Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Beszólóka szélessávú FM rádió adó
Lapozás: OK   2 / 4
(#) EcoPityu válasza pista40 hozzászólására (») Aug 11, 2009 /
 
Síma 74LS13, én már vettem 2db-ot! Lásd lent!

7413.pdf
    
(#) M63-002 hozzászólása Aug 11, 2009 /
 
Na látom valaki gyorsabb volt.
(#) pista40 hozzászólása Aug 11, 2009 /
 
Itt van a bekötés és a nyákterv is, ha esetlag kellene valakinek.
Meg találtam a google-ba, csak az előbb rosszul írtam be
(#) M63-002 hozzászólása Aug 11, 2009 /
 
Szóval akkor ez az izé működik?
Csak azért mert tényleg jó ötlet.
(#) pista40 hozzászólása Aug 11, 2009 /
 
Biztos működik ha aztmondták.
Valaki megtudja mondani honnan lehet rendelni 74ls13-as ict
(#) Novak válasza pista40 hozzászólására (») Aug 11, 2009 /
 
Hát azért az nagyon durva túlzás, hogy még a google sem ad ki rá eredményt. Én beírtam, mert kicsit extrémnek találtam az állításod. Az eredményt itt láthatod. Az első oldalon csak és kizárólag 74LS13-akat hoz le, én keresve sem találtam így elsőre 5 számjegyű típust...
Nem mai gyerek az IC, de a legtöbb kisboltban még kapható. Én 1-2 éve vettem, darabját 45 Ft-ért, ha jól emlékszem.
(#) Marty McFly hozzászólása Aug 12, 2009 /
 
De így mégis mekkora lesz a hatótáv? Mert azért egy 50-100m legalább jó lenne!
(#) Novak válasza Marty McFly hozzászólására (») Aug 12, 2009 /
 
A 7413-as IC-vel így önmagában legfeljebb 8-10 méter a hatótáv, de az is csak szabad rálátás esetén. Falakon már nem nagyon visz át...
Mindenképpen kell utána erősítő fokozat, hogy legyen értelme.
Egyébként ezt a kapcsolást már építettem meg elektrét mikrofonnal (előfeszítve ahogy kell, stb...), de gyakorlatilag használhatatlan szerintem. Torz, és borzasztó halk a hangja. Nem ártana a mikrofonnak sem legalább egy földelt emitteres erősítő fokozat. Bár, hogy aztán a felerősített jellel mit kezd egy TTL IC... Lehet akkor sem lesz jobb az eredmény.
(#) ekkold hozzászólása Aug 12, 2009 /
 
Az FM vevők 10,7MHz-es kf-el dolgoznak, ha ezen a frekin elég nagy teljesítménnyel ad valaki, akkor mindegy hová van beállítva a vevő, mindenképpen megszólal a jel
Persze elegendő teljesítmény kell, mert a vevő érzékenysége a kf frekin nagyon alacsony, hiszen nem annak a vételére készült
(#) maestro hozzászólása Aug 12, 2009 /
 
Esetleg ezt nem lehetne valahogy átalakítani erre a célra?
Bővebben: Link

Gondolom ennek mégis csak jobb a minősége...
(#) Kicsi Vezér válasza EcoPityu hozzászólására (») Aug 12, 2009 /
 
ezt így sajnos nem lehet meg építeni mivel hogy nem tudod az autósnak a sáv hosszát de egy nagyon kőnyű lehetőséget mondok csak 1 valami féle erősítő kell hozzá egy kondenzátorvagy dinamó mikrofon és egy hangszóró de a legesen legjobb a megafon és azt a mikrofont ki iktatod és egy 3,5 ös jack portot raksz rá és akkor azt az autódra kiszereled és a mikrofont csak simán rádugod és kész és még a többi ember is fogja tudni hogy az az ember nem tud normálisan közlekedni remélem tecccenifog az ötletem és ha pl meg vaósítaná valaki akkor legyen szíves szólni köszönöm üdv. dani
(#) ekkold válasza Kicsi Vezér hozzászólására (») Aug 12, 2009 /
 
Kár, hogy némítva lettél "Kicsi Vezér", speciel a
Idézet:
„dinamó mikrofon”
kifejezést most hallottam először, és egész jót röhögtem De itt ugylátszik több a szigor mint a humorérzék.. Pedig a
Idézet:
„Jack Port”
se semmi, már majdnem olyan mint a Jackpot
(#) Novak válasza ekkold hozzászólására (») Aug 12, 2009 /
 
Egyet értek veled ekkold, Kicsi Vezér nekem is szerzett pár percnyi fix mosolyt az arcomra. A "legesen legjobb"-on is jót derültem. Az ilyenekért érdemes fórumot olvasni, de komolyan.

Egyébként a vevők miért ne lennének érzékenyek a 10,7 MHz-es frekvencián? A nagyfrekis rész valóban nem ide van hangolva, azon gyakorlatilag 0 jut át egy ilyen frekvenciájú jelből, de a KF fokozat kifejezetten érzékeny 10,7 MHz-en (csak épp nem az antennán keresztül). Lévén ez a dolga, hogy érzékeny legyen. A baj csak ott van, hogy a rádióvevőkben a 10,7 MHz-es KF bemenet jó, ha 5-10 mm-es vezetősávval csatlakozik a KF szűrőhöz. Ilyen kicsi "antennára" (hullámhosszhoz képest) meg igencsak pumpálni kéne a teljesítményt, hogy valamit is észre vegyen belőle.
Bár alapvetően szerintem jó ötlet volt ez a 10,7 MHz-es dolog. Ráadásul adót is könnyű lenne rá építeni, mert 10,7 MHz-es rezonátorokat olcsón lehet venni.
(#) ekkold válasza Novak hozzászólására (») Aug 12, 2009 /
 
Régebben amikor még nem voltak ennyire árnyékolt dobozban a rádiók (pl. fadobozos asztali készülékek) próbáltam ilyesmit - müködött. Persze akkor ez csak egy érdekes kisérlet volt, és azóta jópár év eltelt.....
(#) zolika60 válasza ekkold hozzászólására (») Aug 12, 2009 /
 
Azt gondolom én is, hogy a dobozolás miatt nem igen működne a dolog. Azért az autórádiók elég jól árnyékolt szerkezetek. Igen nagy teljesítmény kéne...
(#) ekkold válasza zolika60 hozzászólására (») Aug 12, 2009 /
 
Egy próbát azért lehet, hogy megérne.
(#) pista40 válasza Novak hozzászólására (») Aug 12, 2009 /
 
Hali
Ha olvastad volna az utána lévő hozzászólásomat, láthattad volna hogy már megtaláltam csak azelőtt felreírtam. Nem csak azt kell meglátni ami téged érdekel.
(#) Novak válasza pista40 hozzászólására (») Aug 12, 2009 /
 
Nem csak azt látom meg ami érdekel, mert elhiheted, ha valami nem érdekel, akkor az az hogy hogyan keresel Google segítségével. Egész egyszerűen átsiklottam felette, nem vettem észre az utána lévő hozzászólásodat.
Nem kell ezért kapásból dedós módjára mutogatni.
Ja, és ne haragudj ha megbántottalak az előző hozzászólásommal.
(#) pista40 válasza Novak hozzászólására (») Aug 12, 2009 /
 
Nem azért mondtam.
Na mindegy, BÉKE:
(#) mineral hozzászólása Aug 27, 2009 /
 
Sziasztok! Érdeklődnék, hogy hogy áll a 'beszólóka' projekt?

Sikerült már valakinek használható példányt építenie?
(#) EcoPityu válasza mineral hozzászólására (») Aug 27, 2009 /
 
Szia!
Nekem már megvan hozzá minden, csak lakásfelújítás, és gyerekszoba berendezés miatt időm semmi, talán most hétvégén végre összedobhatom...

És, ha működik, megy a pont az illetékesnek!

De attól , ha van másnak is otthon 74LS13-a, összedobhatja, hogy tapasztaljunk, akár többen is!
(#) EcoPityu hozzászólása Szept 10, 2009 /
 
Már 2 db 74LS13-al építettem meg a kapcsolást, és nem hajlandó begerjedni, vesz 5v-ról 60mA-t, de jel nem jön belőle, hát még rádióhullám...
Mit tegyek vele, a tuti begerjedés érdekében?

Más nem rakta össze?
Ha nem jön be, kénytelen leszek tovább keresgélni...
(#) Gettobike válasza EcoPityu hozzászólására (») Szept 11, 2009 /
 
Sajnálom ha nem indult be az áramkör .Nekem annó egy ősrégi készülékből bontott Texas Instruments által gyártott ic-vel működött. Persze az szinte teljesen kizárható, hogy márka, illetve gyártási idő beleszólna a dologba, viszont az tény, hogy régebben jobban odafigyeltek a félvezetők minőségére. Amúgy kristály mikrofonnal próbáltad éleszteni? Sajnos csak azzal hajlandó elindulni, mert azis a rezgőkör része. Amennyiben sehogyse tudod működésre bírni akkor egy sweep generátorral megspékelt vco lehet a megoldás. Persze ez jóval bonyolultabb, mint az egy ic-s megoldás, azonban biztos hogy működőképes is.
(#) EcoPityu válasza Gettobike hozzászólására (») Szept 15, 2009 /
 
Szia!
Kristálymikrofonnak, kicsi "piezo" hangszórócskát használtam, k.b. 15mm-átmérőjüt. És addig izélgettem, míg be nem gerjedt... Az a baj, hogy 18-20Mhz között állítható a forgókondival a frekvenciája, és csak felharmónikusai hallhatóak 90Mhz körül, de nem mindenhol sajna...
Lehet, hogy a forgókondi nagy? Bár anélkül még nem is próbáltam ki, hogy egyáltalán ketyeg-e...
(#) vicsys válasza EcoPityu hozzászólására (») Szept 15, 2009 /
 
Szegény Heinrich Hertz, forog a sírjában.
Bővebben: Link

A "piezó hangszórócska" nem lesz jó. Neked electret mikrofon kapszulára lesz szükséged.
Bővebben: Link
(#) EcoPityu válasza vicsys hozzászólására (») Szept 15, 2009 /
 
Idézet:
„Szegény Heinrich Hertz, forog a sírjában”

BOCSI! MHz!

Idézet:
„Neked electret mikrofon kapszulára lesz szükséged.”


Tuti nem
, mert azzal mégúgy nem működött, az volt az első próba... A másik, hogy az elektret mic-ben van egy Jfet is, ezért kell előfeszíteni egy ellenállással a plusz felé, hogy a fet-nek legyen munkaellenállása, és ha én odarakok egy ellenállást a plusz-ra, az biza a kaput kinyitja! És így leáll az önrezgés!
Ha meg közé csatolókondit rakok, akkor meg ki tudja mi lesz, lehet nyit egy tér-idő átjárót...
(#) elektrojános hozzászólása Okt 6, 2009 /
 
Helló

tudna nekem valaki segíteni,hogy hol kell és mennyiért letenni az amatőr rádiós vizsgát?
(#) elektrojános hozzászólása Okt 6, 2009 /
 
Ja igen és hogy lehet nagyhatótávolságú sztereó fm adót építeni?

Kössz előre is!
(#) elektrojános hozzászólása Okt 6, 2009 /
 
Meghajlok előtted Novák Gábor te vagy rádiótechnikás pályafutásom megihletője!
(#) gg630504 válasza elektrojános hozzászólására (») Okt 6, 2009 /
 
hg9ieg: Kezdőnek
wiki.ham.hu: Rádióamatőr vizsga
NHH: Rádióamatőr vizsga
Megjegyzem, a tanagyagnak része a jogi ismeret, amiben szerepel a vizsgázás rendje.
Következő: »»   2 / 4
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem