Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítőhöz való hangsugárzó védelem (koppanásgátló)
Lapozás: OK   39 / 195
(#) didyman válasza cleetus hozzászólására (») Júl 19, 2009 /
 
Egy ilyen időzítő terhelése rendkívül kicsire is méretezhető, ráadásul csak az időzítés folyamatában terhel. De maga a relé nem innen tápolódik, hanem valami kapcsolt 12V-os körről.
A 250A-es értéket NE LÉPD TÚL! a biztosíték nem tuningdísz, hanem nagyon lényeges biztonsági berendezés, a tűzvédelem egyik alapja.
Számoljunk kicsit.
250A-es ajánlat mellett a reális, felvett üzemi áramerősség 200A körül maximalizálódik. Ez a relatív jó hatásfokú kapcsolóüzemű végfok és inverter miatt kis túlzással legyen 170A "hasznos" áramerősség. Ezt mondjuk 14V-tal szorozzuk fel, hiszen üzem közben miért ne lehetne ennyi. Ebből 2,5kW körüli végeredmény adódik.
(#) dopeman1 válasza vicsys hozzászólására (») Júl 19, 2009 /
 
Üdv mindenkinek!Én megépítettem a szóban forgó hangszóróvédelmet és kifogástalanul működik,annyi kiegészítéssel hogy csináltam neki eggy zéneres tápot ,mivel 12 voltal megy.De meglehet oldani 24 voltal is.Konkrétan egy videoton EA 6383-as erősítőbe raktam bele,mert gyárilag nincs benne.

DSCF0032.JPG
    
(#) MolnarG hozzászólása Júl 19, 2009 /
 
Sziasztok!
Megépítettem a mellékletben lévő hangszóró védő áramkört, a bekapcsolási késleltetés és a kikapcsolási azonnali leoldás teljesen jól működik, de az egyenfeszültség elleni védelem rendetlenkedik. Mind pozitív és mind negatív feszültséggel is az csinálja, hogy amikor rákapcsolom a feszt akkor leold, majd kb. 3 másodperc múlva egy pillanatra behúz a relé majd megint 3 másodpercig megint leoldva marad és így tovább amíg le nem veszem a feszt a bemenetről. Hol keressem a hibát? Meg az meg tudja valaki mondani, hogy erről a kapcsolásról a cikk melyik RT-évkönyben található meg?

vedelem1.gif
    
(#) lapose válasza MolnarG hozzászólására (») Júl 19, 2009 /
 
Szia!

Nem lehet, hogy a feszültséget a kimenetre kötötted, így mikor elenged a relé lekapcsolja az egyenfeszt róla?
(#) MolnarG válasza lapose hozzászólására (») Júl 19, 2009 /
 
Az (A) és/vagy (B) pontra kötöttem +/- feszültséget.
(#) lapose válasza MolnarG hozzászólására (») Júl 19, 2009 /
 
Közvetlenül a 100K-s ellenállásra? Panelrajzod esetleg nincs?
(#) MolnarG válasza lapose hozzászólására (») Júl 20, 2009 /
 
Itt a védelem részlet, annyi változás van benne, hogy a BC212 fordítva van benn (már az adatlapoknak sem lehet hinni) és a BD137 helyett 139 van.
(#) Qba hozzászólása Júl 20, 2009 /
 
Sziasztok

A mellékelt hangszóróvédő kapcsolást szeretném megépíteni 2x130w vf2 erősítőmhöz. Szerintetek milyen relét tegyek bele ?

Köszi, Qba
(#) Alkotó válasza Qba hozzászólására (») Júl 20, 2009 /
 
Olyat, aminek az ellenállása nagyobb mint 500ohm, és van annyi érintkezője, ahány hangszórót kapcsolni akarsz, és végül képes kellően nagy áramot kapcsolni.

Csak hogy esetleg láss egy másik nyáktervet is, itt van pl. az enyém.
Ez ugyanaz a kapcsolás, csak másmilyen a nyákja. (a te nyákod nálam egy üres SL-lap, más nem jelenik meg.)

Alkotó
(#) lapose válasza MolnarG hozzászólására (») Júl 20, 2009 /
 
Szia!

A piros LED elalszik mikor, a relé egy pillanatra meghúz?
(#) MolnarG válasza lapose hozzászólására (») Júl 20, 2009 /
 
Csináltam egy kis videot, telefonos nem túl jó minőségő, de talán a lényeg látható rajta. Egyelőre csak beraktam azokat a LED-eket amik elsőre kezembe kerültek. Nálam a zöld az sárga, a piros pedig zöld (egyelőre) . Ma nem volt időm vele foglalkozni, holnap jól átnézem...
itt megtalálható a videó
(#) lapose válasza MolnarG hozzászólására (») Júl 21, 2009 /
 
Szia!

Átnézegettem a kapcsolási rajzot, meg a panelrajzot, és két dolgot találtam, amit szerintem érdemes volna megcsinálni:
- Hiányolok egy-egy 10-47µF-es kondit a +-12V-os tápról. Elég hosszúnak érzem azokat a vezetékeket, bár a panel többi részét nem látom, de a relé miatt főleg a +12V-os ágon nem árthat.
- Szerintem hiányzik a műveleti erősítő bemenetéról egy szembe fordított zener diódapár, mert kb. 30V felett a bemeneti feszültség értéke meghaladhatja a műveleti erősítő tápfeszültségét, ami nem biztos, hogy jó ötlet.
Pár voltos(pl. 6.8V) zener dióda jó lenne oda.

schema.gif
    
(#) MolnarG válasza lapose hozzászólására (») Júl 21, 2009 /
 
A pufferrel szerintem nem lehet gond, közvetlen a 7812 és 7912 előtt és után is van 100-100u + 100+100n és az egész fokozat még oldalanként 3x4700u-ról kapja a delejt. A zénereket megpróbálom, remélem találok itthon megfelelő értékűt.
(#) lapose válasza MolnarG hozzászólására (») Júl 21, 2009 /
 
Szia!

Hány voltot kapcsoltál a védelem bemenetére próbának?
(#) MolnarG válasza lapose hozzászólására (») Júl 21, 2009 /
 
A védelem saját tápját kapcsoltam a bemenetre.
(#) lapose válasza MolnarG hozzászólására (») Júl 21, 2009 /
 
Szia!

A +-12V-ot? A zenereket próbáltad?
(#) MolnarG válasza lapose hozzászólására (») Júl 21, 2009 /
 
Igen a +/-12V-ot, most raktam be két 5.6V-os zénert, de ugyanazt csinálja .
(#) lapose válasza MolnarG hozzászólására (») Júl 21, 2009 /
 
Szia!

Akkor mérni kell. Én kiforrasztanám az R9 10Kohmos ellenállás egyik végét, és megnézném mit csinál. Mérni kellene a műveleti erősítő lábain a feszültséget.
Más típusú műveleti erősítővel próbáltad(pl. 358)?
(#) proli007 válasza MolnarG hozzászólására (») Júl 22, 2009 /
 
Hello!
- A zénertől csak az IC védelme javul meg, működése aligha.
- Szerintem valami triviális hibát követsz el. (Pld. a relével kapcsolod a bemeneti feszültséget is, vagy magát a tápot. Vagy a táp összefossa magát, mikor meghúz a relé.) Szerintem valami egyszerű hiba van.
- De a jó ötlet, a mérni-mérni-mérni.
üdv! proli007
(#) MolnarG válasza proli007 hozzászólására (») Júl 22, 2009 /
 
Igen jól sejted, van több relé is közbe, de szerintem ezeknek nincs közük a rendellenes működéshez. Van egy relé a toroid primer oldalán a lágyindítóba és egy a szekunder oldalon a hővédelembe, de ez a relé alapból zárt érintkezőkkel működik helyesen, csak akkor húz be (és bontja az erősítő tápfesz-ét) ha a borda túlmelegedett ez mellesleg teljesen külön áramkörről megy galvanikus kapcsolat nincs köztük. Most van egy kis idő nekiállok szétboncolni a hsz. védelmet.
(#) proli007 válasza MolnarG hozzászólására (») Júl 22, 2009 /
 
Hello!
Idézet:
„de ez a relé alapból zárt érintkezőkkel működik helyesen, csak akkor húz be (és bontja az erősítő tápfesz-ét)”

És közben a +-12V nem arról a tápról megy véletlenül amit lebont?
üdv! proli007
(#) MolnarG válasza proli007 hozzászólására (») Júl 22, 2009 /
 
De arról megy, de mivel nem bont a relé (még az a rész be sincs üzemelve) ezért nem szólhat bele (Jelenleg csak a zárt érintkezők vannak használva belőle).
(#) proli007 válasza MolnarG hozzászólására (») Júl 22, 2009 /
 
Hello!
Akkor nem tudom, de ez azért abból kell kiindulni , hogy ez nem egy elvarázsolt kastély, csak egy egyszerű áramkör.
(A "zárt érintkező" az, amelyik érintkező éppen zárva van. A relének inkább "záró" (NO) és "bontó" (NC) érintkezői vannak. )
üdv! proli007
(#) lapose válasza MolnarG hozzászólására (») Júl 22, 2009 /
 
Szia!

Nekem az gyanús, hogy a piros LED csak egy pillanatra villan fel, pedig annak a relétől függetlenül folyamatosan világítania kell ameddig egyenfeszültség van a kimeneten.

Továbbra is azt mondom forraszd ki az R9-es ellenállás egyik végét, rakj a bemenetre egyenáramot, és mérd meg a műveleti erősítő feszültségeit.
(#) MolnarG válasza lapose hozzászólására (») Júl 22, 2009 /
 
Először kicseréltem a műv. erősítőt LM358-ra, de az eredmény ugyanaz, aztán méregettem. Kikötöttem az R9 10K-s ellenállást majd, megmértem a műv. erősítő lábain és a D3, D4, D6 közös pontján a feszültséget. Az eredmények:

Nincs egyenfeszültség a bemeneten:
Műv. erősítő lábai:
1. -11,4V
2. 1,35V
3. (938mV)
5. 312mV
6. (938mV)
7. -11,4V

A három dióda közös pontján: 729mV

+12V egyenfeszültség a bemeneten:
Műv. erősítő lábai:
1. 11,4V
2. 1,35V
3. 3,23V
5. 312mV
6. 3,23V
7. -11,4V

A három dióda közös pontján: 10,5V

-12V egyenfeszültség a bemeneten:
Műv. erősítő lábai:
1. -11,4V
2. 1,35V
3. -1,56V
5. 312mV
6. -1,56V
7. 11,4V

A három dióda közös pontján: 10,5V

Kicsit keveslem az 5. lábon lévő referencia feszültséget... Amikor rátettem az egyenfeszt akkor mindkét esetben stabilan mérhető volt a 10,5V-t a diódák közös pontján, nem ugrált, majd mikor levettem a feszt akkor 2-3mp múlva visszaugrott 729mV-ra.
(#) MolnarG válasza MolnarG hozzászólására (») Júl 22, 2009 /
 
Lényegébe tehát működik az egyenfesz védelem, világít is a LED rendesen amikor kell. de ha vissza van kötve az R9 borul minden.
(#) lapose válasza MolnarG hozzászólására (») Júl 22, 2009 /
 
Szia!

Szerintem ellenőrizd a föld vezetődet, mert lehet, hogy földszakadásod van.
Elméletileg az IC 2-es lábán 0.7V, a 5-ös lábán -0.7V körül kell lennie a feszültségnek, ha a két dióda közös pontján 0V van. Olyannak tűnik innen, hogy a földvezetőd szakadt lehet, és az a rész "lebeg" a levegőben.
(#) MolnarG válasza lapose hozzászólására (») Júl 22, 2009 /
 
Hali!

Az elvileg lehetetlen, a GND mindenhol át is van ónozva, és többször is átmentem szakadásvizsgálóval rajta.
(#) lapose válasza MolnarG hozzászólására (») Júl 22, 2009 /
 
Szia!

Mérd meg a két dióda közös pontján a feszültséget.
Ha ott 0V van akkor ellenőrizni kell a két diódát, mert 1.35V-os nyitófeszültség nagyon sok 22Kohmos ellenállás esetén! A másik negatív oldalon meg kevés a 0.3V. mind a két helyen a helyes érték 0.7V körül van és egyenlőnek kell lennie, feltéve, ha a két ellenállás megfelelő értékű.
(#) MolnarG válasza lapose hozzászólására (») Júl 22, 2009 /
 
Szia!

Mértem megint, most nem szkóppal hanem sima multival... a szkópom csalt, alapból volt 700mV körüli zaj. A referenciafeszültségek megvannak: 0,54V és -0,54V. A két diódán alapból 30mV van, +/-12V esetén pedig 9,4V. Szerintem ezek az értékek már rendbe vannak.
Következő: »»   39 / 195
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem