Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   699 / 3960
(#) jdani hozzászólása Nov 20, 2009 /
 
hali. van egy háromszög fejű csavar, viszont nincs hozzá csavarhúzóm. (fényképezőgép) Valami tipp, hogy szedhetném ki?
(#) hapro válasza kopaszs hozzászólására (») Nov 20, 2009 /
 
Ez nem ilyen nagy probléma mint ahogy látod. Egyszerűen csak kb fele akkora teljesítményt fog produkálni 8ohmra a végfokod, mint 4-re az az előírt 200W.
Tehát ha egy végfoknál megengedett a 4ohmos terhelés akkor attól nagyobb impedanciával símán hajthatod, kevésbé fog melegedni, és kisebbet szól.
Visszafelé már ez így nem igaz!
Ha egy végfok 8ohmra készült az nem biztos, hogy képes a 4ohmos terhelésre, de van 50% esélyed rá.
Viszont ha képes 4ohmot hajtani, akkor 4ohmon kb dupla akkora teljesítményre lesz képes, ami nem egyenlő a dupla akkora hangerővel, de ez más tészta.

Nem vagyok nagyon otthon a zenészek életében, de a helyedben az egybeépített keverőerősítőt venném meg, csupán praktikussági szempontokból, nem kell kábelokat dugdosni, és nincs kábel ami eltörjön, elszakadjon, és elvesszen. Nem hagyhatod el mondjuk a keverőt, vagy akármit, mert minden egyben van. Igaz így kevésbé fejleszthető, mert akkor az egészet cseréled ha valamelyik alkotóeleme nem tetszik. Ha nagyobb teljesítmény kell akkor is cseréled az egészet, ha másik keverő kell cseréled az egészet, stb...
(#) Joka hozzászólása Nov 20, 2009 /
 
Sziasztok! Mi a véleményetek? Autóba való ólom-savas akku töltönek megfelelne a következö: 230/12 V-os 100 VA-os halogén lámpákhoz gyártott trafó, gréc + pufferkondi, 7815 stab IC megfejelve BD250-es tranyóval.
(#) Imi65 válasza Joka hozzászólására (») Nov 20, 2009 /
 
Ha már a trafó nem, akkor valami elektronikának kéne igazodni az akku töltési görbéihez. Ez az áramkör lemerült akkunál megölné magát.
(#) Joka válasza Imi65 hozzászólására (») Nov 20, 2009 /
 
Köszönön hogy válaszoltál. Szóval akkor ez igy nem oldható meg. Esetleg valamivel kiegésziteni? De ha az sem akkor valami ötlet esetleg hogy hogy csináljam meg halogén trafóval, mert csak ilyet tudok beszerezni.
(#) Joka válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 20, 2009 /
 
Köszönöm szépen! Szétnézek. Azért gondoltam rá mert van ithon stab ic meg tranzisztor. Még az megtudhatnám pontosan miért öli meg magát az áramkör lemerült a akunál?
(#) zolika60 válasza Joka hozzászólására (») Nov 20, 2009 /
 
A lemerült akku túl nagy áramot venne fel. Szinte rövidzárnak veheted. Legegyszerűbben úgy tudod megoldani, hogy trafó graetz és egy sorba kötött fényszóróizzó. Persze méregetni nem árt. Egy kis gyakorlattal az izzó fényerejéből is fogod látni a töltöttségi szintet. Persze lehet jobbat építeni, ha gyakran van rá szükség.
(#) Joka válasza zolika60 hozzászólására (») Nov 20, 2009 /
 
Értem. Ha világit az izzó nagy amper folyik, ha pislákol akkor kevés. De ha rárakok egy grécet akkor a kb. 14 V üresjárási fesz 1,2 V-al kevesbb lessz a diódák nyitófeszültse miat, azaz 12,8 V. Ami nekem nem jó. Vagy igen? Ez elég a töltéshez? 14,4 V kellene nem?
(#) zolika60 válasza Joka hozzászólására (») Nov 20, 2009 /
 
Szerintem igen bátran próbáld ki. Mi bajod lehet?
(#) Journey hozzászólása Nov 20, 2009 /
 
Üdv!
Egy vezérlőpultot csinálok, és szeretnék beépíteni az előlapba egy IEEE 1394-es firewire portot. Az lenne a kérdésem hogy az alaplapon ezt hova lehet csatlakoztatni? Vannak USB portok is az előlapon, de az alaplapi csatlakozó helyek már foglaltak, vagyis egy van még szabadon. Rá köthetek arra az egyre 4 USB portot?
Köszi a válaszokat
(#) kadarist válasza Journey hozzászólására (») Nov 20, 2009 /
 
Szia!

Szerintem a firewire-t firewire porthoz lehet csatlakoztatni, USB-hez nem.
(#) Joka válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 20, 2009 /
 
Értem én hogy pufferkondival 1,41 szerese lessz a feszültség de a trafónak van 14 voltos üresjárási feszültsége. (14x1,41)-1,2=18,54 V. Ettöl azért kicsit tartok nehogy felforjon az aksi. Ha meg nem pufferelem akkor nem lessz elég nagy a feszültség.
(#) Journey válasza kadarist hozzászólására (») Nov 20, 2009 /
 
Sajnos nincs az alaplapon firewire csatlakozo tüske. Soros portra sem lehet? Szabad com port az van.
(#) roland87 hozzászólása Nov 20, 2009 /
 
helló.
BPV 11-es fototranzisztort rendeltettem egy elektronikai boltban erre BPV 11F -et hoztak.
Alkonykapcsoló szerepe lenne a fototranzisztornak. Jó lesz a BPV 11 helyett a BPV 11F?
(#) kadarist válasza Journey hozzászólására (») Nov 20, 2009 /
 
Vegyél egy firewire PCI-kártyát a gépedbe. Mást nem nagyon tudsz tenni.
(#) kadarist válasza roland87 hozzászólására (») Nov 20, 2009 /
 
Szia!

Hasonlítsd össze az adatlapjaikat. Egyébként valószínű, hogy semmi lényeges eltérés nincs, legfeljebb tokozásban.
(#) kadarist válasza Joka hozzászólására (») Nov 20, 2009 /
 
Szia!

Puffer nélkül is 18V-ra töltené az akksit a trafó. Az akkumulátor megpuffereli, és így csúcsfeszt tölt magára.
(#) roland87 válasza kadarist hozzászólására (») Nov 20, 2009 /
 
http://www.hestore.hu/termek_10026737.html

http://www.hestore.hu/termek_10026738.html

Tokozásban egyik átlátszó a másik pedig színszűrős.

BPV11F Very high radiant sensitivy

BPV11 Very high photo sensitivity.

BPV11F az infraérzékeny. Az a baj hogy már lement a nap nem tudom kipróbálni.
(#) Joka válasza kadarist hozzászólására (») Nov 20, 2009 /
 
Szóval az aksi is úgy viselkedik mint a puffrekondi... Ott is úgy kell számolni mint a kondinál? Gyök kettövel szorozni? És ha megcsinálnám a stab IC+ BD 250-es áramkört és egy fényszóróizzón keresztül korlátoznám az áramot?
(#) Dani494 hozzászólása Nov 20, 2009 /
 
Sziasztok!

A lenti kapcsolásnál a tranzisztor C-n mit jelent a dupla vonal?
Oszcillátor kapcsolási rajzán lévő tranzisztorokon is láttam ilyeneket.
(#) Stefan válasza Dani494 hozzászólására (») Nov 20, 2009 /
 
Csak annyit hogy az darlington tranyó, tehát 2 tranzisztor van benne, és a kollektoruk közös.
Bekötés ugyanaz mint a sima. ->adatlap
(#) kadarist válasza Joka hozzászólására (») Nov 20, 2009 /
 
Így van. Stabil 14,4 Voltos táp+áramkorlát, mondjuk izzóval.
(#) tanci hozzászólása Nov 20, 2009 /
 
Szevasztok.
A segítségeteket szeretném kérni. A problémám az volna, hogy ha a fólia kondenzátort a nyák-ban van a kapacitása 100nF-ról 2,1mikrofaradra nő. Ha viszont nincs az áramkörben a kapacitása normális(100nF). Az egyik lába a mínuszon a másik a TDA-val van összeköttetésben. Lehet a TDA-val van egy kis gubanc? Előre is köszi.
(#) sprofan válasza tanci hozzászólására (») Nov 20, 2009 /
 
Beültetve soha nem mérünk semmit (még diódát sem hogy szakadt-e) mert nagyon csalóka lehet. Tehát beültetve az úgy jó ahogy van, olyan nincs hogy a kondi beforrasztva nagyobb kapacitású, esetleg a műszeredet csalja meg az hogy mi van benne körítésképp. Persze nem kell teljesen kiforrasztani, elég ha csak az egyik lába van kint az alkatrésznek, ekkor már biztonsággal mérhető.
(#) tanci válasza sprofan hozzászólására (») Nov 20, 2009 /
 
Oké. Köszi.
(#) Zed válasza Joka hozzászólására (») Nov 20, 2009 /
 
Mekkora akksit szeretnél tölteni? Mekkora árammal szeretnéd tölteni?
(#) wg_kezdo hozzászólása Nov 20, 2009 /
 
Egy gagyi pillanatpákát szeretnék működésre bírni, de nem olvasztja meg a forrasztóónt.
Elvileg 100W-os és nem hiszem, hogy az elektronikával lenne baja, hol keressem a hibát?
Esetleg az elején cseréljem ki a drótot? Ha igen mire cserélhetem ki?
(#) Joka válasza Zed hozzászólására (») Nov 20, 2009 /
 
45-55 Ah öninditó aksit. A trafó 100 VA-os igy max 7-8 ampert tud leadni. Gondolom ez nem sok egy ekkora ólom-savas akkumulátornak.
(#) elektroszabo hozzászólása Nov 20, 2009 /
 
Szép estét!

A BC 212 és a BC182-es tranyó mivel helyetesíthető?
(#) Zed válasza Joka hozzászólására (») Nov 20, 2009 /
 
Tölteni a kapacitás 1/10-ével szabad savas ólom akkunál, ha jól tudom. Tehát az 55Ah-s akksit max. 5.5A-el. Mindenképpen a már meglévő alkatrészekből szeretnél építkezni? Ha nem, akkor szerintem LM350 lesz a nyerő: ez 3A-es állítható feszültségű stabilizátor. Ennek valahol 3 és 4.5A között van a maximális árama. Tehát ha egy ilyenre kötöd az akkut, akkor túl alacsony akkufesz esetén áramgenerátorosan tölti. Ahogy az akkufesz. emelkedik, az áram ugye csökken, amíg eléri a beállított feszültséget.

A baj csak ott van, hogy nagyméretű hűtőborda kell, hogy hűteni tudd. Mivel ekkora áramok esetén már sokat disszipál és ha túlmelegszik, akkor az áramát is lecsökkenti, hogy ne haljon bele a melegedésbe. Meg persze fizetheted a villanyszámlát. Szóval egy kapcsolóüzemű stabilizátorral jobban járnál, de azt persze bonyibb összerakni.
Következő: »»   699 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem