Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   749 / 3973
(#) Amarton válasza ocalibra hozzászólására (») Jan 9, 2010 /
 
Akkor már miért nem LM317?
Pont erre találták ki. Potméter helyett lehet rá rakni ellenállást is.
(#) ocalibra válasza Imi65 hozzászólására (») Jan 9, 2010 /
 
Ok, köszi...

Még 1 dolog ha nem gáz:

A PC 12V-járól járatnám a 7805-öt. A GND lába és a föld közé tenném ugye az ellenállásokat, és így szeretnék felmenni kb. 11V-ig. 12-ig talán nem, mert pont annyi a tápfesze a 7805-nek.

Nem tudom, hogy ez így nem lesz-e probléma, hogy eléggé megközelítem a 12V-ot!?

Köszi!
(#) ocalibra válasza Amarton hozzászólására (») Jan 9, 2010 /
 
Ok, ránézek erre is, de úgy látom a méretéből adódóan nem lehet annyira terhelni, mint egy 78xx-et. Azok ugye 1A-t bírnak, de ez a LM317 0,3 körül ahogy nézem adatlapját, bár nem mélyedtem bele annyira. Na még megnézem, köszi.
(#) Imi65 válasza ocalibra hozzászólására (») Jan 9, 2010 /
 
Ez már inkább probléma, valószínű, hogy nem fog felmenni még 11V-ra sem (azért egy ventivel lehet). De erre a feladatra egy közönséges tranzisztor is (pl. BD135) is megfelelne, nem szükséges itt 0.01V-os feszültségtartás. Tippem a következő lenne: +12V Collektor, Emitterre a venti piros vezetéke (fekete a testre), a Bázisra pedig egy (átkapcsolható) ellenállásosztó. Az osztó áramát veheted mondjuk 20-50mA-re.
(#) ocalibra válasza Imi65 hozzászólására (») Jan 9, 2010 /
 
Ok, valszeg így jobban járok, köszi!

Amúgy van egy Zalman kütyüm, potival van megoldva, nem tudom mi lehet benne, mert van rajta egy hűtőborda, és direkt úgy van megoldva, hogy csavarral van rárögzítve, az meg el van csípve, szal rombolni kéne h szétszedjem, de lehet h megnézem

Ennyiből áll:

3 lábú IC (78xx stab kocka méretű), és egyetlen poti. Semmi több.
A nyákon IC1-nek van szitázva, ezért gondolom h nem sima tranyó.

Majd mondom azért mi van benne
(#) Amarton válasza ocalibra hozzászólására (») Jan 9, 2010 /
 
2 Ampert bír!
(#) ocalibra válasza Amarton hozzászólására (») Jan 9, 2010 /
 
Oks, király, köszi!

Ezt is lehet IC-k (CMOS, TTL, ...) táplálására használni? Ez is olyan pontos fesztartással rendelkezik mint a 78xx-ek?

Azért kérdezem, mert ok, hogy most venti szabályzást csinálok, de jól jöhet másra is a szabályozott fesz, és kíváncsi vagyok ezek mikre használhatók...

Köszi
(#) Amarton válasza ocalibra hozzászólására (») Jan 9, 2010 /
 
A hátránya csak annyi, hogy 1,2V-tól szabályoz azt hiszem 35V-ig
Az adatlapját kell tanulmányozni, ha építesz valamit.
Fejből én sem tudom
(#) ocalibra válasza Amarton hozzászólására (») Jan 9, 2010 /
 
Ok, adatlapja már járt előttem
De miért gond h 1,2V - 35V-ig?
(#) Frankye válasza ocalibra hozzászólására (») Jan 9, 2010 /
 
Mert nem lehet levinni 0 V-ig.
(#) Amarton válasza ocalibra hozzászólására (») Jan 9, 2010 /
 
Nem gond, csak egy kicsi hátrány.
Egyszerű áramforrással nem lehet vele lemenni 0V-ig.
De egy kis trükközéssel igen.
(#) Kisülőcső hozzászólása Jan 9, 2010 /
 
Szerbusztok! Egy kérdésem lenne egy My book (külső adattároló) val kapcsolatban. Egy párszor olyan szitu fordult elő velem, hogy egy 220V os hálózati adapterrel működő My bookom adaptere elszállott mihelyt összedugtam a számítógép USB -vel is. A számítógép be volt kapcsolva összedugáskor. Rosszul csinálhattam? Kikapcsolt állapotban kellene összedugni őket, és aztán bekapcs? Előre is kösz a választ!
(#) ocalibra hozzászólása Jan 9, 2010 /
 
Pill srácok, várjatok még egy kicsit
Szétkaptam a Zalman szabályzóját: hát eléggé ráéreztem én erre 7805 van benne

De kicsit meg van kavarva egy plussz ellenállással, mindjárt nyomom a kapcsolást. Nem értem az az ell miért úgy van benne, ahogy...
(#) ocalibra hozzászólása Jan 9, 2010 /
 
Szóval itt a kapcsolás...
Nem értem azt a 700-as ellenállást, mi a szerepe. Gondolom annyi, hogy ha nincs fogyasztás, tehát nincs terhelve ventivel, akkor is fogyasszon valamit!?

De miért nem a betáp földre van rakva, és miért a poti után?

Szal kicsit nem értem...

Jó a kapcsolás amúgy? Vélemény? Zalaman-ék jót alkottak?

Köszi
(#) gg630504 válasza ocalibra hozzászólására (») Jan 9, 2010 /
 
A 700 ohm és az 1 kiloohm feszültségosztót alkot. A kimenő feszültséget osztja.
A stabilizátor IC pedig teszi a dolgát. A saját földje ( ami most nem föld ) és a kimenete között 5 voltot akar beállítani. Ennyi fog esni a 700 ohmon.
Ha az 1 kiloohmos potméter 350 ohmos, akkor 2,5 + 5 = 7,5 volt lesz a kapcsolás kimenetén.
(#) ocalibra válasza gg630504 hozzászólására (») Jan 9, 2010 /
 
Ok, kösz, azt hiszem ezt építem meg én is mégegyszer, nem lehet rossz, ha már Zalman is ezt csinálja, és ugye ő profi a ventikben
(#) ocalibra válasza gg630504 hozzászólására (») Jan 9, 2010 /
 
Ja, oks, de miért nem elég csak a poti? Az a kapcsolás is megtenné ugyan ezt, nem?
(#) ocalibra válasza ocalibra hozzászólására (») Jan 9, 2010 /
 
Azt hiszem rájöttem...
Pont ezzel érik el, hogy ez a kapcsolás felmehet 12V-ig, holott ha nem lenne ott az az ellenállás, akkor pl. csak 10V-ig menne, nem?
(#) moltam válasza tothrdeg hozzászólására (») Jan 9, 2010 /
 
Az 5V os relé az nem azért 5V os mert 5V ot tud kapcsolni hanem a behúzótekercse 5V os... Amúgy ha a motort két irányba akarod vezérelni át kell alakítani a vezérlő H hídját.
(#) Macsek71 hozzászólása Jan 9, 2010 /
 
Mágusok !

Hozzájutottam néhány elektronikusan döglött LEDes világító eszközhöz. ( Pl. 50 ledes fényfüzér,ledes zseblámpa...)

Hogyan lehetne a LEDek meghajtását a lehető legegyszerűbben kiváltani ? A lehető legnagyobb fényt kihozni biztonságosan...

Gondolok a zseblámpára ami 1 ceruzaelemről ment, de némi G hatásra eltávozott belőle egy smd alkatrész(tranzisztor?). A lámpafej még jól használható lenne, mondjuk laposelemről táplálva

Köszi M.
(#) Milan90 hozzászólása Jan 9, 2010 /
 
Help !!
Rendelt már valaki mintát (ingyen ic) a T.I. -től ?
Ha igen, talán tud segíteni. Szóval elakadtam a regisztrációnál. Van az a cella, hogy Other na oda mit kell írni ? Ez a cella a levelezési cím alatt van, szóval gondolom valami köze lehet hozzá. Mi lehet ez ?
(#) kadarist válasza Milan90 hozzászólására (») Jan 10, 2010 /
 
Szia!
Az "other" az egyebet jelent. Ne írj oda semmit.
(#) zolika60 válasza Macsek71 hozzászólására (») Jan 10, 2010 /
 
Például így:Persze a LED fajtájától függ a maximális áram.
(#) Becsey hozzászólása Jan 10, 2010 /
 
Sziasztok!
Egy" PECYPC-1" tipusu szovjet tirisztoros
akkutöltőhöz keresek kapcsolási rajzot.Ha valaki tud segiteni megköszönöm.
Üdv.Becsey
(#) kadarist válasza Becsey hozzászólására (») Jan 10, 2010 /
 
Szia!
Nem használtad az oldal keresőjét. Latin betűkkel írva: reszursz.Bővebben: Link
(#) laci990 hozzászólása Jan 10, 2010 /
 
Sziasztok!
Olyan relét keresek, ami dc 5v-os jel hatására kapcsol dc12v-ot. Megköszönném, ha tudnátok segíteni.
Üdv
(#) vicsys válasza laci990 hozzászólására (») Jan 10, 2010 /
 
(#) Putyu hozzászólása Jan 10, 2010 /
 
hy!

Ha valaki tudd segíteni leírással és képekkel egy házi készítésű szélgenerátor készítésével kérem segítsen.
(#) kadarist válasza Putyu hozzászólására (») Jan 10, 2010 /
 
szia!
Van erre itt külön topic.
(#) laci990 válasza vicsys hozzászólására (») Jan 10, 2010 /
 
Köszi!
Esetleg egy konkrét típust is tudnál ajánlani?
Következő: »»   749 / 3973
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem