Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Világvevő rádió építése
 
Témaindító: djtometkow, idő: Szept 28, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   2 / 3
(#) menyus válasza Medve hozzászólására (») Okt 1, 2007 /
 
Köszi, hogy szurkolsz nekem, majd közzéteszem ha összejön, ha pofára esem akkor meg azt hogy miért. Had tanuljon a nép a más kárán (vagy sikerén) .

Tudom hogy nem nekem szól a kérdés..de. Én az enyémet néztem spektrumon és az kb 50 - 75 Khz es WFM modulációt használ, 434,500 és 434,800 on megy. Régebbi darab egyébként ezért (vagy amúgy is..?) elég drága hozzá egy gyári vevő. Csak rendelni lehetne, már kifutott típus. Elképzelhető hogy a mostanság gyártott típusok használnak valami digit scramblert pont amiatt amit említettél. Egyébként úgy tudom a parlamentben is csak az öszödi beszéd óta használnak digit mikroportot... Nem is sejtem mi lehet az összefüggés...
(#) Medve válasza menyus hozzászólására (») Okt 1, 2007 /
 
Én sem sejtem...lehet, hogy valakik valamit elk..tak?

Node! Én próbálkoznék elősször egy analóg TV tunerrel. Szerintem, ha a kimenet közelében a keverő utáni 38MHz-es LC köröket kiiktatjuk, akkor ott meg fog jelenni a 10,7MHz-es komponens is. Erre már lehetne tenni a KF fokozatot a műsorvevőből. (Doky? HA1? Vélemény?) Sajna úgy tudom, hogy egy ilyen tuner érzékenysége nem valami jó. A másik, hogy egy PMR rádiót talán át lehetne alakítani egy ilyen célra. Elégé közel van a freki, de tényleg nem tudom, hogy beleférne-e.A kerámiaszűrőit kellene kicserélni szélessávúra, az se kis munka, egy olyan mini panelen.
(#) menyus válasza Medve hozzászólására (») Okt 1, 2007 /
 
No igen, nekem is ez jutott először eszembe mivel térdig járok a gyermekeim leamortizált PMR jeiben. De régebben kérdeztem egy amatőr topikon hogy lehetséges e az MC 3361 el WFM ben dolgozni és azt mondták hogy a benne lévő 2. keverő is keskeny nem csak a szűrő. Én idáig úgy tudtam hogy ez a KF től függ, de mint említettem nem vagyok 100% profi a témában, fogalmazzunk úgy hogy csak "műkedvelő hobbista". Ha egy PMR készüléket át lehetne alakítani széles FM re az maga volna a csoda, mivel van olyan típusom is amiben eleve benne van az LPD sáv, még a frekik is stimmelnek tehát még a PLL hez / VCO hoz sem kéne hozzányúlni.
(#) Medve válasza menyus hozzászólására (») Okt 1, 2007 /
 
Akkor itt a titok, de miféle frekiszelektív elem lehet az IC-n belül? No mindegy, magamból kiindulva egy rádió "elejét" nehezebben készítenék, igy a PMR bemeneti fokozatait meghagynám, és a szélessávú KF már könnyebb dolog (PMR-nél lehet 21 MHz) készíteni CCIR vevőből. De mindegy ez is, járd végig azt az utat amit már elkezdtél...
(#) Doky586 válasza Medve hozzászólására (») Okt 1, 2007 /
 
bocsi, de én már elvesztettem a fonalat, hogy hogyan lett a világ-vevőből egy mikroport...
Nem számít! Kezdj bele! (Medve után szabadon) Valami biztos lesz belőle..
(#) menyus válasza Doky586 hozzászólására (») Okt 2, 2007 /
 
Jaja, köszi igyekszem. Valahogy úgy vagyok ezzel mint az öreg székely aki egy méteres fatuskót farag baltával, megkérdi tőle a fia "mi lesz ebből idesapám?" mire az öreg: "fogpiszkáló ha el nem b***om"
(#) Einstein hozzászólása Jan 30, 2008 /
 
Helló!
Lenne egy kérdésem. Lehetne-e olyan rádiót építeni amivel egy amerikai adást lehetne venni?(PL: New York radio, ha van ilyen) Egyáltalán el jut a jel kis hazánkig?
(#) Medve válasza Einstein hozzászólására (») Jan 31, 2008 /
 
Hello, itt nem a rádión lesz a hangsúly, hanem az antennán. Meg egy szerencsésebb terjedésen. Gondolom RH-ra gondoltál!
(#) s_ervin hozzászólása Okt 16, 2008 /
 
Sziasztok! Kezdetnek és kezdőknek sávkukkolásra álljon itt egy ("profi-amatőr" körökben) alsó kategóriásnak számító vilávevő: ELTA 3580. URH-n CCIR sáv, KH 525-1610kHz, RH 9 sáv 3,6-22MHz. Az RH-n egyik sávból a másikba megy át, tehát nem marad ki frekvencia a sávok között. A szelektivitása elfogadható (szerintem jó), ahhoz képest, hogy műsorvevő. Tükörszelektivitása is jó,legalábbis nem hallottam ugyanazt az állomást még egyszer KF-távolságra. Na, szóval, én kapásból kivezettem belőle a KF jelet,mert azért vettem,hogy DRM kísérletezzek vele. Meg is lett a 12kHz-es kevert KF jel,csak azóta DRM állomást nem hallok.Pech! Ja, Fehérváron vettem az Electro World-ben 4200Ft-ért.
(#) s_ervin hozzászólása Okt 16, 2008 /
 
Na fene! Einstein, te hány éves vagy? Csak azért kérdezem, mert a mai fiatalok, ha nyújorkot akarják hallgatni, akkor beírják a gugliba, azt jön a neten a nyújork. Mi a francos fenének neked egy érzékeny rövidhullámú rádió, egy bazi drága antennaerdővel? Még egyszer mondom, a neten minden jön, azon a rádión meg csak az, ami.
(#) Einstein válasza s_ervin hozzászólására (») Júl 28, 2009 /
 
Csak gondoltam milyen jó lehet egy 'nyújorki' adást fogni, de a neten lehet, igazat megvalva nem is gondoltam rá.
(#) Ballage válasza Einstein hozzászólására (») Júl 28, 2009 /
 
Azt nem tudom, hogy New Yorkban milyen RH adók vannak, de ha Kínai adást lehet fogni 7 MHz-en egy darab dróttal a panelerdő közepén, akkor szerintem NY-it is simán. Legfeljebb egy kicsit nagyobb antenna kell hozzá vagy jobb elhelyezkedés, pl. dombtető.

Rádióamatőr ismerős szerint még Ausztráliával is lehet beszélni, pedig ők "csak" 1kW-ot használnak ehhez. No, meg persze egy akkora antennát, mint egy ház....
(#) Ballage válasza s_ervin hozzászólására (») Júl 28, 2009 /
 
Persze, de abban mi a kihívás?
(#) Einstein válasza Ballage hozzászólására (») Júl 28, 2009 /
 
Én is erre gondolok ha a neten lehet halgatni abban nincs semmi, de ha magam építek vagy veszek egy olyan rádiót ami tudja fogni akkor az már valami.
(#) Einstein válasza Ballage hozzászólására (») Júl 28, 2009 /
 
Esetleg valamilyen kapcsolást vagy linket tudnál nekem küldeni amivel elkezdhetnék kísérletezni?
(#) Ballage válasza Einstein hozzászólására (») Júl 29, 2009 /
 
Műsorvevőt sajnos így most nem, de keress rá a neten, biztos lesz fent rajz.

Ha nagyon az elején akarod kezdeni, akkor az egyenesvevő és az audion lesz a neked való, bár "nyúújork" talán nem jön be rajtuk, de indulásnak, sikerélménynek ezek is nagyon jók. Aztán ha már belejöttél, akkor jöhetnek a szupervevők.

Olvasgass HE-t, meg Rádiótechnikát, elég sok anyag van a témában. Ha esetleg be tudod szerezni D. Lechner: Rövidhullámú vevőkészülékek c. könyvét (antikváriumból, amatőr börzéről, stb.), akkor abban is sok érdekes dolgot találhatsz.
(#) Ballage válasza Einstein hozzászólására (») Júl 29, 2009 /
 
Kis segítség: (remélem ez nem fogja szúrni a modik szemét)

Bővebben: Link
Bővebben: Link
Bővebben: Link
(#) Einstein válasza Ballage hozzászólására (») Júl 30, 2009 /
 
Köszönöm szépen! Egyenesvevőt már építettem, egy nagy antenna és tekercs meg forgókondi meg egy HF végfok a végére, na meg utána meg építettem egy visszacsatolós változatot egy tranzisztor meg tekercs meg táp.
(#) Ballage válasza Einstein hozzászólására (») Júl 30, 2009 /
 
Szuper, akkor lassan mehet egy Szuper - rendszerű is!

Vagy előtte még egy közvetlen keverésest (direct conversion) érdemes kipróbálni. Bár műsorvételre körülményesebb (nehezebb pontosan ráhangolni az adóra úgy, hogy ne fütyüljön), inkább amatőröket (SSB, morze) tudsz vele hallgatni. Ez is egy ilyen.
(#) Einstein válasza Ballage hozzászólására (») Júl 31, 2009 /
 
Köszönöm! Csak nem jött be a honlap amit belinkeltél.
(#) Ballage válasza Einstein hozzászólására (») Júl 31, 2009 /
 
Nekem működik. :nemtudom: Mit mond?
(#) Einstein válasza Ballage hozzászólására (») Aug 1, 2009 /
 
Már működik, lehet hogy átmenetileg szünetelt a lap.
A tekercsekkel vagyok bajban, esetleg a pontos adatait nem tudod? (menetszám, huzalátmérő, belsőátmérő és hogy milyen ferritmagra)
(#) mex válasza Einstein hozzászólására (») Aug 1, 2009 /
 
Irja a lap alján a huzalméretet. "All SWG" 41 =0.11mm, bár ezt én keveslem. A menetszámok is megtalálhatóak a táblázatban. Ferritmagnak jó a kék szinű régi "HAGY" gyártmány 4mm-es átmérővel.
(#) Einstein válasza mex hozzászólására (») Aug 1, 2009 /
 
Köszi!
(#) Einstein válasza Ballage hozzászólására (») Aug 1, 2009 /
 
Köszi a kapcsolást, ezzel el leszek egy darabig.
(#) mex válasza Einstein hozzászólására (») Aug 1, 2009 /
 
Figyelj oda! Nem egyszerű zománcozott rézhuzalt használ, hanem még selyemszigetelés is van rajta, igy az egyes menetek a selyem vastagságával távolabb kerülnek egymástól, igy valamelyest módosul az induktivitásuk, ha sima zománchuzalt használsz. Érdemes hangolható csévetestre elkésziteni a tekercseket.
Üdv
(#) Einstein válasza mex hozzászólására (») Aug 1, 2009 /
 
Ilyet hol lehet venni, vagy ha egy vékony festékréteget felvinnék a rézdrótra? És az a 0,11 mm az csak a drót és nem a szigeteléssel együtt lévő átmérőméret?
(#) mex válasza Einstein hozzászólására (») Aug 1, 2009 /
 
Venni, ha egyáltalán kapsz, csak horribilis összegért tudsz.....
Nem kell vele foglalkozni, valamilyen relétekercsből lehet bontani, esetleg bontásra váró kistrafóban is találsz ilyen átmérőt.
A huzalvastagságot a tiszta réz átmérőre kell érteni, erre jön még rá a szigetelés. Egyáltalán nem követsz el nagy hibát, ha 0.11 helyett 0.2-0.3mm átmérőjű huzalt használsz, de kényszerűségből lehet vastagabb is, fő az,hogy hangolhatóra képezd ki a csévetestet.
Régi fekete-fehér TV-be találhatsz alkalmas darabokat, de szintén régi, roncs táskaráiókból is lehet kitermelni.
(#) Ballage válasza Einstein hozzászólására (») Aug 1, 2009 /
 
Ha van egy induktivitásmérőd, akkor kísérletezhetsz is.
Általában az a kisebb baj, ha vastagabb huzalt használsz az előírtnál, mert ilyen frekiken a skin hatás miatt az áram kiszorul a vezető külsejére, emiatt minél vastagabb, annál jobb,
bár szerintem ez a kapcsolás nem érzékeny túlzottan a tekercsek jóságára. Természetesen ekkor már eltérsz az eredeti paraméterektől, így más menetszámra lehet szükség, ehhez kell a műszer.

Szerintem az nem annyira fontos, hogy selyemszigetelésű legyen a drót. Azt, hogy távolabb legyenek a menetek egymástól utólag is el tudod érni egyszerűen azzal, hogy széthúzod egy kicsit a tekrencet. Csak tudd megmérni, hogy mit tekertél...

Mostanában látni olyan bemeneti sávszűrőket, amik sima gyári SMD vagy furatszerelt tekercsekkel vannak kialakítva, pedig azoknak elvileg nem olyan nagy a jósága, mondjuk nem is pontosan ilyen a kapcsolás. Ezt is ki lehet próbálni...
(#) Einstein válasza Ballage hozzászólására (») Aug 1, 2009 /
 
Köszönöm a választ! Nekem van egy ferrit magom de az szerintem ehhez a cucchoz nem lessz jó. Két része van és körülfogja a csévetestet mert ez csévetestes. Majd beszerzek megfelelőket.
Következő: »»   2 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem