Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp autóba Hi-Fi-hez
Lapozás: OK   32 / 148
(#) Bassmester válasza jocy0823 hozzászólására (») Aug 12, 2009 /
 
Ahoz +/- táp kell...nem? Szerintem olvasgasd azt a topikot amit alább linkeltem. Én is nekiálltam egy ilyennek, a cimopata féle tápot fogom elkészíteni, TDA 7294 ícékhez.
(#) NeoCorteX válasza Bassmester hozzászólására (») Aug 13, 2009 /
 
Én is csináltam hasonló tápot. Mondjuk nem PWM icvel hanem 555el néhány tranyóval. Nagyon elmés darab. Kiválóan működik. Tehát az elv remek - de ezzel nem mondtam újat. TDA7294-et hajt. Csak(!) +-24Vról. Kihajtva sincs és szétrázza a csomagtartót. Van bennük spiritusz.
(#) Subwoofer hozzászólása Aug 20, 2009 /
 
Szeva!
Srácok az lenne a kérdésem,hogy ha adott egy kb 3cm2-es mag. (ezzel olyan 6-700W szeretnék kihúzni belőle) akkor ha 0.2T gerjesztést feltételezek akkor 50khz-en ketyegű táp mellett 1menet lenne a primer na most ezt ugye lehetetlen elteríteni a mag egészén De viszont ekkora teljesítménynél illene fedésbe lenni a primer és szekunder tekercsnek, a szoros csatolás miatt... Ennek a megoldására két ötlet jutott eszembe de úgy nem tudom melyik lehet a jobb. Egyik az,hogy esetleg lejebb megyek a frekvenciával így több menet kell a magra így több helyet foglal el>de ha jól tudom ezzel akkor csökkentem az átvihető teljesítményt is a magon.. Vagy a másik az,hogy Fogok és feltekerek több primert és majd párhuzamossan kötöm őket. így akkor pl. lesz 4darab 1menetes primerem.
Vagy esetleg mindkettőt alkalmazni,hogy kisebb freki és több primert párhuzamossan???
(#) gulyi88 válasza Subwoofer hozzászólására (») Aug 20, 2009 /
 
Milyen típusú magról van szó ( torroid? )?
Milyen topológiával működne ( pp? )?

Amíg felférsz rézzel a magra (és jó a csatolás) , addig a méretezett teljesítmény átmegy rajta.

Meg kellene vizsgálni kisebb magra, és vagy kisebb gerjesztésre. Frekit nem érdemes csökkenteni 50K elég közel van már a 20 K hoz.

A primer többrészre osztását csak utolsó esetben alkalmaznám, nagyon törekedni kell a szimmetriksságra.
Inkább amennyire lehet a szekundert tekerném több rétegben és ere (vagy a S rétegek közé) a primert, igaz hogy a mag (torroid) nagy része szabadon van, de a P-S csatolás valószinű jöbb, mint ha egymás mellett/ szemben lennének
(#) Subwoofer válasza gulyi88 hozzászólására (») Aug 20, 2009 /
 
Igen a mag Toroid és ellenütemű lenne természetessen..
Félreértettél az 50K-t a trafón gondoltam azaz 100khz-en menne.

értem,hogy gondolod de a több párhuzamos primer-t úgy gondoltam,hogy természtessen biffillárissan tekerném fel így a félprimerek közti csatolás elvileg nem romlana még ha több is van. Bár ebbe nem vagyok biztos, de abba biztos vagyok,hogy úgy nem fogom tekerni h egymás mellett legyenek. De talán a kisebb frekvencia több menet jobb megoldásnak tünik.. most ha lemegyek 25khz-ig sztem akkor sincs para nem hinném,hogy kihallanánk. Hát ez még agyalós sajnos...
(#) cimopata válasza Subwoofer hozzászólására (») Aug 20, 2009 /
 
Hali!

Nekem az a véleményem, hogy jó lenne párhuzamosan a primer, szembe 2-ő egymással.
Ha sodronyból tekered, márpedig abból kell. Akkor a sok 0,2mm-es vezeték szépen elterül a toroid 2 oldalán, ami már elég jó csatolás.
Csak tényleg figyelni kell a szimmetriára.
Mindenesetre megépíted, aztán majd észreveszed, ha valami galibát okoz. Utána még át lehet tekerni.
(#) Subwoofer válasza cimopata hozzászólására (») Aug 20, 2009 /
 
Szval akkor nem para maradhatna a freki 50k-n és akkor 1menetes primerből szembe kettőt.. hát ha majd megjön a mag akkor ki lesz próbálva. De egyenlőre egyeztetnem kell majd tali bt-vel van-e nekik ez a tipusú mag amit kinéztem.
1810 tipusú ,és 3.16cm2 remélem ezen át lehet tolni 6-700W -ot. szerinted???
(#) cimopata válasza Subwoofer hozzászólására (») Aug 20, 2009 /
 
Ne viccelj! Simán!

Gondolj bele, a PC tápokban 1,26cm^2-s mag van. Azokon átmegy 300W
Akkor ezen hasonló frekin az belső felület négyzetszerese, kb 5x-ös teljesítmény (legalább).
(#) Subwoofer válasza cimopata hozzászólására (») Aug 20, 2009 /
 
Na az akkor frankó már csak az a kérdés,hogy vajon melyik tipusú mag van a tali bt-nek ahogy néztem az m2tn-c anyagú jó is lenne, annak az AL értéke 5780nH.
De van olyan anyagú is,hogy M4 10050nH értékű, de van értelme a nagyobb AL értékűt választani ??valójában mi a lesz a különbség mert ezt nem tudom még.
(#) cimopata válasza Subwoofer hozzászólására (») Aug 21, 2009 /
 
Olyan anyagot válassz ami teljesítményátvitelre alkalmas.
M2TN jó. Al-t felesleges nézni. Inkább a veszteséget tartsd szem előtt B- a legrosszabb D-s a legjobb a 3 közül.
(#) Subwoofer válasza cimopata hozzászólására (») Aug 21, 2009 /
 
na akkor jó lesz amit kinéztem D-s nincsen De C-s van. Majd felhívom és megkérdezem őket,hogy van-e ilyen magjuk és,hogy mennyibe kerül... Remélem lesz nekik ilyen és akkor indulhat a vadulás
Amúgy mikor írtad,hogy 0.2es huzalt lenne érdemes használni a szétteríthetőség miatt, akkor azt úgy értetted,hogy kb úgy fel tudom tekerni,hogy szinte egymás mellé simulnának a szálak a mag kerületén?
(#) macimedve hozzászólása Aug 22, 2009 /
 
Hát sziasztok kapcsitáp építők !
Jómagam is építeni akartam már jóideje egy kapcsolóüzemű tápot, és mostanában érek a végére.
Végigolvastam az egész topic-ot, és nagyon hasznos volt !!!
Először összedrótoztam egyet, hogy lássam mire kell figyelnem, próbálkoztam számítógéptáp-ból kitermelt vassal is, de nagyon körülményes volt a tekercselése, ugyhogy végül CIMOPATA ajánlásait követve (ezúton is köszi CIMOPATA-nak) készítettem el a tápot néhány változtatással. A paneltervnél teljesen hasonló elrendezésre törekedtem, mert nagyon ügyes ! Egyszerűsítettem a FET meghajtásán, 2x3 db-ot használtam, illetve a menetszámokat növeltem meg egy kicsit. Azért mert visszavettem a működési frekiből. ( jobban terhelhető a vas amit találtam) 2x3,5 menet 10db 0,5-ös huzalból amelyeket egymás mellé fogtam papír ragasztószalaggal hogy jobban el tudjam osztani a meneteket a vason. A szekunder pedig 3db 1,2 huzal, de ezek vastagságuk miatt nehezen kezelhetőek, úgyhogy összesodortam.
4 db diódához terveztem a panelt, de végül találtam egy régi SONY erősítőben -aminek kapcsitápja volt- olyat ami 200V 15A-es és két dióda egy tokban egy anód és egy katód közös lábon. Csak annyit akartam hogy 2-300 w körül tudjon, de sokkal több lett belőle.
Próbaként 24v-os H4-es 75/100-as izzókat hajtottam.
A táp kb +-24-től +-45 Voltig 600 w-os terheléssel teljesen stabil, a felső értéknél kb fél voltot esik a kimenet. Ekkora teljesítményre nem is számítottam, így biztos elbírja a 4db VF2-őt.(persze nem nyélgázon).
Néhány kép a vasról, meg a félkész cuccról itt a végén.
Mégegyszer köszi mindenkinek, merthogy mindent leírtatok, csak össze kellett rakni !
(#) cimopata válasza macimedve hozzászólására (») Aug 22, 2009 /
 
Üdv!

Gratulálok a tápodhoz, remekül sikerül.
Pufferkondik, hogy hogy vegyesen vannak a szekunderen?
Ezek Low ERS típusok? Vigyázni kell mert fojtó nélkül a sima kondik esetleg melegedhetnek a nagy áramimpulzusoknál.

Trafó megoldás is tetszik, nem láttam még ilyen széles tekercselésű megoldást
Még egyszer gratula!

Én is most fogok nekiállni ennek a tápnak a továbbfejlesztésében. A cél 800W környéke.
Szükség lesz a legújabb fejlesztésű PWM erősítőmhöz
Tekintsétek meg:
Bővebben: Link
Eddig táp híján 190W RMS jött ki belőle. Mégtöbb kakaóra szomjazik
(#) macimedve válasza cimopata hozzászólására (») Aug 23, 2009 /
 
Hali !


Hát ez is igen szép munka ! Mármint a PWM. Megadod a módját...
Itt tényleg a jó tápon múlik, és abból nálad nincs hiány...
Olvastam sokat a PWM-ekről, és tetszik a dolog, de még nem hallottam szólni egyet sem, nem tudom milyen minőséget produkálnak. Sejtem hogy profi a technika, de én még a jó öreg LP-t is előveszem néha, és bizony jobban tetszik mint bármely digitális forrás...

Nos a kondik. Hát ilyenek voltak itthon...A kapacitásuk egyforma a +- ágban, egy egy van mindkettőből.
Tudom hogy nem túl szerencsés, de 105 c-ak, és számottevő melegedést nem tapasztaltam; ugyhogy ezért is merem benne hagyni. De köszi a tippet, ha a végfokok mellett (mikor jól megrángatják a tápot) melegszik, akkor van még hely a panelen az esetleges fojtóknak.
Minden itthoni anyagból készült, tudod válság van....
Szkópom sincs, csak a tapasztalat meg a hozzáértésetek segített hogy ilyen jó lett a vége !
Még biztos beleszaladok néhány apróságba mikor teljesen összerakom, de majd kérdezek ha nem sikerül !
(#) Subwoofer válasza macimedve hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
Hello!
Grat! Elég jó lett a tápod.. Én is hasonló teljesítményre szomjazom.. Azt lehet tudni h mekkora toroid maggal sikerült ezt megvalósítani?? Esetleg ha tudod,hogy hány cm2 vagy ha azt nem, elég ha leírnád,hogy mekkora ...
(#) macimedve válasza Subwoofer hozzászólására (») Aug 25, 2009 /
 
Hali !

Köszi, köszi !

Nos, a toroid amit használtam 55-es külső, 32-es belső átmérővel van, és 28 mm magas, 3,2 cm2 a keresztmetszete.
Úgy emlékszem egy 1,5 kw-os szünetmentes tápból termeltem ki még évekkel ezelőtt, most jól jött. Mást nem tudok róla, 40 khz környékén megy a táp, 60 khz-nél már jelentősen telítődik a vas, és kicsi a hatásfoka. Van még egy hasonló vasam, igaz az csak 2 cm2-es, de ha valakinek kell, nagyon szivesen ingyen és bérmentve...
(#) Subwoofer válasza macimedve hozzászólására (») Aug 25, 2009 /
 
Értelek. Na az frankó én is hasonló magra szomjazom ki s néztem egy 3.16cm2-es magot. tali bt-nél. 40khz-et az ic-n érted vagy a trafón?
(#) banyaiakos hozzászólása Aug 26, 2009 /
 
Sziasztok!
200W-ra mekkora cm2-es toroid kellene? Betenném kocsiba a VF2-t
Köszönöm
(#) sankesz19 hozzászólása Aug 26, 2009 /
 
Sziasztok!
egy kérdés, ha 6db IRFZ44 helyett berakok 6db IRFZ48-ast a ferkit meg a trafót hagyom úgy ahogy van, akkor várható, hogy nagyobb teljesítményt lehet kihozni a tápból?
(#) Subwoofer válasza banyaiakos hozzászólására (») Aug 26, 2009 /
 
Hello! 200W-ra elég 1cm2-es mag is...
(#) Subwoofer válasza sankesz19 hozzászólására (») Aug 26, 2009 /
 
véleményen szerint nem fog nőni a teljesítmény. Maximum a fetek melegedése lesz egy kicsit kisebb mivel ennek alacsonyabb az Rds-on-ja. De azért a gate kapacitásra figyelj mert ha bikább feteket raksz bele aminek nagyobb a gate kapacitása megterhelheted vele a meghajtást ha nem arra van kitalálva.
Mit akarsz tuningolni? csak nem egy autós erősítő?
(#) banyaiakos válasza Subwoofer hozzászólására (») Aug 26, 2009 /
 
Köszönöm. Keresek hasonló magot. Ezt a kapcsolást választanám és macimedve tekercselését is kipróbálnám. Védelemnek meg elég lesz ha a remote szálra egy hőkapcsolón keresztül viszem a 12voltot. 150Wattos VF2 fog menni róla és csak ritkán lesz hangos...
(#) Subwoofer válasza banyaiakos hozzászólására (») Aug 27, 2009 /
 
hát a védelmet úgy is meg lehet oldani ahogy te írod bár ez csak hőmegfutás ellen fog védeni..
IRF3205-höz ez a meghajtás sovány.. sztem a cimó féle táp rajzból a gate meghajtó részt iktassad be ebbe a kapcsolásba... különben szar lesz a meghajtó jelalakod.. vagy használj gate driver ic-t pl mic 4427.
(#) banyaiakos válasza Subwoofer hozzászólására (») Aug 27, 2009 /
 
Nem muszály ezzekkel a FET-ekkel. Elég 150-200W is. kisebb FET-hez is kell meghajtógokozat? Nem mintha bonyolult lenne, csak egyszerűségre törekszek. Védelem nem is kell más ha tudom, hogy nem lesz rövidrezárva semmi.
(#) Subwoofer válasza banyaiakos hozzászólására (») Aug 27, 2009 /
 
vAlóban elég lenne sztem 1-1 IRFZ48 is. a gate meghajtót azért ajánlom mert az nem szokott ártani ha van. Jó meghajtás azért fontos. Figyelj mutatok egy rajzot. Ez olcsó ha gondolod beépíted. ártani nem fog.
(#) Epracer hozzászólása Aug 27, 2009 /
 
sziasztok
Mit tudok kezdeni egy tl 494-el, hogy ne tiltson le, magas kimeneti áramra ?
Az 1-es és a 15-ös láb össze van kötve, és megkapja az 5 V-os referencia feszt direktben. 2 -es és a 16-os lábakon pedig a feszültségosztók. A magas feszültségre való tiltást sikerült variálnom az egyik ellenállás növelével, de ha pl. megszakítom teljesen a 16-os lábat, akkor nem kapcsol be. Mit tudok tenni ?
válaszokat előre is köszönöm
(#) banyaiakos válasza Subwoofer hozzászólására (») Aug 27, 2009 /
 
FET-enként a PNP-NPN tranyós meghajtás nem egyszerűbb? Bővebben: Link

Epracer: Ha még ezt nem nézted akkor talán segíthet: Bővebben: Link
(#) Subwoofer válasza banyaiakos hozzászólására (») Aug 27, 2009 /
 
De egyszerűbb,, de ezt a rajzot mondtam neked ez a "cimó féle" táp, itt sokan úgy ismerik. Akkor elbeszéltünk kicsit egymás mellett de ez a meghajtás neked jó lesz. ha meg egyszerűségre törekedsz visszacsatolás se szükséges, esetleg egy trimmert beraksz fesz állításhoz azt kész...
(#) Epracer válasza banyaiakos hozzászólására (») Aug 27, 2009 /
 
a hibabemeneten módosított fesz.osztó szerinted okés ?
a tiltást úgy tudnám mérsékelni, hogy a 4-es láb és a nullpont között kisebb értékűre cserélem az ellenállást, vagy kondenzátort illetve a 2 M ohmos ellenállást változtatnám ?
(#) Epracer válasza Epracer hozzászólására (») Aug 27, 2009 /
 
tehát a piros nyíl helyére sorbakötöttem egy 33 Kohmos ellenállást, így a pwm 15,5 V helyett 17,2 V-on tilt le, de mivel a végfok alacsonyabb impedanciával van terhelve még néha betilt.
Következő: »»   32 / 148
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem