Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK-lap készítés kérdések
A témában nincs helye a nem szakmai indíttatású vitáknak, ezért a szabályszegést elkövetők azonnali figyelmeztetés nélküli kitiltásban, vagy némításban részesülnek. Ugyan így járunk el azokkal szemben, akik "blog"-nak nézik a fórumot. Ezt mindenki tartsa szem előtt!
Lapozás: OK   357 / 1385
(#) (Felhasználó 4577) válasza watt hozzászólására (») Jan 21, 2010 /
 
Köszönöm!

Én is szellőztettem rendesen.

Holnap még párszor bekapcsolom kint a műhelyben.

A rugókon hogyan szeretnél módosítani?
(#) emmzolee hozzászólása Jan 21, 2010 /
 
Ezt láttátok már?

lamináló fólia
(#) tbence3 válasza emmzolee hozzászólására (») Jan 21, 2010 /
 
Igen!

Én használom is! Csak ajánlani tudom! Remek panelokat lehet vele készíteni.
(#) waterbear válasza emmzolee hozzászólására (») Jan 21, 2010 /
 
Láttam bizony, nap mint nap ezzel dolgozunk tbencével

Nagyon könnyen és sokféleképpen laminálható, könnyű vele dolgozni, éppen írom a cikket hozzá, remélem nem soká megleszünk vele...
(#) emmzolee válasza waterbear hozzászólására (») Jan 21, 2010 /
 
Aha, Látom :yes:

A honlapod nekem egy kicsit kusza a kevert Magyar, és Angol szöveggel, és még nincs jóformán föltöltve semmi Mikor lesz kész?
(#) waterbear válasza emmzolee hozzászólására (») Jan 21, 2010 /
 
Hétvége felé, még csak alapállapotban van... van rajta még meló...
(#) emmzolee válasza waterbear hozzászólására (») Jan 21, 2010 /
 
A nyákos hirdetésedre tettem föl egy kérdést.
(#) waterbear válasza emmzolee hozzászólására (») Jan 21, 2010 /
 
Tessék!

Ezt szkenneltem, és elég érdekes lett a kép, de ezt is tudja a fólia megfelelő felület előkészítéssel.

Teszt3.jpg
    
(#) watt válasza edison14 hozzászólására (») Jan 22, 2010 /
 
Nem tudok helyettesítőről. De minek, ha kapható?
(#) watt válasza (Felhasználó 4577) hozzászólására (») Jan 22, 2010 /
 
Arra gondoltam, hogy az egyik oldalon egy csavarral lehetne beállítani a feszességét, ha meg lehet oldani...
(#) patexati válasza watt hozzászólására (») Jan 22, 2010 /
 
Szia! Szerintem nem kellene a rugónyomást gyengíteni! A hőmérsékletet kéne levinni! Ha elég alacsony nem folyik meg mint említettem én úgy vasalok és igen erősen dörzsölöm mégsem megy szét hanem domború lesz a papír!
(#) watt válasza patexati hozzászólására (») Jan 22, 2010 /
 
Ahol fekete, ott nem megfolt, hanem félig lejött a festék, azaz a papíron maradt a másik fele a rétegnek.

Ott ahol megfolyik, csupán csak el van terülve a vonal, ill. pad. Ez történt most is.

A hőfokkal kapcsolatban igazad van, jó lenne pontosan beállítani, ahogy a rugóerőt is. Azon vagyok, hogy mindkettőt megoldjam.
(#) patexati válasza watt hozzászólására (») Jan 22, 2010 /
 
Jövő héten én is veszek egy ilyen laminálót akkor én is tudok vele szórakozni!
(#) watt válasza patexati hozzászólására (») Jan 22, 2010 /
 
Nem értek egyet a rugóerővel kapcsolatban. Szó volt itt, hogy ezt már tesztelte valaki(elnézést, most nem jut eszembe ki), és jó eredmények jöttek ki. Nincs értelme túl erősen rányomni a papírt, elég annyira, hogy a festék mindenhol hozzáérjen.
Természetesen a hőfok, mint ahogy megegyeztünk, fontos.

A vasaló nem képes deformálódni, ezért kell annyira nyomni, még sem tudod a nyomást kellően elosztani. A görgő ellenben puha, szétosztja a nyomást. Ezért kéne állíthatóvá tenni a rugót, mert attól is függhet a rugóerő, hogy milyen széles a nyák!

Van még egy olyan gyanúm is, hogy a rugóút is kevés, és feltámaszkodik a tengely. Ezt is meg kell néznem ma. (Sajna, most csak elmélkedni tudok róla, majd délután, ha hazaértem... )
(#) patexati válasza watt hozzászólására (») Jan 22, 2010 /
 
Én nem is a vasalóval vasalom csak azzal melegítem alul felül egy A4-es lapból készült galacsinnal dörzsölöm 10-15 percet és elég erősen rányomva így szerintem nagyobb nyomást fejtek ki a nyomatra mint a lamináló ezért írtam ezt! Az alacsony hőmérséklet miatt nem tud folyni csak épp,hogy tapad! Majd meglátjuk! Szia!
(#) watt válasza patexati hozzászólására (») Jan 22, 2010 /
 
Valóban, meglátjuk. Ha a rugóerő állítható lesz, akár még feszesebbre is lehet állítani, tehát minden igényt ki tud elégíteni. Azt hiszem egy a lényeg, hogy a felvitt réteg ne follyon szét és jól fedjen. Hogy ezt milyen hőfokkal és rugóerővel érjük el, másodlagos. Valószínű, hogy van egy szórás mindkét értékben, amin belül az eredmény jó lesz. Ezt kell megkeresni.

A jó ebben, hogy ha az első görgőzés nem sikerül, szinte semmibe nem kerül egy másik beállítással újra próbálkozni. Egy idő után már lesz tapasztalatunk, hogy elsőre mit hová kell állítani a különböző méretű és vastagságú nyákoknál.
(#) sucuka válasza kenikl hozzászólására (») Jan 22, 2010 /
 
Üdv!

Semmiképp nem javaslom az általad mutatott égetőt.
Itt nézz szét:
http://wattmep.tvn.hu/
(#) gulasoft válasza emmzolee hozzászólására (») Jan 22, 2010 /
 
Ilyet használok, csak nekem nagy tekercsben van, ezért mondtam, hogy nem érdemes szétszedni egy laminálót, de hát a fiúk a vasalást szeretnék helyettesíteni, mert az kevesebb macera nekik.
(#) gulasoft válasza emmzolee hozzászólására (») Jan 22, 2010 /
 
Kicsit drágán adja Mondtam álljatok össze és rendeljetek 30-50 darabot, ott a postaköltség márt elenyésző.
(#) gulasoft válasza waterbear hozzászólására (») Jan 22, 2010 /
 
Ilyet csináltam én is Csak lila mikor fényt kap, a másik fele zöld a lötstoptól, és ez a fólia sajnos nem vegyszerálló. Fújd meg tömény zsíroldóval és leesik Viszont a löt meg baromi drága lenne ilyenre. Erre jó a vasalás, ha egy pár helyen nem tapad fel, üsse kavics, a lényeg hogy értelmezhető legyen.
(#) gulasoft hozzászólása Jan 22, 2010 /
 
Nekünk a lötstopp jött ki szállítással 600Ft körili árra, pedig annak kétszer annyi az ára mint a sima maratásállónak, ezért gondoltam, hogy ha sokat rendeltek, akkor 250Ft körülre kijön az ár, és ez nagyobb mint a 4 mert 200*300-as.
(#) gulasoft hozzászólása Jan 22, 2010 /
 
Vettem uv szűrő fóliát a műhelyablakra. Állítólag 99.x%-os szűrő, fel kell ragasztani amihez víz kell így a minuszokban ezt most nem teszem csak fellógatom az ablakkeretre, majd mesélek mert délután kirakok egy fóliát egy darab nyákot meg valami maszkot az asztalra tesztnek, ha holnap délig nem ég be a maszk akkor biztos jó lesz arra 2-3 percre amíg levágom a fóliát és rárakom a laminálás után a maszkot.
(#) koczka hozzászólása Jan 22, 2010 /
 
hali

fotónyomtatóval lehet nyákot készíteni ?
(#) watt válasza koczka hozzászólására (») Jan 22, 2010 /
 
Nem. .
(#) Moderátor hozzászólása koczka hozzászólására (») Jan 22, 2010
 
Shift gombbal lehet nagybetűt írni?
(#) gulasoft válasza koczka hozzászólására (») Jan 22, 2010 /
 
Lehet. Maszkot kell csinálni, le kell fújni p20-al a nyákot, vagy venni fényérzékenyített nyákot, vagy fényérzékeny fóliát kell rálaminálni. A lényeg hogy a maszk teljesen takarjon.
Rá kell rakni a maszkot a nyákra, és napfénynél vagy uw fénynél levilágítani, előhívni és mehet a maratóba.
Ha vasalni akkor akkor az nem megy.
(#) pici hozzászólása Jan 22, 2010 /
 
Tegnap volt egy kis időm foglalkozni a témával. Gondoltam megosztom veletek.
Néha készítek elég kényes paneleket pl 0,4 mm lábkiosztású 30 lábú LCD panelcsatikkal (7mil szigetelő/vezetősáv)
Vasalással oldottam meg eddig, jó panelek sikerültek, de mindig paráztam, hogy vagy nem nyomom rá eléggé a vasalót, vagy nagyon nyomom és elterül a festék.
Ez nagyobb (DIP) paneleken nem gond, de nálam SMD szinten ez hibalehetőség.
Ezért pár hónapja rászántam magam, hogy laminállással kipróbáljam a "vasalást".
Kerestem neten laminálókat, vagy viszonylag olcsó volt és egyszerű vagy horror áron. Akkor még nem nagyon voltak tapasztalatok itt sem ezzel a témával kapcsolatban, ezért, hogy tuti menjen, olyan laminálót kerestem, ami vastagabb fóliázást is tud (magasabb hő és a NYÁK is beférhet jobban) és még esetleg állítható a hőmérséklete is.
Fel is adtam egy hírdetést itt a HE-n, és volt kapás. Decemberre nálam is volt egy profi lamináló.
Szétszedtem, megtanulmányoztam, kipróbáltam és mértem hőmérsékleteket.
A könnyen hozzáférhető hődiódát a teszt elött egy vékony dróttal elhúztam a hengertől. Gondolván ha nem érintkezik vele, nem kapcsol ki olyan hamar, tehát forróbb lesz.
Be is nyomtam neki egy korrekt NYÁK+lézeres nyomatot. 4-5ször átküldve se tapadt rá rendessen.
Mivel kellett a panel, nem adtam fel. Lehet hogy kevés még a hő, vagy túl jól vezeti el a hőt a réz...
Nekimentem hőlégfúvóval, miközben toltam be, előmelegítettem. 2 szer ment át és tökéletessen feltapadt a festék.
Meg is lepődtem milyen szép lett a rajzolata és milyen jól fed.
Megosztottam ezt a "forrasztás profin" topicba. Rá is cuppantak páran. Watt és Peppe is beruházott laminálóba, bár olcsóbban megúszták
Peppe mutatta, ő mire jutott külső előmelegítés nélkül, bár vékonyabb papírral...
Rájöttem hol baltáztam el, de nagyon Amikor összeszereltem a laminálót, a kifeszítő drót felcsúszott a diódáig, ezzel rövidrezáva azt. Tehát végtelen nagy hőmérsékletet érzékelve kikapcsolta a fűtést és ezen tologattam át... (láma)

Most volt időm újra tesztelni. Dióda zárlat nélkül elhúz, kivár, panel betól.
Az eredmény magáért beszél. 2szer toltam át és tökéletes lett a nyomat.
Mrsad dobta fel, hogy tud-e a laminátoros technika olyat mint a levilágítós... Ezért tettem a tervre tesztcsíkokat.
Nos ezek jól láthatóak a képeken. 600 DPI-ben készült rajzon 2 pixel széles vonalak készülték.( 2 pixel az 3 mil az 0.08 mm )
Tud-e ilyen vékonyat a levilágítás? (költői kérdés volt)

Konklúzió:
- laminálással egyenletes széprajzolatú és emellett nagyon vékony vonalú fedettség érhető el.
- az alap hőmérsékletet növelni kell.
- szilikon hengerek távolságát nem igazán kell változtatni, átmegy rajta a panel.
- motor sebességét én nem változtattam, de 2szer nyomtam át rajta
- a kijövő nyák, meleg, de nem vészes, a két szélén fogva már mehet is a vízbe.
Én a hőmérséklet emelést a diódával sorbakötött 1K potival oldom meg. Ezzel jól be lehet majd kalibrálni a plusz hőt és az ellenőrzést a gyári cucc oldja meg, nem kell külön vezérlés.
Mivel a laminálóm változtatható hőmérsékletű, így egy kis állíthatóság még marad benne.

A képeken látható a festékkel bevont vezetősávok, rajta a fehér foltok a műnyomó papírról visszamaradt mész réteg. Szárazon kifehéradik.
A tesztvezetősávok: 4db 3pixel széles és 5db 2pixel széles vezető 3pixel szigetelőkkel
Az egyik képen BGA tok mellet össze lehet hasonlítani a BGA tokon halványan látható saját vezetősávjait. Azok is kb ilyen vastagok.

sztm
(#) watt válasza pici hozzászólására (») Jan 22, 2010 /
 
Nagyon jók lettek!
Megütötte a fülem a papírra tett megjegyzésed. Én is próbáltam vastag naptárpapírról átvasalni, nem ment. Azt hiszem fontos, hogy vékony műnyomót használjunk, csak ott meg problémás a lézenyomtatóba való adagolás.
Nekem gyakorlatilag megeszi a nyomtatóm.
Ezt úgy oldottam meg, hogy összefogom egy sima A4-es papírral és egyszerre etetem meg a kézi adagolón keresztül a két lapot. Eredmény, tökéletes nyomat.
Ki fogom próbálni a vastag fotopapírral is, lassabb sebességen.

Az én koncepcióm az lenne, hogy a lamináló legyen olcsó, de feleljen meg a célnak egy kis átalakításal. Nekem mindig az lebeg ilyen esetekben a szemem előtt, hogy mások hogyan tudják majd utánépíteni, és hogy ne kerüljön sokba. Ezért olyan megoldásokat keresek, amik a legegyszerűbbek, de működnek. Ezért választottam az 556-ot a PIC helyett, pedig a PIC -el mi mindent meg lehetne oldani.
Ennek látszólag ellentmond az SMD nyák, amit tervezek, de mivel a laminálóval - ahogy ezt Attila is írta - le lehet vasalni a saját vezérlőjét, némi kézi kapcsolgatással, nem okozhat gondot a nyák elkészítése. Nem árthat senkinek, ha rájön, mennyivel könnyebb és olcsóbb SMD alkatrészekkel dolgozni, akár vegyesen is, mivel itt is lesznek furatszerelt részek. Remélem nem untattalak a részletekkel! És köszönöm a leírásod, sokat lehet belőle tanulni!
(#) sucuka válasza watt hozzászólására (») Jan 22, 2010 /
 
Hát igen!
Az eredmény magáért beszél. Én is laminálni fogom, de még csak olvasgatok. A lamináló ugyan már megvan, de nem értem rá foglalkozni vele.
Ti hogy a túróba csináljátok? Úgy értem mennyit foglalkozok vele? Mert mire én hazaérek a melóból addigra este 5 óra, aztán vacsi, család, meg egyebek, mire odaérek, hogy elkezdjem este 8 is lesz.
(#) gulasoft válasza pici hozzászólására (») Jan 22, 2010 /
 
Rakok majd fel Én is képeket egy előhívott panelről, de látom azért a szélén nem tapadt fel a festék (jobb széle).
Nekem a maratás eszi meg a 1-mil-es vonalakat, ha erre is találok megoldást (porlasztó maratás meg habos maratás meg ilyenek lebegnek a szemem előtt) akkor lesz tökéletes.
Következő: »»   357 / 1385
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem