Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK-lap készítés kérdések
A témában nincs helye a nem szakmai indíttatású vitáknak, ezért a szabályszegést elkövetők azonnali figyelmeztetés nélküli kitiltásban, vagy némításban részesülnek. Ugyan így járunk el azokkal szemben, akik "blog"-nak nézik a fórumot. Ezt mindenki tartsa szem előtt!
Lapozás: OK   307 / 1385
(#) Stefan hozzászólása Aug 25, 2009 /
 
Ma végre eljutottam odáig, hogy kipróbálok új technikákat, mert eddig csak a vaskloriddal volt dolgom.
Hidrogén peroxid: 1%osat kaptam csak(patika) 20%os sósavval keverve 1:1 arányban 20 perc. Legalább nem mart alá. Tetszik olcsóbb...
Pár oldallal előrébb volt egy vasklorid dörzsis módszer:
Ronggyal próbáltam, lehet én vagyok a béna, vagy kevés granulátumot oldottam fel, de 10 perc "simogatás" után meguntam, és elkezdtem dörzsölni. Lejött, de a maszk is kezdett...
Szerintem itt a lehető legsűrűbb anyagot kellene használni. Mindenesetre ez se lehet egy rossz módszer.
Az utóbbit kipróbálta már valaki?
(#) Rakloo válasza Stefan hozzászólására (») Aug 25, 2009 /
 
Én úgy tudom,hogy amit a patikában kapsz az drága is meg gyenge is .Javíts ki ha tévedek.Vegyszer boltban találsz 500 FT-os áron 33%-os Hidrogén-peroxidot talán 5 vagy 7 decis volt amit én vettem
(#) Stefan válasza Rakloo hozzászólására (») Aug 25, 2009 /
 
Gyenge: igen, de végülis a célnak megfelel.
Drága: nemtudom mert ismerősöm volt és csak 1 decit kértem, azt meg nemhagyta h kifizessem
Negyedik kerületben nemtud valaki beszerzési forrást?
(#) spikk válasza Rakloo hozzászólására (») Aug 25, 2009 /
 
Nem akarok belebeszélni, de javaslom, hogy higíts rajta valamennyit, mert ez már-már a veszélyes kategória (jobb helyeken nem is árulnak már ilyet, pont ezért, csak hígabbat). Szerintem ha ~20%-osra higítod, akkor is teljesen jól fog üzemelni (azért próbáld ki, nehogy itt tönkretegyem Neked).
(#) Pulyka hozzászólása Aug 28, 2009 /
 
Sziasztok

Elvagyok a levilágításos módszerrel,de akadt vele némi gondom :S
Levilágítás után a fedett részeket is elkezdi oldani az előhívó...
Nem tudom mit rontok el :S
A nyákot lakk lefújás előtt zsírtalanítom den.szesszel,és utána lefújom,mindenhol egyenletes pár perc száradás után(sehol nem folyt meg,és nem is túl sok a lakk)
Van egy 4-5 éves positiv 20 itthon,és tegnap vett apám egy másik flakonnal,hátha a lakk szavatossága a hiba.
A nyák eggyik felét a régivel a másikat az új lakkal fújtam le,hogy ősszehasonlítsam.
De nem egészen tökéletes...annyira halvány a megmaradt takarásban való rész,hogy félek alámar a vas-klorid(bár ez a teszt még nem történt meg)
Most azonban szemügyre vettem a fóliát.
(egyébként 250W-os HgLI izzót használunk levilágításhoz kb 20 centire a nyáktól)
Bekapcsoltam az izzót,megvártam még bemelegedett,és láttam a fólia fekete részén keresztül az izzó higanygőzzel teli részét.
Ugyan nem vakított,de átláttam rajta.

Szerintetek ez a kis "átszökő" fénymennyiség is probléma?

UIe szerintem a lakkréteg számát növelem meg,vagy vastagabban fújom,mert a mostani "régebbi,új lakk" tesztnél a vastagabb lakkrétegnél nem marta annyira le az előhívó levilágitás után,mint máshol...
Egyébként elég vékony a lakkréteg is,épphogy csak nem látom 24 óra száradás után a nyák eredeti réz színét

Üdv:Tomi
(#) sprofan válasza Pulyka hozzászólására (») Aug 28, 2009 /
 
Fújd picit vastagabbra hogy olyan zöldes lilás színe legyen száradás után, aztán ha eddig nem úgy csináltad használj 2, vagy akár 3 réteg maszkot is, ez a nyomtatód patronjától függ. Aztán előhívásnál is inkább ne is akarja előhívni olyan híg legyen először, minthogy hirtelen lekapja az egészet.
(#) Pulyka válasza sprofan hozzászólására (») Aug 28, 2009 /
 
Hello

Köszi a gyors választ
Igen az valóban így van,hogy a nyomtatómtól függ.
Egyébként dupla fóliát használok,és így is a fekete részen keresztül átlátok.(mint ha egy napszemüveg lenne)
Ja és a hg izzóban nincs már benne a fehér fényvisszaverő por...

A mostani lakkréteg halványzöldes színű,semmiképpen nem közelít a lilához.
(#) sprofan válasza Pulyka hozzászólására (») Aug 28, 2009 / 1
 
Akkor fújd picit vastagabbra, és használj 3 réteget, nekem is az kell mert a régi patronom már nagyon vékonyan nyomtat, de esetleg használhatsz pauszpapírt is, abból lehet elég 1 vagy 2 réteg is, de akkor több a levilágítási idő is, mivel nem teljesen átlátszó a papír.
(#) Pulyka válasza sprofan hozzászólására (») Aug 28, 2009 /
 
Értem

Szerintem is ezeken a környékeken kellene szétnéznem,csak nem voltam benne biztos,és gondoltam kikérem a profik véleményét

Köszi Szépen

További szép Estét

Tomi
(#) sprofan válasza Pulyka hozzászólására (») Aug 28, 2009 /
 
Még annyit, hogy végezd el a levilágítási idő tesztet, mert ha joban belegondolok, az is lehet a hiba oka, --ha még nem tetted volna meg--
(#) Pulyka válasza sprofan hozzászólására (») Aug 29, 2009 /
 
Igen,ez is egy fontos dolog,de már érdeklődtem(kivastagított rész) ebben a topikban,és nem gond,ha túl sokáig hagyom levilágítás alatt...
A min idő 250W-os HgLi lámpánál 20 perc,de általában fél órát hagyjuk(biztos,ami biztos )
Fujom vékony lakkréteggel egy darab nyákot,arra szigetelő szallagot ragasztok(hogy helyetesítse a tökéletesen takaró fóliát,és ha így is megmarja a lefedett részt az előhívó,akkor a lakk réteggel van a gond,vagy az előhívóval.
Az előhívóm összetétele: 3-4g(3,5 grammnak mértük) Nátrium-hidroxid(útólag javítva) feloldva fél liter vizben
(#) Pulyka hozzászólása Aug 29, 2009 /
 
Sziasztok

Eddig inkább azzal csesztem el sok időt,és lakkot ,hogy egyenletes legyen a lakkréteg a nyákon,mertha megfolyik,akkor abból denaturált szeszes rongy lessz
Szóval,már sok lakkot felitattam a ronggyal
Magyarra fordítva :elég sokszor próbálkoztam,hogy vastag legyen a lakkréteg,és ne legyen megfolyt.
Ezért egyszerre sokat vittem el(amitől nagyon megfolyt,és iszonyat ronda lett a lakkréteg),amit denszeszes ronggyal lemostam,és pazaroltam a lakkot
Most szárad egy nagyon vékony réteg lakk a nyákon,de szuperül elterült mindenhol


24 óra száradás után(szobában) felvihetem a megszáradt lakkrétegre a 2. réteg lakkot is?
Nem fogja a második friss réteg feloldani az alatta lévő első lakkréteget?
(#) WaRL0 hozzászólása Aug 29, 2009 /
 
Sziasztok.Rendeltem 6darab superflux led-et.Szerintetek ez mekkora nyakot kepes levilagittani?Ido nem szamitt lehet akar 30perc is.
Koszonom
(#) J-O-E válasza WaRL0 hozzászólására (») Aug 29, 2009 /
 
6cm-ről vílágítva 2,5-3cm re egymástól használják általában, amit ez kiad. 24 LED A4-es méretre a gyakorlat alapján 10perc alatt levílágít, én is most építem megvan a 24db. SUPERFLUX LED-em. A 2x8W compact cső gyenge lett.
(#) Zoli_bácsi válasza Pulyka hozzászólására (») Aug 29, 2009 /
 
Nem. Ne lakkoz két rétegben, teljesen felesleges. Egy réteg lakk tökéletes. A gyakorlati tapasztalat előbb-utóbb előkerül és kellő lakkvastagságot fújsz majd. A vastag lakkréteg szerintem irtó pazarlás. Elég egy világos zöldes-lilás réteg.

Üdv!
(#) Pulyka válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Aug 29, 2009 /
 
Szia

Én úgy vettem észre,hogy a vastagabb résznél jobban megmarad a lefedett rész előhívás után.
Az biztos,hogy a lakk felvitelével,minőségével,rétegével van a gond,mert szigetelőszalaggal is letakartam egy lelakkozott megszáradt részt,megvilágítottam,és az így lefedett részt is megmarta az előhívó.
Tehát a fólia nyomtatási hibáját ezzel kizártam.

Azt még hozzá kell tennem,hogy a mostani lakkréteg egyáltalán nem lilás színű,inkább halványzöld.
Ezért fujnám le 2 rétegben,mert ha egy alkalommal sokat fújok,akkor megfolyik,és az úgy ronda

Tomi
Szép Estét
(#) gulasoft válasza Pulyka hozzászólására (») Aug 29, 2009 /
 
Ha ráfújsz egy réteget leoldja az előzőt!
Vegyél darab gyári lakkozott nyákot meglátod sikerélményed lesz, és elfelejted a fújkálást.
(#) Zsika válasza gulasoft hozzászólására (») Aug 29, 2009 /
 
Sziasztok. Teljesen igaza van gulasoft-nak én nemrég próbáltam ki a gyári lakkos panelt és teljesen meg vagyok elégedve vele. Érdemes egy kis darabon csinálni egy levilágítási próbát csinálni. (Saját tapasztalat kétoldalas panelt akartam elsőre csinálni de nem hívtam elő rendesen)
(#) sprofan válasza Pulyka hozzászólására (») Aug 29, 2009 /
 
Abba azért belekötnék hogy nem baj ha sokáig van levilágítás alatt, nekem 4W-os egyáltalán nem levilágításra való fénycsövekkel tart 20 percig, szóval kicsit sok az a fél óra. Ha megfolyik az meg azért van, mert az meg már túl sok lakk. Sokáig szenvedtem én is ezzel, de egyszer kell csak rájönni a megfelelő mennyiségre. Mostmár Wolfos lakkal is tökéletes nyákot tudok csinálni, nem értem ezel hol lehet elrontani. A gyári nyák tényleg jó dolog, de csak addíg amíg van rá pénze az embernek
Idézet:
„Én úgy vettem észre,hogy a vastagabb résznél jobban megmarad a lefedett rész előhívás után.”

Ez pont a túl sok levilágítás miatt van, mert ahol vékony a lakk, annak kevesebb idő kell mint ahol vastagabb, és míg a vékonyabb résznél már túl van világítva, addíg a vastagabbnál még csak most éri el a kellő megvilágítási időt.
(#) Pulyka hozzászólása Aug 29, 2009 /
 
Hát nem is tudom fiúk
Gyári lakkozott nyákot nem szeretnék venni(amugyse vagyok gazdag ),mert akkor soha nem tanulom meg
Sokan azt állítjátok,hogy nektek zöldes-lilás színű a nyákra felvitt lakkréteg.
Az én lakkrétegem halványzöld,nem mondanám lilának semmiféleképp.
(amikor megfolyt,láttam,hogy kezd sötét szinű lila lenni)

Azt hiszem hamar kifogyóban lesz a 100ml-es doboz

Nem baj
Hozok ennyi áldozatot,hogy rendesen megtanuljam

Üdv
(#) Zoli_bácsi válasza Pulyka hozzászólására (») Aug 30, 2009 /
 
A lakk színe más és más megvilágításnál hol zöldes, hol pedig lilás árnyalatú. Az előhívód biztos jó hígítási arányú?
A fél óra világítás szerintem nagyon-nagyon sok. Elég lenne 10 perc is. Ezt természetesen kísérleti úton kell meghatározni.

Tetszik a hozzáállásod. Nem a gyári lakkozott panelt, úgymond a könnyebb utat választod, hanem a P20-as fújós technikát, a járatlant, amit még ki kell taposni, meg kell ismerni.

Én sok sikert, kitartást kívánok ehhez!

Üdv!
(#) guliver83 válasza Pulyka hozzászólására (») Aug 30, 2009 /
 
Szia!
Én egyszerü A4 papirt használlok a fotózásos eljáráshoz. Kétszer nyomtattok ugyanarra a helyre
tintasugaras nyomtattóval. És étolajal lekenem a pappirt, hogy átlátszó legyen.
Két maszkot csinállok és szerintem elég jó sikerül.
Eleinte nekem is lemarta,da a sok világitási idő miatt
volt.
Most 2 perc a levillágitási idő 6db 15W BL csővel.
Valhogy igy néz ki a panel maratás után.

(#) Pulyka válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Aug 30, 2009 /
 
Szia,Jó reggelt

Köszönöm.
Igaz kicsit sajnálom a pénzt a lakkra,mikor annyiszor próbálkozom vele,hogy mindjárt kifogy,és egy panel sem készült el a segítségével,de gyári lakkozottat nem fogok venni,mert az nem "olyan".
Nagy örömmel tölt el(szerintem nem csak engem ),hogy egy olyan művet tartok a kezemben,amit én csináltam,és ráadásul működik is.
Ha lakkozottat vennék,akkor annyi erővel vehetnék lemart panelt is(amilyet a conrádék is árulnak azokban a kis tasakokban,mellé alkatrészeket,és neked csak forrasztani kell)
Így amugyis én magam tervezhetem meg az egész "mindenséget"

Egyébként a levilágítás lényege is ősszezavart.
A levilágítás nem azt a célt szolgálja,hogy ami nincs lefedve rész,azt a lakkréteget úgy szétroncsolja a fény(mert ugye fényérzékeny )hogy utána leoldja az előhívó,és ami fedetten maradt,azt a részt meg nem marja meg?
De akkor nekem miért?
Persze,megpróbálom kevesebb levilágítás mellett is,de nekem az a gondolatmenetem,hogyha kevés a levilágítási idő,akkor a fénynek kitett rész jobban fog utána ellenállni az előhívónak.

Vagy teljesen máshogy van,mint ahogy én gondolom?

Szép napot kívánok(még csak most kezdődik )
(#) lidi válasza guliver83 hozzászólására (») Aug 30, 2009 /
 
Most akkor ez hogy is van ? Duplán nyomtatsz 1 papírra, és még abból is kettőt használsz maszknak ?
(#) Zoli_bácsi válasza Pulyka hozzászólására (») Aug 30, 2009 /
 
Igen, jó e gondolatmenet, így működik a lakk érzékenysége az uv fénnyel szemben. A maszknak nagyon jónak kell leni, teljesen tökéletesen fednie kell. Sehol sem szabad még egy picit sem, hogy fény jusson át rajta. A jó maszk kulcsfontosságú a sikeres nyák készítésében. Nézd meg a videó tárban a Nyomtatott huzalozású áramkör készítése fotokémiai eljárással című filmet, hátha ötletet, további segítséget ad.

Üdv!
(#) Pulyka válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Aug 30, 2009 /
 
Szia

Jó a videód,már néztem
De ha így van,akkor miért baj a félóra levilágítási idő?
Nem kötekedni akarok,csak megérteni szeretném a dolgot,és talán így tudnám a hiba okát
Egyértelmű,hogy a kevés levilágítási idő nem jó,de ha túl sok az miért gond?
Lehet,hogy megégetné a lakkot a 250W-os HgLi lámpám által kisugárzott hő?
Mert eléggé forró szokott lenni a nyák,mikor leveszem levilágítás után.
Az izzó hője nincs elvezetve...
Lehet ez a kakukktojás

Lefújom vékonyan a nyákot,egy darab kemény papírral lefedem,hogy helyettesítsem a tökéletesen takaró fóliát(maszkot,ahogy Ti nevezitek ),és kevesebb ideig hagyom megvilágítás mellett...
Ha így sem fog működni a dolog,akkor sem rendelek lakkozott nyákot,hanem akkor biztos,hogy nem a fólia részleges fedettsége a gond!
(#) sprofan válasza Pulyka hozzászólására (») Aug 30, 2009 / 1
 
Azért mert akár milyen csuda szuper maszkot csinálsz, valami minimális mennyiség akkor is átszökik, és ha túl sokáig van megvilágítva, akkor a fedetlen részekkel egyetemben ez is megkapja azt a mennyiséget, aminél már oldható lúggal a lakk. A mérést meg úgy csináld, hogy a nyák hátára felrajzolsz 1-2-3cm-enként egy vonalat és odaírod a vonalak közé hogy 5-10-15-20-25 perc, ahogy letelik 5 perc, kitakarod az elsőt, 10 perc után a másodikat stb.... Maszknak pedig valami nyákrajzot használj ami kb. ugyan akkora vagy nagyobb mint a tesztpanel, mert akor könnyebben meg fogod látni 2 minta közül hogy meyik az élesebb.
(#) Pulyka válasza sprofan hozzászólására (») Aug 30, 2009 /
 
Értem

Így belegondolva érthető a magyarázat!
Nem felejtettem el guliver83 kolléga hozzászólását sem:

"Eleinte nekem is lemarta,de a sok világítási idő miatt volt"

Köszi Szépen mindenkinek :worship:

Nagyon bízok a sikerben,csak nehogy csalódott legyek

Üdv:Tomi
(#) guliver83 válasza lidi hozzászólására (») Aug 30, 2009 /
 
Igen.
Duplán nyomtattok rá és kettőt csinállok belőlle.
(#) Hujikolp hozzászólása Aug 31, 2009 /
 
Üdv!

Vettem még annó kémiai ónozót. Használtam is, kb 1x, majd elraktam. Most megint kellett, de amikor elő akartam venni, a kupakját kimarta. mondhatni leesett a teteje, a menetes rész meg ottmaradt.
Kipróbáltam, de semmi életjelent nem mutatott. Ugyan abban a csomagolásban volt, mint amiben megvettem. Most már egy üveg edényben van, fém sapkával. Ezt is kifogja kezdeni? Életre lehet még kelteni a folyadékot? WC-n lehúzhatom hígított állapotban? (csatorna van)
Következő: »»   307 / 1385
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem