Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   605 / 3965
(#) pityu_18 válasza zoly15 hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
Oké!Akkor így gondolod?

t%F6lt%F5.PNG
    
(#) Dani494 hozzászólása Aug 24, 2009 /
 
Sziasztok!
Az előző kérdésemre senki se tudott eddig válaszolni (#498743)

Mind1,van egy másik.A rajzon az ,,R'' nevű ellenállás elfüstölt mikor kicseréltem kisebb értékűre.Azután pedig a kimeneten se volt U,tehát biztosítékként működött.Na de hogyan működik egy ellenállás biztosítékként,amikor úgy tudom hogy ezek a rétegellenállások egy vékony réteggel bevont hengerek,és az elfüstölt ellenállásnak csak egy kis részén tűnt el a bevonat.Szóval elvileg ugyanennek az ellenállásnak pl a másik oldalán még folyhatna az áram nem?

Schalt.JPG
    
(#) Dani494 válasza pityu_18 hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
Igen úgy gondolja.A GND a földelést,negatív pólust jelenti.Azt a pontot ahova tápfeszültség vagy az elem/telep - (minusz) csatlakozóját kell dugnod.
Fekete színű vezetékkel jelölik(általában).
(#) nagy_david1 válasza Dani494 hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
Ha kapartál vagy égettél le már színkódot ilyen ellenállásról akkor láthatod hogy egy egy-két menetes spirálban van feltekerve az ellenállásként szolgáló vezető benne, úgy hogy nem egy henger, ezért ha egy pontban elég akkor egyértelmű hogy nincs tovább.
(#) pityu_18 válasza Dani494 hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
Tehát,Ezt a két pontot összekötöm a NYÁK lapon és rakok ennek is egy sarut amire a test megy?Igaz?
(#) kadam hozzászólása Aug 24, 2009 /
 
Sziasztok!

Van egy ventilátorom (DC 12V 0,20A) ezt szeretném üzemeltetni egy PC tápegység 12V-os ágáról.

Szerintetek kell elé kötnöm ellenállást vagy sem?
Kipróbáltam úgy, hogy nincs előtte semmi, tökéletesen működik, de félek, hogy hosszabb idő után baja lehet.
(#) zolika60 válasza csonthulye hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
Ez valóban nagyon sűrű 10 mm-en számold meg és az megadja az emelkedést. Amit írtam az 1 mm-es menetemelkedést jelent de ha jó számolom amit írtál az csak kb.0,5 mm-es. Úgyhogy azt 8x0,5-nek kérd. De lehet,hogy nem is metrikus. Akkor még bonyolultabb a helyzet. Ha van egy esztergályos ismerősöd vele méresd meg nekik általában van mindenféle menettáblázatuk.
(#) kadam válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
Köszi! Sokat segítettél

Mi a helyzet ha ugyanezt LEDekkel teszem, 10 db párhuzamosan kötve az 5Vos ágban, ezek elé biztosan kell vmi. Vagy tévedek?
(#) Stefan válasza kadam hozzászólására (») Aug 24, 2009 / 1
 
Segédprogramok>előtét ellenállás számoló.
Amúgy kb 5-2/10*(0,020)=15 ohm és 10*0,020*(5-2)=0,6W
(#) kadam válasza Stefan hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
köszi köszi

Lehet, hogy hihetetlen, de kezdő létemre én is erre jutottam

De inkább megkérdezem azért a nagyobbaktól, nehogy valamit elszúrjak.
(#) kadam válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
Én magam úgy számolgattam, hogy ha mindegyik elé teszek egyet akkor 200 Ohm-os kell.
A LEDről semmit sem tudok ezért egy átlagos 25mA áramerősséggel számoltam 5V esetén.
R=U/I=5/0,025=200

200 Ohmos ellenállást veszek, de hány W-os legyen?
(#) Dani494 válasza pityu_18 hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
Igen,de a testre ne kösd(hacsak test alatt nem a negatív - csatlakozót érted),mert mi felénk testnek azt a földelést hívják,amit zöld-sárga színű vezetékkel jelölik.
Lényeg az,hogy a sarut a negatív pólusra kösd.
(#) kadam válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
Lehet, hogy hülye kérédés, de ha nagyobb az sose baj ugye?

Ha veszek 0,6 W-osat az azt jelenti h 0,6 W-ig bírja, tehát 0,125 Whoz is jó.

Javíts ki ha tévedek.
(#) kadam válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
Remek

Ezek ismeretében holnap nekilátok a beszerzésnek és az építkezésnek.

Köszönöm a segítséget!
(#) pityu_18 válasza Dani494 hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
Nem én sem arra gondolok.Ez egy feszültség szabályzó motorba,arra gondoltam hogy a két GND-s összekötés lesz a 31es pont.
(#) bancsi15 hozzászólása Aug 24, 2009 /
 
Sziasztok!

Fóliakondenzátort vagy kerámiakondenzátort jobb használni? Mélynyomót építek, úgyhogy mindenhova kellenének( egyenirányító, feszültségstabilizátor/7812+7912/, szubszűrő, végfok), csak nem tudom, hova melyiket érdemesebb tenni, vagy mindegy?

Köszi
(#) elektroláma hozzászólása Aug 24, 2009 /
 
Negatív fesz, meg TL071 ok.
A TL071 adatlapján a kijövő jel után ott egy kondi, és egy ellenállás párhuzamosan földre kötve. Az miért kell?
(#) proli007 válasza pityu_18 hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
Hello!
Válaszoltam a kérdésedre máshol. De ha több helyen felteszed, figyelmeztetés lesz a vége!
üdv! proli007
(#) proli007 válasza elektroláma hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
Hello!
A 200. kérdés után, már lehetne használni a Válasz gombot. Ha pedig új kérdés, akkor rajzot, vagy valamit feltenni, hogy ne a gondolatolvasás legyen a feladatunk...

Egyébként valószínűleg "egy tápfeszes" az kapcsolásod, ahol a TL kimenetén a fél tápfeszültség van. Ezért a kimeneti kondi leválasztja az egyenfeszültséget és csak a váltót engedi át. De hogy fel is tudjon töltődni, szükséges a kimenettel párhuzamos ellenállás. Ha nincs rajta, akkor esetleg a következő fokozat csatlakoztatásakor az erősítő jó nagyot puffan, mikor a kondi feltöltődik.
üdv! proli007
(#) elektroláma válasza proli007 hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
Köszi!
Nekem egyenáramom van. Akkor nem kell?
Most multiméterrel kimérve bejön 5V a voltage followerre, majd egy inverteres erősítőre, aztán visszainvertálom, és kimegy 5.3V.
Ha ezt terhelni akarom, mit kell tenni? TL074-ben van az egész.
Rajz:

cd.JPG
    
(#) HA3GX hozzászólása Aug 24, 2009 /
 
Sziasztok!

Mire szolgál a PÍ-tag? Arra az áramköri elemre gondolok amelyet az antenna kimenete elé szokás kötni.
(#) Dudus válasza HA3GX hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
Impedanciát illeszt.
(#) proli007 válasza Dani494 hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
Hello!
Idézet:
„Az előző kérdésemre senki se tudott eddig válaszolni (#498743)”

Gondolod? Szerintem már nem akart! Ezt a kis kapcsolást már mindenki körbejárta, és elmondta, hogy nem egy komoly dolog, egy egyszerű relaxációs oszcillátor. Ahol alapvetően a kondi töltési és kisütési áramától függ a működése, de az áramkör egyéb paramétere (tápfeszültség-béta-tranyó paraméterek..) komolyan befolyásolja a működését. De Te mindent bele keversz a kérdésbe és ezért fáradnak a segítők, ahogy én is...

Időzítő RC tagoknál, alapvetően a T=R*C összefüggést alkalmazzák. Mert a töltési feszültség (áram) az idő függvényében nem lineárisan megy végbe, nem a teljes feltöltődéssel (kisütéssel) számolnak, hanem csak a 63% (27%)-ig. A T idő is erre az értékre vonatkozik. Ha nem ezen a szinten figyeljük a feszültséget, akkor valamilyen konstans szorzót alkalmazunk a számításnál (ami persze nem a teljes működési tartományban lesz állandó). (lásd pld. 555 segédprogram) A frekvencia f=1/t, de hogy ezt megkapjuk a kétszeres T idővel kell számolni, hiszen egy periódus alatt, fel is kell tölteni a kondit és ki is kel sütni. Tehát itt a t=2*T.

Az f=1/2*Pi*R*C képletet és a 2*Pi*f kőrfrekvenciát szinuszos jeleknél lehet értelmezni. (A négyszögjel is periodikus, mert az csak azt jelenti, hogy állandóan ismétlődő, de nem szinuszos jel.) Ha egy RC tagot egy erősítőben alsó/felső határfrekvencia beállítására, vagy visszacsatolásra használunk, akkor lehet a fenn említett képletet, fázistolás... alkalmazni. A frekvencia érték is a jel -3dB-es pontjára vonatkozik.

De javaslom, hogy nézz utána a "differenciáló-integráló tagoknak", RC alul-felüláteresztő szűrőknek és tisztuni fog a kép. (Persze minél jobban belemászol, annál bonyolultabb lesz a dolog, de az iskolát, a képzést a fórum nem fogja pótolni, és tankönyvnek sem használható..)
üdv! proli007
(#) HA3GX válasza Dudus hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
Tehát a a "generátor" belső ellenállását az antenna ellenállására hangolja? Mármint rátekerjük a trimmereket.
(#) Vacok válasza proli007 hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
Szia!

Köszi szépen a segítséget, és az észrevételt, de nem hiszem, hogy az általad rajzolt kapcsolást fogom választani, mert egy közös anódú kétszínű ledem van, és az általad felvázolt kapcsolásba azt nem lehet beletenni.
(#) Dudus válasza HA3GX hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
A végfoknak van egy optimális terhelő ellenállása, ami jó esetben megegyezik az antenna talpponti impedanciájával. Ha nem, akkor pl. PI tag alkalmazásával illesztjük, így minimalizálva az állóhullámok arányát, és óvjuk a végfokot, valamint nem termelünk zűrt és zavart a környező szórakoztatóelektronikai készülékekben.

Ezt a mondatot ebben az összefüggésben nem értem:
Idézet:
„Mármint rátekerjük a trimmereket.”
(#) HA3GX válasza Dudus hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
Dudus

Arra gondoltam, hogy a trimmerekkel beállítjuk, hogy az antenna talponti ellenállása megegyezzen a generátor belső (ohmos) ellenállásával.
Köszönöm a segítségedet, ez az illesztett lezárás.
(#) Dudus válasza HA3GX hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
Igen, a trimmerekkel kell behangolni egy állóhullámarány (SWR) mérővel.
(#) MolnarG hozzászólása Aug 24, 2009 /
 
Sziasztok!
Van valami egyszerű módszer a falban lévő elektromos vezetékek felderítésre? Tudom, hogy vannak erre kütyük, de valami olyan kéne most, amit gyorsan össze lehet ütni.
Üdv.
(#) kadam hozzászólása Aug 24, 2009 /
 
Sziasztok!

Meg tudja nekem mondani valaki okos ember, hogy miért nem működik a simsonomon a biciklire való kilóméteróra?

Amíg nem jár a motor az óra hibátlanul működik, mér bármennyit, de ha a motort elindítom abban a pillanatban villog rajta minden és kikapcsol az egész.
Csak akkor kapcsol vissza ha kiveszem az elemet és újraindítom, de így is megint csak addig megy amíg a motort el nem indítom.

Fogalmam sincs miért van ez, segítsetek kérlek.
Következő: »»   605 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem