Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Toroid transzformátor
 
Témaindító: amex, idő: Jan 3, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   20 / 94
(#) MolnarG válasza electricnusi hozzászólására (») Jún 2, 2009 /
 
Pedig az a toroid van, amit írtál te is, és arra 200VA van írva.
Mail ment.
(#) llaci56 válasza electricnusi hozzászólására (») Jún 2, 2009 /
 
De ezt miért nekem? Hammer kérdezte!
(#) Solt85 hozzászólása Jún 16, 2009 /
 
Üdv mindenki !

Szeretnék segítséget kérni, az alábbi probléma leküzdésében:

Szereztem egy 150Wos 1x48Vos toroid trafót, szeretném a szekundert áttekerni 2x28Vra.
A kérdésem az lenne hogy hogyan kell ezt kivitelezni ? Értem ezalatt hogy hova tekerjem a toroidon a szekundereket (ha jól tudom kell nekem két darab 28Vos szekunder, és ezeket sorba kell kötnöm a 2x28V, 28-0-28 váltófesz eléréséhez) ? egymásra? egymás mellé?, és milyen, könnyen beszerezhető szigetelőt használjak hozzá ?
(a huzal átmérőket még nemtudom így egyenlőre csak az elhelyezés érdekelne )

Köszönöm előre is a segítséget

üdv.
(#) szabi83 válasza Solt85 hozzászólására (») Jún 16, 2009 /
 
Szia!

Már harmadszor olvasom, de látom, hogy nem jutsz egyről a kettőre. Másik, jó lenne "egy" témánál megállapodni, vagy is itt

Tehát, van egy toroid trafód, ami 230VAC primerrel van, 48VAC szekunderrel, 150VA-s.

1 - a 48VAC szekunder eltávolítása
A bandázs letekerése, majd szépen tekerd le a drótot és tedd el, jó lesz az még.

2 - menet per volt
Fogsz egy szigetelt, egy eres vezeték darabot.
Feltekersz a toroidra, például 5 menetet, a primert fesz alá helyezed és az 5 meneten a váltófeszt, megméred, a kapott váltófeszt osztod el az öttel.
A 28Voltot elosztod a kapott feszültséggel, így kijön, hogy mennyi menetet kell feltekerned.

Drótválasztás ?
Egyik szekunder 75VA-s vagyis 28volton ráhagyással 2.8A.

1.2mm átmérőjű Zománcszigetelésű dróttal tekerném meg, így némileg túl van méretezve, ami nem baj.

3 - tekercselés
Én a két szekundert külön tekerném fel, egy szekunder, egy sorban elterítve, majd szigetelés és jöhet a második szekunder tekerése.
A két szekunder, hogy biztos egyforma legyen, ezt úgy tudod lemérni, hogy az első szekunder végéhez a második szekunder kezdetét fogod, majd a másik két végleten mérsz, ha nulla a mért feszültség, akkor mind a két szekunder egyforma feszültségű. én azért ezt a módszert használom, mert a hálózat ingadozik, az a szekunderen is érződik és nem akarok a mérés idejére két multimétert beüzemeli.
Majd a második szekunder szigetelése.

Szigetelő ?

Én eddig jó minőségű szigetelő szalagot használtam.

Tekercseléshez kell készíteni egy vetélőt, ami a toroid belsőátmérőjénél azért legalább két centivel kisebb.

És még egy vetélő kell, amire a szigetelő szalagot tekered fel.

Még egy dolog, ami még hasznos lehet..
Egy menet hosszát mérd meg, majd a vetélőre a menet*hossznak megfelelő hosszúságú drótot tekerj fel, pluszban KB fél méter ráhagyás, a kivezetésnek.

Bocs, ha túl szájba rágósra sikerült esetleg, ha még valami, nem tiszta, kérdez :yes: .

Jó munkát!
Szabi
(#) Solt85 válasza szabi83 hozzászólására (») Jún 16, 2009 /
 
Köszönöm a segítségedet , egyenlőre még nem tudok nekiállni a tekerésnek. De amint lesz időm elkezdem. Azért került be 3 topikba is mert nem kaptam kielégítő választ, illetve nem mindenhol ugyanazt kérdeztem .

üdv.
(#) Solt85 válasza Solt85 hozzászólására (») Jún 21, 2009 /
 
Megérkezett a trafó amiről írtam. De szerintem nincs 150W. De szeretném kikérni a véleményeteket.
A trafó 9cm x 4,5 cm tekercsekkel szigetelésekkel, tehát kompletten. 230/1x48Vos. Tömege: 1,35 kg. ... Szerintetek ezekből az adatokból megsaccolva mekkora teljesítményű lehet ?

Előre is köszönöm a segítségeteket.

üdv.
(#) Bassmester válasza Solt85 hozzászólására (») Jún 21, 2009 /
 
Lehet hogy 150-es :yes:
Nekem van egy 300-as, az kb 11,5 x 5,5 cm. Egy terhelt méréssel kideríthető hogy mire képes.
(#) Solt85 válasza Bassmester hozzászólására (») Jún 21, 2009 /
 
Mire gondoltál terhelt mérés alatt ? ,nem vagyok még jártas az ilyen dolgokban.

üdv.
(#) Bassmester válasza Solt85 hozzászólására (») Jún 22, 2009 /
 
Arra, hogy egy szabályozható műterhelést beiktatva kell mérni az áramot és a feszültséget. Addig kell növelni a terhelést amíg a feszültség 10%-kal az üresjárati alá csökken. Az ekkor leolvasható áram és feszültség értékekből számítható a trafó (használható) teljesítménye. Ha nagyobb feszültség esést engedsz meg neki, akkor lehet hogy nagyobb teljesítmény fog kijönni.
(#) Solt85 válasza Bassmester hozzászólására (») Jún 22, 2009 /
 
Értem, köszi hogy leírtad. Ugyan jelenleg nem rendelkezem szabályozható műterheléssel . Majd kipróbálom égőkkel, vagy valami ilyesmivel .

üdv.
(#) Solt85 válasza Bassmester hozzászólására (») Jún 22, 2009 /
 
Tudnál felrakni egy műterhelés kapcsolási rajzot ? Amivel kitudom próbálni a trafómat ? Neten nem igazán találtam, ami volt az meg nem volt elég nagy hozzá, ahhoz meg még kevés vagyok h ezeket át tudjam tervezni

előre is kösz.

üdv.
(#) Bassmester válasza Solt85 hozzászólására (») Jún 22, 2009 /
 
Én egyszerű katálhuzalt használok. Vannak 4 és 8 Ohm -os darabjaim feltekerve és van egy porcelánra feltekert, kb 25 Ohm-os csúszkás is, de ez nem túl jó, mert mindig beég a kontaktnál. Valahol láttam tranyós műterhelést 4-5 db 2N3055-tel, ha megtalálom felrakom a műterheléssel foglalkozó témába.
(#) jandark hozzászólása Júl 23, 2009 /
 
Sziasztok.
Toroid primer számitásban kérnék segitséget..
A vas 21.35cm2,a képlet amit EI maghoz tudok leirom, ez alapján számoltam..N=(230*10000)/(222*1.5t*50hz*0.84)
Itt szinuszos táplálásnál 4,44 x a működési frekvencia (hálózatnál 50 Hz) x megengedett indukció /B/ x Vaskeresztmetszet /A/ x Kitöltési tényező /ez talán 0,84 Ei magra, a képletben a nevező: 4,44x50xBxAx0,84
tehát230*10000/4,44*50hz*1.5T*21.35*0.84)
=385menet..
Huzalátmérő 1mm:Az 1-es huzalnak a keresztmetszete (d/2)x(d/2)x3.14=0,785 mm2,erre a számitás:1es huzallal 577W: 1/1*1/1*3.14*3.2A*230V=577W..
Ezen számitásokban javitsatok ki ha tudtok, a toroid primerszámitásra vonatkozóan..
Köszönöm elöre is.
(#) szabi83 válasza jandark hozzászólására (») Júl 23, 2009 / 1
 
Üdv!

Idézet:
„Huzalátmérő 1mm:Az 1-es huzalnak a keresztmetszete (d/2)x(d/2)x3.14=0,785 mm2, erre a számitás:1es huzallal 577W: 1/1*1/1*3.14*3.2A*230V=577W..”


Kiszámoltad, utána 1-el számolsz..
szóval, 3 A / mm2
1mm átmérő, az 0,71mm2

0,71*3A*230VAC = 490VA , ez csak a primer max teljesítménye, nem a toroid-é

Mekkora volt ez a toroid?

350 menet biztosan kevés, amit tőled vettem 200VA-s toroidnál 5 menet / 1 volt. egy másik 425VA-s toroidnál 440 menet / 160VAC satöbbi.


Ebben a hozzászólásban lévő csatolmány alapján is lehet méretezni.

Csatolok egy programot, abban Inch-ben kell a méretet megadni a magról, még nem használtam "élesben".

Sok sikert!
Üdv
Szabi
(#) jandark válasza szabi83 hozzászólására (») Júl 23, 2009 /
 
Szia!
Igazad van elirtam,,nem ellenőriztem csak behúztam a számitásomat,,helyesen valóban igy van:1/2*1/2*3.14*230.Tehát d/2*d/2*3.14*230..
A primer igy kapott teljesitménye tiszta..a gyártótól kapott infóban ez jött:.21,35 cm2-re 1,5-ös indukció környékén kell 310 menet. Nálunk ilyen vason van az 1500 VA-es standard trafo..(1,6-os átmérőjű huzal keresztmetszete: 2,01 mm2, megengedett árama: 6,433, maximális teljesítmény 6,433A*230V = 1500VA)
De sajnos 1hónapig odavan a haver aki benn van igy most csak tapogatok,pedig kenni vágni kéne..Minden paraméterben más és más..
Most kezdtem el tekerni,már fenn van 100menet..
A vas mérete:magasság 7cm,,külső szélesség 12cm belső átmérő 5.9cm
számitás:12-5.9=6.1 /2=3.05 *7=21.35cm2

A toroid méretező pedig nekem is megvan sajnos egyik sem megy..Megtudod nyitni?
Köszi szépen minden jól jön..
(#) szabi83 válasza jandark hozzászólására (») Júl 23, 2009 /
 
A link már jó, a program nálam fut, de nem tudom kiszámolni vele.. .

Mivel tekered, géppel?
Bandázst honnan szereztél, vagy mivel szigeteled?

Üdv

(#) jandark válasza szabi83 hozzászólására (») Júl 23, 2009 /
 
A link már megy nálam is.lidi által feltett rádiótechnikából sok dolog tisztább,,viszont a programok nálam azóta sem mennek.a rar nem tömöriti ki a zip sem sajnos,Neked mivel megy?
Eddig géppel tekertem,de most az esztergályosnál van átalakitáson.Egy havernek tekerem ezt kézzel mint a régi jó időkben...Viszont minden számitás más értéket és teljesitményt hoz(nem mindegy)..
Szigetelni a gyárból kaptam prespán szalagot,amivel bent szigetelnek a vasak mellé amiket régebben vettem,,ezt használom..
(#) jandark válasza jandark hozzászólására (») Júl 24, 2009 /
 
Ebben megtaláltam amit kerestem Bővebben: Link
(#) szabi83 válasza jandark hozzászólására (») Júl 24, 2009 /
 
A prespán szalagról, raknál fel képet?

Köszi

Számításal kapcsolatban nem tudok segíteni, hogy melyik a jobb .

Üdv
(#) lapose válasza jandark hozzászólására (») Júl 24, 2009 /
 
Szia!

Hát..azért vigyázz, azon az oldalon van egy két cikk-cakkos dolog..
(#) szabi83 válasza lapose hozzászólására (») Júl 24, 2009 /
 
Na igen :no:
(#) jandark válasza szabi83 hozzászólására (») Júl 24, 2009 /
 
Ez csak természetes!
5383-ez a prespán szalag újkorában.
5384-ilyen lessz a vas leszigetelve.
5386-egy marék bontott szalag kisebb toroidról ami szintén felhasználható..
5393-igy teker az aki a kézi üzemmódra vált..
Számitás,,a gyártók megőrzik a titkukat,és minden mozzanat mást eredményez..
Ismerem az aranyközéputat igy aszerint fogom elkésziteni,eddig bevált :yes:
Üdv
(#) jandark válasza lapose hozzászólására (») Júl 24, 2009 /
 
Szia!
Igen észrevettem én is :yes: ,de sok használható és pontos adat is van..
Pl aki teljesen laikus,kitudja számolni a vas és a huzalkeresztmetszetet..
Aztán már aki a képleteket is átlátja....No de ezek is csak adatok,,a valóságban ettől jóval bonyolultabb a dolog.
El lehet csuszni a gerjesztésen,a sürüségen,a frekvencián,a telitettségen,a huzalátmérőn,és még sorolhatnám...
Ahoz hogy egy caston végfok szive legyen,és ne önálló életet éljen(zümmögés-füst stb)mindennek tutinak kell legyen,hiszen csak addig müködőképes mig az éltető füst belül van
(#) tommykaa hozzászólása Júl 24, 2009 /
 
Sziasztok! Van egy 100W-os autós erősítőm meg egy Sony autórádióm. Ezekhez kellene nekem vmijen trafó. Szerintetek melyik lenne a legjobb?
Előre is köszi.
(#) szabi83 válasza jandark hozzászólására (») Júl 24, 2009 /
 
Köszi a képeket!

Ilyet hol lehetne szerezni?
Pesten, nem tudsz boltot, ahol van ?
Amúgy ez most Prespán lemez, vagy szalag?
Mert szalag -ra nincs érdemleges találat

Üdv
(#) maTaKee válasza szabi83 hozzászólására (») Júl 24, 2009 /
 
Üdv!
Ilyen prespán szalag nekem is kellene valahonnan...
(#) jandark válasza szabi83 hozzászólására (») Júl 24, 2009 /
 
Szivesen máskor is
Debreceni vagyok sajnos Pestet nem ismerem..Ha hazajön a haver megkérdezem menyi vagy hogy mint van ez...(elvileg szalag)
Sajnos augusztusban jön haza leghamarabb
(#) Mzolee válasza tommykaa hozzászólására (») Júl 24, 2009 /
 
Használt PC-táp nem jobb-olcsóbb megoldás?
(#) hapro válasza szabi83 hozzászólására (») Júl 24, 2009 /
 
Szerintem náluk lehet kapni ilyet: Bővebben: Link

Itt talán érthetőbben leírják: Bővebben: Link
(#) tommykaa válasza Mzolee hozzászólására (») Júl 24, 2009 /
 
Azzal már próbáltam de egy jó pár megfőtt.
Következő: »»   20 / 94
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem