Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC kezdőknek
 
Témaindító: Placi84, idő: Okt 3, 2005
Témakörök:
- A PIC ÖSSZES Vdd és Vss (AVdd és AVss) (tápfeszültség) lábát be kell kötni!
- A táplábak mellé a lehető legközelebb 100nF-os KERÁMIA kondenzátorokat kell elhelyezni.
- Az MCLR lábat, 10kohm-mal fel kell húzni a Vdd tápfeszültségre.
- Külső kvarc használatakor 4MHz-ig XT, a fölött pedig HS konfigurációt kell beállítani.
- Stabilizált tápegységet kell használni, a kapcsoló üzemű "telefon töltő" adapterek okozhatnak hibákat.
- Programozáshoz, használj lehetőleg PICKIT2 vagy 3 programozót. Kerülendő a JDM (soros porti) programozó.
- A PIC adatlapja (PDF), tartalmazza a lábak kiosztását és a PIC minden paraméterét. Az adatlap ingyen letölthető!
- Egyes PIC típusoknál az RA4 nyitott nyelőelektródás (Csak lefelé húz L szintre, H szintet nem ad ki!)
- Ha a PGM lábat digitális ki-/bemenetnek használod, az alacsony feszültségű programozási lehetőséget le kell tiltani.
Lapozás: OK   11 / 1208
(#) Mezoas hozzászólása Jún 30, 2009 /
 
Pár napja kezdtem bele egy 16F84A PIC programozgatásába, sajnos csak gyakorló példák segítségével. Ehhez a PIC-hez van ugye egy remek oldal: Electric Power.
Nos az első igazi problémám most merült fel, mert az egyik progi nem azt csinálja, amit kellene neki.
Kapcsrajz. Csak az RB5 és RB4-en van LED.
Asm:
LIST P=16F84
#INCLUDE "P16F84.INC"
__CONFIG _XT_OSC&_CP_OFF&_WDT_OFF
ORG 0
START BSF STATUS,RP0 ;BANK1
MOVLW B'00011111'
MOVWF TRISA
MOVLW B'00000000'
MOVWF TRISB
BCF STATUS,RP0 ;BANK0
VISSZA MOVFW PORTA
XORLW B'11111111'
ANDLW B'00110000'
MOVWF PORTB
GOTO VISSZA
END

A leírás szerint, ha az RA1 v. RA0 lábat GND-re kapcsolom, akkor fel kellene villannia valamelyik LED-nek. Viszont csak annyi történik, hogy a két LED világít (a többi RBx lábon nincs fesz.), és a kapcsolgatásra semmilyen szinten nem reagál.
Tudtok segíteni?
(#) C0ny hozzászólása Jún 30, 2009 /
 
Hali!

Lenne egy kezdő kérdésem, C alatt próbálkozom, és szeretnék egy unsigned short long-ot (24bit) szétszedni 3x unsigned char-ra. Hogyan tudnám ezt legegyszerűbben megtenni?

Segítségeteket előre is köszönöm!
(#) icserny válasza Mezoas hozzászólására (») Jún 30, 2009 /
 
Az ANDLW B'00110000' utasítással kinullázod azt, amit látni akarsz!

(#) icserny válasza C0ny hozzászólására (») Jún 30, 2009 /
 
Union használatával.

Mivel nem mondtad, hogy milyen C-ről van szó, most egy C30 példát mutatok 16 bitre:

  1. typedef unsigned char       uint8;  
  2. typedef unsigned short      uint16;
  3.  
  4. typedef union _union16 {
  5.     uint16 u16;
  6.     uint8 u8[2];
  7. } union16;


A 24-bites union-hoz nyilván u8[3] kell.
(#) C0ny válasza icserny hozzászólására (») Jún 30, 2009 /
 
Köszönöm a gyors választ! egyébként C18.

Üdv
(#) Mezoas válasza icserny hozzászólására (») Jún 30, 2009 /
 
Rájöttem mi a gond.
Én úgy akartam megoldani, hogy RA0 --> RB4 és RA1 --> RB5. Csakhogy ezen kívánalmaimat a forrás nem tartalmazza. Átkötöttem és átprogramoztam: RA0+RB0 és RA1+RB1-re, és **** működik.
Azt hogyan lehetne megoldani, amit eredetileg elterveztem?

Moderálva - óvatosan a szavakkal, nem kocsma ez.
-- kobold
(#) kisszee válasza Mezoas hozzászólására (») Jún 30, 2009 /
 
Ha jól (nem) látom, nem teszteled az RA0 és RA1 láb állapotát. Plusz nem tudom, hogy ennél a kontrollernél inicializáláskor ezeket nem kéne -e digitálissá átalakítani. (Adatlap ad erre választ).

Szóval, ajánlom, hogy hámozd át az utasításkészletet, és keress két olyan utasítást, amivel elágazásokat tudsz létrehozni. Arra is figyelj, hogy a kapcsolók aktív esetben, milyen logikai állapotot eredményeznek ezzel a bekötési módszerrel; ha ezekre a kérdésekre választ kaptál, akkor már szerintem össze is fogod tudni rakni a programot.
(#) icserny válasza Mezoas hozzászólására (») Jún 30, 2009 /
 
1. Ne beszélj csúnyán!
2. Arra még nem jöttem rá, hogy pontosan mit is akarsz csinálni.
3. Általános megoldásként lehet a PORTA bitjeit külön-külön tesztelni, és ennek függvényében a PORTB kiementeit is bitenként állítgatni.
4. A mostani speciális esetben ANDLW B'00000011' után négy balra rotálással is megoldhattad volna.

(#) Mezoas válasza icserny hozzászólására (») Jún 30, 2009 /
 
Köszönöm a választ neked és kisszee-nek.
Bocsi a csúnya beszédért, majd valamelyik modi kiszedi.
Ráállok a feladatra. Bár azzal, hogy sikerült PIC-et égetnem, az eredeti célkitűzést fényesen teljesítettem, de egy LED pittyegtető progit mégis szeretnék magamtól összehozni, vagy megérteni.
(#) bocios hozzászólása Júl 2, 2009 /
 
Sziasztok!

Nagyon új vagyok a témában.
Biztos többen is kérdezték már, bocs ha én vagyok az 1000.

Abszolút kezdőknek melyik égetőt és kontrollert ajánljátok.
Nem tudom számít, hogy mit akarok vele, leírom.

Engem elsősorban a programozás érdekel. Jó pár éve programozóként dolgozom és hobbi szinten érdekel a mikrokontrollerek programozása.
Valami olyan égetőt,programozót szeretnék összerakni ami esetleg USB -ről is megy és valamely Flash memóriás PIC -et tudom vele programozni.

Illetve valami próbapanel (azt hiszem ez az) amire még szükségem lenne amiről pl motorokat, érzékelőket tudok kezelni.

Bocs, ha nagyon bénán írtam Remélem azért értitek mit szeretnék!

Köszönöm!
(#) kaqkk válasza bocios hozzászólására (») Júl 2, 2009 /
 
Én a pickit 2 -t javasolnám égetőnek , és a próbapanel ügyében itt nézz szét http://mickey5.fw.hu/index.htm
(#) icserny válasza bocios hozzászólására (») Júl 2, 2009 /
 
Idézet:
„Abszolút kezdőknek melyik égetőt és kontrollert ajánljátok.”

Azt neked kell eldönteni, hogy milyen kontrollert szeretnél, az égető meg ahhoz igazodjon.

Mellesleg nem muszáj égetőt használni, ha valakivel be tudsz égetni egy bootloadert egy USB-vel ellátott PIC-be (pl. PIC18F4550). Utána már USB-n keresztül töltögetheted bele a programot.

PICkit2-nél arra ügyelj, hogy ha utángyártott, akkor minden tekintetben kompatibilis legyen az eredetivel. Újabban egyre több mikrovezérlő igényli a 3,3 V-os égetést.
(#) gabor128 hozzászólása Júl 2, 2009 /
 
Üdv!
csak egy kérdésem lenne:

;adcont-beállítani
movlw b'1000000'
movwf ADCON1

movlw b'00000001' ;xxxxx0xx - ha ez a bit 0, akkor kész a konverzió. Az újbóli elindításához 1-re kell állítani.
movwf ADCON0
;--------------------
;porta a0 beolvasása
var
btfsc ADCON0,2
goto var
movf ADRESH,0
movwf PORTD
bsf ADCON0,2
goto var

Megírtam ezt a programot. A lényeg, hogy az A port 0 bitjére rákötöttem egy trimmer poti középsőlábát másik tápra, harmadik földre van kötve. a pic is táp, földet kap ref-hez. eredmény 8 biten a D porton levő ledekre.
Problema:
Az A/D konverziót megcsinálja, csak azt nem értem, hogy ha jobboldalra igazítottam, akkor az ADRESL-ben kellene lenni 8 bitnek, amit kiiraok és 2 az ADRESH-ban. Ehelyett ez pont fordítva van és nem értem hogy miért. Valakinek ötlet?
(#) potyo válasza gabor128 hozzászólására (») Júl 2, 2009 /
 
Idézet:
„movlw b'1000000'”


Itt csak hét számjegy van!

Idézet:
„btfsc ADCON0,2
movf ADRESH,0
bsf ADCON0,2


Ezekről meg szokj le, mert többet nem leszek hajlandó segíteni, ha ilyeneket látok!
(#) kisszee hozzászólása Júl 2, 2009 /
 
  1. movf ADRESH,0
  2. movwf PORTD


De itt meg pont az ADRESH -t mozgatod PORTD -re, ha right justifiedet használsz, és az alsó 8 bitet szeretnéd a PORTD -n megjeleníteni, akkor az ADRESL -t kéne a w -be mozgatnod.
(#) kisszee válasza potyo hozzászólására (») Júl 2, 2009 /
 
Idézet:
„Itt csak hét számjegy van!”


Azt a mindenét, én ezt nem is figyeltem, annyira természetesnek tűnt...
(#) SzervízMacska válasza bocios hozzászólására (») Júl 3, 2009 /
 
Idézet:
„Abszolút kezdőknek melyik égetőt és kontrollert ajánljátok.”

Leginkább semelyiket. Azért van az MPLAB fejlesztőkörnyezet, meg az ő szimulátora, hogy el lehessen kezdeni tanulni. Amikor már kiizzadsz jó pár programot, melyek látszólag jól működnek, ráérsz vásárolgatni. Addig a microchip oldalán nézelődsz sokat, adatlapokat nyálazgatsz, és ez a kérdés fel sem merül benned, mert lesz saját elképzelésed - szerintem.

Üdv.: SzervízMacska
(#) xx12xx válasza SzervízMacska hozzászólására (») Júl 4, 2009 /
 
Hali
Jó pár forintom bánja, hogy csak most sikerült megta-lálni egy nagyon korrekt szimulátor programot (nekem is úgy ajánlották). Ez szinte mindent tud amit a PIC tanuláshoz tudni kell, ezért én javaslom, ne fúrj-faragj, ne forrassz, és ne vásárolj. Ezzel mindent kipróbálhatsz amit a szíved kíván, felkészültséged megenged (www.osonsoft.com) Először tanulj, és utána ruházz be, erre jó a szimulátor program. Sajnos én jó pár lépést kihagytam, s most iszom a levét.
Annak idején 25 000 ft-ért vettem egy FD1-es próbapanelt, 20 000 ft-ért egy ICD2-öt. Nem kellett volna, különösen az FD1-ért nagy kár volt.
(#) xx12xx válasza xx12xx hozzászólására (») Júl 4, 2009 /
 
Hali
Bocs de elírtam. Helyesen:www.oshonsoft.com
(#) SzervízMacska válasza xx12xx hozzászólására (») Júl 4, 2009 /
 
Én igazat adok Neked. Csak azt nem értem, ezt miért nekem írtad... Egyébként én is beleestem ugyanebbe a hibába: én az Urbánnál vettem 9500-ért JDM égetőt. Akkor ez volt a legolcsóbb, amit lehetett kapni, de akkor is nagy balekság volt - szerintem. Igaz, csak 1 progit akartam ellopni, a pic tanulás akkor még eszembe sem jutott. Azóta megvettem és sokszor át is olvastam Kónya úr témába vágó könyvét, a második, és a harmadik kiadást is. Nagyon hálás vagyok Neki, hogy tudását ily részletességgel közkinccsé tette.

Üdv.: SzervízMacska
(#) MPi-c válasza xx12xx hozzászólására (») Júl 4, 2009 /
 
Ernő Barátom!
Bizonyos dolgok szimulálására az "oshon" tényleg jó, de egy idő után belátja az ember, hogy az MPLAB-ben majd minden megoldható. Pl. az LCD-ben (amiben éppen ügyködsz ) az oshon eléggé lassú. Még jobb választás a Proteus, amiben a saját áramkörödet tudod szimulálni.
Egyébként sokszor elhangzott, hogy watt fórumtársunk oldalán hasznos körülnézni ( pl. az oshon oldalra is el lehet onnan jutni). Kezdőknek is erőssen ajánlott.

Én meg azt mondom, hogy nem elég csak szimulátorral elkezdeni a tanulást. Igenis fúrni, faragni kell. (potyo után szabadon: aki nem tud egy égetőt összerakni, mit akar a PIC-kel... )
Szóva össze kell rakni egy egyszerűbb égetőt, venni kell egy-két PIC-et és ha máshogy nem, egy dugaszolos próbapanelon össze kell állítani egy áramkört és úgy, "élőben" kipróbálni, mert az ad igazi sikerélményt.
Üdv!
(#) Szipák hozzászólása Júl 9, 2009 /
 
Hello mindenki!

építek egy LPTs égetőt és sztetek működni fog ha egy kb 2.5m-es nyomtatókábellal csatlakoztatok?

válaszotok előre is köszönöm
(#) potyo válasza Szipák hozzászólására (») Júl 9, 2009 /
 
Olvasd el watt oldalán a leírást!
(#) webinas hozzászólása Júl 9, 2009 /
 
Én elolvastam, és nagyon sok hasznos és érdekes dolgot találtam. Azt hiszem gyakori látogató leszek az oldalon.

Viszont egy világ omlott össze bennem.
Nekem egy welleman soros égetőm van. Bár kezdő lévén még nem sok minden PIC-es dolgot készítettem, de nekem tökéletesen működik az égető. Llegalábbis úgy vélem.

Dobhatom ki? Építsek egy USB égetőt?
Vagy várjam meg, amíg "Kinövöm" a wellemant?
(#) potyo válasza webinas hozzászólására (») Júl 9, 2009 /
 
Ha működik, akkor jó. De ha nem működik, akkor vedd ezt is számításba, hogy ezért nem működik.

Nekem is tökéletesen működött az LPT portos égető, de mégis építettem ICD2-t. A debug képességet alig használtam azóta is (szinte mindig a lehető legkisebb chipet választom, azok meg általában nem debuggolhatóak, meg elég láb se marad hozzá), de sokkal kényelmesebb MPLAB-ból direktben programozni, mint másik programmal, illetve jóval gyorsabban bele is tölti. Szóval ha nemis azonnal, de idővel - nagyobb méretű programoknál - mindenféleképpen érdemes lesz venni vagy építeni egy Pickit2-t.
(#) webinas válasza potyo hozzászólására (») Júl 9, 2009 /
 
Akkor megvárom míg felnövök, vagy be nem krepál a soros.

Érdekes ez a PIC. Minél többet olvasok róla, annál nagyobb a káosz a fejemben.
(#) potyo válasza webinas hozzászólására (») Júl 9, 2009 /
 
Akkor jó, majd egy idő után összeáll. Sokan ott rontják el, hogy azt hiszik egyszerű, nem olvasnak eleget róla, aztán meg beletörik a bicskájuk...
(#) SzervízMacska válasza Szipák hozzászólására (») Júl 10, 2009 /
 
Szia! Én nem ismerem ezt a "sztetek" égetőt, de látatlanban az a tippem, hogy nem fog működni. Egyébként ez itt nem az MSN, kéretik a szlenget mellőzni!
(#) gezax hozzászólása Júl 14, 2009 /
 
Helló!

Honnan lehet letölteni header file-okat PIC C Complier-hez?
Feltettem az MPLAB-ot és a PIC C Compiler demo-ját meg a szükséges plugint, de nem tudom lefordítani a kódot, mert nincs meg a header file (most épp 16F628A-hoz kellene (16F628a.h), amit elvileg támogat is a PIC C C., de nincs a Devices könyvtárban, ahol lennie kéne).

geza köszöni
(#) watt válasza gezax hozzászólására (») Júl 14, 2009 /
 
Rákerestél a fájlok között a fájlkeresővel?
Következő: »»   11 / 1208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem