki meg hegeszteni akar labortáppal”


ez nagyon tetszik !
Következő: »»   141 / 842
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem