Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » DC-DC konverter
 
Témaindító: Placi84, idő: Nov 10, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   13 / 131
(#) SZIA hozzászólása Jan 31, 2009 /
 
Ahham, értem!
Köszi ezt a hosszú választ!
Amúgy erre nincs vmilyen képlet?
Vagy csak úgy random próbáljam belőni?
pl. én most 2*220µF/50V-osat néztem ki, max 2-2,5A-es terhelés, max 24V és kb 260kHz-es kapcsoló frekihez!
Vélemény?
Amúgy van jelentősége annak, h több kondit rakunk párhuzamosan és nem pedig egy, eredőben akkorát?
Vagy ennek csak anyagi okai vannak?
köszi
(#) potyo válasza SZIA hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
Létezik erre számítás, de elég bonyolult, így nem szokás annyira használni, inkább beteszünk valami akkorát, ami biztosan elég. A több kondenzátor azért jobb párhuzamosan, mert akkor kisebb az eredő esr, illetve a csúcsáramok megoszlanak a kondenzátorok között, így kevésbé vannak igénybevéve.
(#) SZIA hozzászólása Jan 31, 2009 /
 
Értem, köszi!
Asszem nincs több kérdésem!
(#) SZIA hozzászólása Jan 31, 2009 /
 
Huh de, van még!
Közben rájöttem, h olcsóbban megúszom ha inkább veszek egy PWM IC-t és azzal egy FET-et kapcsolgatok!
Amit eddig akartam venni, az 1500 pénz volt!
Egy PWM IC és egy FET kijön pár száz forintból!
Lényeg az, h így már sokkal nagyobb frekvenciájú IC-t is tudok venni, pl 1-2 MHz
Lehet, h soknak tűnik, de így elég kisebb tekercs és kondi is!
Viszont eszembe jutott a tekercs telítettsége, ami ha jól tudom nagyobb frekin könyebben végbe megy! Ha jól tudom?!
Vélemény
(#) mex válasza SZIA hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
Idézet:
„Viszont eszembe jutott a tekercs telítettsége, ami ha jól tudom nagyobb frekin könyebben végbe megy! Ha jól tudom?!

Pont forditva.Nagyobb freki,és azonos kitöltés mellett alacsonyabb áram alakul ki a tekercsen igy csökken a gerjesztése.
Persze oda kell figyelni az alkalmazott vas határfrekvenciájára is.
(#) SZIA válasza mex hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
Tehát akkor kisebb frekin könyebben megy telítésbe ?!
ahham

A határfrekit a katalógusban a Test Frequency alatt kell nézni?

És szerinted, ha már úgyis alacsonyabb a ΔI, akkor max 2A-es terhelésnél elég a 2,2A-es terhelhetőségű tekercs?

köszi
(#) mex válasza SZIA hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
Igen a test freqency fölé nem érdemes menni. Ha teheted minél nagyobb áramterhelhetőségűt válassz.
(#) SZIA hozzászólása Jan 31, 2009 /
 
Pár HSZ-el korábban a kondiról volt szó, h a bemeneten nem érdemes nagyokat rakni, viszont ugyebár a bemenetre kapcsolódik egyből a táp, aminek megint csak kell a kondi, akkor most a DC-DC bemenetére szánt kondikat elhagyhatom?
Max egy 1µF-sat szűrésnek!
???
(#) mex válasza SZIA hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
Helyi szűrés,pufferelés kell,mert a táptól a dc-dc-ig vezető szakaszokon is tekintélyes feszültség eshet+zavarforrás is egyben. Tehát nagyobb áramoknál igenis nagyobb puffert tegyél ne 1 µF-ot.
(#) SZIA válasza mex hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
Egy nyákra tervezem, akkor meg szerintem elég közel lesz a táp kondija az IC-hez!
Így?
(#) mex válasza SZIA hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
Mindenképp rakjál! Impulzusüzemnél,nagy gyakorlat szülséges egy kifogástalan nyák tervezéséhez,gyanitom ez nincs meg, nekem sem,csak próbálkozokúgyhogy segitség lehet a kondi.
(#) SZIA válasza mex hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
Nem lesz felesleges a sok kondi?
A tápnak vagy 2, a DC-DC-nek megint vagy 2 v 3, plusz egy 1µF-ós szűrőnek, és ez mind egymás után párh.-an!


Am tényleg nincs, ezért is faggatódzok itt már pár napja, próbálok okosodni!
(#) ciw hozzászólása Feb 5, 2009 /
 
Üdv !

A kérdésem a következő lenne:

12V 18A-re lenne szükségem, de nem fér el ennek megfelelő trafó, kapcsolóüzemű táp szintén nem jó, mert vízmentesnek kell lennie a cuccnak és ezért nem tudok ventillátoros hűtést csinálni.
Valami step Down konverterre gondoltam.
Egyébként LED-ek lesznek így táplálva.

Találtam egy ilyen ic-t ami elvileg le tud adni 10A-t, ez jó is lenne, mert ketté tudom bontani a terhelést és 2db ilyennel megoldható lenne.
Az ic tipusa L4970

Az nem derült ki számomra, hogy a kimenetén csak akkor jön ki a 10A, ha van elég kakaó a bemenetén, vagy a kondi és tekercs páros miatt nem szükséges ekkora árammal megtápolni?
Mondjuk adnék neki vagy 30 V-ot de kevesebb áramot?

Válaszokat előre is köszönöm.

De más megoldás is szóba jöhet, mert mondjuk ez is szinte csúcson lenne járatva (10A-tud és én 9A-t levennék róla).
(#) proli007 válasza ciw hozzászólására (») Feb 5, 2009 /
 
Hello!

Nem ismerem az IC-det, de el kell szomorítsalak, ez is kapcsoló üzemű. A vízhatlan kialakításnak köze nincs a táp típusához. (gondolom persze Te egy gyári a hálózati táplálásra mondtad, hogy nem megfelelő)

Természetesen, ha a bemenő feszültség magasabb, akkor a felvett áram is csökkenni fog. Ha nem így lenne, akkor analóg lenne a cucc és fűtene mint az állat. Ami a veszteséget mutatja, az a hatásfoknál megnézhető. Ennek, viszont itt is kell hűtés, csak esetleg nem ventilátoros.
Az áramot nem lehet neki adni csak a feszültséget, az áramot, majd felveszi magától, amennyi szükséges.
üdv! proli007
(#) GyuszMo hozzászólása Márc 9, 2009 /
 
Üdv!

A kérdésem a következő:

1,2 V dc-ből kellene 3V, ami 1:1 másodpercesen oszcillálna. Be-ki kapcsolás 1,2V os impulzussal történne.
Villogó LED-es kutyanyakörv lenne az éjszakai kutyasétához.

Elképzelés:
DCDC MAX856
Csak a villogást nem tudom, hogy hogyan oldjam meg, mert méretre kicsinek kell lennie.
Vmi SMD 555?, ha van jó ötletetek akkor osszátok meg velem.


Előre is köszönöm segítségeteket!
(#) rakos28 hozzászólása Ápr 17, 2009 /
 
Sziasztok!

Az a helyzet, hogy a laptoptöltőm kinyiffant, de tudtam szerezni egy másikat. Ez viszont 20V 3.5A, nekem viszont 15V 3A kellene. Tudnátok javasolni valami egyszerű kapcsolást vagy erről mi a véleményetek?
Előre is köszi a segítséget!

dc-dc.jpg
    
(#) proli007 válasza rakos28 hozzászólására (») Ápr 17, 2009 /
 
Hello!
Természetesen analóg áteresztővel is megoldható a dolog, de talán célszerűbb lenne a kapcsolóüzemű tápot leszabályozni erre a feszültségre.
üdv! proli007
(#) rakos28 hozzászólása Ápr 17, 2009 /
 
Ebben természetesen igazad van, de azt sem tudom, hogyan kezdjek hozzá! Nagyon kezdő vagyok, és ez nagyon zsúfolt áramkör. Tele van SMD cuccokkal is, De ha segítessz megpróbálhatom, viszont én ezt egyszerűbb megoldásnak látom. Köszi a gyors választ!
(#) proli007 válasza rakos28 hozzászólására (») Ápr 17, 2009 /
 
Hello!
Ha nem ismered a kapcsolóüzemű cuccokat, akkor inkább ne nyúlj bele. De (20V-15V)*3A=15W annak már hűtőborda kell rendesen. Szóval fűteni fog.
üdv! proli007
(#) rakos28 hozzászólása Ápr 18, 2009 /
 
Két AT PC tápot már kifektettem (először őket akartam átfabrikálni, tehát nem ismerem őket) Ezért is gondoltam azt a megoldást, amit írtam. És köszi, akkor borda+venti!
(#) sleve hozzászólása Ápr 28, 2009 /
 
Sziasztok,

Olyan dc-dc konverter kapcsolási rajzot keresek ami 48V/1A -ról csinál 24V/2A -t.

(#) sleve válasza sleve hozzászólására (») Máj 4, 2009 /
 
Senki nem tud ilyet?
(#) potyo válasza sleve hozzászólására (») Máj 4, 2009 /
 
(#) sleve válasza potyo hozzászólására (») Máj 4, 2009 /
 
Köszönöm :worship:
(#) dbase hozzászólása Máj 13, 2009 /
 
Megépítettem az LM2576 ic-s tabot.
Ez is egy rakás sz... Beadom a 13v-ot, és beálíltom a kimenetén 8,2V-ot, leterhelem egy szokásos 12v 5w parkir izzóval, erre leesik 6,9V ra. A bemeneti táp stabil 13V 6A-s. Miért csinálja ezt hely?
Nektek jol müködik? Ez adj-sos ic, állítható kimenetü.
(#) dbase válasza dbase hozzászólására (») Máj 13, 2009 /
 
Meglett a baj, kéznél csak 470µF kondim volt a kimenetre, és lecseréltem 1000µF re amit írtak azzal már jobb a helyzet. Helyhiny miatt tettem kisebbet.
(#) cimopata válasza dbase hozzászólására (») Máj 13, 2009 /
 
Tegyél egy kondit közvetlen a bemenetre is, az IC tövébe.
470u
(#) tarnagy válasza potyo hozzászólására (») Máj 28, 2009 /
 
Üdv!
Van egy napelemem, aminek a paraméterei a következők:
Névleges teljesítmény 40W.
Üresjárási feszültség 62V, Rövidzárási áram 1.1A.
Munkaponti feszültség 45V, Munkaponti áram 0,9A.
Ezt 12 V-os akku töltésére szeretném használni (hajón). Azt javallották mások itt a portálon, hogy DC/DC konverter kell hozzá.

Az eddigi válaszok alapján jöttem át erre a topicra.
Ezeket kaptam eddig válaszként GONDOMRA:

"Én 36V-nyi akkut töltenék vele, felhasználáskor pedig párhuzamosan közném őket 12V-ra. Vagy maradhatna sorosan a napelemen, és mindig arról vennéd le a 12V-ot, amelyiken magasabb a fesz (hogy egyformán használódjanak)."
"ez is jó megoldás, de akkor neked kell figyelni a töltés folyamatát, és a rendelkezésre álló kb 1 A nem valami sok, sokáig tart a töltés. (addígra lemegy a nap)..."


"Szeretném felhívni a figyelmeteket arra, hogy a napelemek általában áramgenerátoros jellegűek. Úgy látom ez okozza a legtöbb gubancot, a felhasználásánál. A 12 V -os akksik (akár zselés, akár ólom) töltését a 20 V körüli üresjárási feszültségű napelem cellákkal lehet tölteni egyszerűen, söntszabályzóval. Ha az üresjárati feszültsége 45 V körüli akkor a módszer egy kellően okos DC/DC átalakító készítése. (kész kapcsolásról nem tudok)"

"A csatolt fájl diagramjából kiderül, (csak példának csatoltam, mert a szóban forgó típus nem is mert, de a jelleggörbéi hasonlóak lehetnek) hogy ha egy "üres" akkumlátort ráakasztasz, akkor a rövidzárási áramával tölti amíg el nem éri a szolár cella üresjárási feszültségét. A linkelt dokuból látszik, hogy ez a feszültség nem sokkal több, mint a feltöltött akku végfeszültsége, amit egy viszonylag egyszerű töltőelektronika kezelni tud. 14.4 V nál lekapcsolja a napelemet, és kb 13 V nál visszakapcsolja. Ha az üresjárati feszültség 45 V, akkor kell egy inverter, ami elöállítja a 12 V akkumlátor részére a töltőáramot max 14.4 V ig. Így az akkumlátort kb 45 W-al lehet tölteni (kb 4 A rel) ami persze függ az inverter hatásfokától."
- az említett fájlt (pdf) csatoltam.

Nos, én laikus vagyok, s az érdekel, hoigyan tudok olyan szerkentyűhöz jutni, amelyet használhatok az említett célra. Építeni kell? Lehet venni valahol? Másból átalakítani? Kérlek, segítsen, aki tud...
(#) sleve válasza tarnagy hozzászólására (») Máj 28, 2009 /
 
Nem lesz egyszerű, ilyen paraméterekkel rendelkező napelemekhez nem gyártanak (én legalábbis nem találtam sehol) töltésszabályozót csak 12V és 24V-os rendszerekhez. Most azzal a kapcsolással probálkozom amit potyo belinkelt, sajnos a vidéki alkatrészellátás akadozik így a projekt is lassabban halad mint szeretném de vannak biztató jelek ezért még nem adtam fel. Most ott tartok ha éri a nap rendesen a napelemet, megtermel úgy min. 700mA-t akkor tökéletesen működik a konverter. Nekem is olyan napelemem van mint neked (Rétsági ugye?).
(#) tarnagy válasza sleve hozzászólására (») Máj 28, 2009 /
 
Igen, én is ott vettem, de befürödtem, mert azt hittem, egyszerűbb lesz akkut tölteni vele (másra nemigen tudom használni...) Elektronikában járatlan vagyok, ezért fordultam ide tanácsért. Örülök, hogy Te is emiatt töröd a fejed, biztosan többre jutsz, mint én. A 700 mA elég kevésnek tűnik. Mennyi kell egy akku töltéséhez (nem feltétlen gyorstöltés, persze...)
Az, hogy "a konverter tökéletesen működik" azt jelentené, hogy lehet vele akkut tölteni? Vagy Te másra használod?
Következő: »»   13 / 131
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem