Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Labortápegység készítése
Én is megépítettem ezt, és ez indította el az átalakítási kedvet. Ez a mondjuk "első verziós" rajz, ami nem egészen tökéletes. Ezt javította PIONEER, én meg próbáltam nyákilag követni a változást.
Magadnak kell eldönteni, jó-e neked így ahogy van. Az árambeállítás számomra elfogadhatatlan ebben. Nincs áramgenerátoros üzemmódja. A javított rajz, megoldja a problémát. Én vagy a javított változatot javaslom, vagy bármelyik másik, bevált kapcsolást. Egészen más! A mellékleteden lévő "tele-fóliás" nyák, eléggé vitatható eredményekre szokott vezetni. Ettől függetlenül, van aki ezt sztárolja, van aki erősen vitatja ennek létjogosultságát (én az utóbbiak közé tartozom, azaz csak kivételes esetben, jó indokok alapján használom). Az ilyen kialakítás melegágya a gerjedéseknek (mégha ez egy tápegységnél nem is túl valószínű), és e mellett nehezíti az áttekintést, bonyolítja a javításokat, és egy csomó hibalehetőséget is előre vetít. Akotó
Szia !
Van ennek a tápnak egy eredeti RT-s rajza, ezt többször megépítettem, mindig működött rendesen. Egy dologra kell figyelni 33-35V -nál ne legyen nagyobb a bemenő feszültség. Gyakorlatilag max 24V -os trafó jó. Az sem árt ha 3054 -3055 párost használod és azokat az alkatrészeket ami eredetileg szánva van a kapcsolásba. Érdemes a 3055 -t megduplázni. Téma elején 3- 6 lap már rengeteg írás volt erről a tápról. Üdv!
Szia!
Ahogy alkotó is írja, kompromisszumokkal használható ez a táp, nekem is meg van építve ez a verzió is. Mivel én rajzoltam ezt a nyákot E kompromisszumok kiküszöbölése végett kezdtem bele az átalakítási projektbe, ami láthatóan sok javulást hozott. Én is ezt a javított verziót ajánlom figyelmedbe, aminek a nyák rajzát Alkotónak köszönhetjük. Idézet: „Én is ezt a javított verziót ajánlom figyelmedbe” de melyiket is ?
Még egy dolog az ehhez az eredeti rádiótechnikás kapcsoláshoz. Az áramkorlát szabályzás oly annyira rosszul van megoldva, hogy a terhelés változtatásával nagyban változik a beállított áram értéke is. Ez annak köszönhető, hogy a kimeneti feszültség változásával a D2 diódán eső feszültség is nagyban változik, ezzel instabillá téve az áram szabályzását.
Ez lenne az.
PIONEER!
Kipróbáltam a D2 megduplázását (sorbakötve). Pont ahogy vártad, éppen dupla lett a max. áram, ami nálam így 5A. Ezt persze már nem szereti egy darab 2N3055, de félek még 2-se nagyon, de a próba idejére kibírta. Szóval akár eleve lehet két sorba kötött D2, mert a trimmerrel jól vissza lehet szabályozni (csak így már van miből visszavenni). Alkotó Szia azt hittem ez neked egy egyszerübb feladat lesz,de kérdésre csak kérdéssel válaszolsz,vagy nem is a kérdésre válaszolsz,azt gondoltam hogy ti azért forumoztok itt,hogy segitsetek egymásnak,én őszintén elmondtam,hogy hülye vagyok az elektronikához,de ahogy elnézem te sem sokat értessz hozzá,azt hiszem tényleg kell keresnem egy másik topikot.Ha szerinted ez nem lehetséges akkor hogyan müködhet ez a STARTER (csatoltam a képet),vagy szerinted hogyan lehetséges egy védőgázas hegesztőbe egyenirányítót szerelve,spéci munkakábellel aluminiumot hegeszteni?Gondolom ez a müvelet sem alacsony áramerősséggel történik,viszont nem is tul nagy feszültségen! Tisztelettel Lengyel Gergő
A személyes kritikádat majd átgondolom, nem hiszem, hogy másokat is érdekelne.
Ez a trafóméret, és ez az egyenirányító NEM TUD 140A-t! (mint ahogyan én azt sejtettem is, ezért kértem a fotót) Ettől konkrétabban nem tudom kifejteni a véleményem. Alkotó
Igen, ez 12V-on tud 25A-t, 24V-on 20A-t, de hogy azt a 200A-t hogyan tudja kiadni magából, azt nem tudom. Egyáltalán, ha az a "200 AMP" azt jeneti.
Köszi !
Már megépítettem az általam belinkelt-et Majd meglátjuk..... Időközben elkészültem az előlap összeállítáával (még nincs kész )
A 10mA nagyon ígéretes. Ki fogom próbálni az IC cserét.
Visszamentem 2 oldalt és megnéztem a fotómat, nálam is ST van benn. Az első képen jól látszik.
Magyar nyelvű feliratozással lesz a legszebb :crazya:
De már így is szépen alakul, ahogy látom
Én is ilyesmit szeretnék majd csinálni, de én megelégszek 2 szabályozható kimenettel + 2-3 db fix szimmetrikussal. Jobb oldalt azok fix +/- tápok? (5,12,15?)
Nem sajnáltad a beruházást a műszertől. Remélem azt tudja majd, amire számítasz.
(nekem árammérésre analóg műszer sokkal jobban tetszene, de ez már egy lejátszott meccs) Alkotó
Köszönöm mindenkinek, jól esik
Volt és van is még vele tennivaló Igen jobb oldalt lesznek a fix +/- tápok ,valamint néhány fix váltó feszültség. Természetesen még az előlap design is hátra van és -igen - Magyar felirat lesz !
Ráértemben próbálkoztam másfajta műveleti erősítővel. Volt a fiókomban 2db LM348N az egyik texas, a másik nem tudom milyen gyártmányú (két hullámos vonal). A texas féle ugyan azt produkálta mint az LM324N, a másik, (a két hullámos vonalas) viszont meglepetésemre 0,9mA-től tud áramot szabályozni. A kimeneti feszültséget pedig 0,5mV-tól lehet szabályozni.
Ez azért elég ígéretes dolog.
Szia! Én nem vitatkozni jöttem ide,és szerintem nem bántottam meg senkit,de ha úgy gondoljátok,akkor elnézést kérek.Nézd én esztergálással és marással illetve hegesztéssel foglalkozom,ha engem megkeres valaki,mert szeretne valamit megcsináltatni én szivesen segítek neki,ha nem tudom megoldani amit kér,akkor utánanézek hol lehetne pl. az adott alkatrészt legyártani,ha ez sem megy akkor megmondom neki,hogy sajnálom de nem tudok segiteni.Erre ti engem fikáztok aki kérdezett valamit amihez nem ért és ahelyett hogy segitenétek vagy elmondanátok hogy merre induljak el,vagy hogy esetleg milyen fórumba keressek erről a témáról!Én azt gondoltam hogy ti akik ilyen komoly tápegységeket tudtok csinálni,az én problémám nem jelenthet gondot.Ha köbzoli és Pioneer hozzászólása alapján ez az ezeréves szelénlap tud 12V-on 25A-t és 24V-on 20A-t,akkor hogy lehetséges,hogy nem lehet olyan kapcsolást késziteni ami 18V-on max 30A-t tud?Nem az volt a kérdésem,hogy ez a STARTER tud-e 140 Ampert,hanem hogy lehetséges-e megoldani amit én szertnék!
Tisztelettel Lengyel Gergő
Szia!
Természetesen lehet 18V 30A-es tápegységet készíteni, de ez azt jelenti, hogy 18V-on maximum 30A képes leadni. Az aktuálisan átfolyó áram mindig az adott fogyasztó ellenállásától függ. A másik megoldás az, hogy az adott fogyasztón mindig 30A áramot folyaszt át, viszont ilyenkor a kimeneti feszültség függ a fogyasztó ellenállásától.
Az a trafó legfeljebb rövidzárlatban ad le 140A-t, és néhány-tíz másodpercig talán ki is bírja, mielőtt leégne.
A felirata hasonló túlzás mint a 200W kimenő teljesítményű kínai rádiómagnó (15W fogyasztással ) Az indítózásra talán rá is segít valamennyit, érdekes lenne lemérni, hogy ténylegesen mennyit... Azzal pedig, hogy morgolódsz és másokat kritizálsz csak annyit érsz el, hogy olyanoknak is elmegy a kedve a kérdésed megválaszolásától, akitől egyébként kaphattál volna érdemi segítséget....
Sziasztok!
Először is szertnék mindenkitől,akit megbántottam elnézést kérni.Csak egy kapcsolási rajzot szerettem volna amivel talán elindulhatok.Pioneer és köbzoli segitett nekem,hogy hol érdeklődjek.Engem csak az bántott,hogy úgy nézett ki a helyzet,hogy azon vitatkozunk,tud-e ez a bizonyos műszer ekkora áramot,ti értetek hozzá,tehát ez képtelenség,viszont én csak azt kérdeztem,hogy jó lenne-e ez a trafó a tápegységhez.Mégegyszer elnézést szeretnék kérni. Köszönöm a segitséget! Tisztelettel Lengyel Gergő
Helo
A képekből nem tudom megítélni a trafód van-e 600Wattos! Ha valós a 24V 20Amper akkor is max.500 Watt. A 18V-os 30Amperes áramgenerátoros táphoz [/u][/u]600W teljesítményü trafó kellene. Mivel eloxálásra szeretnéd használni a 18V üresjárati feszültséget nem tudod csökkenteni, legfejebb az áramerősségből vehetsz el. 2.5A/dm2 árammal 12dm2 felületet oxidálhatsz 30Amperrel. Ezt a teljesítményt folyamatos üzembenn kellene tudnia a tápegységnek a kb 45-60 perces üzemidő miatt.
A közeg ellenállása gyakorlatilag 0. Vettem egy 4W-os ellenállást, adtam rá kb 3V-ot, és addig forgattam az ellenállást amíg a tápegység-en az áram 0.5 amper közelébe nem ért. Nem értem ez miért sértené az ohm törvényt. Egy állandó feszültséget adó tápnál ha az ellenállás értékét változtatod, akkor az áramerősség is változik, tehát az általad felemlegetett ohm törvény tényleg nem dől meg. Vagy félreértettél, vagy nem gondoltad át amit írtál.
Mindenesetre a gyakorlatban is kipróbáltam, és bevált, csak nem tudtam 4W-nál nagyobb potit szerezni.
Én arra céloztam röviden, hogy az R=U/I képletből legfeljebb csak kettő dolgot lehet beállítani. A harmadik pedig a fizika törvényei szerint kialakul. A képlet mindhárom tényezőjét emiatt nem lehet megváltoztatni, mert akkor nem lesz igaz (mármint a képlet).
Mert anno azt írtad, hogy legyen 1,5V a feszültség és az áram pedig változtatható legyen. Na de ha a közeg ellenállása állandó, akkor a képletben az R már adott. Az U szintén (1,5V), tehát az áramot már nem lehet állítani. Viszont te azt írtad hogy állítható kell hogy legyen. Na ezért írtam én hogy ez lehetetlen, mert R=U/I. Megjegyzem, hogy már akkor sem értettem teljesen hogy a söntöt hogyan és mi célból akarod használni. De ne offoljunk nagyon. Mostanában mindig éjjel fórumozol?!
Az az ezeréves szelénlapnak látszó két lemez nem szelén egyenirányító.
Két alulemez, mint hűtőborda, és mindkettőbe bele van sajtolva két-két szilícium generátor dióda. "Valódi" hegesztőgépeknél is használják ezt az egyenirányítási módot. (Ettől függetlenül arra a trafóra a 140 A-es hegesztőáram erősen eltúlzott adat.)
Sziasztok, lenne egy kis problémám, éppen benne vagyok egy újabb spafi táp építésében, ezúttal alkotó nyák tervével, a beültetés, élesztésel semmi gond nem volt, szépen lehet szabályozni a feszt és az áramot is, de van egy kis gondom vele, amikor a feszt max-ra tekerem kigyullad az áramkorlát ledje, terhelés nélkül is, valamint ha leterhelem 10ohm-al, akkor 2,5A-nél nem enged többet az áramkorlátja, igaz az eredeti kapcsolás 50VAC-ról megy, én most 36VAC-t használok, ez lehet probléma esetleg? Valamint a 4 BD249 helyett 2db 2N3055-öt, mit kellene változtatni hogy jó legyen?
Üdv. Bővebben: Link
Elképzelhető, de mindkettő ezt produkálja, lehet a T5-bázisánál lévő 1K-t kellene manipulálni?
|
Bejelentkezés
Hirdetés |