Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   604 / 3965
(#) Vacok válasza mammut hozzászólására (») Aug 23, 2009 /
 
A komparátor nem tudom, hogy külső jelforrásnak számít-e, de az hozza működésbe. Kipróbáltam, nekem működött, csak azért kérdeztem rá, hogy jó-e, hogy jók-e az ellenállásértékek, nehogy működés közben elszálljon valami.
(#) kadam hozzászólása Aug 23, 2009 /
 
Azt hiszem leírom konkrétan, hogy miről van szó.

nagyfényerejű LEDekhez szeretnék előtétellenállást venni, a LED adatai azért kellenek, hogy az ellenállás értékét ki tudjam számolni.
Olvastam, hogy a LEDeknek általában 20-25 mA a szükséges áramerősség, de aztán találtam olyan szöveget ami szerint ez az érték a LEDtől függ. Most pedig nem tudom eldönteni, hogy számolhatok-e 20mA áramerősséggel vagy keressem meg a LEDem adatait.

Mindenkinek előre köszönöm a segítőkész hozzászólásokat!
(#) pityu_18 válasza brato hozzászólására (») Aug 23, 2009 /
 
Teljesen jó!Így legalább látom a megoldásod!
(#) Dudus válasza kadam hozzászólására (») Aug 23, 2009 /
 
Mindig adatlap alapján dolgozz! Ha nem áll rendelkezésre, egy LED-et áldozz fel és kísérletezz...

-szerintem-
(#) mammut válasza Vacok hozzászólására (») Aug 23, 2009 /
 
Ez így jó lesz akkor is.
(#) kadam válasza Dudus hozzászólására (») Aug 23, 2009 /
 
Köszi, jó ötlet

Csak az a baj, hogy még se LEDem, se semi amivel késérletezhetnék, még csak most szeretném venni, és nem akarok felesleges dologra költeni.

(#) mammut válasza kadam hozzászólására (») Aug 23, 2009 / 1
 
Akkor mindenképp építs össze egy ilyen kis áramkört egyszerűen össze lehet vezetékelni is.
Kapcsolás és képlet.
Az R1 helyett 0,8-150ohm-ig tekerhető poti is jó, a játékhoz! A feszültséget 2,5-4 volt közé kell előre stabilizálni, a led nyitófeszéhez állítva. Sajnos konkrétabb fesz és áramkorlátos kapcsolás nincs erről az ic-ről.

Hát be lehet határolni is de nem kis idő!
Pl én tegnap úgy tesztelgettem a kínaikat, hogy ehy LM317T szabályozható stabilizátort áramgenerátoros üzemben ráakasztottam a ledre, ellenállás helyett poti (0,8-120ohm), sorosan a negatív ágban az ampermérő 200mA tartományban. Ahogy tekertem a potit lefelé úgy emelkedett a folyó áram, és a led fényereje is! Olyan 30mA-nél már erőteljesen világítottak, adatlap szerint a szokásos 20-25mA kell neki, de 10%-os kitöltési tényezőjű PWM-el hajtva 50mA-t is elbírnak.
Ez az áramgenerátoros kapcsolás benne van az LM117-LM317 adatlapjában!
(#) pityu_18 hozzászólása Aug 23, 2009 /
 
Még azt szeretném kérdezni hogy a mellékelt rajzon van a GND,azzal kell valamit csinálni vagy csak egyszerűen oda kell forrasztani a panelra?

t%F6lt%F5.PNG
    
(#) kadam válasza mammut hozzászólására (») Aug 23, 2009 /
 
Nagyon kezdő vagyok még ez kicsit bonyolultnak tűnik, azt hiszem az lesz, hogy 25 mA áramerősséggel kiszámolom, és úgy vásárolok ellenállást. Szerinted jó lesz?

Amit a LEDről tudok:
HB-515-XB-7C
LED 5 mm, KÉK, 8000 mcd, 525 nm, 17°

Köszönöm szépen, az ötletet, azért lehet, hogy egy napon kipróbálom
(#) zoly15 válasza pityu_18 hozzászólására (») Aug 23, 2009 /
 
Ezt nem értem, hogyan forrasztanád oda?
A rajzokon a GND az a negatív pólus vagy a test. Azt össze kell mindég kötni egymással.
(#) kadam válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 23, 2009 /
 
Majdnem jó Nagyon köszi
(#) mammut válasza kadam hozzászólására (») Aug 23, 2009 /
 
Nem vesztesz vele semmit, csak érdekességképpen, hogy mekkora áramnál mégis milyen fénye van a lednek.
Egyébként az a led nemrossz a 8000mCD-jával.
Én ilyet rendeltem, de ennek sem gyenge a fénye, annak meg pláne örültem, hogy adják hozzá az előtétellenállást is 5 és 12V-hoz is, 100-100db-ot, meg még olcsók is voltak!

szerintem ők nagyon drágák! A ledmaster.
(#) pityu_18 válasza zoly15 hozzászólására (») Aug 23, 2009 /
 
Huh,hát a belinkelt rajzon van 2 GND jelölve egyik a kondenzátornál a másik a zéner diódánál!
A kérdés az lenne hogy ezeket a pontokat már nem kell kötni sehova csak kifúrni a panelt és odaforrasztani a kondenzátor és a zéner dióda kivezetését?
(#) kadam válasza mammut hozzászólására (») Aug 23, 2009 /
 
Köszönöm, hogy segítettél sok hasznos dolgot tudtam meg

Én a hestorenál rendelek...

Még egy kérdés: Egy 50 cm X 30 cm es területet kellene úgy bevilágítanom, hogy mindent lássak rajta. Ehhez ebből a LEDből menynit kell vennem?

Nekem a 8000 mCD nem sokat mond, mert nem értek hozzzá annyira.
(#) kadam válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 23, 2009 /
 
10 dbra gondoltam kb 30 cm távolságról... az áramot egy PC táp 5V-os vezetékéről szedném... az OK?
(#) mammut válasza kadam hozzászólására (») Aug 23, 2009 /
 
És ezt a felületet kék színnel?
Hé árulás van az 525nm hullámhosszú led az zöld!
Csalás, a kék már majdnem UV tartományban van, vagyis közel ahhoz.
Az enyémek pl 460-470-ig mennek!
Körülbelül 20-30db, a kiterjedés miatt, de a sugárzási szög befojásolja a megvilágított felület méretét!

Product Number LE-DS152
Product Name 100 pcs 5mm Blue LED 6000mcd & Free Resistor
Emitted Color Blue
Size (mm) 5mm
Lens Color Water Clear
Peak Wave Length (nm)460 -470
Static Sense Yes
Forward Voltage (V) 3.2 - 3.4
View Angle 5 - 25°
Luminous Intensity (mcd) 5000 - 6000
Maximum Current 20mA Continuous, 50mA peak for 10% Pulse Width
Item Net Weight75g / 2.7oz
(#) kadam válasza mammut hozzászólására (») Aug 23, 2009 /
 
Akkor engem enynire átvágnának a webáruházban?

A szín mondjuk mind1, egy keverőpultról van szó, az a fő hogy meg tudjak különböztetni két potmétert meg pár fadert.

Lehet, hogy már nem a kezdő kérdések közé tartozik, de azért leírom a teljes elképzelésemet, mert ha így ezt azt mondok akkor nem sokra jutunk.

Egy keverőpultot szeretnék bevilágítani, de úgy, hogy az a fény ne világítsa be a fél termet, tehát egy 60 Wos égő kizárva.

Az elképzelésem:

Az áram egy PC tápegység 5Vos vezetékéről érkezne, át egy kapcsolón, majd menne a LEDekre párhuzamosan kapcsolva. minden LED előtt egy egy ellenállás.

Jó az elképzelésem, vagy inkább még gondoljam át jobban?
(#) mammut válasza kadam hozzászólására (») Aug 23, 2009 /
 
Ennek a hullámhossza akkora ami oda volt írva. Viszont ez a led már erősebb fényű. De ezek nem tetszenek annyira nekem. Akkor már inkább a fehér 17ezres. Még nem is találkoztam ennyire hidegfényű ledekkel, mint ezeké a hong kong -iaké, olyan hidegfényű, szinte látszik a fényében a lehelletem!

Megoldás: a kék ledek közé be kell csalni egy pár UV ledet is, a potikra rajzolsz UV filccel jeleket, így azok könnyen megkülönböztethetők lesznek.
Jahhj de fáj a hülyeség! Jobban mint a holnapi fogászat...
(#) proli007 válasza Vacok hozzászólására (») Aug 23, 2009 /
 
Hello!
Ha a komparátor nyitott kollektoros kimenetű, az nem számít külső jelforrásnak, hiszen áramot nem tud kiadni, csak lenyelni. Így jó, ha lehúzza az 1,5kohm-os ellenállást, akkor az első tranyó bázisárama megszűnik.
A kapcsolással lenne egy észrevételem. Bár a lerajzolt módon is működik, tekintve, hogy csak Led-eket vezérelnek a tranyók, de a korrektség kedvéért megmutatom, hogyan kellene kinézzen a kapcsolás.

A különbség annyi, hogy amikor az első tranyó zárva van, a másodiknak a bázisa "lóg a levegőben", hiszen a LED áram nélkül szakadásnak számít. A második tranyónak kicsi a kollektor-bázis viszárama, de ha nagyobb lenne (hő) akkor lenne kollektor árama is, miközben zárva kellene hogy legyen.
Ha az általam átrajzolt módosítást választod, akkor lezárt első tranyó mellett, a két ellenálláson keresztül a második tranyó is zárva van.
Tehát Led-ek esetén nincs probléma, de más alkalmazásnál, már gondot jelentene a dolog.
üdv! proli007

LED-LED.png
    
(#) silenthill2 válasza mammut hozzászólására (») Aug 23, 2009 /
 
Sajnos azt, hogy a kondinak mekkora a kapacitása el felejtettem.Na majd holnap ismét szét kapom és akkor megírom.
(#) kadam válasza mammut hozzászólására (») Aug 23, 2009 /
 
Ez baromi egyszerű megoldásnak hangzik

De soha az életben nem jöttem volna rá egyedül, köszönöm szépen a segítséget!

További szép estét és jó éjszakát!

(#) mammut válasza proli007 hozzászólására (») Aug 23, 2009 /
 
Nemrossz képhamisítás!
Már azt hittem valami új áramkörtervezővel csináljátok!
(#) proli007 válasza wg_kezdo hozzászólására (») Aug 23, 2009 /
 
Hello!
Az IC VSS pontjára +5V feszültséget kell adni. Legcélszerűbb egy stabi. (Zénerrel is lehet, de szinte semmi előny, mert maximális áramfelvétele 36mA) Viszont ebből 5V tápfeszültségből megtáplálható, az opto tranyója is, így a logikai szint biztosítva van az LM298 bemenetén.
üdv! proli007
(#) pityu_18 hozzászólása Aug 24, 2009 /
 
Sziasztok valaki átnézné a rajzomat,nemrég kezdtem foglalkozni az elektronikával.Az érdekelne hogy jól rajzoltam e meg a nyák tervet a kapcsolási rajz alapján?
(#) pityu_18 hozzászólása Aug 24, 2009 /
 
Azt is szeretném megkérdezni hogy a belinkelt rajzon a 2 bekarikázott ponttal mit kell csinálni a panelon?Kell e valahová vagy valamivel összekötni?Köszönöm

t%F6lt%F5.PNG
    
(#) csonthulye hozzászólása Aug 24, 2009 /
 
Sziasztok!
Azt szeretném megtudni, hogy hogyan hivják azokat a csavarokat, amiken az átlagosnál sűrűbb menet van. 8-as csavaron olyan sűrű menet van, mint egy M3-as csavaron. Milyen 8-as csavar ez?

Hogy egy kis elektronika tartalma is legyen, azért szeretném megtudni, mert a lézerem elején ilyen menet van és szeretnék neki menetet vágni hűtőbordába.
(#) zolika60 válasza csonthulye hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
A menetek sűrűségét a menetemelkedéssel adják meg. A menetemelkedés az a szám ami az egy menet alatti emelkedést adja meg. A te esetedben ez 1 mm lehet. 8x1-es csavarnak kérd a boltban. De előbb mérd meg mert ezt csak saccoltam. 1 cm-en 10 menetnek kel lenni.
(#) csonthulye válasza zolika60 hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
Hello.
Én úgy tudtam, hogy a második szám amit mondasz, pl. 8x20-as csavar esetében a 20 a hosszat jelenti. De azért megpróbálom majd nekik elmagyarázni, csak nem hiszem, hogy fogok tudni valahol venni
(#) zoly15 válasza pityu_18 hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
Hali!
Már írtam tegnap is, hogy össze kell kötni egymással és az lesz a negatív pólus....

Üdv!
(#) csonthulye válasza zolika60 hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
Egyébként megmértem, 15 menet van ~8mm-en. Szóval tényleg sűrű
Következő: »»   604 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem