Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   776 / 3961
(#) pcroland hozzászólása Feb 8, 2010 /
 
hi!
az ellenállás belsejében tulajdonképpen mi található?
mert egy könyvben olvastam hogy a porcelán is vezeti az áramot és 10 az ötödiken az ellenállása(azt nem tudom milyen és mekkora felületen)
(#) gg630504 válasza pcroland hozzászólására (») Feb 8, 2010 /
 
Nem túl drága, egy fogóval törj szét egyet. Roncsolásos vizsgálat. Illetve egy reszelővel, köszörűkővel óvatosan csiszold meg a felületét. Nézd meg.
(#) moltam válasza pcroland hozzászólására (») Feb 8, 2010 /
 
(#) pcroland hozzászólása Feb 8, 2010 /
 
köszi a segítséget,amúgy fehér habszerű valami volt benne és azon belül úgy 0.5mm átmérőjő por(270k),amúgy nem is sok a 10 az ötödiken csak egy Mohm
(#) pcroland hozzászólása Feb 8, 2010 /
 
hi!
még egy kérdésem lenne:azt tudom h két ugyanolyan ellenállás párhuzamosan való kötésénél feleződik az érték de mondjuk egy 1Kohm és egy 2Kohmosnál?
(#) kadarist válasza pcroland hozzászólására (») Feb 8, 2010 /
 
Szia!
Nem a porcelán vezeti az áramot egy ellenállásnál, hanem a porcelán test külső felszínén lévő szén, vagy fémréteg, esetleg huzal.
(#) moltam válasza pcroland hozzászólására (») Feb 8, 2010 /
 
A részelenállások reciprokainak az összege adja az eredő ellenállást
(#) kendre256 válasza moltam hozzászólására (») Feb 8, 2010 /
 
"A részelenállások reciprokainak az összege adja az eredő ellenállást"

helyett:

A részellenállások reciprokainak az összege adja az eredő ellenállás reciprokát!
(1/Re=1/R1+1/R2+1/R3....)
(#) kadarist válasza pcroland hozzászólására (») Feb 8, 2010 /
 
Itt képletesen is leírják:Bővebben: Link
(#) pcroland hozzászólása Feb 8, 2010 /
 
köszi! amúgy közbe rájöttem ha párhuzamosan kötöm őket akkor a nagyobb értékből kivonom a kisebbet.
(#) kadarist válasza pcroland hozzászólására (») Feb 8, 2010 /
 
Ezt még egyszer gondold át:
Idézet:
„akkor a nagyobb értékből kivonom a kisebbet”
(#) moltam válasza kendre256 hozzászólására (») Feb 8, 2010 /
 
Köszi a kijavítást.
(#) gg630504 válasza pcroland hozzászólására (») Feb 8, 2010 / 1
 
Lehet, grafikusan könnyebb.
Egy vízszintes egyenesre felmérem a két ellenállást.
Megrajzolom az átlós vonalakat.
Az átlók keresztezési pontjának magassága az eredő ellenállás.
(#) Kacsavadasz válasza kendre256 hozzászólására (») Feb 8, 2010 /
 
Köszönöm a választ!

Ellenállásokkal már kísérleteztek itt a fórumon, a hőmérséklettel nem is volt gond, csak arra jutott a fórumozó, hogy a fizikai terhelés miatt eltörtek az ellenállások lábai. Találtam egy topicot ebben a témában és olvastam, hogy használtak erre a célra (talpfűtés) kanthal huzalt. Megkérdezem az ottani tapasztalatokat a keresztmetszetről.

Még egyszer köszönöm a válaszokat!
(#) szurop válasza pcroland hozzászólására (») Feb 8, 2010 /
 
Párhuzamos kapcsolás esetén a legegyszerűbb kiszámítani: (R1*R2)/(R1+R2).

(#) kendre256 válasza szurop hozzászólására (») Feb 8, 2010 /
 
Ez igaz, de csak 2 ellenállás esetén alkalmazható ez a képlet!
(Egyébként ez is a "reciprokos" képlet átrendezése, két ellenállás esetén.)
(#) Crockoo hozzászólása Feb 9, 2010 /
 
Sziasztok!

Nem vagyok sem műszerész, sem villanymérnök, csak max. érdeklődő laikus, tehát előre kérem, ne nézzetek hülyének

Vettem egy pofás kis IC-s erősítőt, egy Dynavox CS-PA1 típusút. A lelke, egy TDA2004 IC, ahogy elnéztem a nyákon az alkatrészeket, illetve az IC adatlapját, jóformán a referencia áramkört építették meg.
Ez az IC a maga 14V-os tápigényével eredetileg autórádiók részére lett fejlesztve, de érdekelne, hogy ha a táp nem szűk keresztmetszet, akkor lehet-e nagyobb erősítési tényezővel bíró, azonos lábkiosztású IC-re cserélni a 2004-est?
Ez momentán az erősítő adatlapja szerint 2*10W-os, ami egy megfelelő érzékenységű hangszóróval szobába elég, és kellemes.
Engem az érdekel, hogy elvi síkon, egy picivel nagyobb végfok IC-t lehet-e beleépíteni. Nem ismerem annyira ezeknek a multiwatt tokos TDA-k lelkivilágát, és nem egy QUAD végfok teljesítményére gondolok, hanem mondjuk 2*15W pl.

Ebben kérném tanácsotokat!
(#) pumoka hozzászólása Feb 9, 2010 /
 
Sziasztok!
Az lenne a kérdésem, hogy van egy szabályozható labortápom amibe 2db hipersil trafó van amik nagyon zúgnak amikor be kapcsolom. Hogyan lehetne megcsinálni, hogy ne zúgjanak?
Köszönöm szépen a válaszokat.
(#) gg630504 válasza Crockoo hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
Valószínű a hűtés a 2004 teljesítményéhez lett tervezve. Feltehetően túlmelegszik.
(#) kendre256 válasza Crockoo hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
Ennyivel nagyobbra szerintem nem érdemes kicserélni az IC-t. Ez a hangerő emelkedésében 2 dB-nél kisebb értéket jelent, ami olyan kicsi, hogy vagy észleled, vagy nem. Ha legalább kétszeresére, négyszeresére növelnéd a teljesítményt, azt már hangosabbnak is hallanád. Viszont ahhoz sokkal nagyobb táp, hűtőborda kellene.
(#) Moderátor hozzászólása pumoka hozzászólására (») Feb 9, 2010
 
Idézet:
XVIII. Bármiféle bejegyzést a fórumba csak egy helyre, egyszer teszünk be. Nem kell azt többször, mindenféle – általunk megfelelőnek tartott topicba – helyre beírni mert nem hülyegyerek a többi fórumozó sem, ha érdekli a téma úgyis látni fogja és valószínűleg ír rá egy választ.

Bővebben: Link
(#) Zed válasza Crockoo hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
Hány ohm-osak a hangfalaid? Az adatalap 2ohm-os hangfalak és 14.4V tápfeszültség mellett adja meg a 10W-ot. Ebből az IC-ből ki tudsz hozni a jelenleginél nagyobb teljesítményt, ha kisebb impedanciájú hangfalakat használsz vagy egy kicsit feljebb emeled a tápfeszültséget. Ahogy azonban már előttem írták: komoly hangerő növekedést ez nem jelent. ( Cserébe viszont esetleg romlik a hang minőséged. )
(#) Crockoo válasza Zed hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
Nos, momentán 1 pár System Fidelity 6Ohm-os hangfalpárral használom.
A felvetésem elvi, tehát csak akkor nyúlok bele, ha értelmét is látom.
De azért az a 2dB szerintem már jelentős, hsz érzékenységnél legalábbis én már ennyiért áldozok.

A hűtéssel tisztában vagyok, ami most hűtőborda lenne, az tul.képpen egy hajlított L alakú alulap. De rendes bordára cserélném, ha másik IC lenne benne.
Egy gondom van, sajnos a trafó VA értékét nem ismerem, csak a kimeneti fesz. van rajta.
(#) hodbond hozzászólása Feb 9, 2010 /
 
Sziasztok!
Szeretnék egy erősítőt építeni név szerint ezt:Bővebben: Linkmivel nagyon kezdő vagyok szeretném emgtudni a GND. az mi? Ileltve általában abejeő kábelen is 2 vezeték van az egyik oké hogy a kapcsolási rajz bal oldalán jön, de a bejövő vezeték másik fele hol jön be?
(#) proli007 válasza hodbond hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
Hello!
A keresőbe írd be, hogy "GRUND" és meg fogod tudni..
Az erősítő bemenete az "In" jelű (meleg) pont, és a másik a GND (hideg) pont.
üdv! proli007
(#) kadarist válasza hodbond hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
A GND jelen esetben a tápfeszültség negatív ágát jelöli. A GND a "ground"(föld) rövidítése. A bejövő vezeték másik fele a GND-hez kötődik. Ugyanúgy a hangszóró negatív csatlakozója is a a földhöz megy.
(#) Zed válasza Crockoo hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
Akkor ahogy írtam:vagy hangfalcsere ( kisebb impedanciájúra )/így nem kell az erősítőben matatni, vagy a táptrafó cseréje nagyobb feszültségűre ( és megfelelő teljesítményűre ). Persze ha befér...
Az IC cserének - ha minden más így marad - nem sok értelme van, mivel a kimenő teljesítményt ( ha jól tudom ) a tápfeszültség illetve a hangfalak impedanciája határozzák meg. ( Tehát ha beteszel egy 100W-os IC-t, de a tápfesz. és a hangfalak maradnak, akkor is csak akkora teljesítményt kapsz, mint a mostani. )
(#) hodbond válasza kadarist hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
köszi megvilágosodtam
(#) kadarist válasza hodbond hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
Sikeres további világosodást!
(#) Kovidivi válasza Zed hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
Egy kis kiegészítés:
Ha van egy végfok, hozzá egy táp, és egy hangdoboz, akkor lehet nagyobb teljesítmény simán úgy is, ha csak a végfokot cseréljük. Ennek feltétele, hogy bírja a táp a nagyobb teljesítményfelvételt! A tápfeszültség ugyan nem változik, de lehet alapból hidalt végfok IC-t is vásárolni. Utána kell olvasgatni. Ha a végfok 16VDC-ről 10w-ot ad le, azt simán túl lehet szárnyalni, 4ohmon 20w a maximum, 6ohmon kb. 15W kimenő teljesítmény lesz, és szerintem ezt a többletet bírja a táp is. IC-k pl: TDA1554, TDA7376, stb! Utána kell keresni. Lábkiosztásra most nem tudok megfelelőt tippet adni, de nem tart sokáig kicserélni benne a végfok panelját!
Következő: »»   776 / 3961
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem